Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2017
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
2019
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Scandinavian Race in Uppsala 1909-2021
»
2018
»
Startlist
menu
2018
»
110th
Scandinavian Race in Uppsala 1909-2021
(1.2)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
CHRISTIANSEN Matias Kjeldmark
Team WasteApp - O.B.Wiik
2
-
CLAUSEN Nicolai
Team WasteApp - O.B.Wiik
3
-
JENSEN Frederik Irgens
Team WasteApp - O.B.Wiik
4
-
MAGNUSSEN Davur
Team WasteApp - O.B.Wiik
5
-
MOLLERUP Martin
Team WasteApp - O.B.Wiik
6
-
SVENSSON Joakim Mikkel
Team WasteApp - O.B.Wiik
7
-
ANDERSEN Sander
Team ABC
8
-
ANDRESEN Andreas Lund
Team ABC
9
-
GUDE Lucas Norman
Team ABC
10
-
MATZ Mathias Bundsgaard
Team ABC
11
-
ANDERSEN Henrik
Team IBT - Ridley Sydkysten
12
-
FORSBY Hannes
Team IBT - Ridley Sydkysten
13
-
FYNBO Anders
Team IBT - Ridley Sydkysten
14
-
GØTKE Rasmus Wulff Nørholm
Team IBT - Ridley Sydkysten
15
-
STIGAARD Rasmus
Team IBT - Ridley Sydkysten
16
-
SØRENSEN Carl Erik Schoulgin
Team IBT - Ridley Sydkysten
17
-
COSTA Axel
VIB Sports
18
-
REGUERO Gabriel
VIB Sports
19
-
VALIENTE Eric
VIB Sports
20
-
WAIS Ahmad Badreddin
VIB Sports
21
-
FORD Martin
Java-Partizan Pro Cycling Team
22
-
KASTRANTAS Charalampos
Java-Partizan Pro Cycling Team
23
-
KEUSER Andreas
Java-Partizan Pro Cycling Team
24
-
RENWICK Wilson
Java-Partizan Pro Cycling Team
25
-
TIGRINE Mehdi
Java-Partizan Pro Cycling Team
26
-
HETHERINGTON Ben
Memil - CCN Pro Cycling
27
-
KANERVA Hiski
Memil - CCN Pro Cycling
28
-
KANERVA Joni
Memil - CCN Pro Cycling
29
-
MONCORGÉ Pierre
Memil - CCN Pro Cycling
30
-
ORR Robert
Memil - CCN Pro Cycling
31
-
TIPPER Jacob
Memil - CCN Pro Cycling
32
-
HÄNNINEN Jaakko
EC Saint-Etienne Loire
33
-
ANDREASEN Jesper Kofod
BHS - Almeborg-Bornholm
34
-
KLEIN JENSEN Jeppe
BHS - Almeborg-Bornholm
35
-
MADSEN Martin Toft
BHS - Almeborg-Bornholm
36
-
NIKOLAJSEN Eigil
BHS - Almeborg-Bornholm
37
-
PEDERSEN Nicklas Amdi
BHS - Almeborg-Bornholm
38
-
EIKELAND Odin
Dare Gaviota
39
-
GARCÍA Eduardo
Dare Gaviota
40
-
GONZALEZ Hector
Dare Gaviota
41
-
KOCH Leon
Dare Gaviota
42
-
SANCHEZ CABALLERO Oscar
Dare Gaviota
43
-
VAINIONPÄÄ Oskari
Asfra Racing Team Oudenaarde
44
-
GULDHAMMER Rasmus
Team Virtu Cycling
45
-
HYLDGAARD Andreas
Team Virtu Cycling
46
-
LARSEN Niklas
Team Virtu Cycling
47
-
VEYHE Torkil
Team Virtu Cycling
48
-
FOLSACH Casper
Team ColoQuick
49
-
JOHANSEN Julius
Team ColoQuick
50
-
LARSEN Mathias
Team ColoQuick
51
-
MOBERG JØRGENSEN Christian
Team ColoQuick
52
-
SALBY Alexander
Team ColoQuick
53
-
WALLIN Rasmus Bøgh
Team ColoQuick
54
-
HASLUND Peter
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
55
-
KONGSTAD Tobias
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
56
-
LANDER Sebastian
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
57
-
MORTENSEN Martin
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
58
-
MØRKØV Jesper
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
59
-
SIGGAARD Søren Malling
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
60
-
BEKKEN Jon-Anders
Team Coop
61
-
BENDIXEN Louis
Team Coop
62
-
HÖÖG Gustav
Team Coop
63
-
LUDVIGSSON Fredrik
Team Coop
64
-
TRONDSEN Trond
Team Coop
65
-
TUNSET Anton
Team Coop
66
-
VOSEKALNS Andris
Hengxiang Cycling Team
67
-
AHLSSON Jacob
68
-
ANDERSSON Emil
69
-
ANDERSSON Vincent
70
-
ANSARI Amir Arsalan
71
-
ANSONS Kristers
72
-
ARVIDSSON Staffan
73
-
ÅSTRÖM Olof
74
-
BENGTSSON Ludwig
75
-
BERNDTSSON David
76
-
BJERKESTRAND HAUGSVÆR Sindre
77
-
CARLSSON Jimmy
78
-
ERIKSSON Erik
79
-
ERIKSSON Lucas
80
-
FORSSELL Hugo
81
-
FROM Erik
82
-
GAVARS Eriks Toms
83
-
GOTTING Martin
84
-
HÄNNINEN Aleksi
85
-
HILLERSTRÖM RUNDH Victor
86
-
HJÄRTSTRÖM Mathias
87
-
IVARSSON Olof
88
-
JÕEÄÄR Marten
89
-
JOHANSSON Carl-Johan
90
-
JOHANSSON Gustav
91
-
JOHANSSON Jesper
92
-
JOHANSSON Jesper
93
-
KARLSSON Tony
94
-
KASTEMYR Pontus
95
-
KVIST Linus
96
-
LARSÉN Richard
97
-
LARSSON Jesper
98
-
LINDER Marcus
99
-
LJUNGGREN Carl
100
-
LUNDELL Erik
101
-
LUNDGREN Isac
102
-
LUNDMARK Emil
103
-
MIKIVER Rasmus
104
-
MOREN Patrik
105
-
NILSSON Anders
106
-
NORDSTROM Clas
107
-
NYSTRAND Johan
108
-
PELCERS Kristaps
109
-
PELTONEN Ukko Iisakki
110
-
PERSSON Richard
111
-
PIETIKAINEN Sauli
112
-
PRANGEL Kristo
113
-
PUNG Peeter
114
-
SANDERSSON Erik
115
-
SANKMANN Joosep
116
-
SCHEFFER Matti
117
-
SÖDERGRANN Jakob
118
-
SONESSON Johan
119
-
STEFANIDIS Stathis
120
-
STRIDSBERG Tobias
121
-
TASKINEN Julius
122
-
VAHTRA Norman
123
-
VENDELIN Karl-arnold
124
-
WALL Christoffer
125
-
WIDEMAR Mikael
126
-
WIDEN Dennis
127
-
WIHK Jacob
128
-
WILSON Edvin
6m
Indicates the time the rider was added to the startlist. (e.g. 6m = 6 minutes ago, 11h = 11 hours ago)
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Race ranking
Peloton averages
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)