Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2002
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
2004
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Scheldeprijs
»
2003
»
Startlist
menu
2003
»
91st
Scheldeprijs
(1.1)
2003
»
One day race
»
Antwerpen
›
Schoten
(206km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
113
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
CAMPONOGARA Siro
Navigators Insurance Cycling Team
2
-
POWER Ciarán
Navigators Insurance Cycling Team
3
-
VOGELS Henk
Navigators Insurance Cycling Team
4
-
WALTERS Mark
Navigators Insurance Cycling Team
5
-
WHERRY Chris
Navigators Insurance Cycling Team
6
-
ANDRESEN Allan Bo
Team Fakta
7
-
ARVESEN Kurt-Asle
Team Fakta
8
-
BAK Lars Ytting
Team Fakta
9
-
HØJ Frank
Team Fakta
10
-
RIEBENBAUER Werner
Team Fakta
11
-
SKELDE Michael
Team Fakta
12
-
SUNDERLAND Scott
Team Fakta
13
-
BLIJLEVENS Jeroen
Bankgiroloterij
14
-
HIEMSTRA Bert
Bankgiroloterij
15
-
LÖWIK Gerben
Bankgiroloterij
16
-
REINERINK Rik
Bankgiroloterij
17
-
GILMORE Matthew
Vlaanderen - T-Interim
18
-
VAN MECHELEN Wouter
Vlaanderen - T-Interim
19
-
VANLANDSCHOOT James
Vlaanderen - T-Interim
20
-
VERSTRAETEN Jan
Vlaanderen - T-Interim
21
-
WILLEMS Frederik
Vlaanderen - T-Interim
22
-
CORNELISSEN Bjorn
Flanders - iTeamNova
23
-
LANDRIE Jurgen
Flanders - iTeamNova
24
-
SCHEIRLINCKX Bert
Flanders - iTeamNova
25
-
SCHEIRLINCKX Staf
Flanders - iTeamNova
26
-
BATTISTON Marco
Tenax
27
-
HVASTIJA Martin
Tenax
28
-
KNOPFLE Marcus
Tenax
29
-
LELEKIN Sergueï
Tenax
30
-
PIETROPOLLI Daniele
Tenax
31
-
BRUUN ERIKSEN Thomas
Team CSC
32
-
DEAN Julian
Team CSC
33
-
HOFFMAN Tristan
Team CSC
34
-
PIZIKS Arvis
Team CSC
35
-
VAN HYFTE Paul
Team CSC
36
-
BARTHE Stéphane
MBK - Oktos
37
-
HUNT Jeremy
MBK - Oktos
38
-
MIZUROV Andrey
MBK - Oktos
39
-
PENCOLÉ Franck
MBK - Oktos
40
-
MARICHAL Thierry
Lotto - Domo
41
-
VAN DIJK Stefan
Lotto - Domo
42
-
VIERHOUTEN Aart
Lotto - Domo
43
-
BRUYLANDTS Dave
Marlux-Wincor Nixdorf
44
-
DE NEEF Steven
Marlux-Wincor Nixdorf
45
-
DEKKERS Johan
Marlux-Wincor Nixdorf
46
-
TESSIER Jean-Michel
Marlux-Wincor Nixdorf
47
-
VERHEYEN Geert
Marlux-Wincor Nixdorf
48
-
BAUMANN Eric
Team Wiesenhof - Leipzig
49
-
GRABSCH Ralf
Team Wiesenhof - Leipzig
50
-
HEPPNER Jens
Team Wiesenhof - Leipzig
51
-
MÜLLER Martin
Team Wiesenhof - Leipzig
52
-
POITSCHKE Enrico
Team Wiesenhof - Leipzig
53
-
SCHOLZ Timo
Team Wiesenhof - Leipzig
54
-
SCHRÖDER Björn
Team Wiesenhof - Leipzig
55
-
ADAMSSON Stefan
Team Coast
56
-
KORFF André
Team Coast
57
-
RADOCHLA Steffen
Team Coast
58
-
RUND Thorsten
Team Coast
59
-
URBAN Malte
Team Coast
60
-
VAN KLEINSORGEN Christoph
Team Coast
61
-
BARTKO Robert
Rabobank ProTeam
62
-
DE JONGH Steven
Rabobank ProTeam
63
-
DE WEERT Kevin
Rabobank ProTeam
64
-
DEN BAKKER Maarten
Rabobank ProTeam
65
-
HUNTER Robert
Rabobank ProTeam
66
-
MUTSAARS Ronald
Rabobank ProTeam
67
-
SENTJENS Roy
Rabobank ProTeam
68
-
BOONEN Tom
Quickstep - Davitamon
69
-
CRETSKENS Wilfried
Quickstep - Davitamon
70
-
HULSMANS Kevin
Quickstep - Davitamon
71
-
KNAVEN Servais
Quickstep - Davitamon
72
-
NUYENS Nick
Quickstep - Davitamon
73
-
VAN GOOLEN Jurgen
Quickstep - Davitamon
74
-
VANDENBROUCKE Frank
Quickstep - Davitamon
75
-
CAPELLE Ludovic
Landbouwkrediet - Colnago
76
-
LIEVENS Erik
Landbouwkrediet - Colnago
77
-
METLUSHENKO Yuri
Landbouwkrediet - Colnago
78
-
STEELS Tom
Landbouwkrediet - Colnago
79
-
TIMOCHINE Mikhail
Landbouwkrediet - Colnago
80
-
VERSTREPEN Johan
Landbouwkrediet - Colnago
81
-
ALDAG Rolf
Team Telekom
82
-
HONDO Danilo
Team Telekom
83
-
HUNDERTMARCK Kai
Team Telekom
84
-
KLIER Andreas
Team Telekom
85
-
SCHAFFRATH Jan
Team Telekom
86
-
SCHRECK Stephan
Team Telekom
87
-
ZABEL Erik
Team Telekom
88
-
DA CRUZ Carlos
Fdjeux.com
89
-
LHUILLIER Régis
Fdjeux.com
90
-
PICHON Mickaël
Fdjeux.com
91
-
ROBIN Jean-Cyril
Fdjeux.com
92
-
BÉNÉTEAU Walter
Brioches La Boulangère
93
-
ENGOULVENT Jimmy
Brioches La Boulangère
94
-
GESLIN Anthony
Brioches La Boulangère
95
-
DAELMAN Danny
Palmans - Collstrop
96
-
DE WAELE Fabien
Palmans - Collstrop
97
-
HAMMOND Roger
Palmans - Collstrop
98
-
LEUKEMANS Björn
Palmans - Collstrop
99
-
OMLOOP Geert
Palmans - Collstrop
100
-
VAN DYCK Hendrik
Palmans - Collstrop
101
-
CLAIN Médéric
Cofidis
102
-
PEERS Chris
Cofidis
103
-
PLANCKAERT Jo
Cofidis
104
-
TOMBAK Janek
Cofidis
105
-
BONDARIEW Bogdan
CCC - Polsat
106
-
SKOCZYLAS Dariusz
CCC - Polsat
107
-
AGNOLUTTO Christophe
AG2R Prévoyance
108
-
AUS Lauri
AG2R Prévoyance
109
-
BERGÈS Stéphane
AG2R Prévoyance
110
-
FLICKINGER Andy
AG2R Prévoyance
111
-
KIRSIPUU Jaan
AG2R Prévoyance
112
-
PÜTSEP Erki
AG2R Prévoyance
113
-
SCANLON Mark
AG2R Prévoyance
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)