Search:  
› English
English
Nederlands
Français
Español
Italiano
Türk
Login/Sign-up
2009
2007
»
«

 2008   »   38th Settimana Ciclista Lombarda (2.1)

Stage 3  »  DALMINE - DALMINE (174k)

« previous   next »
  Remove filter
RnkRiderAgeTeamPntGCGC-TimeTime
1 Balducci Gabriele32Acqua & Sapone20+0:003:54:41 3:54:41
2 van Winden Dennis20Rabobank Continental Team12+0:005:44:10 5:44:10
3 Loddo Alberto29Tinkoff Credit Systems7+0:00,, 5:44:10
4 Di Luca Danilo32Team LPR Brakes5+0:00,, 5:44:10
5 Sacchi Fabio33Preti Mangimi - Prisma Stufe4+0:00,, 5:44:10
6 Fajt Kristjan25Perutnina Ptuj3+0:00,, 5:44:10
7 Savoldelli Paolo34Team LPR Brakes2+0:00,, 5:44:10
8 Miorin Devis32Nippo - Endeka1+0:00,, 5:44:10
9 Ermeti Giairo26Team LPR Brakes+0:005:45:16 5:45:16
10 Bailetti Paolo27Team LPR Brakes+0:005:45:09 5:45:09
11 Contrini Daniele33Tinkoff Credit Systems+0:00 54:54:13 54:54:13
12 Bosisio Gabriele27Team LPR Brakes+0:00 54:57:16 54:57:16
13 Kiryienka Vasil26Tinkoff Credit Systems+0:00,, 54:57:16
14 Spezialetti Alessandro33Team LPR Brakes+0:00,, 54:57:16
15 van Staeyen Michael19Rabobank Continental Team+0:00,, 54:57:16
16 van Poppel Boy20Rabobank Continental Team+0:00,, 54:57:16
17 Loria Domenico26Katay Cycling Team+0:00,, 54:57:16
18 Fanelli Ivan29Cinelli-OPD+0:00,, 54:57:16
19 Der Žolt25Centri Della Calzatura-Partizan+0:00,, 54:57:16
20 Di Nizio Sante25Hadimec - Nazionale Elettronica+0:00,, 54:57:16
21 Fumagalli Cristiano23Ceramica Flaminia - Bossini Docce+0:00,, 54:57:16
22 Czajkowski Daniel30+0:00,, 54:57:16
23 Rubiano Miguel Angel23Centri Della Calzatura-Partizan+0:00,, 54:57:16
24 Gavazzi Mattia24Preti Mangimi - Prisma Stufe+0:00,, 54:57:16
25 Rodríguez Jackson23Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli+0:00,, 54:57:16
26 Randin Michaël23Hadimec - Nazionale Elettronica+0:00,, 54:57:16
27 Wurf Cameron24Cinelli-OPD+0:00,, 54:57:16
28 Kohut Seweryn Zenon31Amore & Vita - McDonalds+0:00,, 54:57:16
29 Anzà Santo27Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli+0:00,, 54:57:16
30 Frapporti Marco23CSF Group - Navigare+0:00,, 54:57:16
31 Codol Massimo35Acqua & Sapone+0:00,, 54:57:16
32 Agosta Domenico25Nippo - Endeka+0:00,, 54:57:16
33 Pedraza Wálter Fernando26Tinkoff Credit Systems+0:00,, 54:57:16
34 Walker Johnnie21Southaustralia.com-AIS+0:00,, 54:57:16
35 Bongiorno Guillermo Ruben29CSF Group - Navigare+0:00,, 54:57:16
36 Metlushenko Yuri32Amore & Vita - McDonalds+0:00,, 54:57:16
37 Cadamuro Simone31Nippo - Endeka+0:00,, 54:57:16
38 Bole Grega22Adria Mobil+0:00,, 54:57:16
39 Timochine Mikhail27Amore & Vita - McDonalds+0:00,, 54:57:16
40 Failli Francesco24Acqua & Sapone+0:00,, 54:57:16
41 Clarke Simon21Team UniSA-Australia+0:00,, 54:57:16
42 Canuti Federico22CSF Group - Navigare+0:00,, 54:57:16
43 Austa Caspar26+0:00,, 54:57:16
44 Cavallari Stefano30Acqua & Sapone+0:00,, 54:57:16
45 Beima Marcel24Rabobank Continental Team+0:00,, 54:57:16
46 Marczyński Tomasz24Ceramica Flaminia - Bossini Docce+0:00,, 54:57:16
47 Nikandrov Dmitri28Centri Della Calzatura-Partizan+0:00,, 54:57:16
48 Zaradny Piotr36+0:00,, 54:57:16
49 Di Lorenzo Alberto25A-Style Somn+0:00,, 54:57:16
50 Ratti Eddy30Nippo - Endeka+0:00,, 54:57:16
51 Muto Pasquale27Miche - Silver Cross+0:00,, 54:57:16
52 Finetto Mauro22CSF Group - Navigare+0:00,, 54:57:16
53 Marin Matej27Perutnina Ptuj+0:00,, 54:57:16
54 Nissen Søren23Amore & Vita - McDonalds+0:00,, 54:57:16
55 Richeze Maximiliano25CSF Group - Navigare+0:00,, 54:57:16
56 Klimov Sergey27Tinkoff Credit Systems+0:00,, 54:57:16
57 Niemiec Przemysław27Miche - Silver Cross+0:00,, 54:57:16
58 Stalder Florian25Team Volksbank+0:00,, 54:57:16
59 Rogina Radoslav29Perutnina Ptuj+0:00,, 54:57:16
60 Traficante Roberto23Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli+0:00,, 54:57:16
61 Beuchat Roger36Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli+0:00,, 54:57:16
62 Richeze Roberto Antonio26Katay Cycling Team+0:00,, 54:57:16
63 Golčer Jure30Team LPR Brakes+0:00,, 54:57:16
64 Bodnar Łukasz25+0:00,, 54:57:16
65 Bol Jetse18Rabobank Continental Team+0:00,, 54:57:16
66 Pietropolli Daniele27Team LPR Brakes+0:00,, 54:57:16
67 Glomser Gerrit33Team Volksbank+0:00,, 54:57:16
68 Belletti Manuel22Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli+0:00,, 54:57:16
69 Dietziker Andreas25Team Volksbank+0:00,, 54:57:16
70 Szczawiński Krzysztof28Miche - Silver Cross+0:00,, 54:57:16
71 Kišerlovski Robert21Adria Mobil+0:00,, 54:57:16
72 Bruson Simone24A-Style Somn+0:00,, 54:57:16
73 Osella Marco27Preti Mangimi - Prisma Stufe+0:00,, 54:57:16
74 Eggli Tobias21Hadimec - Nazionale Elettronica+0:00,, 54:57:16
75 Pagoto Andrea22CSF Group - Navigare+0:00,, 54:57:16
76 Donadello Emiliano24Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli+0:00,, 54:57:16
77 Wiesiak Mariusz27Nippo - Endeka+0:00,, 54:57:16
78 Bertuola Alessandro28Preti Mangimi - Prisma Stufe+0:00,, 54:57:16
79 Kvachuk Oleksandr24Cinelli-OPD+0:00,, 54:57:16
80 Zrimšek Jure26Adria Mobil+0:00,, 54:57:16
81 Serri Eddy33Miche - Silver Cross+0:00,, 54:57:16
82 Zampilli Rino24Katay Cycling Team+0:00,, 54:57:16
83 Spadi Manuele26Cinelli-OPD+0:00,, 54:57:16
84 Žagar Jure21Adria Mobil+0:00 55:17:36 55:17:36
85 Zanotti Marco34Preti Mangimi - Prisma Stufe+0:00 55:27:46 55:27:46
86 Kump Marko19Adria Mobil+0:001:19 1:19
87 Murn Uroš33Adria Mobil+0:0051:24 51:24
88 Shpilevsky Boris25Preti Mangimi - Prisma Stufe+0:001:11:26 1:11:26
89 van Garderen Tejay19Rabobank Continental Team+0:001:42:33 1:42:33
90 Tratnik David25+0:003:12:50 3:12:50
91 Grechyn Serhiy28+0:00,, 3:12:50
92 Keizer Martijn20Rabobank Continental Team+0:00,, 3:12:50
93 Autka Vladimir26Katay Cycling Team+0:00,, 3:12:50
94 Senekovič Jože22Adria Mobil+0:00,, 3:12:50
95 Sestili Luigi24Ceramica Flaminia - Bossini Docce+0:00,, 3:12:50
96 Kairelis Dainius28Ceramica Flaminia - Bossini Docce+0:00,, 3:12:50
97 Rakusa Luka22Perutnina Ptuj+0:00,, 3:12:50
98 Morscher Harald35Team Volksbank+0:00,, 3:12:50
99 Sapa Marcin32+0:00,, 3:12:50
100 Srnic AleksandarCentri Della Calzatura-Partizan+0:00,, 3:12:50
101 Bajc Andi19Radenska KD Financial Point+0:00,, 3:12:50
102 Zanasca Luca24Centri Della Calzatura-Partizan+0:00,, 3:12:50
103 Schnyder Philippe30Hadimec - Nazionale Elettronica+0:00,, 3:12:50
104 Koren Kristijan21Perutnina Ptuj+0:00,, 3:12:50
105 Salzinger Florian24Hadimec - Nazionale Elettronica+0:00,, 3:12:50
106 Cardellini Lorenzo29Miche - Silver Cross+0:00,, 3:12:50
107 Pierfelici Luca24Acqua & Sapone+0:00,, 3:12:50
108 Vrecer Robert27Radenska KD Financial Point+0:00,, 3:12:50
109 Ghiselli Marco25Hadimec - Nazionale Elettronica+0:00,, 3:12:50
110 Giunti Massimo33Miche - Silver Cross+0:00,, 3:12:50
111 Machado Honorio Rafael25Katay Cycling Team+0:00,, 3:12:50
112 Degano Enrico32Miche - Silver Cross+0:00,, 3:12:50
113 Quadranti Antonio27Katay Cycling Team+0:00,, 3:12:50
114 Sokoll Christoph21Team Volksbank+0:00,, 3:12:50
115 Sulzberger Wesley21Team UniSA-Australia+0:00,, 3:12:50
116 Gnezda Matej29+0:00,, 3:12:50
117 Rovny Ivan20Tinkoff Credit Systems+0:00,, 3:12:50
118 Khatuntsev Alexander23Tinkoff Credit Systems+0:00,, 3:12:50
119 Mindlin Anton22Cinelli-OPD+0:00,, 3:12:50
120 Ciccarese Fabio27Cinelli-OPD+0:00,, 3:12:50
121 Kvasina Matija26Perutnina Ptuj+0:00,, 3:12:50
122 Gourov Maxim29A-Style Somn+0:00,, 3:12:50
123 Ratti Aristide25A-Style Somn+0:00,, 3:12:50
124 Piemontesi Fabrice24NGC Medical - OTC Industria Porte+0:00,, 3:12:50
125 Gazvoda Gregor26Perutnina Ptuj+0:00,, 3:12:50
126 Garofalo Vincenzo25Nippo - Endeka+0:00,, 3:12:50
127 De Nobile Ivan28Katay Cycling Team+0:00,, 3:12:50
128 Bury Slawomyr22Amore & Vita - McDonalds+0:00,, 3:12:50
129 Zagorodnii Vladimir26NGC Medical - OTC Industria Porte+0:00,, 3:12:50
130 Atehortua Julian Dario24Quickstep - Innergetic+0:00,, 3:12:50
131 Rizzi BrunoNGC Medical - OTC Industria Porte+0:00,, 3:12:50
132 Krys Hubert Jacek24Ceramica Flaminia - Bossini Docce+0:00,, 3:12:50
133 Romanik Radosław41+0:00,, 3:12:50
134 Mulej Gasper+0:00,, 3:12:50
135 Josefski Hayden19Southaustralia.com-AIS+0:00,, 3:12:50
136 Baranowski Dariusz35+0:00,, 3:12:50
137 Nosotti Diego25NGC Medical - OTC Industria Porte+0:00,, 3:12:50
138 Aulas Alexandre21A-Style Somn+0:00,, 3:12:50
139 Cavalli Gianluca30Cinelli-OPD+0:00,, 3:12:50
140 Arekeev Alexander25Acqua & Sapone+0:00,, 3:12:50
141 Sobal Yauhen26Tinkoff Credit Systems+0:00,, 3:12:50
142 Stevenson Michael23Amore & Vita - McDonalds+0:00,, 3:12:50
143 Simeoni Filippo36Ceramica Flaminia - Bossini Docce+0:00,, 3:12:50
144 Meļehs Oļegs26+0:00,, 3:12:50
145 Rossi Andrea28Acqua & Sapone+0:00,, 3:12:50
146 Maimre Raivo25+0:00,, 3:12:50
147 Georges Sylvain23A-Style Somn+0:00,, 3:12:50
148 Martins Ricardo26Ceramica Flaminia - Bossini Docce+0:00,, 3:12:50
149 Król Artur24Centri Della Calzatura-Partizan+0:00,, 3:12:50
150 Ochoa Carlos José27Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli+0:00,, 3:12:50
151 Samoilau Branislau22Acqua & Sapone+0:00,, 3:12:50
152 Ochoa Richard24Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli+0:00,, 3:12:50
153 Baer Michael20Hadimec - Nazionale Elettronica+0:00,, 3:12:50
154 Hernandez Ivan Dario23Centri Della Calzatura-Partizan+0:00,, 3:12:50
155 Lasis Normunds23+0:00,, 3:12:50
156 Rezman Boštjan27+0:00,, 3:12:50
157 Cattaneo Marco25NGC Medical - OTC Industria Porte+0:00,, 3:12:50
158 Signego Alessio24NGC Medical - OTC Industria Porte+0:00,, 3:12:50
159 Cujnik Benjamin19Adria Mobil+0:00,, 3:12:50
160 Genovesi Diego26A-Style Somn+0:00,, 3:12:50
161 Meyer Travis18Southaustralia.com-AIS+0:00,, 3:12:50
162 Strgar Matic25+0:00,, 3:12:50
163 Ramirez Jaime19+0:00,, 3:12:50
164 Pudäns Herberts21+0:00,, 3:12:50
165 King Matthew19Southaustralia.com-AIS+0:00,, 3:12:50
166 Komar Mateusz22+0:00,, 3:12:50
167 Detko Artur25+0:00,, 3:12:50
168 Rabou Thomas24Rabobank Continental Team+0:00,, 3:12:50
169 Iachini Pasquale23Hadimec - Nazionale Elettronica+0:00,, 3:12:50
170 Honchar Serhiy37Preti Mangimi - Prisma Stufe+0:00,, 3:12:50
171 Manabe Kazuyuki38Nippo - Endeka+0:00,, 3:12:50
172 Inoue Kazuo27Nippo - Endeka+0:00,, 3:12:50
173 Usai Stefano25Miche - Silver Cross+0:00,, 3:12:50
174 Schmäh Elias21Team Volksbank+0:00,, 3:12:50
175 Torosantucci Davide26Katay Cycling Team+0:00,, 3:12:50
176 Gobbi Michele30Preti Mangimi - Prisma Stufe+0:00,, 3:12:50
177 Perez Cuapio Julio Alberto30CSF Group - Navigare+0:00,, 3:12:50
178 Shchebelin Alexey26Cinelli-OPD+0:00,, 3:12:50
179 Tizza Francesco27NGC Medical - OTC Industria Porte+0:009:19 9:19
180 Melderis Romans34+0:00,, 9:19
181 Gufler Alexander25Team Volksbank+0:00,, 9:19
182 Ford William20Southaustralia.com-AIS+0:00,, 9:19
183 Fournet-Fayard Sébastien22A-Style Somn+0:00,, 9:19
184 Stare Matej30Perutnina Ptuj+0:00,, 9:19

Race information

Date: 3rd April 2008
Avg. speed winner: 44.485 km/h
Race category: Men Elite
Start/finish: DALMINE - DALMINE
PCS point scale: 2.1.Stage

Websites:
www.settimanaciclisticalombarda.it/

Advertisement

All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.
  0.08394 sec.