Search:  
topLogin
2013
2010
-
«

2011»41st Settimana Ciclistica Lombarda by Bergamasca (2.1)

2011  General classification

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Pinot ThibautFDJ 21FDJ100 16:00:35 16:00:35
2 Stortoni SimoneColnago - CSF Inox 26Colnago - CSF Inox700:190:19
3 Rebellin DavideMiche-Guerciotti  40Miche-Guerciotti 500:330:33
4 Serpa José RodolfoAndroni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 32Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni360:370:37
5 Pozzovivo DomenicoColnago - CSF Inox 28Colnago - CSF Inox28,,0:37
6 Firsanov SergeyItera - Katusha 29Itera - Katusha240:380:38
7 Santoro AntonioAndroni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 21Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni200:530:53
8 Mazzanti LucaFarnese Vini-Neri-Sottoli 37Farnese Vini-Neri-Sottoli180:580:58
9 Bailetti PaoloDe Rosa - Ceramica Flaminia 31De Rosa - Ceramica Flaminia16,,0:58
10 Chiarini RiccardoAndroni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 27Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni141:001:00
11 Armée SanderTopsport Vlaanderen - Mercator 25Topsport Vlaanderen - Mercator121:061:06
12 Ratto DanieleGeox-TMC Transformers 21Geox-TMC Transformers101:081:08
13 Rudaskov SergeiItera - Katusha 27Itera - Katusha81:171:17
14 Taborre FabioAcqua & Sapone 26Acqua & Sapone71:191:19
15 Rubiano Miguel AngelD'Angelo Antenucci-Nippo Corporation 26D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation61:221:22
16 Sella EmanueleAndroni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 30Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni5,,1:22
17 Vila Francisco JavierDe Rosa - Ceramica Flaminia 35De Rosa - Ceramica Flaminia41:281:28
18 Torosantucci DavideD'Angelo Antenucci-Nippo Corporation 29D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation3,,1:28
19 Hollenstein RetoTeam Vorarlberg 26Team Vorarlberg21:501:50
20 Kochetkov PavelItera - Katusha 25Itera - Katusha1,,1:50
21 Florencio XavierGeox-TMC Transformers 31Geox-TMC Transformers,,1:50
22 Visconti GiovanniFarnese Vini-Neri-Sottoli 28Farnese Vini-Neri-Sottoli2:072:07
23 Rutkiewicz MarekCCC - Polsat - Polkowice 30CCC - Polsat - Polkowice2:232:23
24 Mamos PhilippAmore & Vita - Conad 28Amore & Vita - Conad,,2:23
25 Morajko JacekCCC - Polsat - Polkowice 30CCC - Polsat - Polkowice,,2:23
26 Bazzana AlessandroTeam Type 1 - SANOFI 27Team Type 1 - SANOFI2:292:29
27 Tamayo Juan SebastianTeam WIT 23Team WIT2:362:36
28 Brambilla GianlucaColnago - CSF Inox 24Colnago - CSF Inox2:552:55
29 Monsalve YonathanAndroni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 22Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni3:253:25
30 Corti MarcoGeox-TMC Transformers 25Geox-TMC Transformers3:353:35
31 Meier ChristianUnitedHealthcare Presented by Maxxis 26UnitedHealthcare Presented by Maxxis4:054:05
32 Ochoa Carlos JoséAndroni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 30Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni4:094:09
33 Jeannesson ArnoldFDJ 25FDJ4:254:25
34 Bisolti AlessandroFarnese Vini-Neri-Sottoli 26Farnese Vini-Neri-Sottoli4:264:26
35 Ratti AristideTeam WIT 29Team WIT4:364:36
36 Jacobs PieterTopsport Vlaanderen - Mercator 25Topsport Vlaanderen - Mercator5:165:16
37 Muraglia GiuseppeD'Angelo Antenucci-Nippo Corporation 32D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation5:315:31
38 Sano JunyaD'Angelo Antenucci-Nippo Corporation 29D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation5:385:38
39 Proni AlessandroAcqua & Sapone 28Acqua & Sapone5:585:58
40 Richeze Roberto AntonioOra Hotels 29Ora Hotels6:406:40
41 Miholjević VladimirAcqua & Sapone 37Acqua & Sapone6:446:44
42 Pasqualon AndreaColnago - CSF Inox 23Colnago - CSF Inox6:506:50
43 Schumacher StefanMiche-Guerciotti  30Miche-Guerciotti 6:576:57
44 Belletti ManuelColnago - CSF Inox 25Colnago - CSF Inox7:087:08
45 Zaballa ConstantinoMiche-Guerciotti  33Miche-Guerciotti 7:127:12
46 Girardi EdoardoDe Rosa - Ceramica Flaminia 25De Rosa - Ceramica Flaminia7:307:30
47 Coenen JohanTopsport Vlaanderen - Mercator 32Topsport Vlaanderen - Mercator7:347:34
48 Zhdanov AlexanderD'Angelo Antenucci-Nippo Corporation 26D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation7:397:39
49 Blikra HaavardSparebankenVest - Ridley  19SparebankenVest - Ridley 7:407:40
50 Colex BernardoAmore & Vita - Conad 28Amore & Vita - Conad7:457:45
51 Oberholzer BernhardPrice Your Bike 25Price Your Bike8:118:11
52 Zanasca LucaTeam WIT 28Team WIT,,8:11
53 Casar SandyFDJ 32FDJ8:348:34
54 Hegreberg RoySparebankenVest - Ridley  30SparebankenVest - Ridley 9:299:29
55 Di Paolo FrancescoAcqua & Sapone 29Acqua & Sapone9:319:31
56 Borisov VladislavAmore & Vita - Conad 32Amore & Vita - Conad9:559:55
57 Frusto HenryD'Angelo Antenucci-Nippo Corporation 25D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation9:579:57
58 Bodrogi LászlóTeam Type 1 - SANOFI 34Team Type 1 - SANOFI10:1610:16
59 Capelli ErmanoTeam Vorarlberg 26Team Vorarlberg11:0611:06
60 Chuzhda OlegCaja Rural 26Caja Rural11:1311:13
61 Ferrari FabricioCaja Rural 26Caja Rural11:5311:53
62 Van Hecke PrebenTopsport Vlaanderen - Mercator 29Topsport Vlaanderen - Mercator11:5711:57
63 Bileka VolodymyrAmore & Vita - Conad 32Amore & Vita - Conad12:2312:23
64 Mendes JoséCCC - Polsat - Polkowice 26CCC - Polsat - Polkowice12:3012:30
65 Donati AlessandroAcqua & Sapone 32Acqua & Sapone12:3412:34
66 De Marchi AlessandroAndroni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 25Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni13:1313:13
67 Moreno JavierCaja Rural 27Caja Rural13:1513:15
68 Galta Fredrik Strand 1813:4713:47
69 Libner NivAmore & Vita - Conad 23Amore & Vita - Conad13:5413:54
70 Felline FabioGeox-TMC Transformers 21Geox-TMC Transformers14:4814:48
71 Caccia DiegoFarnese Vini-Neri-Sottoli 29Farnese Vini-Neri-Sottoli14:5714:57
72 Modolo SachaColnago - CSF Inox 24Colnago - CSF Inox15:1915:19
73 Colli DanieleGeox-TMC Transformers 29Geox-TMC Transformers16:3316:33
74 Gutiérrez DavidGeox-TMC Transformers 29Geox-TMC Transformers17:1117:11
75 Steurs GeertTopsport Vlaanderen - Mercator 29Topsport Vlaanderen - Mercator17:4417:44
76 De Negri Pier PaoloFarnese Vini-Neri-Sottoli 25Farnese Vini-Neri-Sottoli18:0318:03
77 Gatto OscarFarnese Vini-Neri-Sottoli 26Farnese Vini-Neri-Sottoli18:1618:16
78 Corioni ClaudioAcqua & Sapone 28Acqua & Sapone18:5418:54
79 Fognini FaustoTeam WIT 25Team WIT19:0219:02
80 Kaniuk AntonAmore & Vita - Conad 25Amore & Vita - Conad19:1819:18
81 Richeze MaximilianoD'Angelo Antenucci-Nippo Corporation 28D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation19:2219:22
82 Chtioui RafaâAcqua & Sapone 25Acqua & Sapone19:3919:39
83 Kuznetsov VyacheslavItera - Katusha 22Itera - Katusha20:1020:10
84 Witecki MariuszCCC - Polsat - Polkowice 30CCC - Polsat - Polkowice21:0221:02
85 Berdos OlegDe Rosa - Ceramica Flaminia 24De Rosa - Ceramica Flaminia21:3921:39
86 Rosskopf JoeyTeam Type 1 - SANOFI 21Team Type 1 - SANOFI21:5221:52
87 Gaia MicheleMiche-Guerciotti  26Miche-Guerciotti 22:2022:20
88 Cheula GiampaoloGeox-TMC Transformers 32Geox-TMC Transformers22:3922:39
89 Solari LucaAndroni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 31Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni22:4222:42
90 van Poppel BoyUnitedHealthcare Presented by Maxxis 23UnitedHealthcare Presented by Maxxis22:4822:48
91 Cornu DominiqueTopsport Vlaanderen - Mercator 25Topsport Vlaanderen - Mercator23:3023:30
92 Rocchetti FedericoDe Rosa - Ceramica Flaminia 25De Rosa - Ceramica Flaminia23:5823:58
93 Kogut VolodymyrAmore & Vita - Conad 27Amore & Vita - Conad24:0024:00
94 Ryabkin AlexanderCaja Rural 22Caja Rural24:1924:19
95 Pirazzi StefanoColnago - CSF Inox 24Colnago - CSF Inox25:1225:12
96 Fedele ManuelD'Angelo Antenucci-Nippo Corporation 24D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation25:1825:18
97 Proch WalterOra Hotels 27Ora Hotels25:4325:43
98 Aubert LoïcPrice Your Bike 21Price Your Bike26:1526:15
99 De Maria GiuseppeDe Rosa - Ceramica Flaminia 27De Rosa - Ceramica Flaminia26:1626:16
100 Cziráki IstvánOra Hotels 25Ora Hotels27:1327:13
101 Benetseder JosefTeam Vorarlberg 28Team Vorarlberg27:2427:24
102 Sulzberger WesleyFDJ 24FDJ28:1428:14
103 Boifava SimoneOra Hotels 26Ora Hotels28:1728:17
104 Margutti DamianoDe Rosa - Ceramica Flaminia 25De Rosa - Ceramica Flaminia28:1828:18
105 Zagorodnii VladimirMiche-Guerciotti  30Miche-Guerciotti 29:5229:52
106 Blaževic DarkoMeridiana Kamen Team 26Meridiana Kamen Team29:5529:55
107 Herrada JoséCaja Rural 25Caja Rural30:3830:38
108 Baggio FilippoDe Rosa - Ceramica Flaminia 23De Rosa - Ceramica Flaminia31:5331:53
109 De Ketele KennyTopsport Vlaanderen - Mercator 26Topsport Vlaanderen - Mercator33:0133:01
110 Szczawiński KrzysztofMiche-Guerciotti  32Miche-Guerciotti 33:2033:20
111 Piechele AndreaColnago - CSF Inox 24Colnago - CSF Inox34:0134:01
112 Pauriol RémiFDJ 29FDJ35:0435:04
113 Matysiak BartłomiejCCC - Polsat - Polkowice 26CCC - Polsat - Polkowice37:0637:06
114 Di Lorenzo AlbertoMeridiana Kamen Team 29Meridiana Kamen Team37:1237:12
115 Kosyakov DmitriyItera - Katusha 25Itera - Katusha37:3837:38
116 Contoli AlbertoColnago - CSF Inox 23Colnago - CSF Inox37:4837:48
117 De Marchi AlessandroAndroni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni 25Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni37:4937:49
118 Bonca BlažMeridiana Kamen Team 22Meridiana Kamen Team39:3239:32
119 Maggiore GianlucaDe Rosa - Ceramica Flaminia 26De Rosa - Ceramica Flaminia40:3440:34
120 Napolitano DaniloAcqua & Sapone 30Acqua & Sapone41:3741:37
121 Magner TyTeam Type 1 - SANOFI 20Team Type 1 - SANOFI,,41:37
122 Grendene AndreaTeam Type 1 - SANOFI 25Team Type 1 - SANOFI42:2742:27
123 King BenjaminTeam Type 1 - SANOFI 22Team Type 1 - SANOFI42:4042:40
124 Di Salvo GiuseppeMiche-Guerciotti  27Miche-Guerciotti 42:4842:48
125 Pineau CédricFDJ 26FDJ42:4942:49
126 Stevenson ChristoferSparebankenVest - Ridley  29SparebankenVest - Ridley 43:5143:51
127 Randazzo GianlucaMiche-Guerciotti  25Miche-Guerciotti 44:4044:40
128 Eglin JoelPrice Your Bike 21Price Your Bike47:4647:46
129 Sobrino JoaquinCaja Rural 29Caja Rural49:3849:38
130 Clarke HiltonUnitedHealthcare Presented by Maxxis 31UnitedHealthcare Presented by Maxxis,,49:38
131 Montanari EnricoTeam WIT 26Team WIT,,49:38
132 Komori RyoheiD'Angelo Antenucci-Nippo Corporation 22D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation50:0350:03
133 Menzies KarlUnitedHealthcare Presented by Maxxis 34UnitedHealthcare Presented by Maxxis50:1750:17
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Date: 3rd September 2011
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.1

Websites:
www.settimanaciclisticalombarda.it/
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.06381 sec.