The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | PINOT Thibaut FDJ | FDJ | 100 | 16:00:35 | |
2 | STORTONI Simone Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 70 | 0:19 0:19 | |
3 | REBELLIN Davide Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | 50 | 0:33 0:33 | |
4 | SERPA José Rodolfo Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | 36 | 0:37 0:37 | |
5 | POZZOVIVO Domenico Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 28 | ,, 0:37 | |
6 | FIRSANOV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | 24 | 0:38 0:38 | |
7 | SANTORO Antonio Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | 20 | 0:53 0:53 | |
8 | MAZZANTI Luca Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 18 | 0:58 0:58 | |
9 | BAILETTI Paolo De Rosa - Ceramica Flaminia | De Rosa - Ceramica Flaminia | 16 | ,, 0:58 | |
10 | CHIARINI Riccardo Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | 14 | 1:00 1:00 | |
11 | ARMÉE Sander Topsport Vlaanderen - Mercator | Topsport Vlaanderen - Mercator | 12 | 1:06 1:06 | |
12 | RATTO Daniele Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 10 | 1:08 1:08 | |
13 | RUDASKOV Sergei Itera - Katusha | Itera - Katusha | 8 | 1:17 1:17 | |
14 | TABORRE Fabio Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 7 | 1:19 1:19 | |
15 | RUBIANO Miguel Angel D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | 6 | 1:22 1:22 | |
16 | SELLA Emanuele Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | 5 | ,, 1:22 | |
17 | VILA Francisco Javier De Rosa - Ceramica Flaminia | De Rosa - Ceramica Flaminia | 4 | 1:28 1:28 | |
18 | TOROSANTUCCI Davide D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | 3 | ,, 1:28 | |
19 | HOLLENSTEIN Reto Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 2 | 1:50 1:50 | |
20 | KOCHETKOV Pavel Itera - Katusha | Itera - Katusha | 1 | ,, 1:50 | |
21 | FLORENCIO Xavier Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | ,, 1:50 | ||
22 | VISCONTI Giovanni Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 2:07 2:07 | ||
23 | RUTKIEWICZ Marek CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | 2:23 2:23 | ||
24 | MAMOS Philipp Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 2:23 | ||
25 | MORAJKO Jacek CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 2:23 | ||
26 | BAZZANA Alessandro Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | 2:29 2:29 | ||
27 | TAMAYO Juan Sebastian Team WIT | Team WIT | 2:36 2:36 | ||
28 | BRAMBILLA Gianluca Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 2:55 2:55 | ||
29 | MONSALVE Yonathan Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | 3:25 3:25 | ||
30 | CORTI Marco Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 3:35 3:35 | ||
31 | MEIER Christian UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 4:05 4:05 | ||
32 | OCHOA Carlos José Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | 4:09 4:09 | ||
33 | FDJ | 4:25 4:25 | |||
34 | BISOLTI Alessandro Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 4:26 4:26 | ||
35 | RATTI Aristide Team WIT | Team WIT | 4:36 4:36 | ||
36 | JACOBS Pieter Topsport Vlaanderen - Mercator | Topsport Vlaanderen - Mercator | 5:16 5:16 | ||
37 | MURAGLIA Giuseppe D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | 5:31 5:31 | ||
38 | SANO Junya D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | 5:38 5:38 | ||
39 | PRONI Alessandro Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 5:58 5:58 | ||
40 | RICHEZE Roberto Antonio Ora Hotels | Ora Hotels | 6:40 6:40 | ||
41 | MIHOLJEVIĆ Vladimir Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 6:44 6:44 | ||
42 | PASQUALON Andrea Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 6:50 6:50 | ||
43 | SCHUMACHER Stefan Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | 6:57 6:57 | ||
44 | BELLETTI Manuel Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 7:08 7:08 | ||
45 | ZABALLA Constantino Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | 7:12 7:12 | ||
46 | GIRARDI Edoardo De Rosa - Ceramica Flaminia | De Rosa - Ceramica Flaminia | 7:30 7:30 | ||
47 | COENEN Johan Topsport Vlaanderen - Mercator | Topsport Vlaanderen - Mercator | 7:34 7:34 | ||
48 | ZHDANOV Alexander D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | 7:39 7:39 | ||
49 | BLIKRA Haavard SparebankenVest - Ridley | SparebankenVest - Ridley | 7:40 7:40 | ||
50 | COLEX Bernardo Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | 7:45 7:45 | ||
51 | OBERHOLZER Bernhard Price Your Bike | Price Your Bike | 8:11 8:11 | ||
52 | ZANASCA Luca Team WIT | Team WIT | ,, 8:11 | ||
53 | CASAR Sandy FDJ | FDJ | 8:34 8:34 | ||
54 | HEGREBERG Roy SparebankenVest - Ridley | SparebankenVest - Ridley | 9:29 9:29 | ||
55 | DI PAOLO Francesco Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 9:31 9:31 | ||
56 | BORISOV Vladislav Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | 9:55 9:55 | ||
57 | FRUSTO Henry D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | 9:57 9:57 | ||
58 | BODROGI László Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | 10:16 10:16 | ||
59 | CAPELLI Ermano Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 11:06 11:06 | ||
60 | CHUZHDA Oleg Caja Rural | Caja Rural | 11:13 11:13 | ||
61 | FERRARI Fabricio Caja Rural | Caja Rural | 11:53 11:53 | ||
62 | VAN HECKE Preben Topsport Vlaanderen - Mercator | Topsport Vlaanderen - Mercator | 11:57 11:57 | ||
63 | BILEKA Volodymyr Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | 12:23 12:23 | ||
64 | MENDES José CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | 12:30 12:30 | ||
65 | DONATI Alessandro Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 12:34 12:34 | ||
66 | DE MARCHI Alessandro Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | 13:13 13:13 | ||
67 | MORENO Javier Caja Rural | Caja Rural | 13:15 13:15 | ||
68 | 13:47 13:47 | ||||
69 | LIBNER Niv Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | 13:54 13:54 | ||
70 | FELLINE Fabio Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 14:48 14:48 | ||
71 | CACCIA Diego Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 14:57 14:57 | ||
72 | MODOLO Sacha Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 15:19 15:19 | ||
73 | COLLI Daniele Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 16:33 16:33 | ||
74 | GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ David Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 17:11 17:11 | ||
75 | STEURS Geert Topsport Vlaanderen - Mercator | Topsport Vlaanderen - Mercator | 17:44 17:44 | ||
76 | DE NEGRI Pier Paolo Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 18:03 18:03 | ||
77 | GATTO Oscar Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 18:16 18:16 | ||
78 | CORIONI Claudio Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 18:54 18:54 | ||
79 | FOGNINI Fausto Team WIT | Team WIT | 19:02 19:02 | ||
80 | KANIUK Anton Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | 19:18 19:18 | ||
81 | RICHEZE Maximiliano D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | 19:22 19:22 | ||
82 | CHTIOUI Rafaâ Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 19:39 19:39 | ||
83 | KUZNETSOV Viacheslav Itera - Katusha | Itera - Katusha | 20:10 20:10 | ||
84 | WITECKI Mariusz CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | 21:02 21:02 | ||
85 | BERDOS Oleg De Rosa - Ceramica Flaminia | De Rosa - Ceramica Flaminia | 21:39 21:39 | ||
86 | ROSSKOPF Joey Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | 21:52 21:52 | ||
87 | GAIA Michele Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | 22:20 22:20 | ||
88 | CHEULA Giampaolo Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 22:39 22:39 | ||
89 | SOLARI Luca Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | 22:42 22:42 | ||
90 | VAN POPPEL Boy UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 22:48 22:48 | ||
91 | CORNU Dominique Topsport Vlaanderen - Mercator | Topsport Vlaanderen - Mercator | 23:30 23:30 | ||
92 | ROCCHETTI Federico De Rosa - Ceramica Flaminia | De Rosa - Ceramica Flaminia | 23:58 23:58 | ||
93 | KOGUT Volodymyr Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | 24:00 24:00 | ||
94 | RYABKIN Alexander Caja Rural | Caja Rural | 24:19 24:19 | ||
95 | PIRAZZI Stefano Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 25:12 25:12 | ||
96 | FEDELE Manuel D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | 25:18 25:18 | ||
97 | PROCH Walter Ora Hotels | Ora Hotels | 25:43 25:43 | ||
98 | AUBERT Loïc Price Your Bike | Price Your Bike | 26:15 26:15 | ||
99 | DE MARIA Giuseppe De Rosa - Ceramica Flaminia | De Rosa - Ceramica Flaminia | 26:16 26:16 | ||
100 | CZIRÁKI István Ora Hotels | Ora Hotels | 27:13 27:13 | ||
101 | BENETSEDER Josef Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 27:24 27:24 | ||
102 | FDJ | 28:14 28:14 | |||
103 | BOIFAVA Simone Ora Hotels | Ora Hotels | 28:17 28:17 | ||
104 | MARGUTTI Damiano De Rosa - Ceramica Flaminia | De Rosa - Ceramica Flaminia | 28:18 28:18 | ||
105 | ZAGORODNII Vladimir Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | 29:52 29:52 | ||
106 | BLAŽEVIC Darko Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 29:55 29:55 | ||
107 | HERRADA José Caja Rural | Caja Rural | 30:38 30:38 | ||
108 | BAGGIO Filippo De Rosa - Ceramica Flaminia | De Rosa - Ceramica Flaminia | 31:53 31:53 | ||
109 | DE KETELE Kenny Topsport Vlaanderen - Mercator | Topsport Vlaanderen - Mercator | 33:01 33:01 | ||
110 | SZCZAWIŃSKI Krzysztof Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | 33:20 33:20 | ||
111 | PIECHELE Andrea Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 34:01 34:01 | ||
112 | PAURIOL Rémi FDJ | FDJ | 35:04 35:04 | ||
113 | MATYSIAK Bartłomiej CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | 37:06 37:06 | ||
114 | DI LORENZO Alberto Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 37:12 37:12 | ||
115 | KOSYAKOV Dmitriy Itera - Katusha | Itera - Katusha | 37:38 37:38 | ||
116 | CONTOLI Alberto Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 37:48 37:48 | ||
117 | DE MARCHI Alessandro Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni | 37:49 37:49 | ||
118 | BONCA Blaž Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 39:32 39:32 | ||
119 | MAGGIORE Gianluca De Rosa - Ceramica Flaminia | De Rosa - Ceramica Flaminia | 40:34 40:34 | ||
120 | NAPOLITANO Danilo Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 41:37 41:37 | ||
121 | MAGNER Ty Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | ,, 41:37 | ||
122 | GRENDENE Andrea Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | 42:27 42:27 | ||
123 | KING Benjamin Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | 42:40 42:40 | ||
124 | DI SALVO Giuseppe Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | 42:48 42:48 | ||
125 | PINEAU Cédric FDJ | FDJ | 42:49 42:49 | ||
126 | STEVENSON Christofer SparebankenVest - Ridley | SparebankenVest - Ridley | 43:51 43:51 | ||
127 | RANDAZZO Gianluca Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | 44:40 44:40 | ||
128 | EGLIN Joel Price Your Bike | Price Your Bike | 47:46 47:46 | ||
129 | SOBRINO Joaquin Caja Rural | Caja Rural | 49:38 49:38 | ||
130 | CLARKE Hilton UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 49:38 | ||
131 | MONTANARI Enrico Team WIT | Team WIT | ,, 49:38 | ||
132 | KOMORI Ryohei D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | 50:03 50:03 | ||
133 | MENZIES Karl UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 50:17 50:17 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:01 September 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.941 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:0 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: