2020
2022
«
»
2021»36th

Settimana Internazionale Coppi e Bartali

(2.1)
2021»Stage 1a»GatteoGatteo(97.8km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:00155
Sprint
MARECZKO Jakub Vini Zabù
26Vini Zabù14202:19:05
22+0:0225
Sprint
CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick Step
35Deceuninck - Quick Step512,,
0:00
33+0:0475
Hills
MAYRHOFER Marius Team DSM
20Team DSM37,,
0:00
44+0:06233
Sprint
COATI Luca Team Qhubeka
21Team Qhubeka5,,
0:00
55+0:067
Hills
HAYTER Ethan INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers4,,
0:00
66+0:06246
Sprint
ZECCHIN Michael Work Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega3,,
0:00
77+0:06194
Sprint
ROCCHETTA Cristian General Store - Essegibi - F.Lli Curia
23General Store - Essegibi - F.Lli Curia2,,
0:00
88+0:06126
Hills
ALBANESE Vincenzo EOLO-Kometa
24EOLO-Kometa1,,
0:00
99+0:06143
Sprint
CIMA Damiano Gazprom - RusVelo
27Gazprom - RusVelo,,
0:00
1010+0:0646
GC
VAN DIJKE Mick Team Jumbo-Visma
21Team Jumbo-Visma,,
0:00
1111+0:06164
Classic
20Italy,,
0:00
1212+0:0683
Hills
MOSCA Jacopo Trek - Segafredo
27Trek - Segafredo,,
0:00
1313+0:06102
Hills
GABBURO Davide Bardiani-CSF-Faizanè
27Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
1414+0:06192
Sprint
BASEGGIO Matteo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:00
1515+0:0653
Climber
RUBIO Einer Movistar Team
23Movistar Team,,
0:00
1616+0:0656
Classic
GONZÁLEZ Abner Movistar Team
20Movistar Team,,
0:00
1717+0:0672
GC
VAN WILDER Ilan Team DSM
20Team DSM,,
0:00
1818+0:064
Sprint
SWIFT Ben INEOS Grenadiers
33INEOS Grenadiers,,
0:00
1919+0:0642
Hills
HESSMANN Michel Team Jumbo-Visma
19Team Jumbo-Visma,,
0:00
2020+0:0616
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana - Premier Tech
20Astana - Premier Tech,,
0:00
2121+0:0615
GC
ROMO Javier Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech,,
0:00
2222+0:06182
Hills
CRETTI Luca Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:00
2323+0:0641
GC
VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma
24Team Jumbo-Visma,,
0:00
2424+0:06141
Classic
SHALUNOV Evgeny Gazprom - RusVelo
29Gazprom - RusVelo,,
0:00
2525+0:0655
GC
JORGENSON Matteo Movistar Team
21Movistar Team,,
0:00
2626+0:0636
TT
DOWSETT Alex Israel Start-Up Nation
32Israel Start-Up Nation,,
0:00
2727+0:06125
Sprint
FRAPPORTI Mattia EOLO-Kometa
26EOLO-Kometa,,
0:00
2828+0:0621
Sprint
ARCHBOLD Shane Deceuninck - Quick Step
32Deceuninck - Quick Step,,
0:00
2929+0:0624
Climber
VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick Step
21Deceuninck - Quick Step,,
0:00
3030+0:06242
Sprint
BURCHIO Federico Work Service Marchiol Vega
25Work Service Marchiol Vega,,
0:00
3131+0:0697
Classic
PONOMAR Andrii Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
3232+0:0657
Climber
ALBA Juan Diego Movistar Team
23Movistar Team,,
0:00
3333+0:061
GC
HENAO Sebastián INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers,,
0:00
3434+0:06222
Sprint
DELLA LUNGA Francesco Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan,,
0:00
3535+0:06187
Hills
PARISINI Nicolò Beltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:00
3636+0:06121
GC
RAVASI Edward EOLO-Kometa
26EOLO-Kometa,,
0:00
3737+0:06171
Sprint
SYRITSA Gleb Russia
20Russia,,
0:00
3838+0:0682
GC
EG Niklas Trek - Segafredo
26Trek - Segafredo,,
0:00
3939+0:0684
GC
NIBALI Antonio Trek - Segafredo
28Trek - Segafredo,,
0:00
4040+0:0671
Climber
GALL Felix Team DSM
23Team DSM,,
0:00
4141+0:0695
Sprint
RUMAC Josip Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
4242+0:0661
GC
COLLEONI Kevin Team BikeExchange
21Team BikeExchange,,
0:00
4343+0:0694
GC
SEPÚLVEDA Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
29Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
4444+0:06245
Sprint
DI BENEDETTO Stefano Work Service Marchiol Vega
23Work Service Marchiol Vega,,
0:00
4545+0:06157
TT
GRADEK Kamil Vini Zabù
30Vini Zabù,,
0:00
4646+0:063
GC
SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers
23INEOS Grenadiers,,
0:00
4747+0:06101
Sprint
CAÑAVERAL Johnatan Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
4848+0:06217
Sprint
CAROLLO Francesco Mg.K Vis VPM
20Mg.K Vis VPM,,
0:00
4949+0:0613
TT
BOARO Manuele Astana - Premier Tech
34Astana - Premier Tech,,
0:00
5050+0:0611
Classic
FELLINE Fabio Astana - Premier Tech
30Astana - Premier Tech,,
0:00
5151+0:06196
Hills
VISINTAINER Lorenzo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:00
5252+0:06105
GC
COVILI Luca Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
5353+0:06106
Climber
MONACO Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
5454+0:06241
Hills
GARAVAGLIA Giacomo Work Service Marchiol Vega
24Work Service Marchiol Vega,,
0:00
5555+0:06225
Climber
AYUSO Juan Team Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan,,
0:00
5656+0:06142
TT
RIKUNOV Petr Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo,,
0:00
5757+0:06234
Classic
MULUBRHAN Henok Team Qhubeka
21Team Qhubeka,,
0:00
5858+0:06185
TT
MILESI Lorenzo Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:00
5959+0:0622
Classic
HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck - Quick Step
24Deceuninck - Quick Step,,
0:00
6060+0:06124
TT
FETTER Erik EOLO-Kometa
20EOLO-Kometa,,
0:00
6161+0:06186
Hills
DE PRETTO Davide Beltrami TSA - Tre Colli
18Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:00
6262+0:0664
GC
HOWSON Damien Team BikeExchange
28Team BikeExchange,,
0:00
6363+0:0633
GC
HERMANS Ben Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation,,
0:00
6464+0:06131
TT
AZPARREN Xabier Mikel Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi,,
0:00
6565+0:06111
GC
LASTRA Jonathan Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
6666+0:06153
GC
ZARDINI Edoardo Vini Zabù
31Vini Zabù,,
0:00
6767+0:06176
Classic
27Russia,,
0:00
6868+0:0645
Climber
LEEMREIZE Gijs Team Jumbo-Visma
21Team Jumbo-Visma,,
0:00
6969+0:06145
Hills
SCARONI Christian Gazprom - RusVelo
23Gazprom - RusVelo,,
0:00
7070+0:0617
TT
CONTRERAS Rodrigo Astana - Premier Tech
26Astana - Premier Tech,,
0:00
7171+0:06224
Classic
MARTINELLI Alessio Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan,,
0:00
7272+0:06237
Sprint
CHRISTENSEN Drew Team Qhubeka
19Team Qhubeka,,
0:00
7373+0:06166
GC
TOLIO Alex Italy
20Italy,,
0:00
7474+0:06231
GC
HENAO Sergio Team Qhubeka
33Team Qhubeka,,
0:00
7575+0:0663
TT
HEPBURN Michael Team BikeExchange
29Team BikeExchange,,
0:00
7676+0:0666
Climber
SCHULTZ Nick Team BikeExchange
26Team BikeExchange,,
0:00
7777+0:0644
GC
FISHER-BLACK Finn Team Jumbo-Visma
19Team Jumbo-Visma,,
0:00
7878+0:0632
GC
PICCOLI James Israel Start-Up Nation
29Israel Start-Up Nation,,
0:00
7979+0:065
GC
RODRÍGUEZ Carlos INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers,,
0:00
8080+0:06113
Classic
LAZKANO Oier Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
8181+0:06172
Sprint
20Russia,,
0:00
8282+0:0651
GC
CARRETERO Héctor Movistar Team
25Movistar Team,,
0:00
8383+0:06161
GC
SENNI Manuel Italy
29Italy,,
0:00
8484+0:06137
GC
BRAVO Garikoitz Euskaltel - Euskadi
31Euskaltel - Euskadi,,
0:00
8585+0:06165
Climber
FRIGO Marco Italy
21Italy,,
0:00
8686+0:066
GC
DUNBAR Eddie INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers,,
0:00
8787+0:0686
Climber
TIBERI Antonio Trek - Segafredo
19Trek - Segafredo,,
0:00
8888+0:06127
GC
FORTUNATO Lorenzo EOLO-Kometa
24EOLO-Kometa,,
0:00
8989+0:06195
Climber
TOSIN Riccardo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
23General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:00
9090+0:06123
GC
FANCELLU Alessandro EOLO-Kometa
20EOLO-Kometa,,
0:00
9191+0:0685
GC
GHEBREIGZABHIER Amanuel Trek - Segafredo
26Trek - Segafredo,,
0:00
9292+0:06226
Hills
PETRUCCI Mattia Team Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan,,
0:00
9393+0:0612
GC
STALNOV Nikita Astana - Premier Tech
29Astana - Premier Tech,,
0:00
9494+0:06243
Hills
COLOMBO Raul Work Service Marchiol Vega
24Work Service Marchiol Vega,,
0:00
9595+0:06206
Classic
SZARKA Gergely Giotti Victoria - Savini Due
22Giotti Victoria - Savini Due,,
0:00
9696+0:06212
Sprint
SALVIETTI Niccolò Mg.K Vis VPM
27Mg.K Vis VPM,,
0:00
9797+0:06193
Hills
LUCCA Riccardo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
24General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:00
9898+0:0635
TT
BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation,,
0:00
9999+0:06133
Classic
CUADRADO Unai Euskaltel - Euskadi
23Euskaltel - Euskadi,,
0:00
100100+0:06201
TT
DIMA Emil Giotti Victoria - Savini Due
24Giotti Victoria - Savini Due,,
0:00
101101+0:06115
Climber
OSORIO Alejandro Caja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
102102+0:06247
Classic
REBELLIN Davide Work Service Marchiol Vega
49Work Service Marchiol Vega,,
0:00
103103+0:06117
GC
MURGUIALDAY Jokin Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
104104+0:0681
GC
CONCI Nicola Trek - Segafredo
24Trek - Segafredo,,
0:00
105105+0:0696
Climber
RAVANELLI Simone Androni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
106106+0:06197
Sprint
ZAHIRI Abderrahim General Store - Essegibi - F.Lli Curia
25General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:00
107107+0:06216
GC
DOUBLE Paul Mg.K Vis VPM
24Mg.K Vis VPM,,
0:00
108108+0:0634
GC
NIV Guy Israel Start-Up Nation
27Israel Start-Up Nation,,
0:00
109109+0:06223
PLEBANI Nicola Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan,,
0:00
110110+0:06147
GC
VACEK Mathias Gazprom - RusVelo
18Gazprom - RusVelo,,
0:00
111111+0:06144
GC
KUZMIN Anton Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo,,
0:00
112112+0:06203
Sprint
GUARDINI Andrea Giotti Victoria - Savini Due
31Giotti Victoria - Savini Due,,
0:00
113113+0:06151
Sprint
BEVILACQUA Simone Vini Zabù
24Vini Zabù,,
0:00
114114+0:06146
Classic
VELASCO Simone Gazprom - RusVelo
25Gazprom - RusVelo,,
0:00
115115+0:06154
Sprint
FRAPPORTI Marco Vini Zabù
35Vini Zabù,,
0:00
116116+0:0614
GC
NATAROV Yuriy Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech,,
0:00
117117+0:06221
Sprint
BOSCARO Davide Team Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan,,
0:00
118118+0:06183
Hills
BALESTRA Lorenzo Beltrami TSA - Tre Colli
18Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:00
119119+0:06227
Sprint
UMBRI Gidas Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan,,
0:00
120120+0:0691
GC
CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
121121+0:06173
TT
21Russia,,
0:00
122122+0:06191
TT
GÓRAK Dominik General Store - Essegibi - F.Lli Curia
19General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:00
123123+0:06103
Classic
GAROSIO Andrea Bardiani-CSF-Faizanè
27Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
124124+0:06116
GC
SÁEZ Héctor Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
125125+0:0631
Climber
DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation,,
0:00
126126+0:06175
Climber
23Russia,,
0:00
127127+0:0654
TT
NORSGAARD Mathias Movistar Team
23Movistar Team,,
0:00
128128+0:06232
GC
SUNDERLAND Dylan Team Qhubeka
25Team Qhubeka,,
0:00
129129+0:06204
TT
SINZA Raul-Antonio Giotti Victoria - Savini Due
22Giotti Victoria - Savini Due,,
0:00
130130+0:06235
Hills
GUASCO Mattia Team Qhubeka
20Team Qhubeka,,
0:00
131131+0:06236
Hills
PUPPIO Antonio Team Qhubeka
21Team Qhubeka,,
0:00
132132+0:06107
GC
CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
133133+0:0637
GC
BERWICK Sebastian Israel Start-Up Nation
21Israel Start-Up Nation,,
0:00
134134+0:0674
GC
HAYTER Leo Team DSM
19Team DSM,,
0:00
135135+0:06215
Hills
WRIGHT Paul Mg.K Vis VPM
23Mg.K Vis VPM,,
0:00
136136+0:06134
TT
JUARISTI Txomin Euskaltel - Euskadi
25Euskaltel - Euskadi,,
0:00
137137+0:06122
GC
DINA Márton EOLO-Kometa
24EOLO-Kometa,,
0:00
138138+0:06184
Sprint
PIRAS Andrea Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:00
139139+0:06104
GC
RIVERA Kevin Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
140140+0:06163
Sprint
29Italy,,
0:00
141141+0:0676
GC
20Team DSM,,
0:00
142142+0:06214
DRAGHI Guido Mg.K Vis VPM
19Mg.K Vis VPM,,
0:00
143143+0:06174
Classic
SMIRNOV Ivan Russia
22Russia,,
0:00
144144+0:0665
GC
MEYER Cameron Team BikeExchange
33Team BikeExchange,,
0:00
145145+0:06177
Sprint
29Russia,,
0:00
146162+1:07211
Hills
RADICE Raffaele Mg.K Vis VPM
24Mg.K Vis VPM1:01
1:01
147163+2:00112
Climber
CUADROS Álvaro Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA1:54
1:54
148146+0:0643
Hills
PLUIMERS Rick Team Jumbo-Visma
20Team Jumbo-Visma0:00
0:00
149147+0:06205
GC
YUSTRE Kristian Javier Giotti Victoria - Savini Due
27Giotti Victoria - Savini Due,,
0:00
150148+0:0677
GC
BRENNER Marco Team DSM
18Team DSM,,
0:00
151149+0:0673
Hills
VERMAERKE Kevin Team DSM
20Team DSM,,
0:00
152150+0:0623
TT
GARRISON Ian Deceuninck - Quick Step
22Deceuninck - Quick Step,,
0:00
153164+2:49156
Sprint
BERTAZZO Liam Vini Zabù
29Vini Zabù2:43
2:43
154151+0:06152
Sprint
29Vini Zabù0:00
0:00
155152+0:06202
Hills
ONESTI Emanuele Giotti Victoria - Savini Due
25Giotti Victoria - Savini Due,,
0:00
156153+0:0692
Hills
TESFATSION Natnael Androni Giocattoli - Sidermec
21Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
157154+0:06114
Sprint
AULAR Orluis Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
158165+3:49244
Sprint
ZANDRI Francesco Work Service Marchiol Vega
14Work Service Marchiol Vega3:43
3:43
159166+3:49181
Hills
PESENTI Thomas Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli,,
3:43
160167+3:5162
TT
BEWLEY Sam Team BikeExchange
33Team BikeExchange3:45
3:45
161168+3:51213
Sprint
PENCEDANO Nicolo Mg.K Vis VPM
21Mg.K Vis VPM,,
3:45
162155+0:0693
GC
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec0:00
0:00
163156+0:06162
Sprint
22Italy,,
0:00
164157+0:06167
Hills
26Italy,,
0:00
165158+0:06207
Sprint
SIMION Paolo Giotti Victoria - Savini Due
28Giotti Victoria - Savini Due,,
0:00
166159+0:0652
Sprint
TORRES Albert Movistar Team
30Movistar Team,,
0:00
167160+0:06136
Sprint
ARISTI Mikel Euskaltel - Euskadi
27Euskaltel - Euskadi,,
0:00
168161+0:06135
Hills
ANGULO Antonio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi,,
0:00
DNF67
GC
ZEITS Andrey Team BikeExchange
34Team BikeExchange-
DNF132
GC
AZURMENDI Ibai Euskaltel - Euskadi
24Euskaltel - Euskadi-
DNS2
Classic
MOSCON Gianni INEOS Grenadiers
26INEOS Grenadiers-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
1155
Sprint
MARECZKO Jakub Vini Zabù
26Vini Zabù32:18:59..
225
Sprint
CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick Step
35Deceuninck - Quick Step0:02
0:02
..
375
Hills
MAYRHOFER Marius Team DSM
20Team DSM0:04
0:04
..
4233
Sprint
COATI Luca Team Qhubeka
21Team Qhubeka0:06
0:06
..
57
Hills
HAYTER Ethan INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers,,
0:06
..
6246
Sprint
ZECCHIN Michael Work Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega,,
0:06
..
7194
Sprint
ROCCHETTA Cristian General Store - Essegibi - F.Lli Curia
23General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:06
..
8126
Hills
ALBANESE Vincenzo EOLO-Kometa
24EOLO-Kometa,,
0:06
..
9143
Sprint
CIMA Damiano Gazprom - RusVelo
27Gazprom - RusVelo,,
0:06
..
1046
GC
VAN DIJKE Mick Team Jumbo-Visma
21Team Jumbo-Visma,,
0:06
..
11164
Classic
20Italy,,
0:06
..
1283
Hills
MOSCA Jacopo Trek - Segafredo
27Trek - Segafredo,,
0:06
..
13102
Hills
GABBURO Davide Bardiani-CSF-Faizanè
27Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:06
..
14192
Sprint
BASEGGIO Matteo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:06
..
1553
Climber
RUBIO Einer Movistar Team
23Movistar Team,,
0:06
..
1656
Classic
GONZÁLEZ Abner Movistar Team
20Movistar Team,,
0:06
..
1772
GC
VAN WILDER Ilan Team DSM
20Team DSM,,
0:06
..
184
Sprint
SWIFT Ben INEOS Grenadiers
33INEOS Grenadiers,,
0:06
..
1942
Hills
HESSMANN Michel Team Jumbo-Visma
19Team Jumbo-Visma,,
0:06
..
2016
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana - Premier Tech
20Astana - Premier Tech,,
0:06
..
2115
GC
ROMO Javier Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech,,
0:06
..
22182
Hills
CRETTI Luca Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:06
..
2341
GC
VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma
24Team Jumbo-Visma,,
0:06
..
24141
Classic
SHALUNOV Evgeny Gazprom - RusVelo
29Gazprom - RusVelo,,
0:06
..
2555
GC
JORGENSON Matteo Movistar Team
21Movistar Team,,
0:06
..
2636
TT
DOWSETT Alex Israel Start-Up Nation
32Israel Start-Up Nation,,
0:06
..
27125
Sprint
FRAPPORTI Mattia EOLO-Kometa
26EOLO-Kometa,,
0:06
..
2821
Sprint
ARCHBOLD Shane Deceuninck - Quick Step
32Deceuninck - Quick Step,,
0:06
..
2924
Climber
VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick Step
21Deceuninck - Quick Step,,
0:06
..
30242
Sprint
BURCHIO Federico Work Service Marchiol Vega
25Work Service Marchiol Vega,,
0:06
..
3197
Classic
PONOMAR Andrii Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:06
..
3257
Climber
ALBA Juan Diego Movistar Team
23Movistar Team,,
0:06
..
331
GC
HENAO Sebastián INEOS Grenadiers
27INEOS Grenadiers,,
0:06
..
34222
Sprint
DELLA LUNGA Francesco Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan,,
0:06
..
35187
Hills
PARISINI Nicolò Beltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:06
..
36121
GC
RAVASI Edward EOLO-Kometa
26EOLO-Kometa,,
0:06
..
37171
Sprint
SYRITSA Gleb Russia
20Russia,,
0:06
..
3882
GC
EG Niklas Trek - Segafredo
26Trek - Segafredo,,
0:06
..
3984
GC
NIBALI Antonio Trek - Segafredo
28Trek - Segafredo,,
0:06
..
4071
Climber
GALL Felix Team DSM
23Team DSM,,
0:06
..
4195
Sprint
RUMAC Josip Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:06
..
4261
GC
COLLEONI Kevin Team BikeExchange
21Team BikeExchange,,
0:06
..
4394
GC
SEPÚLVEDA Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
29Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:06
..
44245
Sprint
DI BENEDETTO Stefano Work Service Marchiol Vega
23Work Service Marchiol Vega,,
0:06
..
45157
TT
GRADEK Kamil Vini Zabù
30Vini Zabù,,
0:06
..
463
GC
SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers
23INEOS Grenadiers,,
0:06
..
47101
Sprint
CAÑAVERAL Johnatan Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:06
..
48217
Sprint
CAROLLO Francesco Mg.K Vis VPM
20Mg.K Vis VPM,,
0:06
..
4913
TT
BOARO Manuele Astana - Premier Tech
34Astana - Premier Tech,,
0:06
..
5011
Classic
FELLINE Fabio Astana - Premier Tech
30Astana - Premier Tech,,
0:06
..
51196
Hills
VISINTAINER Lorenzo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:06
..
52105
GC
COVILI Luca Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:06
..
53106
Climber
MONACO Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:06
..
54241
Hills
GARAVAGLIA Giacomo Work Service Marchiol Vega
24Work Service Marchiol Vega,,
0:06
..
55225
Climber
AYUSO Juan Team Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan,,
0:06
..
56142
TT
RIKUNOV Petr Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo,,
0:06
..
57234
Classic
MULUBRHAN Henok Team Qhubeka
21Team Qhubeka,,
0:06
..
58185
TT
MILESI Lorenzo Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:06
..
5922
Classic
HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck - Quick Step
24Deceuninck - Quick Step,,
0:06
..
60124
TT
FETTER Erik EOLO-Kometa
20EOLO-Kometa,,
0:06
..
61186
Hills
DE PRETTO Davide Beltrami TSA - Tre Colli
18Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:06
..
6264
GC
HOWSON Damien Team BikeExchange
28Team BikeExchange,,
0:06
..
6333
GC
HERMANS Ben Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation,,
0:06
..
64131
TT
AZPARREN Xabier Mikel Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi,,
0:06
..
65111
GC
LASTRA Jonathan Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA,,
0:06
..
66153
GC
ZARDINI Edoardo Vini Zabù
31Vini Zabù,,
0:06
..
67176
Classic
27Russia,,
0:06
..
6845
Climber
LEEMREIZE Gijs Team Jumbo-Visma
21Team Jumbo-Visma,,
0:06
..
69145
Hills
SCARONI Christian Gazprom - RusVelo
23Gazprom - RusVelo,,
0:06
..
7017
TT
CONTRERAS Rodrigo Astana - Premier Tech
26Astana - Premier Tech,,
0:06
..
71224
Classic
MARTINELLI Alessio Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan,,
0:06
..
72237
Sprint
CHRISTENSEN Drew Team Qhubeka
19Team Qhubeka,,
0:06
..
73166
GC
TOLIO Alex Italy
20Italy,,
0:06
..
74231
GC
HENAO Sergio Team Qhubeka
33Team Qhubeka,,
0:06
..
7563
TT
HEPBURN Michael Team BikeExchange
29Team BikeExchange,,
0:06
..
7666
Climber
SCHULTZ Nick Team BikeExchange
26Team BikeExchange,,
0:06
..
7744
GC
FISHER-BLACK Finn Team Jumbo-Visma
19Team Jumbo-Visma,,
0:06
..
7832
GC
PICCOLI James Israel Start-Up Nation
29Israel Start-Up Nation,,
0:06
..
795
GC
RODRÍGUEZ Carlos INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers,,
0:06
..
80113
Classic
LAZKANO Oier Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA,,
0:06
..
81172
Sprint
20Russia,,
0:06
..
8251
GC
CARRETERO Héctor Movistar Team
25Movistar Team,,
0:06
..
83161
GC
SENNI Manuel Italy
29Italy,,
0:06
..
84137
GC
BRAVO Garikoitz Euskaltel - Euskadi
31Euskaltel - Euskadi,,
0:06
..
85165
Climber
FRIGO Marco Italy
21Italy,,
0:06
..
866
GC
DUNBAR Eddie INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers,,
0:06
..
8786
Climber
TIBERI Antonio Trek - Segafredo
19Trek - Segafredo,,
0:06
..
88127
GC
FORTUNATO Lorenzo EOLO-Kometa
24EOLO-Kometa,,
0:06
..
89195
Climber
TOSIN Riccardo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
23General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:06
..
90123
GC
FANCELLU Alessandro EOLO-Kometa
20EOLO-Kometa,,
0:06
..
9185
GC
GHEBREIGZABHIER Amanuel Trek - Segafredo
26Trek - Segafredo,,
0:06
..
92226
Hills
PETRUCCI Mattia Team Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan,,
0:06
..
9312
GC
STALNOV Nikita Astana - Premier Tech
29Astana - Premier Tech,,
0:06
..
94243
Hills
COLOMBO Raul Work Service Marchiol Vega
24Work Service Marchiol Vega,,
0:06
..
95206
Classic
SZARKA Gergely Giotti Victoria - Savini Due
22Giotti Victoria - Savini Due,,
0:06
..
96212
Sprint
SALVIETTI Niccolò Mg.K Vis VPM
27Mg.K Vis VPM,,
0:06
..
97193
Hills
LUCCA Riccardo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
24General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:06
..
9835
TT
BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation
31Israel Start-Up Nation,,
0:06
..
99133
Classic
CUADRADO Unai Euskaltel - Euskadi
23Euskaltel - Euskadi,,
0:06
..
100201
TT
DIMA Emil Giotti Victoria - Savini Due
24Giotti Victoria - Savini Due,,
0:06
..
101115
Climber
OSORIO Alejandro Caja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA,,
0:06
..
102247
Classic
REBELLIN Davide Work Service Marchiol Vega
49Work Service Marchiol Vega,,
0:06
..
103117
GC
MURGUIALDAY Jokin Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA,,
0:06
..
10481
GC
CONCI Nicola Trek - Segafredo
24Trek - Segafredo,,
0:06
..
10596
Climber
RAVANELLI Simone Androni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:06
..
106197
Sprint
ZAHIRI Abderrahim General Store - Essegibi - F.Lli Curia
25General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:06
..
107216
GC
DOUBLE Paul Mg.K Vis VPM
24Mg.K Vis VPM,,
0:06
..
10834
GC
NIV Guy Israel Start-Up Nation
27Israel Start-Up Nation,,
0:06
..
109223
PLEBANI Nicola Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan,,
0:06
..
110147
GC
VACEK Mathias Gazprom - RusVelo
18Gazprom - RusVelo,,
0:06
..
111144
GC
KUZMIN Anton Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo,,
0:06
..
112203
Sprint
GUARDINI Andrea Giotti Victoria - Savini Due
31Giotti Victoria - Savini Due,,
0:06
..
113151
Sprint
BEVILACQUA Simone Vini Zabù
24Vini Zabù,,
0:06
..
114146
Classic
VELASCO Simone Gazprom - RusVelo
25Gazprom - RusVelo,,
0:06
..
115154
Sprint
FRAPPORTI Marco Vini Zabù
35Vini Zabù,,
0:06
..
11614
GC
NATAROV Yuriy Astana - Premier Tech
24Astana - Premier Tech,,
0:06
..
117221
Sprint
BOSCARO Davide Team Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan,,
0:06
..
118183
Hills
BALESTRA Lorenzo Beltrami TSA - Tre Colli
18Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:06
..
119227
Sprint
UMBRI Gidas Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan,,
0:06
..
12091
GC
CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:06
..
121173
TT
21Russia,,
0:06
..
122191
TT
GÓRAK Dominik General Store - Essegibi - F.Lli Curia
19General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
0:06
..
123103
Classic
GAROSIO Andrea Bardiani-CSF-Faizanè
27Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:06
..
124116
GC
SÁEZ Héctor Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA,,
0:06
..
12531
Climber
DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation,,
0:06
..
126175
Climber
23Russia,,
0:06
..
12754
TT
NORSGAARD Mathias Movistar Team
23Movistar Team,,
0:06
..
128232
GC
SUNDERLAND Dylan Team Qhubeka
25Team Qhubeka,,
0:06
..
129204
TT
SINZA Raul-Antonio Giotti Victoria - Savini Due
22Giotti Victoria - Savini Due,,
0:06
..
130235
Hills
GUASCO Mattia Team Qhubeka
20Team Qhubeka,,
0:06
..
131236
Hills
PUPPIO Antonio Team Qhubeka
21Team Qhubeka,,
0:06
..
132107
GC
CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:06
..
13337
GC
BERWICK Sebastian Israel Start-Up Nation
21Israel Start-Up Nation,,
0:06
..
13474
GC
HAYTER Leo Team DSM
19Team DSM,,
0:06
..
135215
Hills
WRIGHT Paul Mg.K Vis VPM
23Mg.K Vis VPM,,
0:06
..
136134
TT
JUARISTI Txomin Euskaltel - Euskadi
25Euskaltel - Euskadi,,
0:06
..
137122
GC
DINA Márton EOLO-Kometa
24EOLO-Kometa,,
0:06
..
138184
Sprint
PIRAS Andrea Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:06
..
139104
GC
RIVERA Kevin Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:06
..
140163
Sprint
29Italy,,
0:06
..
14176
GC
20Team DSM,,
0:06
..
142214
DRAGHI Guido Mg.K Vis VPM
19Mg.K Vis VPM,,
0:06
..
143174
Classic
SMIRNOV Ivan Russia
22Russia,,
0:06
..
14465
GC
MEYER Cameron Team BikeExchange
33Team BikeExchange,,
0:06
..
145177
Sprint
29Russia,,
0:06
..
14643
Hills
PLUIMERS Rick Team Jumbo-Visma
20Team Jumbo-Visma,,
0:06
..
147205
GC
YUSTRE Kristian Javier Giotti Victoria - Savini Due
27Giotti Victoria - Savini Due,,
0:06
..
14877
GC
BRENNER Marco Team DSM
18Team DSM,,
0:06
..
14973
Hills
VERMAERKE Kevin Team DSM
20Team DSM,,
0:06
..
15023
TT
GARRISON Ian Deceuninck - Quick Step
22Deceuninck - Quick Step,,
0:06
..
151152
Sprint
29Vini Zabù,,
0:06
..
152202
Hills
ONESTI Emanuele Giotti Victoria - Savini Due
25Giotti Victoria - Savini Due,,
0:06
..
15392
Hills
TESFATSION Natnael Androni Giocattoli - Sidermec
21Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:06
..
154114
Sprint
AULAR Orluis Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA,,
0:06
..
15593
GC
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:06
..
156162
Sprint
22Italy,,
0:06
..
157167
Hills
26Italy,,
0:06
..
158207
Sprint
SIMION Paolo Giotti Victoria - Savini Due
28Giotti Victoria - Savini Due,,
0:06
..
15952
Sprint
TORRES Albert Movistar Team
30Movistar Team,,
0:06
..
160136
Sprint
ARISTI Mikel Euskaltel - Euskadi
27Euskaltel - Euskadi,,
0:06
..
161135
Hills
ANGULO Antonio Euskaltel - Euskadi
29Euskaltel - Euskadi,,
0:06
..
162211
Hills
RADICE Raffaele Mg.K Vis VPM
24Mg.K Vis VPM1:07
1:07
..
163112
Climber
CUADROS Álvaro Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA2:00
2:00
..
164156
Sprint
BERTAZZO Liam Vini Zabù
29Vini Zabù2:49
2:49
..
165244
Sprint
ZANDRI Francesco Work Service Marchiol Vega
14Work Service Marchiol Vega3:49
3:49
..
166181
Hills
PESENTI Thomas Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli,,
3:49
..
16762
TT
BEWLEY Sam Team BikeExchange
33Team BikeExchange3:51
3:51
..
168213
Sprint
PENCEDANO Nicolo Mg.K Vis VPM
21Mg.K Vis VPM,,
3:51
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1155
Sprint
MARECZKO Jakub Vini Zabù
26Vini Zabù10+10
225
Sprint
CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick Step
35Deceuninck - Quick Step8+8
375
Hills
MAYRHOFER Marius Team DSM
20Team DSM6+6
4233
Sprint
COATI Luca Team Qhubeka
21Team Qhubeka5+5
57
Hills
HAYTER Ethan INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers4+4
6246
Sprint
ZECCHIN Michael Work Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega3+3
7194
Sprint
ROCCHETTA Cristian General Store - Essegibi - F.Lli Curia
23General Store - Essegibi - F.Lli Curia2+2
8126
Hills
ALBANESE Vincenzo EOLO-Kometa
24EOLO-Kometa1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1211
Hills
RADICE Raffaele Mg.K Vis VPM
24Mg.K Vis VPM11+11
2244
Sprint
ZANDRI Francesco Work Service Marchiol Vega
14Work Service Marchiol Vega10+10
323
TT
GARRISON Ian Deceuninck - Quick Step
22Deceuninck - Quick Step3+3
425
Sprint
CAVENDISH Mark Deceuninck - Quick Step
35Deceuninck - Quick Step2+2
5127
GC
FORTUNATO Lorenzo EOLO-Kometa
24EOLO-Kometa2+2
6215
Hills
WRIGHT Paul Mg.K Vis VPM
23Mg.K Vis VPM2+2
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
175
Hills
MAYRHOFER Marius Team DSM
20Team DSM-..
2233
Sprint
COATI Luca Team Qhubeka
21Team Qhubeka-..
37
Hills
HAYTER Ethan INEOS Grenadiers
22INEOS Grenadiers-..
4246
Sprint
ZECCHIN Michael Work Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega-..
5194
Sprint
ROCCHETTA Cristian General Store - Essegibi - F.Lli Curia
23General Store - Essegibi - F.Lli Curia-..
646
GC
VAN DIJKE Mick Team Jumbo-Visma
21Team Jumbo-Visma-..
7164
Classic
20Italy-..
8192
Sprint
BASEGGIO Matteo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia-..
953
Climber
RUBIO Einer Movistar Team
23Movistar Team-..
1056
Classic
GONZÁLEZ Abner Movistar Team
20Movistar Team-..
1172
GC
VAN WILDER Ilan Team DSM
20Team DSM-..
1242
Hills
HESSMANN Michel Team Jumbo-Visma
19Team Jumbo-Visma-..
1316
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana - Premier Tech
20Astana - Premier Tech-..
1415
GC
ROMO Javier Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech-..
15182
Hills
CRETTI Luca Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli-..
1655
GC
JORGENSON Matteo Movistar Team
21Movistar Team-..
1724
Climber
VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick Step
21Deceuninck - Quick Step-..
1897
Classic
PONOMAR Andrii Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec-..
19222
Sprint
DELLA LUNGA Francesco Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan-..
20187
Hills
PARISINI Nicolò Beltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli-..
21171
Sprint
SYRITSA Gleb Russia
20Russia-..
2271
Climber
GALL Felix Team DSM
23Team DSM-..
2361
GC
COLLEONI Kevin Team BikeExchange
21Team BikeExchange-..
24245
Sprint
DI BENEDETTO Stefano Work Service Marchiol Vega
23Work Service Marchiol Vega-..
25217
Sprint
CAROLLO Francesco Mg.K Vis VPM
20Mg.K Vis VPM-..
26196
Hills
VISINTAINER Lorenzo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia-..
27106
Climber
MONACO Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè-..
28225
Climber
AYUSO Juan Team Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan-..
29234
Classic
MULUBRHAN Henok Team Qhubeka
21Team Qhubeka-..
30185
TT
MILESI Lorenzo Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli-..
31124
TT
FETTER Erik EOLO-Kometa
20EOLO-Kometa-..
32186
Hills
DE PRETTO Davide Beltrami TSA - Tre Colli
18Beltrami TSA - Tre Colli-..
33131
TT
AZPARREN Xabier Mikel Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi-..
3445
Climber
LEEMREIZE Gijs Team Jumbo-Visma
21Team Jumbo-Visma-..
35224
Classic
MARTINELLI Alessio Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan-..
36237
Sprint
CHRISTENSEN Drew Team Qhubeka
19Team Qhubeka-..
37166
GC
TOLIO Alex Italy
20Italy-..
3844
GC
FISHER-BLACK Finn Team Jumbo-Visma
19Team Jumbo-Visma-..
395
GC
RODRÍGUEZ Carlos INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers-..
40113
Classic
LAZKANO Oier Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA-..
41172
Sprint
20Russia-..
42165
Climber
FRIGO Marco Italy
21Italy-..
4386
Climber
TIBERI Antonio Trek - Segafredo
19Trek - Segafredo-..
44195
Climber
TOSIN Riccardo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
23General Store - Essegibi - F.Lli Curia-..
45123
GC
FANCELLU Alessandro EOLO-Kometa
20EOLO-Kometa-..
46226
Hills
PETRUCCI Mattia Team Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan-..
47206
Classic
SZARKA Gergely Giotti Victoria - Savini Due
22Giotti Victoria - Savini Due-..
48115
Climber
OSORIO Alejandro Caja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA-..
49117
GC
MURGUIALDAY Jokin Caja Rural - Seguros RGA
21Caja Rural - Seguros RGA-..
50223
PLEBANI Nicola Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan-..
51147
GC
VACEK Mathias Gazprom - RusVelo
18Gazprom - RusVelo-..
52221
Sprint
BOSCARO Davide Team Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan-..
53183
Hills
BALESTRA Lorenzo Beltrami TSA - Tre Colli
18Beltrami TSA - Tre Colli-..
54227
Sprint
UMBRI Gidas Team Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan-..
5591
GC
CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec-..
56173
TT
21Russia-..
57191
TT
GÓRAK Dominik General Store - Essegibi - F.Lli Curia
19General Store - Essegibi - F.Lli Curia-..
58175
Climber
23Russia-..
59204
TT
SINZA Raul-Antonio Giotti Victoria - Savini Due
22Giotti Victoria - Savini Due-..
60235
Hills
GUASCO Mattia Team Qhubeka
20Team Qhubeka-..
61236
Hills
PUPPIO Antonio Team Qhubeka
21Team Qhubeka-..
6237
GC
BERWICK Sebastian Israel Start-Up Nation
21Israel Start-Up Nation-..
6374
GC
HAYTER Leo Team DSM
19Team DSM-..
64215
Hills
WRIGHT Paul Mg.K Vis VPM
23Mg.K Vis VPM-..
65184
Sprint
PIRAS Andrea Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli-..
66104
GC
RIVERA Kevin Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè-..
6776
GC
20Team DSM-..
68214
DRAGHI Guido Mg.K Vis VPM
19Mg.K Vis VPM-..
69174
Classic
SMIRNOV Ivan Russia
22Russia-..
7043
Hills
PLUIMERS Rick Team Jumbo-Visma
20Team Jumbo-Visma-..
7177
GC
BRENNER Marco Team DSM
18Team DSM-..
7273
Hills
VERMAERKE Kevin Team DSM
20Team DSM-..
7323
TT
GARRISON Ian Deceuninck - Quick Step
22Deceuninck - Quick Step-..
7492
Hills
TESFATSION Natnael Androni Giocattoli - Sidermec
21Androni Giocattoli - Sidermec-..
7593
GC
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec-..
76162
Sprint
22Italy-..
77181
Hills
PESENTI Thomas Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli-..
78213
Sprint
PENCEDANO Nicolo Mg.K Vis VPM
21Mg.K Vis VPM-..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 MAYRHOFER MariusTeam DSM2:19:05
2 COATI LucaTeam Qhubeka,,
3 HAYTER EthanINEOS Grenadiers,,
4 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega,,
5 ROCCHETTA CristianGeneral Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
6 VAN DIJKE MickTeam Jumbo-Visma,,
7 NENCINI TommasoItaly,,
8 BASEGGIO MatteoGeneral Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
9 RUBIO EinerMovistar Team,,
10 GONZÁLEZ AbnerMovistar Team,,
11 VAN WILDER IlanTeam DSM,,
12 HESSMANN MichelTeam Jumbo-Visma,,
13 BRUSSENSKIY GlebAstana - Premier Tech,,
14 ROMO JavierAstana - Premier Tech,,
15 CRETTI LucaBeltrami TSA - Tre Colli,,
16 JORGENSON MatteoMovistar Team,,
17 VANSEVENANT MauriDeceuninck - Quick Step,,
18 PONOMAR AndriiAndroni Giocattoli - Sidermec,,
19 DELLA LUNGA FrancescoTeam Colpack Ballan,,
20 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli,,
21 SYRITSA GlebRussia,,
22 GALL FelixTeam DSM,,
23 COLLEONI KevinTeam BikeExchange,,
24 DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega,,
25 CAROLLO FrancescoMg.K Vis VPM,,
26 VISINTAINER LorenzoGeneral Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
27 MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè,,
28 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan,,
29 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka,,
30 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli,,
31 FETTER ErikEOLO-Kometa,,
32 DE PRETTO DavideBeltrami TSA - Tre Colli,,
33 AZPARREN Xabier MikelEuskaltel - Euskadi,,
34 LEEMREIZE GijsTeam Jumbo-Visma,,
35 MARTINELLI AlessioTeam Colpack Ballan,,
36 CHRISTENSEN DrewTeam Qhubeka,,
37 TOLIO AlexItaly,,
38 FISHER-BLACK FinnTeam Jumbo-Visma,,
39 RODRÍGUEZ CarlosINEOS Grenadiers,,
40 LAZKANO OierCaja Rural - Seguros RGA,,
41 BERSENEV NikitaRussia,,
42 FRIGO MarcoItaly,,
43 TIBERI AntonioTrek - Segafredo,,
44 TOSIN RiccardoGeneral Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
45 FANCELLU AlessandroEOLO-Kometa,,
46 PETRUCCI MattiaTeam Colpack Ballan,,
47 SZARKA GergelyGiotti Victoria - Savini Due,,
48 OSORIO AlejandroCaja Rural - Seguros RGA,,
49 MURGUIALDAY JokinCaja Rural - Seguros RGA,,
50 PLEBANI NicolaTeam Colpack Ballan,,
51 VACEK MathiasGazprom - RusVelo,,
52 BOSCARO DavideTeam Colpack Ballan,,
53 BALESTRA LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli,,
54 UMBRI GidasTeam Colpack Ballan,,
55 CEPEDA Jefferson AlexanderAndroni Giocattoli - Sidermec,,
56 MUKHOMEDIAROV DmitriiRussia,,
57 GÓRAK DominikGeneral Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
58 NIKIFOROV ArsenyRussia,,
59 SINZA Raul-AntonioGiotti Victoria - Savini Due,,
60 GUASCO MattiaTeam Qhubeka,,
61 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka,,
62 BERWICK SebastianIsrael Start-Up Nation,,
63 HAYTER LeoTeam DSM,,
64 WRIGHT PaulMg.K Vis VPM,,
65 PIRAS AndreaBeltrami TSA - Tre Colli,,
66 RIVERA KevinBardiani-CSF-Faizanè,,
67 VANDENABEELE HenriTeam DSM,,
68 DRAGHI GuidoMg.K Vis VPM,,
69 SMIRNOV IvanRussia,,
70 PLUIMERS RickTeam Jumbo-Visma,,
71 BRENNER MarcoTeam DSM,,
72 VERMAERKE KevinTeam DSM,,
73 GARRISON IanDeceuninck - Quick Step,,
74 TESFATSION NatnaelAndroni Giocattoli - Sidermec,,
75 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli3:43
76 PENCEDANO NicoloMg.K Vis VPM3:45
77 UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec0:00
78 COLNAGHI LucaItaly,,


RnkTeamClassTimeTime won/lost
1 Team Jumbo-VismaWT6:57:15..
2 INEOS GrenadiersWT,,
0:00
..
3 Movistar TeamWT,,
0:00
..
4 Deceuninck - Quick StepWT,,
0:00
..
5 Team DSMWT,,
0:00
..
6 EOLO-KometaPRT,,
0:00
..
7 General Store - Essegibi - F.Lli CuriaCT,,
0:00
..
8 Work Service Marchiol VegaCT,,
0:00
..
9 Gazprom - RusVeloPRT,,
0:00
..
10 Trek - SegafredoWT,,
0:00
..
11 Astana - Premier TechWT,,
0:00
..
12 Vini ZabùPRT,,
0:00
..
13 Bardiani-CSF-FaizanèPRT,,
0:00
..
14 Beltrami TSA - Tre ColliCT,,
0:00
..
15 Androni Giocattoli - SidermecPRT,,
0:00
..
16 Team QhubekaCT,,
0:00
..
17 Team Colpack BallanCT,,
0:00
..
18 ItalyNAT,,
0:00
..
19 Israel Start-Up NationWT,,
0:00
..
20 Team BikeExchangeWT,,
0:00
..
21 RussiaNAT,,
0:00
..
22 Caja Rural - Seguros RGAPRT,,
0:00
..
23 Euskaltel - EuskadiPRT,,
0:00
..
24 Mg.K Vis VPMCT,,
0:00
..
25 Giotti Victoria - Savini DueCT,,
0:00
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    23 March 2021
  • Start time:
    09:20
  • Avg. speed winner:
    42.19 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    97.8 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    45
  • Vertical meters:
    631
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Climbs