The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
KOEV Vladimir Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | 25 | 11:32:48 | ||
1 | 18 | 0:52 0:52 | |||
2 | SHEYDYK Oleksandr ISD - Lampre | ISD - Lampre | 14 | 1:27 1:27 | |
3 | WEBER Sascha Team Differdange | Team Differdange | 11 | 1:51 1:51 | |
4 | 8 | 2:13 2:13 | |||
5 | TOPCHANYUK Artem ISD - Lampre | ISD - Lampre | 6 | 2:24 2:24 | |
6 | POOS Christian Team Differdange | Team Differdange | 4 | 3:34 3:34 | |
7 | SIMON Peter Ora Hotels | Ora Hotels | 3 | 4:18 4:18 | |
8 | CADOR Rida Ora Hotels | Ora Hotels | 2 | 5:01 5:01 | |
9 | SPRINGER Christoph SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | 1 | 6:05 6:05 | |
10 | GAOUA Cédric Team Differdange | Team Differdange | 6:27 6:27 | ||
11 | PAKHTUSOV Anatoliy ISD - Lampre | ISD - Lampre | 6:41 6:41 | ||
12 | POPKOV Vitaliy ISD - Lampre | ISD - Lampre | 6:43 6:43 | ||
13 | 7:00 7:00 | ||||
14 | RICHEZE Roberto Antonio Ora Hotels | Ora Hotels | 7:08 7:08 | ||
15 | 7:45 7:45 | ||||
16 | RABITSCH Stephan RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | 8:14 8:14 | ||
17 | DRON Boris Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 8:24 8:24 | ||
18 | 8:42 8:42 | ||||
19 | ZOIDL Riccardo RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | 9:14 9:14 | ||
20 | VASYLYUK Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 9:51 9:51 | ||
21 | BRAICO Alexandr Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 10:42 10:42 | ||
22 | ROVIRA Jaume KTM-Murcia | KTM-Murcia | 10:53 10:53 | ||
23 | 11:05 11:05 | ||||
24 | SIMANTIRAKIS Vasileios SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | 11:23 11:23 | ||
25 | CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 11:47 11:47 | ||
26 | THOMÉ Kevin Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 11:48 11:48 | ||
27 | ZANICHELLI Stefano Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | 12:31 12:31 | ||
28 | GOMENIUK Volodymyr Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 14:14 14:14 | ||
29 | DERNIES Tom Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 14:22 14:22 | ||
30 | 14:25 14:25 | ||||
31 | 15:30 15:30 | ||||
32 | 15:56 15:56 | ||||
33 | SERRY Florent Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 16:38 16:38 | ||
34 | STUBÁN Ferenc Ora Hotels | Ora Hotels | 17:06 17:06 | ||
35 | 17:36 17:36 | ||||
36 | 17:41 17:41 | ||||
37 | DECHESNE Julien Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 17:42 17:42 | ||
38 | BOUGLAS Georgios KTM-Murcia | KTM-Murcia | 17:47 17:47 | ||
39 | ANCIAUX Maxime Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 17:51 17:51 | ||
40 | KHRIPTA Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 17:54 17:54 | ||
41 | 18:05 18:05 | ||||
42 | CSICSAKY Tamas Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 18:07 18:07 | ||
43 | HASANOVIĆ Esad Partizan Powermove | Partizan Powermove | 18:44 18:44 | ||
44 | DEMOITIÉ Antoine Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 18:56 18:56 | ||
45 | SOKOL Jan RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | 19:34 19:34 | ||
46 | 19:54 19:54 | ||||
47 | O'BRIEN Mark SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | 20:20 20:20 | ||
48 | THALHAMMER Hans-Jörg RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | 20:37 20:37 | ||
49 | TERNOVSEK Marcel Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 20:42 20:42 | ||
50 | 21:09 21:09 | ||||
51 | 21:53 21:53 | ||||
52 | 23:09 23:09 | ||||
53 | 23:15 23:15 | ||||
54 | 23:46 23:46 | ||||
55 | TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | 24:08 24:08 | ||
56 | KARATZIOS Georgios SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | 24:39 24:39 | ||
57 | 24:45 24:45 | ||||
58 | 25:06 25:06 | ||||
59 | GRAF Andreas RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | 25:47 25:47 | ||
60 | 26:03 26:03 | ||||
61 | 27:34 27:34 | ||||
62 | KNUDSEN Morten Team Differdange | Team Differdange | 27:44 27:44 | ||
63 | ZEKAVICA Jovan Partizan Powermove | Partizan Powermove | 28:31 28:31 | ||
64 | KAUPAS Vytautas Team Differdange | Team Differdange | 29:27 29:27 | ||
65 | KARNULIN Denis ISD - Lampre | ISD - Lampre | 30:08 30:08 | ||
66 | CHATZAKIS Panagiotis SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | 30:16 30:16 | ||
67 | GERGANOV Evgeni Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | 30:20 30:20 | ||
68 | CZIRÁKI István Ora Hotels | Ora Hotels | ,, 30:20 | ||
69 | PETROV Daniel Bogomilov Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | 30:28 30:28 | ||
70 | ZARALIEV Stanislav Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | 30:34 30:34 | ||
71 | 30:58 30:58 | ||||
72 | 31:16 31:16 | ||||
73 | 31:17 31:17 | ||||
74 | 32:19 32:19 | ||||
75 | 32:20 32:20 | ||||
76 | VASILYEV Maksym ISD - Lampre | ISD - Lampre | 33:03 33:03 | ||
77 | 33:35 33:35 | ||||
78 | KONONENKO Mykhaylo Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 34:26 34:26 | ||
79 | 34:37 34:37 | ||||
80 | PAPADEROS Alexandros KTM-Murcia | KTM-Murcia | 35:05 35:05 | ||
81 | 35:09 35:09 | ||||
82 | 35:45 35:45 | ||||
83 | NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 36:07 36:07 | ||
84 | 36:21 36:21 | ||||
85 | 36:43 36:43 | ||||
86 | 38:32 38:32 | ||||
87 | 38:42 38:42 | ||||
88 | TZORTZAKIS Polychronis KTM-Murcia | KTM-Murcia | 38:54 38:54 | ||
89 | 38:58 38:58 | ||||
90 | 39:21 39:21 | ||||
91 | BOUGLAS Apostolos KTM-Murcia | KTM-Murcia | 39:32 39:32 | ||
92 | 41:55 41:55 | ||||
93 | BALINSKY Pavlin Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | 42:52 42:52 | ||
94 | KAUPAS Gediminas Team Differdange | Team Differdange | 44:44 44:44 | ||
95 | 46:16 46:16 | ||||
96 | HEYMANS Cyrille Team Differdange | Team Differdange | 48:07 48:07 | ||
97 | 48:24 48:24 | ||||
98 | LOVASSY Krisztián Ora Hotels | Ora Hotels | 50:20 50:20 | ||
99 | 50:53 50:53 | ||||
100 | MARTYNENKO Oleksandr ISD - Lampre | ISD - Lampre | 54:17 54:17 | ||
101 | 56:30 56:30 | ||||
102 | 58:13 58:13 | ||||
103 | 58:59 58:59 | ||||
104 | EFSTATHIOU Konstantinos KTM-Murcia | KTM-Murcia | 59:04 59:04 | ||
105 | 59:06 59:06 | ||||
106 | 1:00:21 1:00:21 | ||||
107 | 1:00:53 1:00:53 | ||||
108 | 1:01:22 1:01:22 | ||||
109 | 1:01:52 1:01:52 | ||||
110 | 1:02:28 1:02:28 | ||||
111 | 1:04:06 1:04:06 | ||||
112 | SEBESTYÉN Szabolcs Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 1:05:15 1:05:15 | ||
113 | 1:11:38 1:11:38 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 July 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:35.27 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:94 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: