The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | SOSA Iván Ramiro Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 14 | 20 | 2:34:11 | |
2 | RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 5 | 12 | 0:38 0:38 | |
3 | SANTORO Antonio Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 3 | 7 | 0:55 0:55 | |
4 | VLASOV Aleksandr Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 5 | 0:56 0:56 | ||
5 | ANTUNES Amaro CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 4 | ,, 0:56 | ||
6 | RUSNAC Maxim Moldova | Moldova | 3 | 1:39 1:39 | ||
7 | GAZZARA Michele Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | 2 | ,, 1:39 | ||
8 | MARTINELLI Ivan d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | 1 | 1:41 1:41 | ||
9 | GAFFURINI Nicola Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | 1:52 1:52 | |||
10 | STÜSSI Colin Amore & Vita - Prodir | Amore & Vita - Prodir | 2:01 2:01 | |||
11 | TANOVIȚCHII Nicolae Team Novák | Team Novák | 2:11 2:11 | |||
12 | BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 2:16 2:16 | |||
13 | SALVIETTI Niccolò Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | 2:18 2:18 | |||
14 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 2:18 | |||
15 | VAN ENGELEN Adne BIKE AID | BIKE AID | 2:25 2:25 | |||
16 | CASTIBLANCO Jorge Camilo Team Illuminate | Team Illuminate | 2:44 2:44 | |||
17 | VOISARD Yannis Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | 2:45 2:45 | |||
18 | TOTÒ Paolo Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | 3:04 3:04 | |||
19 | CARLINI Ettore d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | ,, 3:04 | |||
20 | KLEIMAN Wim Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 3:40 3:40 | |||
21 | GUTIERREZ José Manuel Massi - Kuwait Team | Massi - Kuwait Team | 4:13 4:13 | |||
22 | FICARA Pierpaolo Amore & Vita - Prodir | Amore & Vita - Prodir | 4:22 4:22 | |||
23 | BAX Sjoerd Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | 4:24 4:24 | |||
24 | HORNER Chris Team Illuminate | Team Illuminate | ,, 4:24 | |||
25 | FIRSANOV Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 4:35 4:35 | |||
26 | BUCHÁČEK Tomáš Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 4:47 4:47 | |||
27 | SCHULTING Peter Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 5:35 5:35 | |||
28 | DIMA Emil MsTina-Focus | MsTina-Focus | 5:39 5:39 | |||
29 | PAROZ Justin Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | 6:33 6:33 | |||
30 | VAN LUIJK Sven Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 6:33 | |||
31 | RUSCETTA Andrea MsTina-Focus | MsTina-Focus | 7:33 7:33 | |||
32 | JANSSEN Adriaan Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 7:33 | |||
33 | BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 7:44 7:44 | |||
34 | SUTER Joel Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | 7:46 7:46 | |||
35 | PUCCIONI Dario Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | 7:53 7:53 | |||
36 | VENDRAME Andrea Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 8:01 8:01 | |||
37 | DE JONGE Maarten Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 8:04 8:04 | |||
38 | KIPROTICH LANGAT Geoffrey BIKE AID | BIKE AID | 8:26 8:26 | |||
39 | GAROSIO Andrea d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | 8:27 8:27 | |||
40 | VAN DALEN Jason Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | 8:34 8:34 | |||
41 | DOBRE Vlad-Nicolae MsTina-Focus | MsTina-Focus | ,, 8:34 | |||
42 | BUGTER Luuc Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 8:34 | |||
43 | ZAHÁLKA Matěj Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 8:34 | |||
44 | KAGIMU Charles BIKE AID | BIKE AID | 8:35 8:35 | |||
45 | BARÓN Félix Alejandro Team Illuminate | Team Illuminate | ,, 8:35 | |||
46 | WARCHOŁ Bartosz Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | ,, 8:35 | |||
47 | TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 8:43 8:43 | |||
48 | BRATASHCHUK Andrii Team Novák | Team Novák | 9:15 9:15 | |||
49 | VAN DEN DOOL Jens Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | 9:49 9:49 | |||
50 | PREVAR Oleksandr Team Novák | Team Novák | 10:13 10:13 | |||
51 | BICHLMANN Daniel BIKE AID | BIKE AID | 10:27 10:27 | |||
52 | PIPER Cameron Team Illuminate | Team Illuminate | 10:35 10:35 | |||
53 | HOLLER Nikodemus BIKE AID | BIKE AID | 10:47 10:47 | |||
54 | HONKISZ Adrian Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | 11:03 11:03 | |||
55 | OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 11:16 11:16 | |||
56 | ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 11:16 | |||
57 | VAN DEN BERG Marijn Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | 11:23 11:23 | |||
58 | SYKALA Wojciech Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | 11:33 11:33 | |||
59 | CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 12:10 12:10 | |||
60 | CHERKASOV Nikolay Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 12:51 12:51 | |||
61 | BALLERINI Davide Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 13:02 13:02 | |||
62 | SINZA Raul-Antonio MsTina-Focus | MsTina-Focus | 14:29 14:29 | |||
63 | RUSNAC Veaceslav Moldova | Moldova | ,, 14:29 | |||
64 | SLIK Ivar Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 14:31 14:31 | |||
65 | KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 15:45 15:45 | |||
66 | TRUSOV Nikolay Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 15:45 | |||
67 | GABBURO Davide Amore & Vita - Prodir | Amore & Vita - Prodir | ,, 15:45 | |||
68 | PELLAUD Simon Team Illuminate | Team Illuminate | ,, 15:45 | |||
69 | TROSINO Mirko Amore & Vita - Prodir | Amore & Vita - Prodir | ,, 15:45 | |||
70 | DI SANTE Antonio Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | ,, 15:45 | |||
71 | ,, 15:45 | |||||
72 | OROCITO Franco d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | ,, 15:45 | |||
73 | VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 15:45 | |||
74 | RAJCHART Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 15:45 | |||
75 | FROIDEVAUX Robin Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 15:45 | |||
76 | BISSEGGER Stefan Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 15:45 | |||
77 | KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 15:45 | |||
78 | FRANCZAK Paweł CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 15:45 | |||
79 | ČANECKÝ Marek Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 15:45 | |||
80 | SISR František CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 15:45 | |||
81 | KISTOWSKI Kacper Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | ,, 15:45 | |||
82 | MAHĎAR Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 17:20 17:20 | |||
83 | FERRER Jorge Massi - Kuwait Team | Massi - Kuwait Team | 18:09 18:09 | |||
84 | TYBOR Patrik Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 18:29 18:29 | |||
85 | PLESEA Valentin Romania | Romania | 19:21 19:21 | |||
86 | GRADEK Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 20:15 20:15 | |||
87 | DUFAUX Lois Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | 21:55 21:55 | |||
88 | ONESTI Emanuele d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | 22:48 22:48 | |||
89 | BALÁZSI Lóránt Team Novák | Team Novák | ,, 22:48 | |||
90 | BETTINI Francesco d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | 22:59 22:59 | |||
91 | MARINI Nicolas MsTina-Focus | MsTina-Focus | 24:18 24:18 | |||
92 | STACCHIOTTI Riccardo MsTina-Focus | MsTina-Focus | ,, 24:18 | |||
93 | NOVAK Carol Eduard Team Novák | Team Novák | 24:25 24:25 | |||
94 | BANASZEK Norbert Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | 25:30 25:30 | |||
95 | CASENY Ruben Massi - Kuwait Team | Massi - Kuwait Team | 25:32 25:32 | |||
96 | MALATSETXEBARRIA Oskar Massi - Kuwait Team | Massi - Kuwait Team | ,, 25:32 | |||
97 | PETRACHE Marius Romania | Romania | 25:47 25:47 | |||
98 | LAAS Martin Team Illuminate | Team Illuminate | 26:29 26:29 | |||
99 | VRABII Andrei Moldova | Moldova | 27:03 27:03 | |||
100 | GROSU Eduard-Michael Romania | Romania | ,, 27:03 | |||
101 | BĂBĂIȚĂ Dan-Mihai Romania | Romania | ,, 27:03 | |||
102 | CRISTA Daniel Romania | Romania | 28:53 28:53 | |||
OTL | LASZLO Peter Team Novák | Team Novák | 32:19 32:19 | |||
OTL | HORVATH Roland Romania | Romania | 35:29 35:29 | |||
OTL | REDONDO Hilari Massi - Kuwait Team | Massi - Kuwait Team | 36:02 36:02 | |||
OTL | RUSCOV Andrei Moldova | Moldova | 39:03 39:03 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:06 July 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:35.49 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:91.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:228
- Vert. meters:2086
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:4 km solo
- Avg. temperature: