The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | RIVERA Kevin Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 14 | 20 | 4:28:23 | |
2 | MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 5 | 12 | 0:05 0:05 | |
3 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | 3 | 7 | 0:38 0:38 | |
4 | ȚVETCOV Serghei Romania | Romania | 5 | 0:40 0:40 | ||
5 | ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 4 | ,, 0:40 | ||
6 | FICARA Pierpaolo Amore & Vita - Prodir | Amore & Vita - Prodir | 3 | 0:45 0:45 | ||
7 | SCHLEGEL Michal Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 2 | 0:48 0:48 | ||
8 | BAIS Mattia Cycling Team Friuli | Cycling Team Friuli | 1 | ,, 0:48 | ||
9 | CELANO Danilo Amore & Vita - Prodir | Amore & Vita - Prodir | 1:08 1:08 | |||
10 | TIZZA Marco Amore & Vita - Prodir | Amore & Vita - Prodir | 1:15 1:15 | |||
11 | BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 1:17 1:17 | |||
12 | MAZZUCCO Fabio Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | 1:19 1:19 | |||
13 | VALTER Attila CCC Development Team | CCC Development Team | 1:20 1:20 | |||
14 | ZANA Filippo Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | ,, 1:20 | |||
15 | HNÍK Karel Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 1:24 1:24 | |||
16 | TOTÒ Paolo Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | 1:32 1:32 | |||
17 | BROŻYNA Piotr CCC Development Team | CCC Development Team | 1:40 1:40 | |||
18 | BUTS Vitaliy Ukraine | Ukraine | 2:17 2:17 | |||
19 | FETTER Erik Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 2:19 2:19 | |||
20 | PAROZ Justin AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | 2:25 2:25 | |||
21 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 2:25 | |||
22 | NEKRASOV Denis Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 2:34 2:34 | |||
23 | MARTINELLI Ivan D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | 2:36 2:36 | |||
24 | DIMA Emil Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | 2:40 2:40 | |||
25 | FONT Bernat 303Project | 303Project | 2:45 2:45 | |||
26 | TRACZ Szymon CCC Development Team | CCC Development Team | 2:55 2:55 | |||
27 | PALUTA Michał CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 2:55 | |||
28 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | 2:56 2:56 | |||
29 | MOSCA Jacopo D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | 3:16 3:16 | |||
30 | JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | 3:31 3:31 | |||
31 | NOVIKOV Savva Lokosphinx | Lokosphinx | 3:36 3:36 | |||
32 | VASYLYUK Andriy Ukraine | Ukraine | 3:42 3:42 | |||
33 | SZATMARY Andras Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 3:42 | |||
34 | PLUIMERS Rick Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | 3:57 3:57 | |||
35 | PEKALA Piotr CCC Development Team | CCC Development Team | 4:04 4:04 | |||
36 | PUCCIONI Dario Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | 4:31 4:31 | |||
37 | NEWKIRK Isaiah 303Project | 303Project | 5:01 5:01 | |||
38 | NEUMAN Dominik Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 6:15 6:15 | |||
39 | BUSATO Matteo Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 6:15 | |||
40 | VDOVIN Alexander Lokosphinx | Lokosphinx | 6:30 6:30 | |||
41 | GOLOVASH Oleksandr Ukraine | Ukraine | 6:50 6:50 | |||
42 | VOISARD Yannis AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | 8:27 8:27 | |||
43 | ARROYAVE Daniel Team Novák | Team Novák | ,, 8:27 | |||
44 | FILUTÁS Viktor Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 9:16 9:16 | |||
45 | SALVIETTI Niccolò Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | 9:58 9:58 | |||
46 | SHILOV Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 10:21 10:21 | |||
47 | JARC Aljaž Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 10:21 | |||
48 | VULCAN Denis Marian Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | ,, 10:21 | |||
49 | OROCITO Franco D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | 11:51 11:51 | |||
50 | SUTER Joel AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | 12:07 12:07 | |||
51 | PELIKÁN János Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 13:18 13:18 | |||
52 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | 13:26 13:26 | |||
53 | RUMAC Josip Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 13:26 | |||
54 | DEMENTYEV Yegor Team Novák | Team Novák | ,, 13:26 | |||
55 | VAN DER VEEKENS Mel Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 13:26 | |||
56 | SLIK Ivar Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 13:26 | |||
57 | PER Gorazd Adria Mobil | Adria Mobil | 16:54 16:54 | |||
58 | ZUBENKO Mykyta Ukraine | Ukraine | 17:03 17:03 | |||
59 | SISR František Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 17:03 | |||
60 | NIKIFOROV Arseny Lokosphinx | Lokosphinx | 18:31 18:31 | |||
61 | KUSTADINCHEV Roman D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | 20:06 20:06 | |||
62 | MÓRICZ Daniel Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 20:25 20:25 | |||
63 | BONIFAZIO Leonardo Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis | 20:56 20:56 | |||
64 | STACCHIOTTI Riccardo Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | 21:04 21:04 | |||
65 | BAIS Davide Cycling Team Friuli | Cycling Team Friuli | ,, 21:04 | |||
66 | STEPHENS Austin 303Project | 303Project | 21:31 21:31 | |||
67 | PREVAR Oleksandr Ukraine | Ukraine | 24:02 24:02 | |||
68 | BURCHIO Federico D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | 24:21 24:21 | |||
69 | MOLINA Wilmar Team Novák | Team Novák | 24:34 24:34 | |||
70 | ELLWOOD Grant 303Project | 303Project | 25:47 25:47 | |||
71 | LOOHUIS Lars Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | 26:03 26:03 | |||
72 | SOLTASIUK Vladyslav Ukraine | Ukraine | 26:30 26:30 | |||
73 | KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 27:33 27:33 | |||
74 | CRISTA Daniel Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | 27:49 27:49 | |||
75 | SMIRNOV Aleksandr Lokosphinx | Lokosphinx | 28:11 28:11 | |||
76 | SELENATI Nico AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | ,, 28:11 | |||
77 | AEBI Antoine AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | ,, 28:11 | |||
78 | AMIRI Alexander 303Project | 303Project | ,, 28:11 | |||
79 | PETRELLI Gabriele Cycling Team Friuli | Cycling Team Friuli | ,, 28:11 | |||
80 | CASENY Ruben Massi Vivo - Grupo Oresy | Massi Vivo - Grupo Oresy | 29:03 29:03 | |||
81 | STASH Mamyr Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 30:13 30:13 | |||
82 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 30:13 | |||
83 | RESTREPO Jaime Team Novák | Team Novák | 33:21 33:21 | |||
84 | MEUCCI Andrea Amore & Vita - Prodir | Amore & Vita - Prodir | 35:01 35:01 | |||
85 | VOROBYEV Anton Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 36:09 36:09 | |||
86 | GÜLLER Timo AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | ,, 36:09 | |||
87 | BALÁZSI Lóránt Team Novák | Team Novák | 36:58 36:58 | |||
88 | MAIDANA David Alexander Massi Vivo - Grupo Oresy | Massi Vivo - Grupo Oresy | 37:14 37:14 | |||
89 | WALKOWIAK Kacper CCC Development Team | CCC Development Team | 38:54 38:54 | |||
90 | FORRAY Andras Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 39:49 39:49 | |||
OTL | STERBINI Simone Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | - | |||
OTL | RAFFAELE Angelo D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | 0:05 0:05 | |||
OTL | ONESTI Emanuele Giotti Victoria - Palomar | Giotti Victoria - Palomar | 0:08 0:08 | |||
OTL | SVESHNIKOV Kirill Lokosphinx | Lokosphinx | 42:28 42:28 | |||
OTL | FERRONATO Filippo Cycling Team Friuli | Cycling Team Friuli | 42:36 42:36 | |||
OTL | MIÑO Gustavo Adolfo Massi Vivo - Grupo Oresy | Massi Vivo - Grupo Oresy | 46:33 46:33 | |||
OTL | GROSU Eduard-Michael Romania | Romania | 46:58 46:58 | |||
DNS | PELUCCHI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:05 July 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:36.507 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:163.3 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:242
- Vert. meters:2693
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: