2024»

Silesian Classic

(1.2)
2024»One day race»Bielsko-BiałaBielsko-Biała(159.6km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
110
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
26ATT Investments40153:55:33
2130
Climber
BUDZIŃSKI Marcin Mazowsze Serce Polski
26Mazowsze Serce Polski30101:20
1:20
3165
TT
TRACZ Szymon Santic - Wibatech
25Santic - Wibatech2571:21
1:21
4160
Sprint
PALUTA Michał Santic - Wibatech
28Santic - Wibatech2041:50
1:50
5131
Sprint
BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski
33Mazowsze Serce Polski1522:48
2:48
64
Climber
OLSZAR Antoni Voster ATS Team
22Voster ATS Team1013:51
3:51
7212
Sprint
INKSTER Eric XSpeed United Continental
22XSpeed United Continental53:54
3:54
8104
Climber
KOT Julian Lubelskie Perła Polski
21Lubelskie Perła Polski33:58
3:58
9103
TT
MAJEWSKI Kacper Lubelskie Perła Polski
21Lubelskie Perła Polski34:14
4:14
10171
Climber
ŁAPSA Szymon TC Chrobry Scott Głogów
22TC Chrobry Scott Głogów37:07
7:07
11164
Climber
MACIEJUK Kacper Santic - Wibatech
20Santic - Wibatech7:49
7:49
12161
Sprint
ROSNER Linus Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech7:50
7:50
13162
Sprint
PROĆ Bartłomiej Santic - Wibatech
24Santic - Wibatech,,
7:50
1413
TT
SCHWARZBACHER Matthias ATT Investments
18ATT Investments,,
7:50
15100
Sprint
SZÓSTKA Paweł Lubelskie Perła Polski
25Lubelskie Perła Polski,,
7:50
1614
Sprint
RUDYK Bartosz ATT Investments
25ATT Investments7:52
7:52
17185
Sprint
SCHEITINGER Linus Team Storck - Metropol Cycling
19Team Storck - Metropol Cycling,,
7:52
18213
Sprint
KOSZELA Daniel XSpeed United Continental
27XSpeed United Continental,,
7:52
19172
Sprint
CENTKA Kacper TC Chrobry Scott Głogów
22TC Chrobry Scott Głogów,,
7:52
20203
Sprint
KOCUR Franciszek TUFO - Pardus Prostějov
18TUFO - Pardus Prostějov,,
7:52
21204
Sprint
SOUKUP Vojtěch TUFO - Pardus Prostějov
18TUFO - Pardus Prostějov,,
7:52
2215
Sprint
NEUMAN Dominik ATT Investments
28ATT Investments,,
7:52
2393
Sprint
MACIEJEWSKI Szymon Mostostal Puławy
19Mostostal Puławy,,
7:52
2411
Sprint
RIŠKA Richard ATT Investments
18ATT Investments,,
7:52
2551
Sprint
KRUKOWSKI Aleksander GKS Cartusia Kartuzy
21GKS Cartusia Kartuzy,,
7:52
2650
Sprint
POMIAN Szymon GKS Cartusia Kartuzy
22GKS Cartusia Kartuzy,,
7:52
2771
Sprint
ŁĄTKOWSKI Dawid Kujawy Pomorze Team
18Kujawy Pomorze Team,,
7:52
2845
Sprint
DUNÁR Dominik Dukla Banska Bystrica
18Dukla Banska Bystrica,,
7:52
2974
Sprint
SĘK Igor Kujawy Pomorze Team
20Kujawy Pomorze Team,,
7:52
30210
Sprint
DOYLE Leo XSpeed United Continental
23XSpeed United Continental,,
7:52
31173
TT
GIERYK Kacper TC Chrobry Scott Głogów
21TC Chrobry Scott Głogów,,
7:52
3231
Sprint
PATERSON Aden CT GIANT Store Assen - NWVG
25CT GIANT Store Assen - NWVG,,
7:52
33201
Sprint
POKORNÝ Ondřej TUFO - Pardus Prostějov
19TUFO - Pardus Prostějov,,
7:52
34187
Sprint
MÜNZER Jan Team Storck - Metropol Cycling
23Team Storck - Metropol Cycling,,
7:52
35194
Sprint
GLANZ Michał TTS.coach / Spica Solutions
27TTS.coach / Spica Solutions,,
7:52
3630
Climber
FRONER Axel CT GIANT Store Assen - NWVG
22CT GIANT Store Assen - NWVG8:01
8:01
373
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
25Voster ATS Team8:03
8:03
381
Climber
SOWINSKI Artur Voster ATS Team
27Voster ATS Team8:05
8:05
3953
Climber
KRUKOWSKI Jan GKS Cartusia Kartuzy
24GKS Cartusia Kartuzy8:33
8:33
409
Climber
WIŚNIOWSKI Maksymilian Voster ATS Team
19Voster ATS Team8:34
8:34
41135
Sprint
PAWLAK Tobiasz Mazowsze Serce Polski
28Mazowsze Serce Polski8:40
8:40
4261
Sprint
SOLYMOSI Marton Karcag Cycling
34Karcag Cycling9:18
9:18
DNF2
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
26Voster ATS Team-
DNF7
Sprint
PARMA Krzysztof Voster ATS Team
37Voster ATS Team-
DNF12
Sprint
FIALA Matyáš ATT Investments
21ATT Investments-
DNF20
Sprint
CARDONA Santiago Bialini Team Global
Bialini Team Global-
DNF21
Sprint
ORJUELA Felipe Bialini Team Global
19Bialini Team Global-
DNF22
Sprint
HERNANDEZ Nicolas Bialini Team Global
20Bialini Team Global-
DNF23
Sprint
BALLEN Juan Esteban Bialini Team Global
20Bialini Team Global-
DNF24
Sprint
PENAGOS Emanuel Alejandro Bialini Team Global
Bialini Team Global-
DNF25
Sprint
HENAO Lucas Bialini Team Global
Bialini Team Global-
DNF32
Sprint
PRUIS Mees CT GIANT Store Assen - NWVG
21CT GIANT Store Assen - NWVG-
DNF33
TT
PAULY Ethan CT GIANT Store Assen - NWVG
23CT GIANT Store Assen - NWVG-
DNF34
TT
GEERSING Stijn CT GIANT Store Assen - NWVG
19CT GIANT Store Assen - NWVG-
DNF35
TT
TAKAGI Hideyuki CT GIANT Store Assen - NWVG
23CT GIANT Store Assen - NWVG-
DNF40
TT
KAŠKO Dávid Dukla Banska Bystrica
27Dukla Banska Bystrica-
DNF41
TT
HOZA Denis Dukla Banska Bystrica
21Dukla Banska Bystrica-
DNF42
Sprint
NAGY Simon Dukla Banska Bystrica
22Dukla Banska Bystrica-
DNF43
Climber
KOVÁČ Samuel Dukla Banska Bystrica
21Dukla Banska Bystrica-
DNF44
Climber
GALOVIČ Jakub Dukla Banska Bystrica
19Dukla Banska Bystrica-
DNF54
Climber
WALINIAK Konrad GKS Cartusia Kartuzy
19GKS Cartusia Kartuzy-
DNF60
Climber
KÁRPÁTI Bálint Karcag Cycling
18Karcag Cycling-
DNF62
TT
HRENKÓ Norbert Karcag Cycling
22Karcag Cycling-
DNF63
TT
NAGY Bendegúz Mátyás Karcag Cycling
21Karcag Cycling-
DNF64
TT
MÓRÉ-GOSSELIN Olivier Karcag Cycling
20Karcag Cycling-
DNF65
TT
TÚRI Dániel Karcag Cycling
21Karcag Cycling-
DNF70
TT
KUREK Wiktor Kujawy Pomorze Team
18Kujawy Pomorze Team-
DNF72
TT
KACZOROWSKI Franciszek Kujawy Pomorze Team
20Kujawy Pomorze Team-
DNF73
TT
HINZ Kacper Kujawy Pomorze Team
19Kujawy Pomorze Team-
DNF78
TT
WIŚNIEWSKI Szymon Kujawy Pomorze Team
18Kujawy Pomorze Team-
DNF90
TT
ŻUREK Jakub Mostostal Puławy
22Mostostal Puławy-
DNF91
TT
DOLAK Kamil Mostostal Puławy
19Mostostal Puławy-
DNF92
TT
KIJ Piotr Mostostal Puławy
19Mostostal Puławy-
DNF94
TT
CHRZĄSTOWSKI Antoni Mostostal Puławy
18Mostostal Puławy-
DNF95
TT
MARCINIAK Adam Mostostal Puławy
19Mostostal Puławy-
DNF102
TT
GIERACKI Patryk Lubelskie Perła Polski
25Lubelskie Perła Polski-
DNF106
TT
MURYJ Antoni Lubelskie Perła Polski
18Lubelskie Perła Polski-
DNF107
GC
KUS Adam Lubelskie Perła Polski
25Lubelskie Perła Polski-
DNF110
GC
DABSKI Patryk LUKS Trójka Piaseczno
23LUKS Trójka Piaseczno-
DNF111
GC
FIJAK Jan LUKS Trójka Piaseczno
23LUKS Trójka Piaseczno-
DNF112
GC
GARBOLIŃSKI Klaudiusz LUKS Trójka Piaseczno
22LUKS Trójka Piaseczno-
DNF113
Sprint
MIAZGA Jan LUKS Trójka Piaseczno
24LUKS Trójka Piaseczno-
DNF114
Sprint
NOCEŃ Maciej LUKS Trójka Piaseczno
22LUKS Trójka Piaseczno-
DNF115
GC
KONWA Marek LUKS Trójka Piaseczno
34LUKS Trójka Piaseczno-
DNF132
Climber
BUDZIŃSKI Tomasz Mazowsze Serce Polski
26Mazowsze Serce Polski-
DNF136
Climber
CZABOK Konrad Mazowsze Serce Polski
23Mazowsze Serce Polski-
DNF137
Climber
RADOSZ Maksymilian Mazowsze Serce Polski
20Mazowsze Serce Polski-
DNF140
Climber
HAVRLANT Jakub Ostra-Multicraft Čeladná
20Ostra-Multicraft Čeladná-
DNF141
Climber
CZYZ Bartlomiej Ostra-Multicraft Čeladná
34Ostra-Multicraft Čeladná-
DNF142
Climber
ŠIK Jan Ostra-Multicraft Čeladná
Ostra-Multicraft Čeladná-
DNF143
Climber
PRUDNIKAU Dzmiry Ostra-Multicraft Čeladná
33Ostra-Multicraft Čeladná-
DNF150
Climber
KMETS Oleksiy Power of Science RK Exclusive Doors Team
34Power of Science RK Exclusive Doors Team-
DNF151
Climber
POTUCHA Maciej Power of Science RK Exclusive Doors Team
27Power of Science RK Exclusive Doors Team-
DNF152
TT
BRAULIŃSKI Michal Power of Science RK Exclusive Doors Team
32Power of Science RK Exclusive Doors Team-
DNF153
TT
GRZEMPA Jan Power of Science RK Exclusive Doors Team
37Power of Science RK Exclusive Doors Team-
DNF156
GC
SŁAWEK Damian Power of Science RK Exclusive Doors Team
26Power of Science RK Exclusive Doors Team-
DNF157
GC
WĘGLORZ Wojciech Power of Science RK Exclusive Doors Team
Power of Science RK Exclusive Doors Team-
DNF163
GC
PUSCHMANN Nils Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech-
DNF169
GC
DEREŃ Mateusz TC Chrobry Scott Głogów
19TC Chrobry Scott Głogów-
DNF170
GC
MARCINKOWSKI Patryk TC Chrobry Scott Głogów
22TC Chrobry Scott Głogów-
DNF174
GC
PTAK Szymon TC Chrobry Scott Głogów
19TC Chrobry Scott Głogów-
DNF180
Sprint
SCHUBERT Patrick Team Storck - Metropol Cycling
40Team Storck - Metropol Cycling-
DNF183
Sprint
HOPPE Arne Team Storck - Metropol Cycling
19Team Storck - Metropol Cycling-
DNF184
Sprint
KELLER Paul Team Storck - Metropol Cycling
21Team Storck - Metropol Cycling-
DNF186
Sprint
FRANZ Toni Team Storck - Metropol Cycling
27Team Storck - Metropol Cycling-
DNF190
Sprint
KOLAKOWSKI Dariusz TTS.coach / Spica Solutions
36TTS.coach / Spica Solutions-
DNF191
Sprint
GORAK Dominik TTS.coach / Spica Solutions
22TTS.coach / Spica Solutions-
DNF192
Sprint
JANOWSKI Łukasz TTS.coach / Spica Solutions
24TTS.coach / Spica Solutions-
DNF193
Sprint
SZTUKA Marcin TTS.coach / Spica Solutions
25TTS.coach / Spica Solutions-
DNF195
Sprint
RAJTAK Mateusz TTS.coach / Spica Solutions
23TTS.coach / Spica Solutions-
DNF200
Sprint
PSZCZOLARSKI Wojciech TUFO - Pardus Prostějov
33TUFO - Pardus Prostějov-
DNF202
Sprint
RAFAJ Martin TUFO - Pardus Prostějov
20TUFO - Pardus Prostějov-
DNF211
Sprint
OLEJNICZAK David XSpeed United Continental
19XSpeed United Continental-
DNS55
Sprint
KUDLIŃSKI Kamil GKS Cartusia Kartuzy
20GKS Cartusia Kartuzy-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 8%, or 4:14:24 (+18:51)

Race information

  • Date:
    11 May 2024
  • Start time:
    15:00
  • Avg. speed winner:
    40.654 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    159.6 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    73
  • Vert. meters:
    2264
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

    Race profile