The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
Rnk | GC | Timelag | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | +0:00 | 141 | Sprint | WALLIN Rasmus Bøgh Restaurant Suri - Carl Ras | 27 | Restaurant Suri - Carl Ras | 7 | 5 | 4:12:34 | ||
2 | 2 | +0:04 | 11 | GC | OTRUBA Jakub ATT Investments | 25 | ATT Investments | 3 | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | 4 | +0:09 | 183 | GC | DOSTIYEV Ilkhan Vino SKO Team | 20 | Vino SKO Team | 1 | 1 | 0:03 0:03 | ||
4 | 6 | +0:13 | 164 | Climber | STEHLI Félix EF Education-NIPPO Development Team | 22 | EF Education-NIPPO Development Team | ,, 0:03 | ||||
5 | 7 | +0:13 | 36 | Climber | RÜEGG Lukas Team Vorarlberg | 26 | Team Vorarlberg | ,, 0:03 | ||||
6 | 8 | +0:13 | 222 | TT | DIMA Emil Romania | 26 | Romania | ,, 0:03 | ||||
7 | 9 | +0:13 | 173 | GC | DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus | 21 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:03 | ||||
8 | 10 | +0:13 | 17 | GC | TUREK Daniel ATT Investments | 30 | ATT Investments | ,, 0:03 | ||||
9 | 11 | +0:13 | 171 | Sprint | KOCH Christian Team Lotto - Kern Haus | 26 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:03 | ||||
10 | 12 | +0:13 | 146 | Sprint | DAHL Gustav Frederik Restaurant Suri - Carl Ras | 22 | Restaurant Suri - Carl Ras | ,, 0:03 | ||||
11 | 13 | +0:13 | 143 | Sprint | LINDQUIST Christian Ingemann Restaurant Suri - Carl Ras | 25 | Restaurant Suri - Carl Ras | ,, 0:03 | ||||
12 | 14 | +0:13 | 231 | Sprint | BOUGLAS Georgios Greece | 32 | Greece | ,, 0:03 | ||||
13 | 15 | +0:13 | 32 | Climber | BERLIN Antoine Team Vorarlberg | 33 | Team Vorarlberg | ,, 0:03 | ||||
14 | 16 | +0:13 | 144 | Sprint | LARSEN Mathias Restaurant Suri - Carl Ras | 23 | Restaurant Suri - Carl Ras | ,, 0:03 | ||||
15 | 17 | +0:13 | 67 | Sprint | KOSZELA Daniel XSpeed United Continental | 26 | XSpeed United Continental | ,, 0:03 | ||||
16 | 18 | +0:13 | 226 | GC | RAILEANU Cristian Romania | 30 | Romania | ,, 0:03 | ||||
17 | 19 | +0:13 | 182 | Sprint | MARUKHIN Daniil Vino SKO Team | 24 | Vino SKO Team | ,, 0:03 | ||||
18 | 20 | +0:13 | 126 | TT | WHITE Alexander Aevolo | 21 | Aevolo | ,, 0:03 | ||||
19 | 21 | +0:13 | 31 | TT | VERMEULEN Moran Team Vorarlberg | 25 | Team Vorarlberg | ,, 0:03 | ||||
20 | 3 | +0:08 | 16 | GC | KIVISTIK Gert ATT Investments | 27 | ATT Investments | ,, 0:03 | ||||
21 | 22 | +0:13 | 181 | Sprint | SEMENOV Alexandr Vino SKO Team | 23 | Vino SKO Team | ,, 0:03 | ||||
22 | 23 | +0:13 | 115 | Sprint | LUNDER Eirik Team Coop - Repsol | 23 | Team Coop - Repsol | ,, 0:03 | ||||
23 | 24 | +0:13 | 41 | Sprint | DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon | 21 | Team Dauner | Akkon | ,, 0:03 | ||||
24 | 25 | +0:13 | 114 | GC | CHRISTOPHERSEN Cedrik Bakke Team Coop - Repsol | 21 | Team Coop - Repsol | ,, 0:03 | ||||
25 | 26 | +0:13 | 3 | Sprint | JOBBER James EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 29 | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | ,, 0:03 | ||||
26 | 5 | +0:11 | 157 | Sprint | KUBIŠ Lukáš Dukla Banska Bystrica | 23 | Dukla Banska Bystrica | ,, 0:03 | ||||
27 | 27 | +0:22 | 34 | TT | MEILER Lukas Team Vorarlberg | 28 | Team Vorarlberg | 0:12 0:12 | ||||
28 | 28 | +0:22 | 192 | TT | SCHÖNENBERGER Daniel Taurus Cycling | 20 | Taurus Cycling | ,, 0:12 | ||||
29 | 29 | +0:22 | 33 | GC | CABEDO Óscar Team Vorarlberg | 28 | Team Vorarlberg | ,, 0:12 | ||||
30 | 30 | +0:22 | 132 | Climber | GAGNÉ Julien Team Skyline | 28 | Team Skyline | ,, 0:12 | ||||
31 | 31 | +0:22 | 172 | TT | THEILER Ole Team Lotto - Kern Haus | 20 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:12 | ||||
32 | 32 | +0:22 | 133 | Sprint | KLEBAN Nick Team Skyline | 23 | Team Skyline | ,, 0:12 | ||||
33 | 33 | +0:22 | 13 | Climber | CAMRDA Karel ATT Investments | 21 | ATT Investments | ,, 0:12 | ||||
34 | 34 | +0:22 | 233 | Sprint | ILIAS Periklis Greece | 36 | Greece | ,, 0:12 | ||||
35 | 35 | +0:22 | 165 | Climber | TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team | 20 | EF Education-NIPPO Development Team | ,, 0:12 | ||||
36 | 36 | +0:22 | 236 | Sprint | DOUZAS Dionysios Greece | 21 | Greece | ,, 0:12 | ||||
37 | 37 | +0:22 | 63 | Sprint | BERTRAND Matteo XSpeed United Continental | 29 | XSpeed United Continental | ,, 0:12 | ||||
38 | 38 | +0:22 | 197 | TT | JANSSEN Christoph Taurus Cycling | 22 | Taurus Cycling | ,, 0:12 | ||||
39 | 39 | +0:22 | 85 | Climber | HUMBER-KELLY Dylan Yoeleo Factory Team | 18 | Yoeleo Factory Team | ,, 0:12 | ||||
40 | 40 | +0:22 | 84 | Climber | PIOTROW Darren Yoeleo Factory Team | 24 | Yoeleo Factory Team | ,, 0:12 | ||||
41 | 41 | +0:22 | 46 | Sprint | PLAMBECK Moritz Team Dauner | Akkon | 21 | Team Dauner | Akkon | ,, 0:12 | ||||
42 | 42 | +0:22 | 124 | Sprint | KLEIN Tobias Aevolo | 19 | Aevolo | ,, 0:12 | ||||
43 | 43 | +0:22 | 163 | TT | ROGORA Kiya EF Education-NIPPO Development Team | 19 | EF Education-NIPPO Development Team | ,, 0:12 | ||||
44 | 44 | +0:22 | 52 | TT | MACKIE Ewan Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 20 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | ,, 0:12 | ||||
45 | 45 | +0:30 | 113 | Sprint | STENSBY Anton Team Coop - Repsol | 22 | Team Coop - Repsol | 0:20 0:20 | ||||
46 | 46 | +0:30 | 232 | Sprint | TZORTZAKIS Polychronis Greece | 34 | Greece | ,, 0:20 | ||||
47 | 47 | +0:33 | 125 | Climber | GULLICKSON Leo Aevolo | 19 | Aevolo | 0:23 0:23 | ||||
48 | 48 | +0:35 | 151 | Sprint | TUKA Samuel Dukla Banska Bystrica | 19 | Dukla Banska Bystrica | 0:25 0:25 | ||||
49 | 49 | +0:39 | 47 | Sprint | HJEMSÆTER Olav Team Dauner | Akkon | 23 | Team Dauner | Akkon | 0:29 0:29 | ||||
50 | 50 | +0:43 | 112 | Sprint | DREGE André Team Coop - Repsol | 23 | Team Coop - Repsol | 0:33 0:33 | ||||
51 | 51 | +0:45 | 184 | Classic | STRELNIKOV Yegor Vino SKO Team | 19 | Vino SKO Team | 0:35 0:35 | ||||
52 | 52 | +0:53 | 37 | Climber | BENZ Pirmin Team Vorarlberg | 22 | Team Vorarlberg | 0:43 0:43 | ||||
53 | 53 | +1:01 | 103 | TT | NJOR Marckus Team IBT - Tripeak | 21 | Team IBT - Tripeak | 0:51 0:51 | ||||
54 | 54 | +1:01 | 176 | GC | GEßNER Jakob Team Lotto - Kern Haus | 23 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:51 | ||||
55 | 55 | +1:07 | 145 | Climber | HANSEN Alexander Arnt Restaurant Suri - Carl Ras | 19 | Restaurant Suri - Carl Ras | 0:57 0:57 | ||||
56 | 56 | +1:08 | 61 | TT | GONÇALVES Bernardo XSpeed United Continental | 24 | XSpeed United Continental | 1:01 1:01 | ||||
57 | 57 | +1:14 | 194 | TT | GÄTZI Cyrill Taurus Cycling | 21 | Taurus Cycling | 1:04 1:04 | ||||
58 | 58 | +1:19 | 131 | Climber | DUBÉ David Team Skyline | 23 | Team Skyline | 1:09 1:09 | ||||
59 | 59 | +1:19 | 147 | Classic | WANG Gustav Restaurant Suri - Carl Ras | 19 | Restaurant Suri - Carl Ras | ,, 1:09 | ||||
60 | 60 | +1:52 | 117 | GC | WÆHRE Magnus Team Coop - Repsol | 20 | Team Coop - Repsol | 1:42 1:42 | ||||
61 | 61 | +1:52 | 116 | TT | RAVNØY Johan Team Coop - Repsol | 19 | Team Coop - Repsol | ,, 1:42 | ||||
62 | 62 | +2:01 | 15 | Sprint | ŠTOČEK Matúš ATT Investments | 23 | ATT Investments | 1:52 1:52 | ||||
63 | 63 | +2:35 | 223 | Sprint | GROSU Eduard-Michael Romania | 30 | Romania | 2:25 2:25 | ||||
64 | 64 | +2:37 | 65 | TT | DREYER HELDAHL Sebastian XSpeed United Continental | 24 | XSpeed United Continental | 2:27 2:27 | ||||
65 | 65 | +2:37 | 111 | Climber | KVAM Kalle Team Coop - Repsol | 20 | Team Coop - Repsol | ,, 2:27 | ||||
66 | 66 | +3:12 | 42 | Climber | RAßMANN Frederik Team Dauner | Akkon | 22 | Team Dauner | Akkon | 3:02 3:02 | ||||
67 | 67 | +3:12 | 127 | Climber | CHRISTIAN Sean Aevolo | 20 | Aevolo | ,, 3:02 | ||||
68 | 68 | +3:12 | 53 | Climber | SNODDEN Oliver Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 22 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | ,, 3:02 | ||||
69 | 69 | +4:23 | 22 | Sprint | CLAUSS Marc Storck - Metropol Cycling | 24 | Storck - Metropol Cycling | 4:13 4:13 | ||||
70 | 70 | +4:23 | 95 | Climber | PERCRULE Doriand Team Novo Nordisk Development | 23 | Team Novo Nordisk Development | ,, 4:13 | ||||
71 | 71 | +4:23 | 191 | Climber | BRUNNER Marcus Taurus Cycling | 20 | Taurus Cycling | ,, 4:13 | ||||
72 | 72 | +4:23 | 83 | Sprint | GOODFELLOW William Yoeleo Factory Team | 35 | Yoeleo Factory Team | ,, 4:13 | ||||
73 | 73 | +4:23 | 186 | Climber | KOLTUNOV Vladimir Vino SKO Team | 20 | Vino SKO Team | ,, 4:13 | ||||
74 | 74 | +4:23 | 62 | TT | SILLANKORVA Jaakko XSpeed United Continental | 22 | XSpeed United Continental | ,, 4:13 | ||||
75 | 75 | +4:23 | 153 | TT | LOHINSKÝ Filip Dukla Banska Bystrica | 21 | Dukla Banska Bystrica | ,, 4:13 | ||||
76 | 76 | +4:23 | 187 | Climber | VAGANOV Alexey Vino SKO Team | 18 | Vino SKO Team | ,, 4:13 | ||||
77 | 77 | +4:26 | 66 | TT | CHRISTOPOULOS-CHELLER Panagiotis XSpeed United Continental | 27 | XSpeed United Continental | 4:16 4:16 | ||||
78 | 78 | +5:03 | 14 | GC | DINA Márton ATT Investments | 26 | ATT Investments | 4:53 4:53 | ||||
79 | 79 | +5:45 | 174 | Classic | KEUP Pierre-Pascal Team Lotto - Kern Haus | 22 | Team Lotto - Kern Haus | 5:35 5:35 | ||||
80 | 80 | +6:04 | 35 | GC | STÜSSI Colin Team Vorarlberg | 29 | Team Vorarlberg | 5:54 5:54 | ||||
81 | 81 | +6:08 | 7 | Sprint | PEYROTON-DARTET Thomas EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 37 | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 5:58 5:58 | ||||
82 | 82 | +6:10 | 105 | Sprint | HOFLUND Albin Team IBT - Tripeak | 19 | Team IBT - Tripeak | 6:00 6:00 | ||||
83 | 83 | +6:10 | 156 | Sprint | CHREN Martin Dukla Banska Bystrica | 23 | Dukla Banska Bystrica | ,, 6:00 | ||||
84 | 84 | +6:10 | 134 | Sprint | HAMM Emile Team Skyline | 24 | Team Skyline | ,, 6:00 | ||||
85 | 85 | +6:10 | 122 | Sprint | WIENKE Brooks Aevolo | 19 | Aevolo | ,, 6:00 | ||||
86 | 86 | +6:10 | 123 | TT | BOYLE Evan Aevolo | 18 | Aevolo | ,, 6:00 | ||||
87 | 87 | +6:10 | 106 | TT | MAGNUSSON Isak Team IBT - Tripeak | 19 | Team IBT - Tripeak | ,, 6:00 | ||||
88 | 88 | +6:10 | 12 | TT | KAŠPAR Jan ATT Investments | 22 | ATT Investments | ,, 6:00 | ||||
89 | 89 | +6:14 | 135 | TT | TURMON Chaz Team Skyline | 32 | Team Skyline | 6:04 6:04 | ||||
90 | 90 | +6:21 | 64 | TT | PARGETER Reilly XSpeed United Continental | 19 | XSpeed United Continental | 6:11 6:11 | ||||
91 | 91 | +6:24 | 96 | Sprint | SMITH Nathan Team Novo Nordisk Development | 22 | Team Novo Nordisk Development | 6:14 6:14 | ||||
92 | 92 | +6:24 | 121 | Sprint | SHIPLEY Gabriel Aevolo | 21 | Aevolo | ,, 6:14 | ||||
93 | 93 | +6:24 | 196 | Sprint | RÜTIMANN Stefan Taurus Cycling | 44 | Taurus Cycling | ,, 6:14 | ||||
94 | 94 | +6:24 | 101 | Sprint | HANSEN Peter Asbjørn Team IBT - Tripeak | 20 | Team IBT - Tripeak | ,, 6:14 | ||||
95 | 95 | +6:24 | 142 | Sprint | BLUHM Oscar Restaurant Suri - Carl Ras | 21 | Restaurant Suri - Carl Ras | ,, 6:14 | ||||
96 | 96 | +6:24 | 107 | Sprint | OLSEN Rasmus Bisgaard Team IBT - Tripeak | 19 | Team IBT - Tripeak | ,, 6:14 | ||||
97 | 97 | +6:24 | 162 | Sprint | ODA Hijiri EF Education-NIPPO Development Team | 24 | EF Education-NIPPO Development Team | ,, 6:14 | ||||
98 | 98 | +6:24 | 152 | Sprint | NAGY Simon Dukla Banska Bystrica | 21 | Dukla Banska Bystrica | ,, 6:14 | ||||
99 | 99 | +6:24 | 93 | Sprint | POLGA Antonio Team Novo Nordisk Development | 23 | Team Novo Nordisk Development | ,, 6:14 | ||||
100 | 100 | +6:27 | 24 | Sprint | BUSCHLER David Storck - Metropol Cycling | 30 | Storck - Metropol Cycling | 6:17 6:17 | ||||
101 | 101 | +6:27 | 195 | Sprint | STEINACHER Cyrill Taurus Cycling | 24 | Taurus Cycling | ,, 6:17 | ||||
102 | 102 | +6:41 | 104 | GC | WALLINDER Wincent Team IBT - Tripeak | 21 | Team IBT - Tripeak | 6:31 6:31 | ||||
103 | 103 | +6:41 | 175 | GC | ABT Cedric Team Lotto - Kern Haus | 19 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 6:31 | ||||
104 | 104 | +6:48 | 154 | TT | KAŠKO Dávid Dukla Banska Bystrica | 25 | Dukla Banska Bystrica | 6:38 6:38 | ||||
105 | 105 | +6:50 | 43 | Sprint | DIK Calvin Team Dauner | Akkon | 23 | Team Dauner | Akkon | 6:40 6:40 | ||||
106 | 106 | +6:53 | 185 | Sprint | MULAGALEYEV Vladimir Vino SKO Team | 20 | Vino SKO Team | 6:43 6:43 | ||||
107 | 107 | +6:53 | 55 | Sprint | LYDIC Andrew Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 21 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | ,, 6:43 | ||||
108 | 108 | +11:05 | 193 | Sprint | CABRERA Emilio Taurus Cycling | 19 | Taurus Cycling | 10:55 10:55 | ||||
109 | 110 | +11:11 | 45 | Sprint | SARNOWSKI Tillman Team Dauner | Akkon | 18 | Team Dauner | Akkon | 11:01 11:01 | ||||
110 | 111 | +11:11 | 214 | TT | ELLI Konstantin Tashkent City Professional Cycling Team | 22 | Tashkent City Professional Cycling Team | ,, 11:01 | ||||
111 | 112 | +11:11 | 25 | Sprint | WETZEL Claudius Storck - Metropol Cycling | 19 | Storck - Metropol Cycling | ,, 11:01 | ||||
112 | 113 | +11:11 | 81 | Sprint | DROUIN David Yoeleo Factory Team | 27 | Yoeleo Factory Team | ,, 11:01 | ||||
113 | 114 | +11:11 | 21 | Sprint | MERSEBURG Dominik Storck - Metropol Cycling | 31 | Storck - Metropol Cycling | ,, 11:01 | ||||
114 | 109 | +11:10 | 234 | Sprint | ARVANITOU Nikiforos Greece | 20 | Greece | ,, 11:01 | ||||
115 | 115 | +11:11 | 26 | Climber | SCHWITZGEBEL Lauric Immanuel Storck - Metropol Cycling | 18 | Storck - Metropol Cycling | ,, 11:01 | ||||
116 | 116 | +11:11 | 72 | TT | KOUTOUNIS Aristeidis Rodilios Cycling Team | 19 | Rodilios Cycling Team | ,, 11:01 | ||||
117 | 117 | +11:11 | 5 | Sprint | SOULA Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 42 | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | ,, 11:01 | ||||
118 | 118 | +11:35 | 155 | TT | HOZA Denis Dukla Banska Bystrica | 20 | Dukla Banska Bystrica | 11:25 11:25 | ||||
119 | 119 | +13:31 | 161 | GC | KADOTA Yusuke EF Education-NIPPO Development Team | 24 | EF Education-NIPPO Development Team | 13:21 13:21 | ||||
120 | 120 | +13:31 | 92 | GC | BIETRY Sacha Team Novo Nordisk Development | 22 | Team Novo Nordisk Development | ,, 13:21 | ||||
121 | 121 | +27:34 | 91 | GC | BARNETT Ben Team Novo Nordisk Development | 20 | Team Novo Nordisk Development | 27:04 27:04 | ||||
OTL | 94 | GC | GODTS Kobe Team Novo Nordisk Development | 20 | Team Novo Nordisk Development | - | ||||||
OTL | 136 | GC | PIMENTEL Stephen Team Skyline | 24 | Team Skyline | - | ||||||
OTL | 137 | GC | GABRICK David Team Skyline | 19 | Team Skyline | - | ||||||
OTL | 6 | Sprint | GREEN Simeon EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 43 | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | - | ||||||
OTL | 87 | Sprint | DENIS Guillaume Yoeleo Factory Team | 39 | Yoeleo Factory Team | - | ||||||
OTL | 74 | Sprint | TSIKOURIS Theodoros Rodilios Cycling Team | 29 | Rodilios Cycling Team | - | ||||||
OTL | 23 | Sprint | MÜLLER Maximilian Storck - Metropol Cycling | 22 | Storck - Metropol Cycling | - | ||||||
OTL | 215 | TT | ALLAMBERGANOV Umirbek Tashkent City Professional Cycling Team | 18 | Tashkent City Professional Cycling Team | - | ||||||
OTL | 54 | TT | GROVER Freddie Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 21 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | - | ||||||
OTL | 51 | TT | SURMON Joseph Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 25 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | - | ||||||
DNF | 102 | TT | HAMMER Frederik Team IBT - Tripeak | 26 | Team IBT - Tripeak | - | ||||||
DNF | 224 | TT | STOICA Stefan Lucian Romania | 18 | Romania | - | ||||||
DNF | 225 | TT | LUNCAN Serban Romania | 20 | Romania | - | ||||||
DNF | 221 | TT | BUTA Catalin Romania | 19 | Romania | - | ||||||
DNF | 97 | TT | KNUDSEN Hjalte Thor Team Novo Nordisk Development | 19 | Team Novo Nordisk Development | - | ||||||
DNF | 4 | Climber | ORR Robert EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 42 | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | - | ||||||
DNF | 1 | Climber | BLAS Blayde EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 20 | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | - | ||||||
DNF | 86 | Climber | DORF McCharthy Yoeleo Factory Team | 19 | Yoeleo Factory Team | - | ||||||
DNF | 82 | Climber | FURMAN Travis Yoeleo Factory Team | 33 | Yoeleo Factory Team | - | ||||||
DNF | 71 | TT | PAPASTAMATAKIS Kiriakos Rodilios Cycling Team | 31 | Rodilios Cycling Team | - | ||||||
DNF | 73 | TT | SAVVAKIS Michail Rodilios Cycling Team | 18 | Rodilios Cycling Team | - | ||||||
DNF | 75 | TT | PALIKARAS Epameinondas Rodilios Cycling Team | 41 | Rodilios Cycling Team | - | ||||||
DNF | 27 | TT | STEPPE Jonas Storck - Metropol Cycling | 19 | Storck - Metropol Cycling | - | ||||||
DNF | 213 | TT | TUYCHIEV Abdulkhamid Tashkent City Professional Cycling Team | 18 | Tashkent City Professional Cycling Team | - | ||||||
DNF | 211 | TT | TANGIRBERGANOV Hasanboy Tashkent City Professional Cycling Team | 18 | Tashkent City Professional Cycling Team | - | ||||||
DNF | 212 | TT | ABDUKHAKIMOV Timur Tashkent City Professional Cycling Team | 21 | Tashkent City Professional Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 12%, or 4:42:52 (+30:18)
Rnk | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Time | Time won/lost | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 141 | Sprint | WALLIN Rasmus Bøgh Restaurant Suri - Carl Ras | 27 | Restaurant Suri - Carl Ras | 1 | 4:12:24 | .. | ||
2 | 11 | GC | OTRUBA Jakub ATT Investments | 25 | ATT Investments | 0:04 0:04 | .. | |||
3 | 16 | GC | KIVISTIK Gert ATT Investments | 27 | ATT Investments | 0:08 0:08 | .. | |||
4 | 183 | GC | DOSTIYEV Ilkhan Vino SKO Team | 20 | Vino SKO Team | 0:09 0:09 | .. | |||
5 | 157 | Sprint | KUBIŠ Lukáš Dukla Banska Bystrica | 23 | Dukla Banska Bystrica | 0:11 0:11 | .. | |||
6 | 164 | Climber | STEHLI Félix EF Education-NIPPO Development Team | 22 | EF Education-NIPPO Development Team | 0:13 0:13 | .. | |||
7 | 36 | Climber | RÜEGG Lukas Team Vorarlberg | 26 | Team Vorarlberg | ,, 0:13 | .. | |||
8 | 222 | TT | DIMA Emil Romania | 26 | Romania | ,, 0:13 | .. | |||
9 | 173 | GC | DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus | 21 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:13 | .. | |||
10 | 17 | GC | TUREK Daniel ATT Investments | 30 | ATT Investments | ,, 0:13 | .. | |||
11 | 171 | Sprint | KOCH Christian Team Lotto - Kern Haus | 26 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:13 | .. | |||
12 | 146 | Sprint | DAHL Gustav Frederik Restaurant Suri - Carl Ras | 22 | Restaurant Suri - Carl Ras | ,, 0:13 | .. | |||
13 | 143 | Sprint | LINDQUIST Christian Ingemann Restaurant Suri - Carl Ras | 25 | Restaurant Suri - Carl Ras | ,, 0:13 | .. | |||
14 | 231 | Sprint | BOUGLAS Georgios Greece | 32 | Greece | ,, 0:13 | .. | |||
15 | 32 | Climber | BERLIN Antoine Team Vorarlberg | 33 | Team Vorarlberg | ,, 0:13 | .. | |||
16 | 144 | Sprint | LARSEN Mathias Restaurant Suri - Carl Ras | 23 | Restaurant Suri - Carl Ras | ,, 0:13 | .. | |||
17 | 67 | Sprint | KOSZELA Daniel XSpeed United Continental | 26 | XSpeed United Continental | ,, 0:13 | .. | |||
18 | 226 | GC | RAILEANU Cristian Romania | 30 | Romania | ,, 0:13 | .. | |||
19 | 182 | Sprint | MARUKHIN Daniil Vino SKO Team | 24 | Vino SKO Team | ,, 0:13 | .. | |||
20 | 126 | TT | WHITE Alexander Aevolo | 21 | Aevolo | ,, 0:13 | .. | |||
21 | 31 | TT | VERMEULEN Moran Team Vorarlberg | 25 | Team Vorarlberg | ,, 0:13 | .. | |||
22 | 181 | Sprint | SEMENOV Alexandr Vino SKO Team | 23 | Vino SKO Team | ,, 0:13 | .. | |||
23 | 115 | Sprint | LUNDER Eirik Team Coop - Repsol | 23 | Team Coop - Repsol | ,, 0:13 | .. | |||
24 | 41 | Sprint | DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon | 21 | Team Dauner | Akkon | ,, 0:13 | .. | |||
25 | 114 | GC | CHRISTOPHERSEN Cedrik Bakke Team Coop - Repsol | 21 | Team Coop - Repsol | ,, 0:13 | .. | |||
26 | 3 | Sprint | JOBBER James EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 29 | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | ,, 0:13 | .. | |||
27 | 34 | TT | MEILER Lukas Team Vorarlberg | 28 | Team Vorarlberg | 0:22 0:22 | .. | |||
28 | 192 | TT | SCHÖNENBERGER Daniel Taurus Cycling | 20 | Taurus Cycling | ,, 0:22 | .. | |||
29 | 33 | GC | CABEDO Óscar Team Vorarlberg | 28 | Team Vorarlberg | ,, 0:22 | .. | |||
30 | 132 | Climber | GAGNÉ Julien Team Skyline | 28 | Team Skyline | ,, 0:22 | .. | |||
31 | 172 | TT | THEILER Ole Team Lotto - Kern Haus | 20 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:22 | .. | |||
32 | 133 | Sprint | KLEBAN Nick Team Skyline | 23 | Team Skyline | ,, 0:22 | .. | |||
33 | 13 | Climber | CAMRDA Karel ATT Investments | 21 | ATT Investments | ,, 0:22 | .. | |||
34 | 233 | Sprint | ILIAS Periklis Greece | 36 | Greece | ,, 0:22 | .. | |||
35 | 165 | Climber | TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team | 20 | EF Education-NIPPO Development Team | ,, 0:22 | .. | |||
36 | 236 | Sprint | DOUZAS Dionysios Greece | 21 | Greece | ,, 0:22 | .. | |||
37 | 63 | Sprint | BERTRAND Matteo XSpeed United Continental | 29 | XSpeed United Continental | ,, 0:22 | .. | |||
38 | 197 | TT | JANSSEN Christoph Taurus Cycling | 22 | Taurus Cycling | ,, 0:22 | .. | |||
39 | 85 | Climber | HUMBER-KELLY Dylan Yoeleo Factory Team | 18 | Yoeleo Factory Team | ,, 0:22 | .. | |||
40 | 84 | Climber | PIOTROW Darren Yoeleo Factory Team | 24 | Yoeleo Factory Team | ,, 0:22 | .. | |||
41 | 46 | Sprint | PLAMBECK Moritz Team Dauner | Akkon | 21 | Team Dauner | Akkon | ,, 0:22 | .. | |||
42 | 124 | Sprint | KLEIN Tobias Aevolo | 19 | Aevolo | ,, 0:22 | .. | |||
43 | 163 | TT | ROGORA Kiya EF Education-NIPPO Development Team | 19 | EF Education-NIPPO Development Team | ,, 0:22 | .. | |||
44 | 52 | TT | MACKIE Ewan Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 20 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | ,, 0:22 | .. | |||
45 | 113 | Sprint | STENSBY Anton Team Coop - Repsol | 22 | Team Coop - Repsol | 0:30 0:30 | .. | |||
46 | 232 | Sprint | TZORTZAKIS Polychronis Greece | 34 | Greece | ,, 0:30 | .. | |||
47 | 125 | Climber | GULLICKSON Leo Aevolo | 19 | Aevolo | 0:33 0:33 | .. | |||
48 | 151 | Sprint | TUKA Samuel Dukla Banska Bystrica | 19 | Dukla Banska Bystrica | 0:35 0:35 | .. | |||
49 | 47 | Sprint | HJEMSÆTER Olav Team Dauner | Akkon | 23 | Team Dauner | Akkon | 0:39 0:39 | .. | |||
50 | 112 | Sprint | DREGE André Team Coop - Repsol | 23 | Team Coop - Repsol | 0:43 0:43 | .. | |||
51 | 184 | Classic | STRELNIKOV Yegor Vino SKO Team | 19 | Vino SKO Team | 0:45 0:45 | .. | |||
52 | 37 | Climber | BENZ Pirmin Team Vorarlberg | 22 | Team Vorarlberg | 0:53 0:53 | .. | |||
53 | 103 | TT | NJOR Marckus Team IBT - Tripeak | 21 | Team IBT - Tripeak | 1:01 1:01 | .. | |||
54 | 176 | GC | GEßNER Jakob Team Lotto - Kern Haus | 23 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 1:01 | .. | |||
55 | 145 | Climber | HANSEN Alexander Arnt Restaurant Suri - Carl Ras | 19 | Restaurant Suri - Carl Ras | 1:07 1:07 | .. | |||
56 | 61 | TT | GONÇALVES Bernardo XSpeed United Continental | 24 | XSpeed United Continental | 1:08 1:08 | .. | |||
57 | 194 | TT | GÄTZI Cyrill Taurus Cycling | 21 | Taurus Cycling | 1:14 1:14 | .. | |||
58 | 131 | Climber | DUBÉ David Team Skyline | 23 | Team Skyline | 1:19 1:19 | .. | |||
59 | 147 | Classic | WANG Gustav Restaurant Suri - Carl Ras | 19 | Restaurant Suri - Carl Ras | ,, 1:19 | .. | |||
60 | 117 | GC | WÆHRE Magnus Team Coop - Repsol | 20 | Team Coop - Repsol | 1:52 1:52 | .. | |||
61 | 116 | TT | RAVNØY Johan Team Coop - Repsol | 19 | Team Coop - Repsol | ,, 1:52 | .. | |||
62 | 15 | Sprint | ŠTOČEK Matúš ATT Investments | 23 | ATT Investments | 2:01 2:01 | .. | |||
63 | 223 | Sprint | GROSU Eduard-Michael Romania | 30 | Romania | 2:35 2:35 | .. | |||
64 | 65 | TT | DREYER HELDAHL Sebastian XSpeed United Continental | 24 | XSpeed United Continental | 2:37 2:37 | .. | |||
65 | 111 | Climber | KVAM Kalle Team Coop - Repsol | 20 | Team Coop - Repsol | ,, 2:37 | .. | |||
66 | 42 | Climber | RAßMANN Frederik Team Dauner | Akkon | 22 | Team Dauner | Akkon | 3:12 3:12 | .. | |||
67 | 127 | Climber | CHRISTIAN Sean Aevolo | 20 | Aevolo | ,, 3:12 | .. | |||
68 | 53 | Climber | SNODDEN Oliver Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 22 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | ,, 3:12 | .. | |||
69 | 22 | Sprint | CLAUSS Marc Storck - Metropol Cycling | 24 | Storck - Metropol Cycling | 4:23 4:23 | .. | |||
70 | 95 | Climber | PERCRULE Doriand Team Novo Nordisk Development | 23 | Team Novo Nordisk Development | ,, 4:23 | .. | |||
71 | 191 | Climber | BRUNNER Marcus Taurus Cycling | 20 | Taurus Cycling | ,, 4:23 | .. | |||
72 | 83 | Sprint | GOODFELLOW William Yoeleo Factory Team | 35 | Yoeleo Factory Team | ,, 4:23 | .. | |||
73 | 186 | Climber | KOLTUNOV Vladimir Vino SKO Team | 20 | Vino SKO Team | ,, 4:23 | .. | |||
74 | 62 | TT | SILLANKORVA Jaakko XSpeed United Continental | 22 | XSpeed United Continental | ,, 4:23 | .. | |||
75 | 153 | TT | LOHINSKÝ Filip Dukla Banska Bystrica | 21 | Dukla Banska Bystrica | ,, 4:23 | .. | |||
76 | 187 | Climber | VAGANOV Alexey Vino SKO Team | 18 | Vino SKO Team | ,, 4:23 | .. | |||
77 | 66 | TT | CHRISTOPOULOS-CHELLER Panagiotis XSpeed United Continental | 27 | XSpeed United Continental | 4:26 4:26 | .. | |||
78 | 14 | GC | DINA Márton ATT Investments | 26 | ATT Investments | 5:03 5:03 | .. | |||
79 | 174 | Classic | KEUP Pierre-Pascal Team Lotto - Kern Haus | 22 | Team Lotto - Kern Haus | 5:45 5:45 | .. | |||
80 | 35 | GC | STÜSSI Colin Team Vorarlberg | 29 | Team Vorarlberg | 6:04 6:04 | .. | |||
81 | 7 | Sprint | PEYROTON-DARTET Thomas EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 37 | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 6:08 6:08 | .. | |||
82 | 105 | Sprint | HOFLUND Albin Team IBT - Tripeak | 19 | Team IBT - Tripeak | 6:10 6:10 | .. | |||
83 | 156 | Sprint | CHREN Martin Dukla Banska Bystrica | 23 | Dukla Banska Bystrica | ,, 6:10 | .. | |||
84 | 134 | Sprint | HAMM Emile Team Skyline | 24 | Team Skyline | ,, 6:10 | .. | |||
85 | 122 | Sprint | WIENKE Brooks Aevolo | 19 | Aevolo | ,, 6:10 | .. | |||
86 | 123 | TT | BOYLE Evan Aevolo | 18 | Aevolo | ,, 6:10 | .. | |||
87 | 106 | TT | MAGNUSSON Isak Team IBT - Tripeak | 19 | Team IBT - Tripeak | ,, 6:10 | .. | |||
88 | 12 | TT | KAŠPAR Jan ATT Investments | 22 | ATT Investments | ,, 6:10 | .. | |||
89 | 135 | TT | TURMON Chaz Team Skyline | 32 | Team Skyline | 6:14 6:14 | .. | |||
90 | 64 | TT | PARGETER Reilly XSpeed United Continental | 19 | XSpeed United Continental | 6:21 6:21 | .. | |||
91 | 96 | Sprint | SMITH Nathan Team Novo Nordisk Development | 22 | Team Novo Nordisk Development | 6:24 6:24 | .. | |||
92 | 121 | Sprint | SHIPLEY Gabriel Aevolo | 21 | Aevolo | ,, 6:24 | .. | |||
93 | 196 | Sprint | RÜTIMANN Stefan Taurus Cycling | 44 | Taurus Cycling | ,, 6:24 | .. | |||
94 | 101 | Sprint | HANSEN Peter Asbjørn Team IBT - Tripeak | 20 | Team IBT - Tripeak | ,, 6:24 | .. | |||
95 | 142 | Sprint | BLUHM Oscar Restaurant Suri - Carl Ras | 21 | Restaurant Suri - Carl Ras | ,, 6:24 | .. | |||
96 | 107 | Sprint | OLSEN Rasmus Bisgaard Team IBT - Tripeak | 19 | Team IBT - Tripeak | ,, 6:24 | .. | |||
97 | 162 | Sprint | ODA Hijiri EF Education-NIPPO Development Team | 24 | EF Education-NIPPO Development Team | ,, 6:24 | .. | |||
98 | 152 | Sprint | NAGY Simon Dukla Banska Bystrica | 21 | Dukla Banska Bystrica | ,, 6:24 | .. | |||
99 | 93 | Sprint | POLGA Antonio Team Novo Nordisk Development | 23 | Team Novo Nordisk Development | ,, 6:24 | .. | |||
100 | 24 | Sprint | BUSCHLER David Storck - Metropol Cycling | 30 | Storck - Metropol Cycling | 6:27 6:27 | .. | |||
101 | 195 | Sprint | STEINACHER Cyrill Taurus Cycling | 24 | Taurus Cycling | ,, 6:27 | .. | |||
102 | 104 | GC | WALLINDER Wincent Team IBT - Tripeak | 21 | Team IBT - Tripeak | 6:41 6:41 | .. | |||
103 | 175 | GC | ABT Cedric Team Lotto - Kern Haus | 19 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 6:41 | .. | |||
104 | 154 | TT | KAŠKO Dávid Dukla Banska Bystrica | 25 | Dukla Banska Bystrica | 6:48 6:48 | .. | |||
105 | 43 | Sprint | DIK Calvin Team Dauner | Akkon | 23 | Team Dauner | Akkon | 6:50 6:50 | .. | |||
106 | 185 | Sprint | MULAGALEYEV Vladimir Vino SKO Team | 20 | Vino SKO Team | 6:53 6:53 | .. | |||
107 | 55 | Sprint | LYDIC Andrew Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 21 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | ,, 6:53 | .. | |||
108 | 193 | Sprint | CABRERA Emilio Taurus Cycling | 19 | Taurus Cycling | 11:05 11:05 | .. | |||
109 | 234 | Sprint | ARVANITOU Nikiforos Greece | 20 | Greece | 11:10 11:10 | .. | |||
110 | 45 | Sprint | SARNOWSKI Tillman Team Dauner | Akkon | 18 | Team Dauner | Akkon | 11:11 11:11 | .. | |||
111 | 214 | TT | ELLI Konstantin Tashkent City Professional Cycling Team | 22 | Tashkent City Professional Cycling Team | ,, 11:11 | .. | |||
112 | 25 | Sprint | WETZEL Claudius Storck - Metropol Cycling | 19 | Storck - Metropol Cycling | ,, 11:11 | .. | |||
113 | 81 | Sprint | DROUIN David Yoeleo Factory Team | 27 | Yoeleo Factory Team | ,, 11:11 | .. | |||
114 | 21 | Sprint | MERSEBURG Dominik Storck - Metropol Cycling | 31 | Storck - Metropol Cycling | ,, 11:11 | .. | |||
115 | 26 | Climber | SCHWITZGEBEL Lauric Immanuel Storck - Metropol Cycling | 18 | Storck - Metropol Cycling | ,, 11:11 | .. | |||
116 | 72 | TT | KOUTOUNIS Aristeidis Rodilios Cycling Team | 19 | Rodilios Cycling Team | ,, 11:11 | .. | |||
117 | 5 | Sprint | SOULA Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 42 | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | ,, 11:11 | .. | |||
118 | 155 | TT | HOZA Denis Dukla Banska Bystrica | 20 | Dukla Banska Bystrica | 11:35 11:35 | .. | |||
119 | 161 | GC | KADOTA Yusuke EF Education-NIPPO Development Team | 24 | EF Education-NIPPO Development Team | 13:31 13:31 | .. | |||
120 | 92 | GC | BIETRY Sacha Team Novo Nordisk Development | 22 | Team Novo Nordisk Development | ,, 13:31 | .. | |||
121 | 91 | GC | BARNETT Ben Team Novo Nordisk Development | 20 | Team Novo Nordisk Development | 27:34 27:34 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 112 | Sprint | DREGE André Team Coop - Repsol | 23 | Team Coop - Repsol | 5 | +5 | |
2 | 131 | Climber | DUBÉ David Team Skyline | 23 | Team Skyline | 5 | +5 | |
3 | 11 | GC | OTRUBA Jakub ATT Investments | 25 | ATT Investments | 3 | +3 | |
4 | 174 | Classic | KEUP Pierre-Pascal Team Lotto - Kern Haus | 22 | Team Lotto - Kern Haus | 3 | +3 | |
5 | 164 | Climber | STEHLI Félix EF Education-NIPPO Development Team | 22 | EF Education-NIPPO Development Team | 1 | +1 | |
6 | 61 | TT | GONÇALVES Bernardo XSpeed United Continental | 24 | XSpeed United Continental | 1 | +1 | |
7 | 91 | TT | BARNETT Ben Team Novo Nordisk Development | 20 | Team Novo Nordisk Development | -1 | +-1 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
KOM Sprint | Tsampika (27.6 km)
# | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | DREGE André | Team Coop - Repsol | 5 |
2 | KEUP Pierre-Pascal | Team Lotto - Kern Haus | 3 |
3 | STEHLI Félix | EF Education-NIPPO Development Team | 1 |
KOM Sprint | Tsampika (150 km)
# | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | DUBÉ David | Team Skyline | 5 |
2 | OTRUBA Jakub | ATT Investments | 3 |
3 | GONÇALVES Bernardo | XSpeed United Continental | 1 |
Rnk | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Time | Time won/lost |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 183 | GC | DOSTIYEV Ilkhan Vino SKO Team | 20 | Vino SKO Team | 4:12:33 | .. | |
2 | 173 | GC | DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus | 21 | Team Lotto - Kern Haus | 0:04 0:04 | .. | |
3 | 126 | TT | WHITE Alexander Aevolo | 21 | Aevolo | ,, 0:04 | .. | |
4 | 41 | Sprint | DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon | 21 | Team Dauner | Akkon | ,, 0:04 | .. | |
5 | 114 | GC | CHRISTOPHERSEN Cedrik Bakke Team Coop - Repsol | 21 | Team Coop - Repsol | ,, 0:04 | .. | |
6 | 192 | GC | SCHÖNENBERGER Daniel Taurus Cycling | 20 | Taurus Cycling | 0:13 0:13 | .. | |
7 | 172 | TT | THEILER Ole Team Lotto - Kern Haus | 20 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:13 | .. | |
8 | 13 | Climber | CAMRDA Karel ATT Investments | 21 | ATT Investments | ,, 0:13 | .. | |
9 | 165 | Climber | TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team | 20 | EF Education-NIPPO Development Team | ,, 0:13 | .. | |
10 | 236 | Sprint | DOUZAS Dionysios Greece | 21 | Greece | ,, 0:13 | .. | |
11 | 85 | Climber | HUMBER-KELLY Dylan Yoeleo Factory Team | 18 | Yoeleo Factory Team | ,, 0:13 | .. | |
12 | 46 | Sprint | PLAMBECK Moritz Team Dauner | Akkon | 21 | Team Dauner | Akkon | ,, 0:13 | .. | |
13 | 124 | Sprint | KLEIN Tobias Aevolo | 19 | Aevolo | ,, 0:13 | .. | |
14 | 163 | TT | ROGORA Kiya EF Education-NIPPO Development Team | 19 | EF Education-NIPPO Development Team | ,, 0:13 | .. | |
15 | 52 | TT | MACKIE Ewan Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 20 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | ,, 0:13 | .. | |
16 | 113 | Sprint | STENSBY Anton Team Coop - Repsol | 22 | Team Coop - Repsol | 0:21 0:21 | .. | |
17 | 125 | Climber | GULLICKSON Leo Aevolo | 19 | Aevolo | 0:24 0:24 | .. | |
18 | 151 | Sprint | TUKA Samuel Dukla Banska Bystrica | 19 | Dukla Banska Bystrica | 0:26 0:26 | .. | |
19 | 184 | Classic | STRELNIKOV Yegor Vino SKO Team | 19 | Vino SKO Team | 0:36 0:36 | .. | |
20 | 103 | TT | NJOR Marckus Team IBT - Tripeak | 21 | Team IBT - Tripeak | 0:52 0:52 | .. | |
21 | 145 | Climber | HANSEN Alexander Arnt Restaurant Suri - Carl Ras | 19 | Restaurant Suri - Carl Ras | 0:58 0:58 | .. | |
22 | 194 | Climber | GÄTZI Cyrill Taurus Cycling | 21 | Taurus Cycling | 1:05 1:05 | .. | |
23 | 147 | Classic | WANG Gustav Restaurant Suri - Carl Ras | 19 | Restaurant Suri - Carl Ras | 1:10 1:10 | .. | |
24 | 117 | GC | WÆHRE Magnus Team Coop - Repsol | 20 | Team Coop - Repsol | 1:43 1:43 | .. | |
25 | 116 | TT | RAVNØY Johan Team Coop - Repsol | 19 | Team Coop - Repsol | ,, 1:43 | .. | |
26 | 111 | Climber | KVAM Kalle Team Coop - Repsol | 20 | Team Coop - Repsol | 2:28 2:28 | .. | |
27 | 127 | Climber | CHRISTIAN Sean Aevolo | 20 | Aevolo | 3:03 3:03 | .. | |
28 | 191 | Climber | BRUNNER Marcus Taurus Cycling | 20 | Taurus Cycling | 4:14 4:14 | .. | |
29 | 186 | Climber | KOLTUNOV Vladimir Vino SKO Team | 20 | Vino SKO Team | ,, 4:14 | .. | |
30 | 153 | TT | LOHINSKÝ Filip Dukla Banska Bystrica | 21 | Dukla Banska Bystrica | ,, 4:14 | .. | |
31 | 187 | Climber | VAGANOV Alexey Vino SKO Team | 18 | Vino SKO Team | ,, 4:14 | .. | |
32 | 174 | Classic | KEUP Pierre-Pascal Team Lotto - Kern Haus | 22 | Team Lotto - Kern Haus | 5:36 5:36 | .. | |
33 | 105 | Classic | HOFLUND Albin Team IBT - Tripeak | 19 | Team IBT - Tripeak | 6:01 6:01 | .. | |
34 | 122 | Classic | WIENKE Brooks Aevolo | 19 | Aevolo | ,, 6:01 | .. | |
35 | 123 | TT | BOYLE Evan Aevolo | 18 | Aevolo | ,, 6:01 | .. | |
36 | 106 | TT | MAGNUSSON Isak Team IBT - Tripeak | 19 | Team IBT - Tripeak | ,, 6:01 | .. | |
37 | 64 | TT | PARGETER Reilly XSpeed United Continental | 19 | XSpeed United Continental | 6:12 6:12 | .. | |
38 | 121 | TT | SHIPLEY Gabriel Aevolo | 21 | Aevolo | 6:15 6:15 | .. | |
39 | 101 | TT | HANSEN Peter Asbjørn Team IBT - Tripeak | 20 | Team IBT - Tripeak | ,, 6:15 | .. | |
40 | 142 | TT | BLUHM Oscar Restaurant Suri - Carl Ras | 21 | Restaurant Suri - Carl Ras | ,, 6:15 | .. | |
41 | 107 | TT | OLSEN Rasmus Bisgaard Team IBT - Tripeak | 19 | Team IBT - Tripeak | ,, 6:15 | .. | |
42 | 152 | Sprint | NAGY Simon Dukla Banska Bystrica | 21 | Dukla Banska Bystrica | ,, 6:15 | .. | |
43 | 104 | GC | WALLINDER Wincent Team IBT - Tripeak | 21 | Team IBT - Tripeak | 6:32 6:32 | .. | |
44 | 175 | GC | ABT Cedric Team Lotto - Kern Haus | 19 | Team Lotto - Kern Haus | ,, 6:32 | .. | |
45 | 185 | Sprint | MULAGALEYEV Vladimir Vino SKO Team | 20 | Vino SKO Team | 6:44 6:44 | .. | |
46 | 55 | Sprint | LYDIC Andrew Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 21 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | ,, 6:44 | .. | |
47 | 193 | Sprint | CABRERA Emilio Taurus Cycling | 19 | Taurus Cycling | 10:56 10:56 | .. | |
48 | 234 | Sprint | ARVANITOU Nikiforos Greece | 20 | Greece | 11:01 11:01 | .. | |
49 | 45 | Sprint | SARNOWSKI Tillman Team Dauner | Akkon | 18 | Team Dauner | Akkon | 11:02 11:02 | .. | |
50 | 25 | Sprint | WETZEL Claudius Storck - Metropol Cycling | 19 | Storck - Metropol Cycling | ,, 11:02 | .. | |
51 | 26 | Climber | SCHWITZGEBEL Lauric Immanuel Storck - Metropol Cycling | 18 | Storck - Metropol Cycling | ,, 11:02 | .. | |
52 | 72 | TT | KOUTOUNIS Aristeidis Rodilios Cycling Team | 19 | Rodilios Cycling Team | ,, 11:02 | .. | |
53 | 155 | TT | HOZA Denis Dukla Banska Bystrica | 20 | Dukla Banska Bystrica | 11:26 11:26 | .. | |
54 | 91 | TT | BARNETT Ben Team Novo Nordisk Development | 20 | Team Novo Nordisk Development | 27:25 27:25 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Youth day classification
Rnk | Team | Class | Time | Time won/lost |
---|---|---|---|---|
1 | Restaurant Suri - Carl Ras | CT | 12:37:48 | .. |
2 | ATT Investments | CT | ,, 0:00 | .. |
3 | Team Vorarlberg | CT | 0:03 0:03 | .. |
4 | Vino SKO Team | CT | ,, 0:03 | .. |
5 | Team Lotto - Kern Haus | CT | 0:12 0:12 | .. |
6 | Team Coop - Repsol | CT | 0:20 0:20 | .. |
7 | Greece | NAT | 0:21 0:21 | .. |
8 | EF Education-NIPPO Development Team | CT | ,, 0:21 | .. |
9 | Aevolo | CLUB | 0:32 0:32 | .. |
10 | Team Dauner | Akkon | CLUB | 0:38 0:38 | .. |
11 | XSpeed United Continental | CT | 1:10 1:10 | .. |
12 | Taurus Cycling | CLUB | 1:22 1:22 | .. |
13 | Team Skyline | CT | 1:27 1:27 | .. |
14 | Romania | NAT | 2:25 2:25 | .. |
15 | Yoeleo Factory Team | CLUB | 4:31 4:31 | .. |
16 | Dukla Banska Bystrica | CT | 4:35 4:35 | .. |
17 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | CLUB | 9:51 9:51 | .. |
18 | Team IBT - Tripeak | CLUB | 12:45 12:45 | .. |
19 | Team Novo Nordisk Development | CT | 16:35 16:35 | .. |
20 | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | CT | 16:56 16:56 | .. |
21 | Storck - Metropol Cycling | CT | 21:25 21:25 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Team day classification
# | Team | Time |
---|---|---|
1 | Restaurant Suri - Carl Ras | 12:37:48 |
2 | ATT Investments | ,, |
3 | Team Vorarlberg | 0:03 |
4 | Vino SKO Team | ,, |
5 | Team Lotto - Kern Haus | 0:12 |
6 | Team Coop - Repsol | 0:20 |
7 | Greece | 0:21 |
8 | EF Education-NIPPO Development Team | ,, |
9 | Aevolo | 0:32 |
10 | Team Dauner | Akkon | 0:38 |
11 | XSpeed United Continental | 1:10 |
12 | Taurus Cycling | 1:22 |
13 | Team Skyline | 1:27 |
14 | Romania | 2:25 |
15 | Yoeleo Factory Team | 4:31 |
16 | Dukla Banska Bystrica | 4:35 |
17 | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 9:51 |
18 | Team IBT - Tripeak | 12:45 |
19 | Team Novo Nordisk Development | 16:35 |
20 | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 16:56 |
21 | Storck - Metropol Cycling | 21:25 |
Race information
- Date:04 March 2023
- Start time:11:35 (10:35 CET)
- Avg. speed winner:42.761 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:180 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:70
- Vert. meters:1921
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint à deux
- Avg. temperature: