The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | GRETSCH Patrick Thüringer Energie Team | Thüringer Energie Team | 25 | 17:18:05 | |
2 | REIMER Martin LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 18 | 0:18 0:18 | |
3 | GALLOPIN Tony Auber 93 | Auber 93 | 14 | ,, 0:18 | |
4 | WYSS Marcel Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 11 | 0:19 0:19 | |
5 | KLEMME Dominic Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | 8 | 0:21 0:21 | |
6 | 6 | 0:55 0:55 | |||
7 | 4 | 1:04 1:04 | |||
8 | KEIZER Martijn Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 3 | 1:20 1:20 | |
9 | VOß Paul Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | 2 | 1:21 1:21 | |
10 | BRÄNDLE Matthias Team Ista | Team Ista | 1 | 1:28 1:28 | |
11 | FUCHS Sergej Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | 1:31 1:31 | ||
12 | 1:52 1:52 | ||||
13 | 1:58 1:58 | ||||
14 | 2:03 2:03 | ||||
15 | BEURET Laurent NGC Medical - OTC Industria Porte | NGC Medical - OTC Industria Porte | 2:18 2:18 | ||
16 | DEGENKOLB John Thüringer Energie Team | Thüringer Energie Team | 2:25 2:25 | ||
17 | NERZ Dominik Team Ista | Team Ista | 2:54 2:54 | ||
18 | 2:58 2:58 | ||||
19 | OOSTVOGELS Gerd-Jan Cycling Team Davo | Cycling Team Davo | 3:19 3:19 | ||
20 | 3:30 3:30 | ||||
21 | SCHAAR Fabian Team Ista | Team Ista | 4:03 4:03 | ||
22 | DUVAL Aurelien UV Aube | UV Aube | 4:23 4:23 | ||
23 | SOKOLL Christoph Team Volksbank | Team Volksbank | 4:42 4:42 | ||
24 | 5:20 5:20 | ||||
25 | 5:55 5:55 | ||||
26 | LACHMANN Kim Team Mapei - Heizomat | Team Mapei - Heizomat | 5:59 5:59 | ||
27 | SCHOFFMANN Martin RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | 6:01 6:01 | ||
28 | 6:07 6:07 | ||||
29 | WEICHT Michael Continental Team Milram | Continental Team Milram | 7:26 7:26 | ||
30 | SYDLIK Robert Team Vlassenroot | Team Vlassenroot | 7:41 7:41 | ||
31 | PÖLL Stefan Arbo - KTM - Junkers | Arbo - KTM - Junkers | 8:12 8:12 | ||
32 | WESTMATTELMANN Daniel Team Mapei - Heizomat | Team Mapei - Heizomat | 8:13 8:13 | ||
33 | SEMPLE Adam Southaustralia.com-AIS | Southaustralia.com-AIS | 9:04 9:04 | ||
34 | KNAUER Florenz Kuota Senges | Kuota Senges | 9:35 9:35 | ||
35 | POHL Dennis Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | 9:42 9:42 | ||
36 | VAN WINDEN Dennis Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 10:00 10:00 | ||
37 | BELKA Mathias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 11:12 11:12 | ||
38 | LODEWYCK Klaas Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 11:18 11:18 | ||
39 | FIEDLER Jacob Continental Team Milram | Continental Team Milram | 12:21 12:21 | ||
40 | SYDLIK Tobias Team Vlassenroot | Team Vlassenroot | ,, 12:21 | ||
41 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 12:26 12:26 | ||
42 | 13:02 13:02 | ||||
43 | 13:18 13:18 | ||||
44 | 14:24 14:24 | ||||
45 | 14:49 14:49 | ||||
46 | HESSELBARTH David Team Mapei - Heizomat | Team Mapei - Heizomat | 15:10 15:10 | ||
47 | GRASSMANN Franz RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | 15:59 15:59 | ||
48 | 17:29 17:29 | ||||
49 | SINKELDAM Ramon Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 19:05 19:05 | ||
50 | 19:18 19:18 | ||||
51 | FISCHER Marcel Team Ista | Team Ista | 19:25 19:25 | ||
52 | 19:44 19:44 | ||||
53 | STAUFF Andreas Continental Team Milram | Continental Team Milram | 19:59 19:59 | ||
54 | JANORSCHKE Grischa Continental Team Milram | Continental Team Milram | 20:37 20:37 | ||
55 | 21:05 21:05 | ||||
56 | 21:06 21:06 | ||||
57 | VERMELTFOORT Coen Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 22:06 22:06 | ||
58 | 22:35 22:35 | ||||
59 | KLUGE Roger LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 23:06 23:06 | ||
60 | VAN STAEYEN Michael Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 23:06 | ||
61 | GRUNDER Martin LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 23:06 | ||
62 | ,, 23:06 | ||||
63 | PRISTL Sebastian Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 23:06 | ||
64 | HANS Sebastian Team Mapei - Heizomat | Team Mapei - Heizomat | ,, 23:06 | ||
65 | ,, 23:06 | ||||
66 | ,, 23:06 | ||||
67 | TOLLES Joachim Kuota Senges | Kuota Senges | ,, 23:06 | ||
68 | LEHMANN Jorg Team Ista | Team Ista | ,, 23:06 | ||
69 | MOHS Erik Continental Team Milram | Continental Team Milram | ,, 23:06 | ||
70 | BERTLING Matthias Kuota Senges | Kuota Senges | ,, 23:06 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:15 June 2008
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.43 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:157.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: