2010
2008
-
«

2009»34th Internationale Thüringen-Rundfahrt U23 (2.2U23)

2009  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamPntTime
158+28:55 Blythe AdamSilence - Lotto 19Silence - Lotto53:34:063:34:06
264+33:37 Stauff Andreas 222,,0:00
354+26:30 Van Staeyen MichaelRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team1,,0:00
476+43:56 Thömel Tino 21,,0:00
58+2:58 Degenkolb JohnThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team,,0:00
657+28:28 Verraes Benjamin 22,,0:00
712+3:24 Lachmann KimSeven Stones 21Seven Stones,,0:00
872+42:11 Schadlich LucasThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team,,0:00
911+3:15 Adams JoeriRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team,,0:00
1023+4:33 Bérard Julien 21,,0:00
1130+6:42 Hesselbarth DavidTeam Heizomat Mapei 21Team Heizomat Mapei,,0:00
1232+7:25 Phinney TaylorTrek - Livestrong 18Trek - Livestrong,,0:00
1333+8:59 Kononenko Mykhaylo 21,,0:00
1474+42:24 Eyring Andy ,,0:00
1513+3:38 Polivoda Oleksandr 22,,0:00
169+2:58 Meier TinoLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg,,0:00
1763+33:35 Bauer Markus ,,0:00
182+0:02 Kruijswijk StevenRabobank Continental Team 22Rabobank Continental Team,,0:00
191+0:00 Denifl StefanELK Haus-Simplon 21ELK Haus-Simplon,,0:00
2027+5:31 Vichot Arthur 20,,0:00
2116+3:57 van Ruitenbeek EmmanuelTeam Kuota - Indeland 22Team Kuota - Indeland,,0:00
2218+4:15 Le Boulch DimitriAuber 93 20Auber 93,,0:00
2328+6:16 Hans SebastianTeam Heizomat Mapei 22Team Heizomat Mapei,,0:00
247+2:46 Pfingsten Christoph 21,,0:00
254+2:15 Gretsch PatrickThuringer Energie Team 22Thuringer Energie Team,,0:00
2651+24:55 Henig Andreas 20,,0:00
273+1:24 Bobridge JackAustralian Institute Of Sport 19Australian Institute Of Sport,,0:00
2819+4:19 Krizek MatthiasTyrol - Team Radland Tirol 20Tyrol - Team Radland Tirol,,0:00
2922+4:33 Bernatonis MariusAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,0:00
3014+3:46 Keizer MartijnRabobank Continental Team 21Rabobank Continental Team,,0:00
3117+4:14 Baetse Dries 19,,0:00
3239+14:02 Heinze Rene 22,,0:00
336+2:31 Fuchs SergejRabobank Continental Team 22Rabobank Continental Team,,0:00
3468+39:51 Gollhardt Björn 21,,0:00
355+2:20 Brändle MatthiasELK Haus-Simplon 19ELK Haus-Simplon,,0:00
3620+4:22 Seubert Timon 22,,0:00
3779+46:02 Fiedler Jacob 21,,0:00
3840+14:04 Schmitt AlexSeven Stones 19Seven Stones,,0:00
3926+5:15 Sinkeldam RamonRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team,,0:00
4034+9:11 Knauer FlorenzTeam Kuota - Indeland 20Team Kuota - Indeland,,0:00
4125+5:03 Schneider NicoAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,0:00
4210+3:09 Rösch DavidAtlas - Romer's Hausbäckerei  20Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,0:00
4346+20:48 Steigmiller Jakob 19,,0:00
4415+3:56 Westmattelmann DanielSeven Stones 21Seven Stones,,0:00
4542+15:03 Flemming Nils ,,0:00
4638+13:22 Thomas Benjamin ,,0:00
4736+11:04 Walsleben PhilippBKCP - Powerplus 21BKCP - Powerplus,,0:00
4853+25:20 de Winter Walt 20,,0:00
4931+7:04 Grad AlexanderTeam Kuota - Indeland 19Team Kuota - Indeland,,0:00
5066+34:36 Vasylyuk Andriy 21,,0:00
5124+5:01 Butler Chris 21,,0:00
5267+35:00 Kyer JulianTrek - Livestrong 21Trek - Livestrong,,0:00
5321+4:25 Shapoval Oleksandr 19,,0:00
5473+42:23 Matzka Ralf 19,,0:00
5541+14:32 Nordhoff AlexanderSeven Stones 19Seven Stones,,0:00
5637+12:49 Schorn DanielELK Haus-Simplon 20ELK Haus-Simplon,,0:00
5750+24:13 Meyer TravisAustralian Institute Of Sport 20Australian Institute Of Sport,,0:00
5871+41:32 Euteneuer Felix ,,0:00
5945+18:33 O'Shea GlennAustralian Institute Of Sport 19Australian Institute Of Sport,,0:00
6052+24:59 Monteleone Christopher 21,,0:00
6159+29:48 Semple AdamAustralian Institute Of Sport 19Australian Institute Of Sport,,0:00
6278+45:27 Kahra JohannesLKT Team Brandenburg 18LKT Team Brandenburg0:170:17
6384+51:28 Bertling MatthiasTeam Kuota - Indeland 21Team Kuota - Indeland,,0:17
6429+6:40 Lehmann Jorg 21,,0:17
6547+21:10 Plötner NilsTeam Heizomat Mapei 20Team Heizomat Mapei0:200:20
6643+17:26 Bagot Yoann 210:220:22
6780+46:11 Rechenbach Philipp 201:051:05
6860+30:19 Schmeiser JonasTeam Heizomat Mapei 21Team Heizomat Mapei1:181:18
6944+17:49 Bercz PatrickSeven Stones 19Seven Stones2:012:01
7070+40:19 Albinus HenrikSeven Stones 22Seven Stones,,2:01
7148+24:02 Kittel Marcel 213:453:45
7256+27:45 Rinker FelixTeam Heizomat Mapei 20Team Heizomat Mapei,,3:45
7388+55:04 Kal Miraç 21,,3:45
7485+53:24 Forke SebastianLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg,,3:45
7587+54:00 Ampler Rick 19,,3:45
7681+46:16 David Tom 19,,3:45
7762+33:14 Howard LeighAustralian Institute Of Sport 19Australian Institute Of Sport4:554:55
7882+48:05 May Sebastian 20,,4:55
7949+24:10 Zoidl RiccardoRC Arbö Wels Gourmetfein 21RC Arbö Wels Gourmetfein,,4:55
8035+9:34 Frohn Florian 22,,4:55
8175+43:18 May MaximilianThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team,,4:55
8265+34:29 Hrinkow DominikRC Arbö Wels Gourmetfein 20RC Arbö Wels Gourmetfein,,4:55
8355+27:15 Boisson Nicolas 197:097:09
8486+53:38 Marmara Uğur 22,,7:09
8569+40:11 Wagner Sascha 21,,7:09
8692+1:01:15 Gutmann Heiko ,,7:09
8761+32:32 Dehmel FelixLKT Team Brandenburg 18LKT Team Brandenburg,,7:09
8889+56:59 Rohner LukasAtlas - Romer's Hausbäckerei  21Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,7:09
8990+1:00:10 Meisen MarcelTeam Kuota - Indeland 20Team Kuota - Indeland9:189:18
9077+44:02 Dennis RohanAustralian Institute Of Sport 19Australian Institute Of Sport9:219:21
9183+50:32 Juhas Thomas 19,,9:21
9291+1:00:42 Weichel Norman ,,9:21
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkRiderAgeTeamPntTimeTime won/lost
1 Denifl StefanELK Haus-Simplon 21ELK Haus-Simplon25 23:00:59 23:00:59..
2 Kruijswijk StevenRabobank Continental Team 22Rabobank Continental Team180:020:02..
3 Bobridge JackAustralian Institute Of Sport 19Australian Institute Of Sport141:241:24..
4 Gretsch PatrickThuringer Energie Team 22Thuringer Energie Team112:152:15..
5 Brändle MatthiasELK Haus-Simplon 19ELK Haus-Simplon82:202:20..
6 Fuchs SergejRabobank Continental Team 22Rabobank Continental Team62:312:31..
7 Pfingsten Christoph 2142:462:46..
8 Degenkolb JohnThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team32:582:58..
9 Meier TinoLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg2,,2:58..
10 Rösch DavidAtlas - Romer's Hausbäckerei  20Atlas - Romer's Hausbäckerei 13:093:09..
11 Adams JoeriRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team3:153:15..
12 Lachmann KimSeven Stones 21Seven Stones3:243:24..
13 Polivoda Oleksandr 223:383:38..
14 Keizer MartijnRabobank Continental Team 21Rabobank Continental Team3:463:46..
15 Westmattelmann DanielSeven Stones 21Seven Stones3:563:56..
16 van Ruitenbeek EmmanuelTeam Kuota - Indeland 22Team Kuota - Indeland3:573:57..
17 Baetse Dries 194:144:14..
18 Le Boulch DimitriAuber 93 20Auber 934:154:15..
19 Krizek MatthiasTyrol - Team Radland Tirol 20Tyrol - Team Radland Tirol4:194:19..
20 Seubert Timon 224:224:22..
21 Shapoval Oleksandr 194:254:25..
22 Bernatonis MariusAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei 4:334:33..
23 Bérard Julien 21,,4:33..
24 Butler Chris 215:015:01..
25 Schneider NicoAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei 5:035:03..
26 Sinkeldam RamonRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team5:155:15..
27 Vichot Arthur 205:315:31..
28 Hans SebastianTeam Heizomat Mapei 22Team Heizomat Mapei6:166:16..
29 Lehmann Jorg 216:406:40..
30 Hesselbarth DavidTeam Heizomat Mapei 21Team Heizomat Mapei6:426:42..
31 Grad AlexanderTeam Kuota - Indeland 19Team Kuota - Indeland7:047:04..
32 Phinney TaylorTrek - Livestrong 18Trek - Livestrong7:257:25..
33 Kononenko Mykhaylo 218:598:59..
34 Knauer FlorenzTeam Kuota - Indeland 20Team Kuota - Indeland9:119:11..
35 Frohn Florian 229:349:34..
36 Walsleben PhilippBKCP - Powerplus 21BKCP - Powerplus11:0411:04..
37 Schorn DanielELK Haus-Simplon 20ELK Haus-Simplon12:4912:49..
38 Thomas Benjamin 13:2213:22..
39 Heinze Rene 2214:0214:02..
40 Schmitt AlexSeven Stones 19Seven Stones14:0414:04..
41 Nordhoff AlexanderSeven Stones 19Seven Stones14:3214:32..
42 Flemming Nils 15:0315:03..
43 Bagot Yoann 2117:2617:26..
44 Bercz PatrickSeven Stones 19Seven Stones17:4917:49..
45 O'Shea GlennAustralian Institute Of Sport 19Australian Institute Of Sport18:3318:33..
46 Steigmiller Jakob 1920:4820:48..
47 Plötner NilsTeam Heizomat Mapei 20Team Heizomat Mapei21:1021:10..
48 Kittel Marcel 2124:0224:02..
49 Zoidl RiccardoRC Arbö Wels Gourmetfein 21RC Arbö Wels Gourmetfein24:1024:10..
50 Meyer TravisAustralian Institute Of Sport 20Australian Institute Of Sport24:1324:13..
51 Henig Andreas 2024:5524:55..
52 Monteleone Christopher 2124:5924:59..
53 de Winter Walt 2025:2025:20..
54 Van Staeyen MichaelRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team26:3026:30..
55 Boisson Nicolas 1927:1527:15..
56 Rinker FelixTeam Heizomat Mapei 20Team Heizomat Mapei27:4527:45..
57 Verraes Benjamin 2228:2828:28..
58 Blythe AdamSilence - Lotto 19Silence - Lotto28:5528:55..
59 Semple AdamAustralian Institute Of Sport 19Australian Institute Of Sport29:4829:48..
60 Schmeiser JonasTeam Heizomat Mapei 21Team Heizomat Mapei30:1930:19..
61 Dehmel FelixLKT Team Brandenburg 18LKT Team Brandenburg32:3232:32..
62 Howard LeighAustralian Institute Of Sport 19Australian Institute Of Sport33:1433:14..
63 Bauer Markus 33:3533:35..
64 Stauff Andreas 2233:3733:37..
65 Hrinkow DominikRC Arbö Wels Gourmetfein 20RC Arbö Wels Gourmetfein34:2934:29..
66 Vasylyuk Andriy 2134:3634:36..
67 Kyer JulianTrek - Livestrong 21Trek - Livestrong35:0035:00..
68 Gollhardt Björn 2139:5139:51..
69 Wagner Sascha 2140:1140:11..
70 Albinus HenrikSeven Stones 22Seven Stones40:1940:19..
71 Euteneuer Felix 41:3241:32..
72 Schadlich LucasThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team42:1142:11..
73 Matzka Ralf 1942:2342:23..
74 Eyring Andy 42:2442:24..
75 May MaximilianThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team43:1843:18..
76 Thömel Tino 2143:5643:56..
77 Dennis RohanAustralian Institute Of Sport 19Australian Institute Of Sport44:0244:02..
78 Kahra JohannesLKT Team Brandenburg 18LKT Team Brandenburg45:2745:27..
79 Fiedler Jacob 2146:0246:02..
80 Rechenbach Philipp 2046:1146:11..
81 David Tom 1946:1646:16..
82 May Sebastian 2048:0548:05..
83 Juhas Thomas 1950:3250:32..
84 Bertling MatthiasTeam Kuota - Indeland 21Team Kuota - Indeland51:2851:28..
85 Forke SebastianLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg53:2453:24..
86 Marmara Uğur 2253:3853:38..
87 Ampler Rick 1954:0054:00..
88 Kal Miraç 2155:0455:04..
89 Rohner LukasAtlas - Romer's Hausbäckerei  21Atlas - Romer's Hausbäckerei 56:5956:59..
90 Meisen MarcelTeam Kuota - Indeland 20Team Kuota - Indeland1:00:101:00:10..
91 Weichel Norman 1:00:421:00:42..
92 Gutmann Heiko 1:01:151:01:15..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 13th June 2009
Race category:
Parcours type: 0*
PCS point scale: 2.2/U23

Websites:
events.novasib.de/