The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ARNDT Nikias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 5 | 3:21:53 | ||
2 | 2 | ,, 0:00 | ||||
3 | DEGENKOLB John Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | 1 | ,, 0:00 | ||
4 | PHINNEY Taylor RadioShack | RadioShack | ,, 0:00 | |||
5 | SCHMIEG Christopher Seven Stones | Seven Stones | ,, 0:00 | |||
6 | MARKUS Barry Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
7 | ASSELMAN Jesper Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 0:00 | |||
8 | SCHORN Daniel Team NetApp | Team NetApp | ,, 0:00 | |||
9 | LANDER Sebastian Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:00 | |||
10 | KOCH Michel LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
11 | BOVENHUIS Jasper Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
12 | ,, 0:00 | |||||
13 | WAGNER Frank-Daniel Seven Stones | Seven Stones | ,, 0:00 | |||
14 | VAN DER LIJKE Nick Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
15 | ,, 0:00 | |||||
16 | SCHADLICH Lucas Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | ,, 0:00 | |||||
19 | VASILYEV Maksym ISD Continental Team | ISD Continental Team | ,, 0:00 | |||
20 | DENNIS Rohan Team Jayco Skins | Team Jayco Skins | ,, 0:00 | |||
21 | VAN COMPERNOLLE Kenneth Sunweb - Revor | Sunweb - Revor | ,, 0:00 | |||
22 | BÄR Michael Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | ,, 0:00 | |||
23 | KRIZEK Matthias Tyrol - Team Radland Tirol | Tyrol - Team Radland Tirol | ,, 0:00 | |||
24 | BALCK Sebastian Team CykelCity.se | Team CykelCity.se | ,, 0:00 | |||
25 | REICHENBACH Sébastien Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | ,, 0:00 | |||
26 | EECKHOUT Kevin Sunweb - Revor | Sunweb - Revor | ,, 0:00 | |||
27 | EISING Tijmen Sunweb - Revor | Sunweb - Revor | ,, 0:00 | |||
28 | ROE Timothy Trek - Livestrong presented by Radioshack | Trek - Livestrong presented by Radioshack | ,, 0:00 | |||
29 | RÖSCH David Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | ,, 0:00 | |||
30 | CHRISTIE Jason Endura Racing | Endura Racing | ,, 0:00 | |||
31 | KERN Julian Seven Stones | Seven Stones | ,, 0:00 | |||
32 | BRAET Vinnie Sunweb - Revor | Sunweb - Revor | ,, 0:00 | |||
33 | ,, 0:00 | |||||
34 | HAVIK Yoeri Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 0:00 | |||
35 | BACON Romain BigMat - Auber 93 | BigMat - Auber 93 | ,, 0:00 | |||
36 | HOFER Andreas Tyrol - Team Radland Tirol | Tyrol - Team Radland Tirol | ,, 0:00 | |||
37 | SERGENT Jesse RadioShack | RadioShack | ,, 0:00 | |||
38 | KARNULIN Denis ISD Continental Team | ISD Continental Team | ,, 0:00 | |||
39 | SCHOONBROODT Bob Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 0:00 | |||
40 | ZOIDL Riccardo RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | ,, 0:00 | |||
41 | ,, 0:00 | |||||
42 | ,, 0:00 | |||||
43 | KAHRA Johannes LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
44 | GRAD Alexander Team Kuota - Indeland | Team Kuota - Indeland | ,, 0:00 | |||
45 | ,, 0:00 | |||||
46 | KNAUER Florenz Team Kuota - Indeland | Team Kuota - Indeland | ,, 0:00 | |||
47 | VREUGDENHIL Stefan Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 0:00 | |||
48 | HOFLAND Moreno Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
49 | SOBOTA Kristian Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:00 | |||
50 | OCKELOEN Jasper Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
51 | KYER Julian Trek - Livestrong presented by Radioshack | Trek - Livestrong presented by Radioshack | ,, 0:00 | |||
52 | KREDER Wesley Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
53 | NORDHOFF Alexander Seven Stones | Seven Stones | ,, 0:00 | |||
54 | ,, 0:00 | |||||
55 | KING Benjamin Trek - Livestrong presented by Radioshack | Trek - Livestrong presented by Radioshack | ,, 0:00 | |||
56 | ERDIN Peter Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | ,, 0:00 | |||
57 | HESSELBARTH David Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | ,, 0:00 | |||
58 | VINK Michael Subway-avanti Cycling Team | Subway-avanti Cycling Team | ,, 0:00 | |||
59 | ,, 0:00 | |||||
60 | KONRAD Patrick Tyrol - Team Radland Tirol | Tyrol - Team Radland Tirol | ,, 0:00 | |||
61 | ,, 0:00 | |||||
62 | HEPBURN Michael Team Jayco Skins | Team Jayco Skins | ,, 0:00 | |||
63 | 0:10 0:10 | |||||
64 | WEICHT Michael LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:10 | |||
65 | ,, 0:10 | |||||
66 | KOUWENHOVEN Sjoerd Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 0:10 | |||
67 | DURBRIDGE Luke Team Jayco Skins | Team Jayco Skins | ,, 0:10 | |||
68 | ,, 0:10 | |||||
69 | COUSIN Jérôme Bbox Bouygues Telecom | Bbox Bouygues Telecom | ,, 0:10 | |||
70 | NUBER Simon Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:10 | |||
71 | ,, 0:10 | |||||
72 | ,, 0:10 | |||||
73 | DEHMEL Felix LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:10 | |||
74 | MAY Maximilian Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:10 | |||
75 | ,, 0:10 | |||||
76 | ,, 0:10 | |||||
77 | PREIDLER Georg RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | ,, 0:10 | |||
78 | 0:17 0:17 | |||||
79 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 0:26 0:26 | |||
80 | ,, 0:26 | |||||
81 | OLESEN Nicolaj Foulum Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | 0:50 0:50 | |||
82 | HÜMBERT Michael Seven Stones | Seven Stones | 1:56 1:56 | |||
83 | ,, 1:56 | |||||
84 | 2:05 2:05 | |||||
85 | STEENSEN Nicolai Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | 3:25 3:25 | |||
86 | ROHNER Lukas Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | 3:36 3:36 | |||
87 | BÜRGEL Bastian Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 3:36 | |||
88 | 4:05 4:05 | |||||
89 | RINKER Felix Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | 4:34 4:34 | |||
90 | LANG Richard Team Jayco Skins | Team Jayco Skins | ,, 4:34 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:20 June 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.302 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:145.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: