The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | DIETEREN Jan Team Stölting | Team Stölting | 8 | 5 | 4:37:02 | |
2 | VAN DER LIJKE Nick Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 5 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | ZABEL Rick Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 2 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | VAN DER POEL David BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 0:00 | |||
5 | ALAPHILIPPE Julian Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
6 | ,, 0:00 | |||||
7 | SAVITSKIY Ivan RusVelo | RusVelo | ,, 0:00 | |||
8 | SÉNÉCHAL Florian Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
9 | ,, 0:00 | |||||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | KOCH Jonas LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
12 | HOFER Andreas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:00 | |||
13 | PHELAN Adam Drapac Cycling Team | Drapac Cycling Team | ,, 0:00 | |||
14 | MAGER Christian Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:00 | |||
15 | ,, 0:00 | |||||
16 | PFEIFER Ron Team Quantec - Indeland | Team Quantec - Indeland | ,, 0:00 | |||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | LUDVIGSSON Fredrik Team People4you - Unaas Cycling | Team People4you - Unaas Cycling | ,, 0:00 | |||
19 | AKIMOV Mikhail Helicopters | Helicopters | ,, 0:00 | |||
20 | SPOKES Samuel Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
21 | KONRAD Patrick Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
22 | SÜTTERLIN Jasha Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | HERKLOTZ Silvio Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:00 | |||
25 | ,, 0:00 | |||||
26 | HATZ Christopher Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | ,, 0:00 | |||
27 | RABITSCH Stephan RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | ,, 0:00 | |||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | ,, 0:00 | |||||
30 | ,, 0:00 | |||||
31 | ,, 0:00 | |||||
32 | PAULUS Daniel RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | ,, 0:00 | |||
33 | NYQVIST Erik Team Ringeriks - Kraft Look | Team Ringeriks - Kraft Look | ,, 0:00 | |||
34 | HOLLER Nikodemus Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
35 | SCHACHMANN Maximilian Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
36 | ,, 0:00 | |||||
37 | WERDA Maximilian Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:00 | |||
38 | JAUREGUI Quentin BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 0:00 | |||
39 | MÜHLBERGER Gregor Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |||
40 | STASH Mamyr Helicopters | Helicopters | ,, 0:00 | |||
41 | TEUNISSEN Mike Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:00 | |||
42 | ,, 0:00 | |||||
43 | VINK Michael Team Budget Forklifts | Team Budget Forklifts | ,, 0:00 | |||
44 | ,, 0:00 | |||||
45 | TUSVELD Martijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:00 | |||
46 | PÖLDER Robert Team People4you - Unaas Cycling | Team People4you - Unaas Cycling | ,, 0:00 | |||
47 | KUEN Maximilian Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 0:00 | |||
48 | ,, 0:00 | |||||
49 | KNAUP Tobias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
50 | WIŚNIOWSKI Łukasz Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
51 | ZEPUNTKE Ruben Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:00 | |||
52 | ,, 0:00 | |||||
53 | FRÖSE Marcel Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | ,, 0:00 | |||
54 | ,, 0:00 | |||||
55 | ,, 0:00 | |||||
56 | BOUVRY Dieter Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
57 | ,, 0:00 | |||||
58 | VAN BAARLE Dylan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:00 | |||
59 | ,, 0:00 | |||||
60 | ,, 0:00 | |||||
61 | ,, 0:00 | |||||
62 | ,, 0:00 | |||||
63 | ,, 0:00 | |||||
64 | BROCKHOFF Jan Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
65 | FRAME Alex Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
66 | HOEYBERGHS Daan BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 0:00 | |||
67 | BRUNO Fabian Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | ,, 0:00 | |||
68 | GRIGOREV Aleksandr Helicopters | Helicopters | ,, 0:00 | |||
69 | ,, 0:00 | |||||
70 | STEROBO Rasmus Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 0:00 | |||
71 | VANTHOURENHOUT Michael BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 0:00 | |||
72 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
73 | CORT Magnus Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 0:00 | |||
74 | JESSENBERGER Marius Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | ,, 0:00 | |||
75 | FOLIFOROV Alexander Helicopters | Helicopters | ,, 0:00 | |||
76 | ,, 0:00 | |||||
77 | NORMAN LETH Lasse Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 0:00 | |||
78 | ,, 0:00 | |||||
79 | ,, 0:00 | |||||
80 | ,, 0:00 | |||||
81 | NOTTEBOHM Kim Simon Team Quantec - Indeland | Team Quantec - Indeland | ,, 0:00 | |||
82 | VALGREN Michael Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 0:00 | |||
83 | TATARINOV Gennadiy RusVelo | RusVelo | ,, 0:00 | |||
84 | ,, 0:00 | |||||
85 | ,, 0:00 | |||||
86 | 0:19 0:19 | |||||
87 | NAPPA Fabio Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | ,, 0:19 | |||
88 | ,, 0:19 | |||||
89 | CUMMINGS Jack Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | 0:24 0:24 | |||
90 | ,, 0:24 | |||||
91 | 0:29 0:29 | |||||
92 | SCHLICHENMAIER Tim Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | 0:33 0:33 | |||
93 | 0:35 0:35 | |||||
94 | POLITT Nils Team Stölting | Team Stölting | 0:38 0:38 | |||
95 | ,, 0:38 | |||||
96 | BOSMANS Wietse BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 0:38 | |||
97 | 1:20 1:20 | |||||
98 | HAUGAARD Kristian Leopard - Trek Continental Team | Leopard - Trek Continental Team | ,, 1:20 | |||
99 | GROßSCHARTNER Felix RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | ,, 1:20 | |||
100 | DARVILLE Alex Bontrager Cycling Team | Bontrager Cycling Team | ,, 1:20 | |||
101 | PLARRE Matthias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:20 | |||
102 | 4:31 4:31 | |||||
103 | 5:29 5:29 | |||||
104 | ,, 5:29 | |||||
105 | 7:31 7:31 | |||||
106 | 8:25 8:25 | |||||
107 | ,, 8:25 | |||||
108 | HERRMANN Johannes LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 8:25 | |||
109 | WOLF Justin Team Quantec - Indeland | Team Quantec - Indeland | ,, 8:25 | |||
110 | FLAKEMORE Campbell Huon Salmon Genesys Wealth Advisers p/b Praties | Huon Salmon Genesys Wealth Advisers p/b Praties | ,, 8:25 | |||
111 | EGNER Arne Team Stölting | Team Stölting | ,, 8:25 | |||
112 | HENRICHSEN Gerold Team Quantec - Indeland | Team Quantec - Indeland | 10:35 10:35 | |||
113 | CLEMENTS Alex Huon Salmon Genesys Wealth Advisers p/b Praties | Huon Salmon Genesys Wealth Advisers p/b Praties | 11:53 11:53 | |||
114 | 16:07 16:07 | |||||
115 | 16:20 16:20 | |||||
DNF | - | |||||
DNS | ADAMS Jens BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 June 2013
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.24 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:185.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature:
Sites
Youtube