The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | 5 | 3:59:58 | |||
2 | 5 | 2 | ,, 0:00 | |||
3 | ALAPHILIPPE Julian Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | 2 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | ZABEL Rick Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:00 | |||
5 | FRAME Alex Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
6 | WIŚNIOWSKI Łukasz Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
7 | DIETEREN Jan Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:00 | |||
8 | MAGER Christian Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:00 | |||
9 | STASH Mamyr Helicopters | Helicopters | ,, 0:00 | |||
10 | HOFER Andreas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:00 | |||
11 | ,, 0:00 | |||||
12 | ,, 0:00 | |||||
13 | ,, 0:00 | |||||
14 | PLARRE Matthias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
15 | ,, 0:00 | |||||
16 | ,, 0:00 | |||||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | PFEIFER Ron Team Quantec - Indeland | Team Quantec - Indeland | ,, 0:00 | |||
19 | ,, 0:00 | |||||
20 | VAN DER POEL David BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 0:00 | |||
21 | HOLLER Nikodemus Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
22 | HOEYBERGHS Daan BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 0:00 | |||
23 | SÉNÉCHAL Florian Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
24 | KONRAD Patrick Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
25 | VAN DER LIJKE Nick Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:00 | |||
26 | ,, 0:00 | |||||
27 | ,, 0:00 | |||||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | LUDVIGSSON Fredrik Team People4you - Unaas Cycling | Team People4you - Unaas Cycling | ,, 0:00 | |||
30 | ,, 0:00 | |||||
31 | ,, 0:00 | |||||
32 | BOUVRY Dieter Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
33 | VINK Michael Team Budget Forklifts | Team Budget Forklifts | ,, 0:00 | |||
34 | ,, 0:00 | |||||
35 | GROßSCHARTNER Felix RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | ,, 0:00 | |||
36 | ,, 0:00 | |||||
37 | JAUREGUI Quentin BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 0:00 | |||
38 | PHELAN Adam Drapac Cycling Team | Drapac Cycling Team | ,, 0:00 | |||
39 | HATZ Christopher Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | ,, 0:00 | |||
40 | SÜTTERLIN Jasha Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
41 | PAULUS Daniel RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | ,, 0:00 | |||
42 | HAUGAARD Kristian Leopard - Trek Continental Team | Leopard - Trek Continental Team | ,, 0:00 | |||
43 | BOSMANS Wietse BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 0:00 | |||
44 | ,, 0:00 | |||||
45 | NORMAN LETH Lasse Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 0:00 | |||
46 | KUEN Maximilian Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 0:00 | |||
47 | ,, 0:00 | |||||
48 | HERKLOTZ Silvio Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:00 | |||
49 | KOCH Jonas LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
50 | VAN BAARLE Dylan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:00 | |||
51 | ZEPUNTKE Ruben Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:00 | |||
52 | ,, 0:00 | |||||
53 | ,, 0:00 | |||||
54 | ,, 0:00 | |||||
55 | WERDA Maximilian Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:00 | |||
56 | ,, 0:00 | |||||
57 | HENRICHSEN Gerold Team Quantec - Indeland | Team Quantec - Indeland | ,, 0:00 | |||
58 | SCHACHMANN Maximilian Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
59 | MÜHLBERGER Gregor Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |||
60 | ,, 0:00 | |||||
61 | ,, 0:00 | |||||
62 | HERRMANN Johannes LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
63 | ,, 0:00 | |||||
64 | ,, 0:00 | |||||
65 | CUMMINGS Jack Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
66 | NYQVIST Erik Team Ringeriks - Kraft Look | Team Ringeriks - Kraft Look | ,, 0:00 | |||
67 | STEROBO Rasmus Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 0:00 | |||
68 | TATARINOV Gennadiy RusVelo | RusVelo | ,, 0:00 | |||
69 | ,, 0:00 | |||||
70 | ,, 0:00 | |||||
71 | ,, 0:00 | |||||
72 | AKIMOV Mikhail Helicopters | Helicopters | ,, 0:00 | |||
73 | RABITSCH Stephan RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | ,, 0:00 | |||
74 | ,, 0:00 | |||||
75 | ,, 0:00 | |||||
76 | SPOKES Samuel Etixx-iHNed | Etixx-iHNed | ,, 0:00 | |||
77 | TUSVELD Martijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:00 | |||
78 | PÖLDER Robert Team People4you - Unaas Cycling | Team People4you - Unaas Cycling | ,, 0:00 | |||
79 | VALGREN Michael Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 0:00 | |||
80 | TEUNISSEN Mike Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:00 | |||
81 | FOLIFOROV Alexander Helicopters | Helicopters | ,, 0:00 | |||
82 | CORT Magnus Team Cult Energy | Team Cult Energy | ,, 0:00 | |||
83 | JESSENBERGER Marius Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | ,, 0:00 | |||
84 | KNAUP Tobias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
85 | ,, 0:00 | |||||
86 | WOLF Justin Team Quantec - Indeland | Team Quantec - Indeland | ,, 0:00 | |||
87 | ,, 0:00 | |||||
88 | SCHLICHENMAIER Tim Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | 0:19 0:19 | |||
89 | ,, 0:19 | |||||
90 | NOTTEBOHM Kim Simon Team Quantec - Indeland | Team Quantec - Indeland | ,, 0:19 | |||
91 | ,, 0:19 | |||||
92 | 0:22 0:22 | |||||
93 | 0:24 0:24 | |||||
94 | NAPPA Fabio Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | ,, 0:24 | |||
95 | FLAKEMORE Campbell Huon Salmon Genesys Wealth Advisers p/b Praties | Huon Salmon Genesys Wealth Advisers p/b Praties | ,, 0:24 | |||
96 | ,, 0:24 | |||||
97 | CLEMENTS Alex Huon Salmon Genesys Wealth Advisers p/b Praties | Huon Salmon Genesys Wealth Advisers p/b Praties | 1:52 1:52 | |||
98 | POLITT Nils Team Stölting | Team Stölting | 5:39 5:39 | |||
99 | EGNER Arne Team Stölting | Team Stölting | ,, 5:39 | |||
100 | 5:50 5:50 | |||||
101 | ,, 5:50 | |||||
102 | ,, 5:50 | |||||
103 | BROCKHOFF Jan Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | 8:50 8:50 | |||
104 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 11:03 11:03 | |||
DNF | VANTHOURENHOUT Michael BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | - | |||
DNF | BRUNO Fabian Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | - | |||
DNF | FRÖSE Marcel Team Bergstrasse jenatec | Team Bergstrasse jenatec | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:12 June 2013
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.91 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:163.6 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of large group
- Avg. temperature: