Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (S) Passo Capannelle (106.8 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Würtz Schmidt Mads | Israel Start-Up Nation | 15 |
2 | Bais Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 10 |
3 | Thomas Benjamin | Groupama - FDJ | 7 |
4 | Canola Marco | Gazprom - RusVelo | 5 |
5 | Vinjebo Emil Mielke | Team Qhubeka ASSOS | 3 |
6 | Bakelants Jan | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 2 |
7 | Padun Mark | Bahrain - Victorious | 1 |
Sprint | Pietracamela (142.1 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Würtz Schmidt Mads | Israel Start-Up Nation | 5 | 3'' |
2 | Thomas Geraint | INEOS Grenadiers | 3 | 2'' |
3 | Thomas Benjamin | Groupama - FDJ | 2 | 1'' |
4 | Pogačar Tadej | UAE Team Emirates | 1 |
KOM Sprint (S) Prato di Tivo (148 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Pogačar Tadej | UAE Team Emirates | 15 |
2 | Yates Simon | Team BikeExchange | 10 |
3 | Higuita Sergio | EF Education - Nippo | 7 |
4 | Landa Mikel | Bahrain - Victorious | 5 |
5 | Quintana Nairo | Team Arkéa Samsic | 3 |
6 | Almeida João | Deceuninck - Quick Step | 2 |
7 | Fabbro Matteo | BORA - hansgrohe | 1 |
Finishline points
Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Pogačar Tadej | UAE Team Emirates | 12 | 10'' |
2 | Yates Simon | Team BikeExchange | 10 | 6'' |
3 | Higuita Sergio | EF Education - Nippo | 8 | 4'' |
4 | Landa Mikel | Bahrain - Victorious | 7 | |
5 | Quintana Nairo | Team Arkéa Samsic | 6 | |
6 | Almeida João | Deceuninck - Quick Step | 5 | |
7 | Fabbro Matteo | BORA - hansgrohe | 4 | |
8 | Carr Simon | EF Education - Nippo | 3 | |
9 | van Aert Wout | Team Jumbo-Visma | 2 | |
10 | Fuglsang Jakob | Astana - Premier Tech | 1 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Pogačar Tadej | UAE Team Emirates | 3:51:24 |
2 | Higuita Sergio | EF Education - Nippo | 0:29 |
3 | Almeida João | Deceuninck - Quick Step | 0:35 |
4 | Carr Simon | EF Education - Nippo | 0:42 |
5 | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | 0:58 |
6 | Foss Tobias | Team Jumbo-Visma | 3:03 |
7 | Tesfatsion Natnael | Androni Giocattoli - Sidermec | 5:43 |
8 | Simmons Quinn | Trek - Segafredo | 7:31 |
9 | Bais Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | 9:40 |
10 | Muñoz Daniel | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, |
11 | Madouas Valentin | Groupama - FDJ | 10:22 |
12 | Sivakov Pavel | INEOS Grenadiers | ,, |
13 | Aleotti Giovanni | BORA - hansgrohe | 10:53 |
14 | Ganna Filippo | INEOS Grenadiers | 15:00 |
15 | Nekrasov Denis | Gazprom - RusVelo | 15:46 |
16 | Guernalec Thibault | Team Arkéa Samsic | ,, |
17 | Van Moer Brent | Lotto Soudal | 17:35 |
18 | Geniets Kevin | Groupama - FDJ | ,, |
19 | Oliveira Ivo | UAE Team Emirates | 20:30 |
20 | Padun Mark | Bahrain - Victorious | 21:23 |
21 | Stannard Robert | Team BikeExchange | 21:31 |
22 | Rivi Samuele | EOLO-Kometa | 22:53 |
23 | Albanese Vincenzo | EOLO-Kometa | ,, |
24 | Nieuwenhuis Joris | Team DSM | ,, |
25 | Wright Fred | Bahrain - Victorious | ,, |
26 | Affini Edoardo | Team Jumbo-Visma | ,, |
27 | Bais Davide | EOLO-Kometa | ,, |
28 | Viviani Attilio | Cofidis | ,, |
29 | Hodeg Álvaro José | Deceuninck - Quick Step | ,, |
30 | Kanter Max | Team DSM | ,, |
31 | Ropero Alejandro | EOLO-Kometa | ,, |
32 | Moschetti Matteo | Trek - Segafredo | 24:28 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | INEOS Grenadiers | 11:43:12 | 11:43:12 |
2 | Team DSM | 11:43:19 | 0:07 |
3 | Bahrain - Victorious | 11:44:54 | 1:42 |
4 | Team Jumbo-Visma | 11:46:55 | 3:43 |
5 | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 11:48:33 | 5:21 |
6 | Groupama - FDJ | 11:49:08 | 5:56 |
7 | Movistar Team | 11:49:13 | 6:01 |
8 | Team BikeExchange | 11:49:14 | 6:02 |
9 | Trek - Segafredo | 11:49:34 | 6:22 |
10 | BORA - hansgrohe | 11:49:50 | 6:38 |
11 | Astana - Premier Tech | 11:49:51 | 6:39 |
12 | Israel Start-Up Nation | 11:50:19 | 7:07 |
13 | Deceuninck - Quick Step | 11:52:17 | 9:05 |
14 | Androni Giocattoli - Sidermec | 11:54:16 | 11:04 |
15 | Team Total Direct Energie | 11:54:37 | 11:25 |
16 | EF Education - Nippo | 11:55:53 | 12:41 |
17 | UAE Team Emirates | 11:59:38 | 16:26 |
18 | AG2R Citroën Team | 12:04:17 | 21:05 |
19 | Team Arkéa Samsic | 12:06:15 | 23:03 |
20 | Gazprom - RusVelo | 12:08:20 | 25:08 |
21 | Lotto Soudal | 12:11:27 | 28:15 |
22 | Team Qhubeka ASSOS | 12:12:31 | 29:19 |
23 | Alpecin - Fenix | 12:26:43 | 43:31 |
24 | EOLO-Kometa | 12:34:17 | 51:05 |
25 | Cofidis | 12:42:51 | 59:39 |