Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2007
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2009
- stage -
Stage 1 | Strasbourg - Bischoffsheim
Stage 2 | Guebwiller - Cernay
Stage 3 | Mulhouse - Huningue
Stage 4 | Le Bioscope Ungersheim - Rixheim
Stage 5 | Ribeauville - Ballon d'Alsace
Statistics
GO TO
Stage 5 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Tour Alsace
»
2008
»
Startlist
menu
2008
»
5th
Tour Alsace
(2.2)
2008
»
5 Stages
»
Strasbourg
›
Ballon d'Alsace
(763.5km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
163
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BÉRARD Julien
Chambéry Cyclisme Formation
2
-
DENONFOUX Laurent
Chambéry Cyclisme Formation
3
-
EBRARD Benoît
Chambéry Cyclisme Formation
4
-
HOUANARD Steve
Chambéry Cyclisme Formation
5
-
KNEISKY Morgan
Chambéry Cyclisme Formation
6
-
SCHNYDER Nicolas
Chambéry Cyclisme Formation
7
-
ARDILA CANO Fader Andres
Hadimec - Nazionale Elettronica
8
-
HENGGELER Daniel
Hadimec - Nazionale Elettronica
9
-
RANDIN Michaël
Hadimec - Nazionale Elettronica
10
-
SALZINGER Florian
Hadimec - Nazionale Elettronica
11
-
SCHNYDER Philippe
Hadimec - Nazionale Elettronica
12
-
DUVAL Aurelien
UV Aube
13
-
NOSARI Thomas
UV Aube
14
-
ROUYER Samuel
UV Aube
15
-
SIMON Mathieu
UV Aube
16
-
VAUBOURG Renaud
UV Aube
17
-
BOUTEILLE Tomas
18
-
CONVERSET Matthieu
19
-
GREDY Sebastien
20
-
JEANNIN Mickael
21
-
TACIAK Mateusz
22
-
DENONFOUX Marc
CR4C Roanne
23
-
LUMINET Benoit
CR4C Roanne
24
-
MAINARD Jérôme
CR4C Roanne
25
-
WACHNIK Pawel
CR4C Roanne
26
-
BARLE Florent
AVC Aix-en-Provence
27
-
CIRONE Gilles
AVC Aix-en-Provence
28
-
GIRAUD Benjamin
AVC Aix-en-Provence
29
-
LEBAS Thomas
AVC Aix-en-Provence
30
-
ROGER Alexandre
AVC Aix-en-Provence
31
-
DEGAND Thomas
Groupe Gobert.com.ct
32
-
DRANCOURT Pierre
Groupe Gobert.com.ct
33
-
FONDARD Romain
Groupe Gobert.com.ct
34
-
PARDINI Olivier
Groupe Gobert.com.ct
35
-
PIVA David
Groupe Gobert.com.ct
36
-
PRATTE Philippe
Groupe Gobert.com.ct
37
-
BARTH Marcel
Thüringer Energie Team
38
-
FROHN Florian
Thüringer Energie Team
39
-
HESS Karsten
Thüringer Energie Team
40
-
KLEIN Philipp
Thüringer Energie Team
41
-
SCHADLICH Lucas
Thüringer Energie Team
42
-
MATZKA Ralf
Team Ista
43
-
SCHAAR Fabian
Team Ista
44
-
FRANZL Michael
Team Mapei - Heizomat
45
-
AISTRUP Nikola
Team GLS - Pakke Shop
46
-
BAK Glenn
Team GLS - Pakke Shop
47
-
KRISTIANSEN Thomas
Team GLS - Pakke Shop
48
-
MOE RASMUSSEN Jacob
Team GLS - Pakke Shop
49
-
SCHIØLER Mikkel
Team GLS - Pakke Shop
50
-
ØSTERGAARD Niki
Team GLS - Pakke Shop
51
-
BLANK Hannes
Team Differdange Apiflo Vacances
52
-
JOHANSSON Fredrik
Team Differdange Apiflo Vacances
53
-
KNUDSEN Morten
Team Differdange Apiflo Vacances
54
-
NAIBO Carl
Team Differdange Apiflo Vacances
55
-
NILSSON Håkan
Team Differdange Apiflo Vacances
56
-
HOUANARD Steve
Skil - Shimano
57
-
DEMARIN Massimo
Sava
58
-
FALTHEINER Werner
Sava
59
-
FURDI Blaz
Sava
60
-
KERKEZ Vladimir
Sava
61
-
SILAR Uroš
Sava
62
-
ŠVAB Gašper
Sava
63
-
AERNOUTS Bart
Rabobank Continental Team
64
-
KREDER Michel
Rabobank Continental Team
65
-
POPOV Evgeny
Rabobank Continental Team
66
-
RABOU Thomas
Rabobank Continental Team
67
-
VAN POPPEL Boy
Rabobank Continental Team
68
-
VERMELTFOORT Coen
Rabobank Continental Team
69
-
MOHS Erik
Continental Team Milram
70
-
FONDARD Romain
Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon
71
-
PIVA David
Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon
72
-
BELKA Mathias
LKT Team Brandenburg
73
-
BOTTER Sjoerd
Krolstone Continental Team
74
-
KAVSEK Rik
Krolstone Continental Team
75
-
PRONK Jos
Krolstone Continental Team
76
-
SCHEUNEMAN Niels
Krolstone Continental Team
77
-
VAN DE MEENT Eric
Krolstone Continental Team
78
-
WESTRA Lieuwe
Krolstone Continental Team
79
-
KETOEV Yan
Katyusha
80
-
KLIMOV Roman
Katyusha
81
-
KRITSKIY Timofey
Katyusha
82
-
KUNSHIN Alexey
Katyusha
83
-
PORSEV Alexander
Katyusha
84
-
SOLOMENNIKOV Andrei
Katyusha
85
-
CLAEYS Dimitri
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen
86
-
CROKET Lars
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen
87
-
DE KEULENAER Reno
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen
88
-
DEVAERE Ken
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen
89
-
SYS Klaas
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen
90
-
DESCHENAUX Mathieu
Atlas - Romer's Hausbäckerei
91
-
GRAF Nico
Atlas - Romer's Hausbäckerei
92
-
HOLLENSTEIN Reto
Atlas - Romer's Hausbäckerei
93
-
LEONOVICH Igor
Atlas - Romer's Hausbäckerei
94
-
WISLER Janick
Atlas - Romer's Hausbäckerei
95
-
WYSS Marcel
Atlas - Romer's Hausbäckerei
96
-
ANTOMARCHI Julien
97
-
ANTZ Jean-Edouard
98
-
BECKE Daniel
99
-
BENGSCH Robert
100
-
BONNET Florent
101
-
BOURGEOIS Laurent
102
-
BRENTERCH Erwan
103
-
BRUNEL Jonathan
104
-
BUIVIDAS Andrius
105
-
CANTOURNET Benjamin
106
-
CHARRIER Franck
107
-
CIEŚLIK Paweł
108
-
CORMIER Albain
109
-
DAENINCK Benoît
110
-
DÉRANGÈRE Jérémie
111
-
DIETSCH Thomas
112
-
DOWSETT Alex
113
-
EXERTIER Wilfried
114
-
FEILLU Brice
115
-
FONSECA Armindo
116
-
FOUCHARD Julien
117
-
FOURRIER Julien
118
-
FREY Joel
119
-
GRAMMAIRE Olivier
120
-
GUERET Florent
121
-
GUYOT Yann
122
-
HAMPTON Russell
123
-
HAN David
124
-
HEULE Christian
125
-
HOFSTETTER Michael
126
-
HOULNE Kévin
127
-
HOWES Alex
128
-
ILLINGWORTH Adam
129
-
JEANNÈS Matthieu
130
-
KENNAUGH Peter
131
-
KOBELT Rolf
132
-
LANG Pirmin
133
-
LE GAC Laurent
134
-
LE QUEAU Yann
135
-
LIPPUNER Marco
136
-
LOCATELLI Martial
137
-
MCEVOY Jonathan
138
-
MCNALLY Mark
139
-
MENTHÉOUR Paul-Mickaël
140
-
MOSER Andreas
141
-
MOSER Kilian
142
-
MURPF Rene
143
-
NARI Olievier
144
-
OSPINA Dalivier
145
-
PAIANI Jean-Lou
146
-
POILVET Ludovic
147
-
POMPANON Rémi
148
-
ROBERT Maxime
149
-
ROSSETTO Stéphane
150
-
ROUXEL Vincent
151
-
SAGGIORATO Mirco
152
-
SANTY Quentin
153
-
SCHMIDT Fabien
154
-
ŠIŠKEVIČIUS Evaldas
155
-
SMUKULIS Gatis
156
-
STEHLY Aurelien
157
-
STEINBRUCKER Eric
158
-
SUTER Daniel
159
-
TENNANT Andrew
160
-
TEYCHENNE Mathieu
161
-
VICHOT Arthur
162
-
VINCENT Renaud
163
-
VITRY Cyril
164
-
WELTER Thomas
165
-
WOLF Jean-Noël
166
-
ZAHNER Simon
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)