2021
2023
«
»
2022»18th

Tour Alsace

(2.2)
2022»Stage 3»VesoulLa Planche des Belles Filles(144.1km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0013
Climber
PICKERING Finlay Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ753:36:58
25+2:08212
Climber
JEGAT Jordan Team U Nantes Atlantique
23Team U Nantes Atlantique320:19
0:19
32+0:1431
Climber
VAN EETVELT Lennert Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23110:24
0:24
46+2:1143
Classic
DINHAM Matthew Team BridgeLane
22Team BridgeLane0:26
0:26
58+2:21194
Climber
MARIS Elias Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling0:34
0:34
69+2:33214
Climber
MARIAULT Axel Team U Nantes Atlantique
24Team U Nantes Atlantique0:38
0:38
73+0:27185
Climber
THALMANN Roland Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg0:39
0:39
813+2:42213
Climber
JOALLAND Yaël Team U Nantes Atlantique
21Team U Nantes Atlantique0:42
0:42
910+2:3521
Climber
HAYTER Leo Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon0:46
0:46
1014+2:434
Climber
GARCÍA PIERNA Carlos Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma0:48
0:48
1111+2:37253
Climber
BREUILLARD Nicolas AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
0:48
1212+2:42103
Climber
GRAAT Tijmen Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:52
0:52
134+1:0315
GC
THOMPSON Reuben Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ0:57
0:57
1417+3:041
GC
AGIRRE Jon Equipo Kern Pharma
24Equipo Kern Pharma1:09
1:09
157+2:13106
TT
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team1:10
1:10
1618+3:06126
Climber
VACEK Karel Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team1:16
1:16
1716+3:04131
GC
ROSSETTO Stéphane St Michel - Auber93
35St Michel - Auber931:18
1:18
1820+3:09144
Climber
MEEUSSEN Witse Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal1:19
1:19
1919+3:08171
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling1:21
1:21
2021+3:11186
GC
ZOIDL Riccardo Team Vorarlberg
34Team Vorarlberg1:23
1:23
2124+3:19191
TT
KLUCKERS Arthur Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling1:27
1:27
2222+3:15111
GC
WILKSCH Hannes Development Team DSM
20Development Team DSM1:32
1:32
2323+3:1944
TT
JENNER Samuel Team BridgeLane
25Team BridgeLane1:34
1:34
2462+16:1386
GC
VOISARD Yannis Tudor Pro Cycling Team
24Tudor Pro Cycling Team1:38
1:38
2543+12:00196
Climber
WENZEL Mats Leopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling1:42
1:42
2625+3:40166
Climber
SKIVILD Robin Juel Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team1:44
1:44
2728+3:46123
GC
LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team1:55
1:55
2827+3:43184
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
1:55
2930+3:55162
Climber
KULSET Magnus Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team1:59
1:59
3031+4:02221
TT
MILES Carson Premier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project2:01
2:01
3126+3:4132
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U232:04
2:04
3237+6:18136
Sprint
VAN NIEKERK Morné St Michel - Auber93
26St Michel - Auber932:06
2:06
3329+3:54132
Classic
DEBEAUMARCHÉ Nicolas St Michel - Auber93
24St Michel - Auber932:08
2:08
3432+4:2194
Climber
HUYET Baptiste CC Étupes
22CC Étupes2:24
2:24
3533+4:30216
Climber
RICHARD Louis Team U Nantes Atlantique
26Team U Nantes Atlantique2:30
2:30
3644+12:51121
Classic
ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team2:35
2:35
3715+2:4671
Climber
GLOAG Thomas Trinity Racing
20Trinity Racing2:53
2:53
3847+13:262
Climber
ARAIZ Sergio Equipo Kern Pharma
24Equipo Kern Pharma,,
2:53
3979+22:2342
TT
CHRISTIE-JOHNSTON Alastair Team BridgeLane
24Team BridgeLane3:10
3:10
4078+22:10156
Classic
21Germany3:12
3:12
4134+5:1063
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper3:23
3:23
4265+18:3455
Climber
ROLLAND Brieuc Vendée U
18Vendée U 3:39
3:39
4349+14:0675
Climber
SCHRETTL Marco Trinity Racing
18Trinity Racing3:51
3:51
4446+13:16223
TT
DAUSCHY Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project
23Premier Tech U23 Cycling Project4:01
4:01
4535+5:4584
TT
KELEMEN Petr Tudor Pro Cycling Team
21Tudor Pro Cycling Team,,
4:01
4650+14:16155
Climber
PETER Jannis Germany
21Germany,,
4:01
4736+5:5062
Classic
BOROŠ Michael Elkov - Kasper
29Elkov - Kasper4:04
4:04
4886+24:01133
Classic
DELBOVE Joris St Michel - Auber93
22St Michel - Auber934:29
4:29
4956+15:11206
TT
VINOKUROV Alexandre Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team4:42
4:42
5055+15:10234
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre4:52
4:52
5152+14:58145
Sprint
SWEECK Laurens Pauwels Sauzen - Bingoal
28Pauwels Sauzen - Bingoal,,
4:52
5238+7:266
Climber
MORENO Iván Equipo Kern Pharma
26Equipo Kern Pharma4:56
4:56
5390+24:21161
Sprint
FREDHEIM Stian Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team5:03
5:03
5451+14:3464
TT
ŘEHA Filip Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper5:22
5:22
5548+13:50122
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team5:25
5:25
5674+20:18192
Sprint
COQUERET Louis Leopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling5:36
5:36
5759+15:49104
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team5:39
5:39
5860+15:55101
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team,,
5:39
5958+15:4816
Classic
WATSON Samuel Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ5:45
5:45
6061+16:09153
GC
GEßNER Jakob Germany
22Germany,,
5:45
6154+15:0946
Classic
ROBOTHAM Rhys Team BridgeLane
21Team BridgeLane5:49
5:49
6253+15:0291
Sprint
LECLAINCHE Gwen CC Étupes
22CC Étupes5:53
5:53
6340+7:46252
Classic
DELCROS Clément AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence5:54
5:54
6439+7:38141
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
24Pauwels Sauzen - Bingoal5:56
5:56
6563+16:18102
GC
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team6:02
6:02
6692+24:47235
GC
MOTTIEZ Gilles Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre6:07
6:07
6741+8:0345
Classic
MOREY Drew Team BridgeLane
25Team BridgeLane6:49
6:49
6864+17:3285
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team
19Tudor Pro Cycling Team7:21
7:21
6942+9:10182
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg7:28
7:28
7095+26:53135
Classic
MAURELET Flavien St Michel - Auber93
31St Michel - Auber937:30
7:30
7196+27:25152
Climber
BENZ Pirmin Germany
21Germany7:59
7:59
7282+23:02246
Climber
TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team
20EF Education-NIPPO Development Team8:07
8:07
7367+18:445
Climber
MENDEZ Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma8:11
8:11
7466+18:3872
Climber
HAJEK Alexander Trinity Racing
19Trinity Racing8:23
8:23
7598+27:44242
Climber
BRENNSÆTER Trym EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team8:27
8:27
7668+18:57175
Sprint
PHILIBERT Aurelien Philippe Wagner Cycling
26Philippe Wagner Cycling8:34
8:34
7770+19:01201
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana Qazaqstan Development Team
22Astana Qazaqstan Development Team8:36
8:36
7871+19:06255
Climber
SAINT GUILHEM Thibaud AVC Aix-en-Provence
25AVC Aix-en-Provence8:48
8:48
7972+19:15146
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
28Pauwels Sauzen - Bingoal9:07
9:07
8089+24:20226
Classic
RIVARD Nicolas Premier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project9:32
9:32
8191+24:2124
TT
GARRISON Michael Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon9:39
9:39
82101+28:39176
GC
KUŚ Adam Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling9:42
9:42
83123+34:2392
Sprint
CORKERY Dillon CC Étupes
23CC Étupes9:51
9:51
84103+29:0483
Classic
FLYNN Sean Tudor Pro Cycling Team
22Tudor Pro Cycling Team,,
9:51
85104+29:07193
Sprint
HODAPP Johannes Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling9:52
9:52
86124+34:33134
Sprint
MALDONADO Anthony St Michel - Auber93
31St Michel - Auber939:54
9:54
87102+28:54256
Sprint
WILD Damien AVC Aix-en-Provence
29AVC Aix-en-Provence10:02
10:02
88105+29:2073
Sprint
LAMPERTI Luke Trinity Racing
19Trinity Racing10:09
10:09
89107+29:32142
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal10:42
10:42
9069+19:0152
Climber
BONNET Thomas Vendée U
23Vendée U ,,
10:42
91125+35:1156
TT
VADIC Baptiste Vendée U
20Vendée U ,,
10:42
9275+20:5353
Sprint
JEANNIÈRE Emilien Vendée U
23Vendée U ,,
10:42
93108+29:44211
GC
BARRÉ Louis Team U Nantes Atlantique
22Team U Nantes Atlantique10:49
10:49
94109+30:18232
GC
CASTILLE Noé Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre,,
10:49
9573+19:38143
Climber
MASCIARELLI Lorenzo Pauwels Sauzen - Bingoal
18Pauwels Sauzen - Bingoal11:14
11:14
9645+13:1493
Climber
HARVEY Dean CC Étupes
19CC Étupes11:30
11:30
97111+31:03195
Sprint
PRIES Cedric Leopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling11:43
11:43
98127+36:17125
Climber
ZANGERLE Emanuel Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
11:43
99110+30:45244
Sprint
ODA Hijiri EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team,,
11:43
10077+21:08181
GC
GUERIN Alexis Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg11:53
11:53
101112+31:20172
Sprint
JOLIBERT Clément Philippe Wagner Cycling
27Philippe Wagner Cycling11:56
11:56
102114+31:35222
Sprint
CARPENTIER Florian Premier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project12:17
12:17
10381+23:01174
Sprint
MEYER Robin Philippe Wagner Cycling
26Philippe Wagner Cycling12:38
12:38
104113+31:2535
Sprint
PAULUS Milan Lotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U23,,
12:38
10580+23:0141
Classic
GEORGE Dylan Team BridgeLane
19Team BridgeLane12:42
12:42
10676+21:0011
Climber
GRÉGOIRE Romain Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ12:46
12:46
107131+37:2454
TT
MARAIS Benjamin Vendée U
19Vendée U 12:49
12:49
108126+36:0933
Sprint
POLLEFLIET Gianluca Lotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U2312:58
12:58
10984+23:2512
Climber
PIDCOCK Joseph Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ13:09
13:09
11083+23:1876
GC
CULVERWELL Sam Trinity Racing
21Trinity Racing,,
13:09
111117+32:2625
TT
LAVERICK Joseph Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon13:34
13:34
112116+32:2423
Climber
DE POOTER Dries Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon13:35
13:35
113129+37:0322
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon13:37
13:37
114130+37:11151
Classic
21Germany,,
13:37
11557+15:23163
Sprint
SANDER HANSEN Marcus Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team13:38
13:38
11697+27:4034
TT
SEGAERT Alec Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U23,,
13:38
11799+28:1682
Climber
CHARRIN Aloïs Tudor Pro Cycling Team
21Tudor Pro Cycling Team,,
13:38
118100+28:32113
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team DSM
21Development Team DSM,,
13:38
119118+32:34165
Sprint
LØLAND Sakarias Koller Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
13:38
12085+23:48225
Climber
PLAMONDON Robin Premier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project,,
13:38
12187+24:0195
Sprint
THOMAS Théo CC Étupes
20CC Étupes,,
13:38
122133+38:19233
Sprint
CRISPIN Mickael Cross Team Legendre
24Cross Team Legendre13:56
13:56
123120+33:0314
Classic
PITHIE Laurence Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ13:58
13:58
12488+24:07116
Sprint
VAN UDEN Casper Development Team DSM
21Development Team DSM,,
13:58
125134+38:3674
Sprint
MASON Cameron Trinity Racing
21Trinity Racing14:03
14:03
126122+33:39204
Sprint
SLAMZHANOV Orken Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team14:13
14:13
127135+38:50112
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
19Development Team DSM14:19
14:19
128132+37:55124
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team14:30
14:30
129106+29:20205
Climber
TONEATTI Davide Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team,,
14:30
130121+33:3296
Sprint
BARAN Simon CC Étupes
19CC Étupes14:35
14:35
13193+25:06154
Classic
KRETSCHY Moritz Germany
20Germany15:57
15:57
132136+41:4326
Climber
PERRY Toby Hagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon17:07
17:07
133128+36:49236
GC
OROSZ Gergő Cross Team Legendre
23Cross Team Legendre17:29
17:29
134115+31:59231
TT
RÜEGG Timon Cross Team Legendre
26Cross Team Legendre,,
17:29
13594+26:41183
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
17:29
136119+32:52243
GC
KADOTA Yusuke EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team17:33
17:33
137137+43:39202
TT
KAĻVERŠS Matīss Astana Qazaqstan Development Team
18Astana Qazaqstan Development Team18:58
18:58
138138+47:15115
TT
BRINKMAN Joost Development Team DSM
18Development Team DSM22:44
22:44
139139+48:0551
TT
19Vendée U 28:45
28:45
DNF36
TT
VAN HEMELEN Vincent Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23-
DNF224
Classic
CHRÉTIEN Charles-Étienne Premier Tech U23 Cycling Project
23Premier Tech U23 Cycling Project-
DNS61
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
28Elkov - Kasper-
DNS65
Climber
ŤOUPALÍK Adam Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper-
DNS66
Sprint
ŤOUPALÍK Jakub Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
15▲413
Climber
PICKERING Finlay Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ17:35:24..
23▲131
Climber
VAN EETVELT Lennert Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U230:14
0:14
..
31▼2185
Climber
THALMANN Roland Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg0:27
0:27
..
44-15
GC
THOMPSON Reuben Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ1:03
1:03
..
533▲28212
Climber
JEGAT Jordan Team U Nantes Atlantique
23Team U Nantes Atlantique2:08
2:08
..
614▲843
Classic
DINHAM Matthew Team BridgeLane
22Team BridgeLane2:11
2:11
..
76▼1106
TT
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team2:13
2:13
..
820▲12194
Climber
MARIS Elias Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling2:21
2:21
..
934▲25214
Climber
MARIAULT Axel Team U Nantes Atlantique
24Team U Nantes Atlantique2:33
2:33
..
1025▲1521
Climber
HAYTER Leo Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon2:35
2:35
..
1124▲13253
Climber
BREUILLARD Nicolas AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence2:37
2:37
..
1229▲17103
Climber
GRAAT Tijmen Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team2:42
2:42
..
1341▲28213
Climber
JOALLAND Yaël Team U Nantes Atlantique
21Team U Nantes Atlantique,,
2:42
..
1436▲224
Climber
GARCÍA PIERNA Carlos Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma2:43
2:43
..
152▼1371
Climber
GLOAG Thomas Trinity Racing
20Trinity Racing2:46
2:46
..
1618▲2131
GC
ROSSETTO Stéphane St Michel - Auber93
35St Michel - Auber933:04
3:04
..
1735▲181
GC
AGIRRE Jon Equipo Kern Pharma
24Equipo Kern Pharma,,
3:04
..
1828▲10126
Climber
VACEK Karel Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team3:06
3:06
..
1921▲2171
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling3:08
3:08
..
2026▲6144
Climber
MEEUSSEN Witse Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal3:09
3:09
..
2123▲2186
GC
ZOIDL Riccardo Team Vorarlberg
34Team Vorarlberg3:11
3:11
..
2211▼11111
GC
WILKSCH Hannes Development Team DSM
20Development Team DSM3:15
3:15
..
2315▼844
TT
JENNER Samuel Team BridgeLane
25Team BridgeLane3:19
3:19
..
2431▲7191
TT
KLUCKERS Arthur Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling,,
3:19
..
2537▲12166
Climber
SKIVILD Robin Juel Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team3:40
3:40
..
268▼1832
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U233:41
3:41
..
2722▼5184
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg3:43
3:43
..
2830▲2123
GC
LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team3:46
3:46
..
2917▼12132
Classic
DEBEAUMARCHÉ Nicolas St Michel - Auber93
24St Michel - Auber933:54
3:54
..
3038▲8162
Climber
KULSET Magnus Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team3:55
3:55
..
3142▲11221
TT
MILES Carson Premier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project4:02
4:02
..
3239▲794
Climber
HUYET Baptiste CC Étupes
22CC Étupes4:21
4:21
..
3340▲7216
Climber
RICHARD Louis Team U Nantes Atlantique
26Team U Nantes Atlantique4:30
4:30
..
3419▼1563
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper5:10
5:10
..
3513▼2284
TT
KELEMEN Petr Tudor Pro Cycling Team
21Tudor Pro Cycling Team5:45
5:45
..
3616▼2062
Classic
BOROŠ Michael Elkov - Kasper
29Elkov - Kasper5:50
5:50
..
3744▲7136
Sprint
VAN NIEKERK Morné St Michel - Auber93
26St Michel - Auber936:18
6:18
..
3843▲56
Climber
MORENO Iván Equipo Kern Pharma
26Equipo Kern Pharma7:26
7:26
..
399▼30141
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
24Pauwels Sauzen - Bingoal7:38
7:38
..
4032▼8252
Classic
DELCROS Clément AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence7:46
7:46
..
417▼3445
Classic
MOREY Drew Team BridgeLane
25Team BridgeLane8:03
8:03
..
4210▼32182
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg9:10
9:10
..
4375▲32196
Climber
WENZEL Mats Leopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling12:00
12:00
..
4469▲25121
Classic
ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team12:51
12:51
..
4512▼3393
Climber
HARVEY Dean CC Étupes
19CC Étupes13:14
13:14
..
4653▲7223
TT
DAUSCHY Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project
23Premier Tech U23 Cycling Project13:16
13:16
..
4784▲372
Climber
ARAIZ Sergio Equipo Kern Pharma
24Equipo Kern Pharma13:26
13:26
..
4848-122
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team13:50
13:50
..
4967▲1875
Climber
SCHRETTL Marco Trinity Racing
18Trinity Racing14:06
14:06
..
5065▲15155
Climber
PETER Jannis Germany
21Germany14:16
14:16
..
5150▼164
TT
ŘEHA Filip Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper14:34
14:34
..
5257▲5145
Sprint
SWEECK Laurens Pauwels Sauzen - Bingoal
28Pauwels Sauzen - Bingoal14:58
14:58
..
5349▼491
Sprint
LECLAINCHE Gwen CC Étupes
22CC Étupes15:02
15:02
..
5455▲146
Classic
ROBOTHAM Rhys Team BridgeLane
21Team BridgeLane15:09
15:09
..
5573▲18234
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre15:10
15:10
..
5682▲26206
TT
VINOKUROV Alexandre Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team15:11
15:11
..
5727▼30163
Sprint
SANDER HANSEN Marcus Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team15:23
15:23
..
5856▼216
Classic
WATSON Samuel Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ15:48
15:48
..
5961▲2104
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team15:49
15:49
..
6068▲8101
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team15:55
15:55
..
6180▲19153
GC
GEßNER Jakob Germany
22Germany16:09
16:09
..
6287▲2586
GC
VOISARD Yannis Tudor Pro Cycling Team
24Tudor Pro Cycling Team16:13
16:13
..
6371▲8102
GC
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team16:18
16:18
..
6462▼285
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team
19Tudor Pro Cycling Team17:32
17:32
..
6595▲3055
Climber
ROLLAND Brieuc Vendée U
18Vendée U 18:34
18:34
..
6666-72
Climber
HAJEK Alexander Trinity Racing
19Trinity Racing18:38
18:38
..
6783▲165
Climber
MENDEZ Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma18:44
18:44
..
6878▲10175
Sprint
PHILIBERT Aurelien Philippe Wagner Cycling
26Philippe Wagner Cycling18:57
18:57
..
6946▼2352
Climber
BONNET Thomas Vendée U
23Vendée U 19:01
19:01
..
7081▲11201
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana Qazaqstan Development Team
22Astana Qazaqstan Development Team,,
19:01
..
7174▲3255
Climber
SAINT GUILHEM Thibaud AVC Aix-en-Provence
25AVC Aix-en-Provence19:06
19:06
..
7258▼14146
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
28Pauwels Sauzen - Bingoal19:15
19:15
..
7347▼26143
Climber
MASCIARELLI Lorenzo Pauwels Sauzen - Bingoal
18Pauwels Sauzen - Bingoal19:38
19:38
..
7489▲15192
Sprint
COQUERET Louis Leopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling20:18
20:18
..
7563▼1253
Sprint
JEANNIÈRE Emilien Vendée U
23Vendée U 20:53
20:53
..
7645▼3111
Climber
GRÉGOIRE Romain Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ21:00
21:00
..
7754▼23181
GC
GUERIN Alexis Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg21:08
21:08
..
78107▲29156
Classic
21Germany22:10
22:10
..
79112▲3342
TT
CHRISTIE-JOHNSTON Alastair Team BridgeLane
24Team BridgeLane22:23
22:23
..
8076▼441
Classic
GEORGE Dylan Team BridgeLane
19Team BridgeLane23:01
23:01
..
8179▼2174
Sprint
MEYER Robin Philippe Wagner Cycling
26Philippe Wagner Cycling,,
23:01
..
8294▲12246
Climber
TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team
20EF Education-NIPPO Development Team23:02
23:02
..
8360▼2376
GC
CULVERWELL Sam Trinity Racing
21Trinity Racing23:18
23:18
..
8470▼1412
Climber
PIDCOCK Joseph Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ23:25
23:25
..
8564▼21225
Climber
PLAMONDON Robin Premier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project23:48
23:48
..
86127▲41133
Classic
DELBOVE Joris St Michel - Auber93
22St Michel - Auber9324:01
24:01
..
8777▼1095
Sprint
THOMAS Théo CC Étupes
20CC Étupes,,
24:01
..
8859▼29116
Sprint
VAN UDEN Casper Development Team DSM
21Development Team DSM24:07
24:07
..
8991▲2226
Classic
RIVARD Nicolas Premier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project24:20
24:20
..
90117▲27161
Sprint
FREDHEIM Stian Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team24:21
24:21
..
9190▼124
TT
GARRISON Michael Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon,,
24:21
..
9297▲5235
TT
MOTTIEZ Gilles Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre24:47
24:47
..
9352▼41154
Classic
KRETSCHY Moritz Germany
20Germany25:06
25:06
..
9451▼43183
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg26:41
26:41
..
95122▲27135
Classic
MAURELET Flavien St Michel - Auber93
31St Michel - Auber9326:53
26:53
..
96125▲29152
Climber
BENZ Pirmin Germany
21Germany27:25
27:25
..
9785▼1234
TT
SEGAERT Alec Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2327:40
27:40
..
98116▲18242
Climber
BRENNSÆTER Trym EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team27:44
27:44
..
9988▼1182
Climber
CHARRIN Aloïs Tudor Pro Cycling Team
21Tudor Pro Cycling Team28:16
28:16
..
10093▼7113
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team DSM
21Development Team DSM28:32
28:32
..
101105▲4176
GC
KUŚ Adam Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling28:39
28:39
..
102101▼1256
GC
WILD Damien AVC Aix-en-Provence
29AVC Aix-en-Provence28:54
28:54
..
103111▲883
Classic
FLYNN Sean Tudor Pro Cycling Team
22Tudor Pro Cycling Team29:04
29:04
..
104113▲9193
Sprint
HODAPP Johannes Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling29:07
29:07
..
105110▲573
Sprint
LAMPERTI Luke Trinity Racing
19Trinity Racing29:20
29:20
..
10692▼14205
Climber
TONEATTI Davide Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team,,
29:20
..
107100▼7142
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal29:32
29:32
..
108103▼5211
GC
BARRÉ Louis Team U Nantes Atlantique
22Team U Nantes Atlantique29:44
29:44
..
109126▲17232
GC
CASTILLE Noé Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre30:18
30:18
..
110108▼2244
Sprint
ODA Hijiri EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team30:45
30:45
..
111119▲8195
Sprint
PRIES Cedric Leopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling31:03
31:03
..
112123▲11172
Sprint
JOLIBERT Clément Philippe Wagner Cycling
27Philippe Wagner Cycling31:20
31:20
..
11398▼1535
Sprint
PAULUS Milan Lotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U2331:25
31:25
..
114118▲4222
Sprint
CARPENTIER Florian Premier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project31:35
31:35
..
11586▼29231
TT
RÜEGG Timon Cross Team Legendre
26Cross Team Legendre31:59
31:59
..
11699▼1723
Climber
DE POOTER Dries Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon32:24
32:24
..
117102▼1525
TT
LAVERICK Joseph Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon32:26
32:26
..
118104▼14165
Sprint
LØLAND Sakarias Koller Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team32:34
32:34
..
11996▼23243
GC
KADOTA Yusuke EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team32:52
32:52
..
120109▼1114
Classic
PITHIE Laurence Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ33:03
33:03
..
121106▼1596
Sprint
BARAN Simon CC Étupes
19CC Étupes33:32
33:32
..
122124▲2204
Sprint
SLAMZHANOV Orken Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team33:39
33:39
..
123137▲1492
Sprint
CORKERY Dillon CC Étupes
23CC Étupes34:23
34:23
..
124143▲19134
Sprint
MALDONADO Anthony St Michel - Auber93
31St Michel - Auber9334:33
34:33
..
125133▲856
TT
VADIC Baptiste Vendée U
20Vendée U 35:11
35:11
..
126128▲233
Sprint
POLLEFLIET Gianluca Lotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U2336:09
36:09
..
127139▲12125
Climber
ZANGERLE Emanuel Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team36:17
36:17
..
128120▼8236
GC
OROSZ Gergő Cross Team Legendre
23Cross Team Legendre36:49
36:49
..
129130▲122
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon37:03
37:03
..
130131▲1151
Classic
21Germany37:11
37:11
..
131141▲1054
TT
MARAIS Benjamin Vendée U
19Vendée U 37:24
37:24
..
132129▼3124
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team37:55
37:55
..
133132▼1233
Sprint
CRISPIN Mickael Cross Team Legendre
24Cross Team Legendre38:19
38:19
..
134138▲474
Sprint
MASON Cameron Trinity Racing
21Trinity Racing38:36
38:36
..
135135-112
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
19Development Team DSM38:50
38:50
..
136140▲426
Climber
PERRY Toby Hagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon41:43
41:43
..
137144▲7202
TT
KAĻVERŠS Matīss Astana Qazaqstan Development Team
18Astana Qazaqstan Development Team43:39
43:39
..
138136▼2115
TT
BRINKMAN Joost Development Team DSM
18Development Team DSM47:15
47:15
..
139121▼1851
TT
19Vendée U 48:05
48:05
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
12▲131
Climber
VAN EETVELT Lennert Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U2351+16
21▼1185
Climber
THALMANN Roland Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg46+6
35▲213
Climber
PICKERING Finlay Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ39+22
43▼171
Climber
GLOAG Thomas Trinity Racing
20Trinity Racing28-
54▼115
GC
THOMPSON Reuben Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ20-
6-212
Climber
JEGAT Jordan Team U Nantes Atlantique
23Team U Nantes Atlantique19+19
713▲643
Classic
DINHAM Matthew Team BridgeLane
22Team BridgeLane15+13
86▼2106
TT
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team12-
9-154
Classic
KRETSCHY Moritz Germany
20Germany11+11
10-163
Sprint
SANDER HANSEN Marcus Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team10+10
11-194
Climber
MARIS Elias Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling10+10
127▼545
Classic
MOREY Drew Team BridgeLane
25Team BridgeLane9-
13-214
Climber
MARIAULT Axel Team U Nantes Atlantique
24Team U Nantes Atlantique8+8
14-231
TT
RÜEGG Timon Cross Team Legendre
26Cross Team Legendre7+7
159▼66
Climber
MORENO Iván Equipo Kern Pharma
26Equipo Kern Pharma6-
168▼8182
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg6-
1711▼663
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper6-
1810▼862
Classic
BOROŠ Michael Elkov - Kasper
29Elkov - Kasper6-
19-225
Climber
PLAMONDON Robin Premier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project6+6
20-213
Climber
JOALLAND Yaël Team U Nantes Atlantique
21Team U Nantes Atlantique4+4
2112▼9145
Sprint
SWEECK Laurens Pauwels Sauzen - Bingoal
28Pauwels Sauzen - Bingoal4-
22-11
Climber
GRÉGOIRE Romain Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ3+3
23-21
Climber
HAYTER Leo Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon2+2
24-54
TT
MARAIS Benjamin Vendée U
19Vendée U 2+2
2514▼11233
Sprint
CRISPIN Mickael Cross Team Legendre
24Cross Team Legendre2-
26-4
Climber
GARCÍA PIERNA Carlos Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma1+1
2715▼12155
Climber
PETER Jannis Germany
21Germany1-
2816▼12234
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-185
Climber
THALMANN Roland Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg42+9
22-31
Climber
VAN EETVELT Lennert Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U2338+12
35▲213
Climber
PICKERING Finlay Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ28+20
4-231
TT
RÜEGG Timon Cross Team Legendre
26Cross Team Legendre20+20
53▼26
Climber
MORENO Iván Equipo Kern Pharma
26Equipo Kern Pharma20-
6-163
Sprint
SANDER HANSEN Marcus Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team18+18
7-212
Climber
JEGAT Jordan Team U Nantes Atlantique
23Team U Nantes Atlantique16+16
84▼415
GC
THOMPSON Reuben Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ10-
9-43
Classic
DINHAM Matthew Team BridgeLane
22Team BridgeLane9+9
10-154
Classic
KRETSCHY Moritz Germany
20Germany8+8
11-194
Climber
MARIS Elias Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling6+6
126▼671
Climber
GLOAG Thomas Trinity Racing
20Trinity Racing6-
13-136
Sprint
VAN NIEKERK Morné St Michel - Auber93
26St Michel - Auber936+6
14-54
TT
MARAIS Benjamin Vendée U
19Vendée U 5+5
157▼852
Climber
BONNET Thomas Vendée U
23Vendée U 4-
16-11
Climber
GRÉGOIRE Romain Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ4+4
17-113
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team DSM
21Development Team DSM4+4
18-214
Climber
MARIAULT Axel Team U Nantes Atlantique
24Team U Nantes Atlantique3+3
19-225
Climber
PLAMONDON Robin Premier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project2+2
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
14▲313
Climber
PICKERING Finlay Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ7:35:24..
22-31
Climber
VAN EETVELT Lennert Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U230:14
0:14
..
33-15
GC
THOMPSON Reuben Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ1:03
1:03
..
410▲643
Classic
DINHAM Matthew Team BridgeLane
22Team BridgeLane2:11
2:11
..
55-106
TT
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team2:13
2:13
..
612▲621
Climber
HAYTER Leo Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon2:35
2:35
..
711▲4253
Climber
BREUILLARD Nicolas AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence2:37
2:37
..
816▲8103
Climber
GRAAT Tijmen Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team2:42
2:42
..
922▲13213
Climber
JOALLAND Yaël Team U Nantes Atlantique
21Team U Nantes Atlantique,,
2:42
..
101▼971
Climber
GLOAG Thomas Trinity Racing
20Trinity Racing2:46
2:46
..
1115▲4126
Climber
VACEK Karel Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team3:06
3:06
..
1213▲1144
Climber
MEEUSSEN Witse Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal3:09
3:09
..
137▼6111
GC
WILKSCH Hannes Development Team DSM
20Development Team DSM3:15
3:15
..
1418▲4191
TT
KLUCKERS Arthur Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling3:19
3:19
..
1519▲4166
Climber
SKIVILD Robin Juel Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team3:40
3:40
..
166▼1032
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U233:41
3:41
..
1717-123
GC
LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team3:46
3:46
..
1820▲2162
Climber
KULSET Magnus Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team3:55
3:55
..
1923▲4221
TT
MILES Carson Premier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project4:02
4:02
..
2021▲194
Climber
HUYET Baptiste CC Étupes
22CC Étupes4:21
4:21
..
219▼1284
TT
KELEMEN Petr Tudor Pro Cycling Team
21Tudor Pro Cycling Team5:45
5:45
..
2245▲23196
Climber
WENZEL Mats Leopard Pro Cycling
19Leopard Pro Cycling12:00
12:00
..
2341▲18121
Classic
ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team12:51
12:51
..
248▼1693
Climber
HARVEY Dean CC Étupes
19CC Étupes13:14
13:14
..
2526▲1122
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team13:50
13:50
..
2639▲1375
Climber
SCHRETTL Marco Trinity Racing
18Trinity Racing14:06
14:06
..
2737▲10155
Climber
PETER Jannis Germany
21Germany14:16
14:16
..
2828-64
TT
ŘEHA Filip Elkov - Kasper
21Elkov - Kasper14:34
14:34
..
2927▼291
Sprint
LECLAINCHE Gwen CC Étupes
22CC Étupes15:02
15:02
..
3030-46
Classic
ROBOTHAM Rhys Team BridgeLane
21Team BridgeLane15:09
15:09
..
3144▲13234
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre15:10
15:10
..
3250▲18206
TT
VINOKUROV Alexandre Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team15:11
15:11
..
3314▼19163
Sprint
SANDER HANSEN Marcus Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team15:23
15:23
..
3431▼316
Classic
WATSON Samuel Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ15:48
15:48
..
3534▼1104
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team15:49
15:49
..
3640▲4101
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team15:55
15:55
..
3748▲11153
GC
GEßNER Jakob Germany
22Germany16:09
16:09
..
3843▲5102
GC
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team16:18
16:18
..
3935▼485
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team
19Tudor Pro Cycling Team17:32
17:32
..
4060▲2055
Climber
ROLLAND Brieuc Vendée U
18Vendée U 18:34
18:34
..
4138▼372
Climber
HAJEK Alexander Trinity Racing
19Trinity Racing18:38
18:38
..
4251▲95
Climber
MENDEZ Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma18:44
18:44
..
4349▲6201
Classic
BRUSSENSKIY Gleb Astana Qazaqstan Development Team
22Astana Qazaqstan Development Team19:01
19:01
..
4425▼19143
Climber
MASCIARELLI Lorenzo Pauwels Sauzen - Bingoal
18Pauwels Sauzen - Bingoal19:38
19:38
..
4554▲9192
Sprint
COQUERET Louis Leopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling20:18
20:18
..
4624▼2211
Climber
GRÉGOIRE Romain Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ21:00
21:00
..
4768▲21156
Classic
21Germany22:10
22:10
..
4846▼241
Classic
GEORGE Dylan Team BridgeLane
19Team BridgeLane23:01
23:01
..
4959▲10246
Climber
TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team
20EF Education-NIPPO Development Team23:02
23:02
..
5033▼1776
GC
CULVERWELL Sam Trinity Racing
21Trinity Racing23:18
23:18
..
5142▼912
Climber
PIDCOCK Joseph Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ23:25
23:25
..
5236▼16225
Climber
PLAMONDON Robin Premier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project23:48
23:48
..
5381▲28133
Classic
DELBOVE Joris St Michel - Auber93
22St Michel - Auber9324:01
24:01
..
5447▼795
Sprint
THOMAS Théo CC Étupes
20CC Étupes,,
24:01
..
5532▼23116
Sprint
VAN UDEN Casper Development Team DSM
21Development Team DSM24:07
24:07
..
5656-226
Classic
RIVARD Nicolas Premier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project24:20
24:20
..
5774▲17161
Sprint
FREDHEIM Stian Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team24:21
24:21
..
5855▼324
TT
GARRISON Michael Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon,,
24:21
..
5929▼30154
Classic
KRETSCHY Moritz Germany
20Germany25:06
25:06
..
6079▲19152
Climber
BENZ Pirmin Germany
21Germany27:25
27:25
..
6152▼934
TT
SEGAERT Alec Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2327:40
27:40
..
6273▲11242
Climber
BRENNSÆTER Trym EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team27:44
27:44
..
6353▼1082
Climber
CHARRIN Aloïs Tudor Pro Cycling Team
21Tudor Pro Cycling Team28:16
28:16
..
6458▼6113
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team DSM
21Development Team DSM28:32
28:32
..
6571▲683
Classic
FLYNN Sean Tudor Pro Cycling Team
22Tudor Pro Cycling Team29:04
29:04
..
6670▲473
Sprint
LAMPERTI Luke Trinity Racing
19Trinity Racing29:20
29:20
..
6757▼10205
Climber
TONEATTI Davide Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team,,
29:20
..
6863▼5142
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal29:32
29:32
..
6965▼4211
GC
BARRÉ Louis Team U Nantes Atlantique
22Team U Nantes Atlantique29:44
29:44
..
7080▲10232
GC
CASTILLE Noé Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre30:18
30:18
..
7176▲5195
Sprint
PRIES Cedric Leopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling31:03
31:03
..
7261▼1135
Sprint
PAULUS Milan Lotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U2331:25
31:25
..
7375▲2222
Sprint
CARPENTIER Florian Premier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project31:35
31:35
..
7462▼1223
Climber
DE POOTER Dries Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon32:24
32:24
..
7564▼1125
TT
LAVERICK Joseph Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon32:26
32:26
..
7666▼10165
Sprint
LØLAND Sakarias Koller Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team32:34
32:34
..
7769▼814
Classic
PITHIE Laurence Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ33:03
33:03
..
7867▼1196
Sprint
BARAN Simon CC Étupes
19CC Étupes33:32
33:32
..
7978▼1204
Sprint
SLAMZHANOV Orken Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team33:39
33:39
..
8086▲656
TT
VADIC Baptiste Vendée U
20Vendée U 35:11
35:11
..
8182▲133
Sprint
POLLEFLIET Gianluca Lotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U2336:09
36:09
..
8290▲8125
Climber
ZANGERLE Emanuel Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team36:17
36:17
..
8384▲122
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon37:03
37:03
..
8485▲1151
Classic
21Germany37:11
37:11
..
8592▲754
TT
MARAIS Benjamin Vendée U
19Vendée U 37:24
37:24
..
8683▼3124
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team37:55
37:55
..
8789▲274
Sprint
MASON Cameron Trinity Racing
21Trinity Racing38:36
38:36
..
8887▼1112
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
19Development Team DSM38:50
38:50
..
8991▲226
Climber
PERRY Toby Hagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon41:43
41:43
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 PICKERING FinlayEquipe continentale Groupama-FDJ3:36:58
2 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U230:24
3 DINHAM MatthewTeam BridgeLane0:26
4 JOALLAND YaëlTeam U Nantes Atlantique0:42
5 HAYTER LeoHagens Berman Axeon0:46
6 BREUILLARD NicolasAVC Aix-en-Provence0:48
7 GRAAT TijmenJumbo-Visma Development Team0:52
8 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ0:57
9 BOVEN LarsJumbo-Visma Development Team1:10
10 VACEK KarelTirol KTM Cycling Team1:16
11 MEEUSSEN WitsePauwels Sauzen - Bingoal1:19
12 KLUCKERS ArthurLeopard Pro Cycling1:27
13 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM1:32
14 WENZEL MatsLeopard Pro Cycling1:42
15 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team1:44
16 LIPOWITZ FlorianTirol KTM Cycling Team1:55
17 KULSET MagnusUno-X Dare Development Team1:59
18 MILES CarsonPremier Tech U23 Cycling Project2:01
19 DEBRUYNE RamsesLotto - Soudal U232:04
20 HUYET BaptisteCC Étupes2:24
21 ENGELHARDT FelixTirol KTM Cycling Team2:35
22 GLOAG ThomasTrinity Racing2:53
23 TARLTON AlexanderGermany3:12
24 ROLLAND BrieucVendée U 3:39
25 SCHRETTL MarcoTrinity Racing3:51
26 KELEMEN PetrTudor Pro Cycling Team4:01
27 PETER JannisGermany,,
28 DELBOVE JorisSt Michel - Auber934:29
29 VINOKUROV AlexandreAstana Qazaqstan Development Team4:42
30 LELANDAIS RémiCross Team Legendre4:52
31 FREDHEIM StianUno-X Dare Development Team5:03
32 ŘEHA FilipElkov - Kasper5:22
33 BUSCHEK PaulTirol KTM Cycling Team5:25
34 COQUERET LouisLeopard Pro Cycling5:36
35 KRAMER JesseJumbo-Visma Development Team5:39
36 SIMMONS ColbyJumbo-Visma Development Team,,
37 WATSON SamuelEquipe continentale Groupama-FDJ5:45
38 GEßNER JakobGermany,,
39 ROBOTHAM RhysTeam BridgeLane5:49
40 LECLAINCHE GwenCC Étupes5:53
41 GELEIJN OwenJumbo-Visma Development Team6:02
42 TENDON ArnaudTudor Pro Cycling Team7:21
43 BENZ PirminGermany7:59
44 TODOME YuhiEF Education-NIPPO Development Team8:07
45 MENDEZ Daniel AlejandroEquipo Kern Pharma8:11
46 HAJEK AlexanderTrinity Racing8:23
47 BRENNSÆTER TrymEF Education-NIPPO Development Team8:27
48 BRUSSENSKIY GlebAstana Qazaqstan Development Team8:36
49 RIVARD NicolasPremier Tech U23 Cycling Project9:32
50 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon9:39
51 FLYNN SeanTudor Pro Cycling Team9:51
52 LAMPERTI LukeTrinity Racing10:09
53 KAMP RyanPauwels Sauzen - Bingoal10:42
54 VADIC BaptisteVendée U ,,
55 BARRÉ LouisTeam U Nantes Atlantique10:49
56 CASTILLE NoéCross Team Legendre,,
57 MASCIARELLI LorenzoPauwels Sauzen - Bingoal11:14
58 HARVEY DeanCC Étupes11:30
59 PRIES CedricLeopard Pro Cycling11:43
60 ZANGERLE EmanuelTirol KTM Cycling Team,,
61 CARPENTIER FlorianPremier Tech U23 Cycling Project12:17
62 PAULUS MilanLotto - Soudal U2312:38
63 GEORGE DylanTeam BridgeLane12:42
64 GRÉGOIRE RomainEquipe continentale Groupama-FDJ12:46
65 MARAIS BenjaminVendée U 12:49
66 POLLEFLIET GianlucaLotto - Soudal U2312:58
67 PIDCOCK JosephEquipe continentale Groupama-FDJ13:09
68 CULVERWELL SamTrinity Racing,,
69 LAVERICK JosephHagens Berman Axeon13:34
70 DE POOTER DriesHagens Berman Axeon13:35
71 ANDERSEN KasperHagens Berman Axeon13:37
72 KEUP Pierre-PascalGermany,,
73 SANDER HANSEN MarcusUno-X Dare Development Team13:38
74 SEGAERT AlecLotto - Soudal U23,,
75 CHARRIN AloïsTudor Pro Cycling Team,,
76 LEIJNSE EnzoDevelopment Team DSM,,
77 LØLAND Sakarias KollerUno-X Dare Development Team,,
78 PLAMONDON RobinPremier Tech U23 Cycling Project,,
79 THOMAS ThéoCC Étupes,,
80 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ13:58
81 VAN UDEN CasperDevelopment Team DSM,,
82 MASON CameronTrinity Racing14:03
83 SLAMZHANOV OrkenAstana Qazaqstan Development Team14:13
84 EDDY PatrickDevelopment Team DSM14:19
85 PEZZO ROSOLA KevinTirol KTM Cycling Team14:30
86 TONEATTI DavideAstana Qazaqstan Development Team,,
87 BARAN SimonCC Étupes14:35
88 KRETSCHY MoritzGermany15:57
89 PERRY TobyHagens Berman Axeon17:07


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
14▲3 Team U Nantes AtlantiqueCT 22:53:36..
21▼1 Team VorarlbergCT0:04
0:04
..
32▼1 Team BridgeLaneCT2:22
2:22
..
45▲1 Equipo Kern PharmaPRT3:37
3:37
..
56▲1 St Michel - Auber93CT5:52
5:52
..
63▼3 Uno-X Dare Development TeamCT6:52
6:52
..
77- Equipe continentale Groupama-FDJCT7:23
7:23
..
813▲5 Leopard Pro CyclingCT10:08
10:08
..
99- Tirol KTM Cycling TeamCT10:26
10:26
..
1012▲2 Jumbo-Visma Development TeamCT13:14
13:14
..
118▼3 Pauwels Sauzen - BingoalP-CRO16:23
16:23
..
1211▼1 Elkov - KasperCT18:11
18:11
..
1314▲1 AVC Aix-en-ProvenceCLUB22:02
22:02
..
1415▲1 Lotto - Soudal U23CLUB23:14
23:14
..
1510▼5 CC ÉtupesCLUB23:25
23:25
..
1616- Trinity RacingCT28:00
28:00
..
1717- Premier Tech U23 Cycling ProjectCT29:28
29:28
..
1819▲1 Tudor Pro Cycling TeamCT32:03
32:03
..
1918▼1 Philippe Wagner CyclingCLUB34:26
34:26
..
2021▲1 GermanyNAT35:27
35:27
..
2120▼1 Development Team DSMCT48:16
48:16
..
2222- Vendée U CLUB50:57
50:57
..
2323- Hagens Berman AxeonCT51:55
51:55
..
2424- Astana Qazaqstan Development TeamCT55:40
55:40
..
2525- Cross Team LegendreP-CRO57:43
57:43
..
2626- EF Education-NIPPO Development TeamCT1:09:06
1:09:06
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

    Race profile