2022
2024
«
»
2023»19th

Tour Alsace

(2.2)
2023»Stage 2»Rust (Europa-Park)Sélestat(166.1km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
15+0:02126
Sprint
SKERL Daniel Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD753:43:18
26+0:02167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich32,,
0:00
360+0:16134
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence11,,
0:00
494+0:2222
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
512+0:083
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing,,
0:00
654+0:1431
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:00
78+0:07106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team,,
0:00
825+0:1052
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U ,,
0:00
926+0:1064
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
1037+0:12174
Sprint
LECROQ Jérémy Philippe Wagner Cycling
28Philippe Wagner Cycling,,
0:00
11137+0:4355
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U ,,
0:00
1219+0:09173
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling,,
0:00
1338+0:12146
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:00
1413+0:086
TT
WALKER Max Trinity Racing
22Trinity Racing,,
0:00
1581+0:19113
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
0:00
1695+0:2242
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
0:00
17139+0:45242
Sprint
TENE Rotem Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy,,
0:00
1888+0:21215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes,,
0:00
1949+0:1315
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
2039+0:12181
Classic
22Germany,,
0:00
2127+0:10143
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:00
2289+0:21214
Sprint
CORKERY Dillon CC Étupes
24CC Étupes,,
0:00
2314+0:08164
TT
EDDY Patrick Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich,,
0:00
24104+0:2374
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
25116+0:25175
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling,,
0:00
2640+0:12223
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
2750+0:13155
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
281+0:00102
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team,,
0:00
29105+0:2382
Sprint
ÅRNES Daniel Uno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team,,
0:00
3072+0:1816
TT
VERBRUGGHE Jens Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
31124+0:2885
TT
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
0:00
3220+0:0966
Classic
SVRČEK Martin Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
332+0:0091
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre,,
0:00
3434+0:11233
TT
KNOLLE Jon Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg,,
0:00
3541+0:12221
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
25Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
3682+0:19222
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
377+0:0392
Sprint
BROWN Jim Cross Team Legendre
22Cross Team Legendre,,
0:00
3842+0:12141
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:00
3973+0:18115
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos,,
0:00
409+0:0732
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:00
4128+0:1051
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U ,,
0:00
4257+0:1572
TT
MIKUTIS Aivaras Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
4343+0:12142
Climber
MEEUSSEN Witse Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:00
4415+0:0876
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
4565+0:17192
GC
BURNS Luke Team BridgeLane
25Team BridgeLane,,
0:00
4666+0:17193
TT
JENNER Samuel Team BridgeLane
26Team BridgeLane,,
0:00
4751+0:13156
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
48117+0:25194
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
0:00
4916+0:0871
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
5029+0:10145
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
24Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:00
5174+0:18116
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
0:00
52130+0:29183
Climber
DUCKERT Roman Germany
21Germany,,
0:00
5352+0:1313
Sprint
BOWER Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
5490+0:21212
Climber
ALLARD Matéo CC Étupes
21CC Étupes,,
0:00
55106+0:23204
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
5675+0:18114
Climber
LANGELLA Lenaic Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
0:00
57143+0:54123
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
58132+0:32125
Climber
DA ROS Alessandro Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
5967+0:17232
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg,,
0:00
60107+0:23153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
6183+0:19112
TT
GOLDSTEIN Edo Team Ecoflo Chronos
23Team Ecoflo Chronos,,
0:00
6276+0:1814
Climber
BRENNSÆTER Trym Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
6377+0:184
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
21Trinity Racing,,
0:00
64140+0:4512
Climber
ASKEY Ben Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
65108+0:2384
Climber
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team,,
0:00
6621+0:0933
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:00
6787+0:20202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
6861+0:16165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich,,
0:00
693+0:00105
TT
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:00
7017+0:08166
GC
VAN DEN BROEK Frank Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich,,
0:00
71125+0:2843
GC
DE JONG Nino Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
0:00
72136+0:39196
Classic
WALSH Liam Team BridgeLane
22Team BridgeLane,,
0:00
7353+0:13151
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
7496+0:22122
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
75109+0:23136
Climber
SUTTON Louis AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence,,
0:00
76126+0:2845
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
0:00
7730+0:1056
Climber
PEATFIELD Benjamin Vendée U
19Vendée U ,,
0:00
7822+0:0962
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
79118+0:25195
Classic
ROBOTHAM Rhys Team BridgeLane
22Team BridgeLane,,
0:00
8091+0:21211
Classic
KOERDT Bjoern CC Étupes
19CC Étupes,,
0:00
81110+0:23152
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
8297+0:2244
Climber
HERZOG Emil Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon,,
0:00
8344+0:1224
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
8431+0:1063
GC
HULSMANS Senne Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
8510+0:07104
Sprint
LAWLESS Chris Lotto Dstny Development Team
27Lotto Dstny Development Team,,
0:00
86122+0:26245
Climber
MARTI Pau Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy,,
0:00
8792+0:21213
Sprint
BARAN Simon CC Étupes
20CC Étupes,,
0:00
8893+0:21216
Climber
SPARFEL Louis CC Étupes
19CC Étupes,,
0:00
8935+0:1121
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
9068+0:172
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing,,
0:00
9123+0:09171
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling,,
0:00
9245+0:1225
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
9369+0:17236
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg,,
0:00
9470+0:17231
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:00
95123+0:26246
Climber
PEÑUELA Francisco Joel Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy,,
0:00
96127+0:2896
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
23Cross Team Legendre,,
0:00
9784+0:19224
Sprint
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
9898+0:22124
TT
MILAN Matteo Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
9924+0:0961
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
100119+0:25176
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling,,
0:00
101131+0:31163
Climber
BRINKMAN Joost Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich,,
0:00
10211+0:0734
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:00
10362+0:16243
Climber
MACKELLAR Alastair Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy,,
0:00
10432+0:10144
Sprint
VAN DER POEL David Alpecin-Deceuninck Development Team
31Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:00
10563+0:16235
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
0:00
10699+0:22205
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
107144+0:55244
Climber
MARIS Jesse Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy,,
0:00
108100+0:2223
Climber
PALETTI Luca Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
10936+0:11234
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:00
1104+0:00101
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:00
11146+0:12186
TT
THEILER Ole Germany
20Germany,,
0:00
112101+0:2283
Climber
DALBY Simon Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
0:00
11347+0:12185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany,,
0:00
114111+0:23132
GC
FEINT Camden AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence,,
0:00
115112+0:23201
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
116113+0:2375
Climber
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
117134+0:33182
Climber
CZASA Moritz Germany
21Germany,,
0:00
118114+0:23154
Climber
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
119128+0:2846
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
0:00
120115+0:23135
Climber
MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
0:00
12164+0:16241
GC
BERWICK Sebastian Israel Premier Tech Academy
23Israel Premier Tech Academy,,
0:00
12218+0:081
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing,,
0:00
12333+0:1065
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
12478+0:1811
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
12558+0:15131
Climber
BREUILLARD Nicolas AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence,,
0:00
126133+0:32103
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:00
127102+0:2286
TT
NORDHAGEN Truls Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
0:00
12885+0:19111
Sprint
COQUERET Louis Team Ecoflo Chronos
22Team Ecoflo Chronos,,
0:00
129103+0:2226
Climber
TAROZZI Manuele Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
25Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
13055+0:1436
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:00
13156+0:1435
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:00
13286+0:19225
Climber
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
13371+0:1754
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U ,,
0:00
134129+0:2893
TT
COMBES Simon Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre,,
0:00
135120+0:25191
Climber
PANIZZA James Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
0:00
136121+0:25172
Climber
DEBONS Antoine Philippe Wagner Cycling
25Philippe Wagner Cycling,,
0:00
13779+0:185
Climber
SMITH William Trinity Racing
19Trinity Racing,,
0:00
13848+0:12121
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
13959+0:15133
TT
KNIGHT Oliver AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
0:00
14080+0:1853
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U ,,
0:00
141142+0:51203
Climber
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
142138+0:4394
Sprint
LAUBER Edouard Cross Team Legendre
34Cross Team Legendre,,
0:00
143141+0:4995
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre0:22
0:22
144135+0:37226
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
29Pauwels Sauzen - Bingoal0:25
0:25
145145+0:57206
Sprint
ŠPOLJAR Jaka Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:25
146146+1:21162
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich1:05
1:05
147147+10:5373
TT
REY Tim Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2310:30
10:30
148148+11:00184
Sprint
KÖCH Silas Germany
20Germany10:31
10:31
149149+14:5781
Climber
KULSET Johannes Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team14:34
14:34
DNF41
Sprint
SHMIDT Artem Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-102
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team13:48:14..
25▲391
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre,,
0:00
..
33-105
TT
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:00
..
42▼2101
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:00
..
542▲37126
Sprint
SKERL Daniel Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD0:02
0:02
..
615▲9167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich,,
0:02
..
74▼392
Sprint
BROWN Jim Cross Team Legendre
22Cross Team Legendre0:03
0:03
..
88-106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team0:07
0:07
..
97▼232
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:07
..
109▼1104
Sprint
LAWLESS Chris Lotto Dstny Development Team
27Lotto Dstny Development Team,,
0:07
..
116▼534
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:07
..
1210▼23
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing0:08
0:08
..
1311▼26
TT
WALKER Max Trinity Racing
22Trinity Racing,,
0:08
..
1416▲2164
TT
EDDY Patrick Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich,,
0:08
..
1513▼276
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:08
..
1614▼271
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:08
..
1717-166
GC
VAN DEN BROEK Frank Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich,,
0:08
..
1812▼61
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing,,
0:08
..
1922▲3173
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling0:09
0:09
..
2018▼266
Classic
SVRČEK Martin Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:09
..
2121-33
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:09
..
2220▼262
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:09
..
2323-171
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling,,
0:09
..
2419▼561
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:09
..
2527▲252
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U 0:10
0:10
..
2624▼264
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:10
..
2730▲3143
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:10
..
2828-51
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U ,,
0:10
..
2931▲2145
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
24Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:10
..
3029▼156
Sprint
PEATFIELD Benjamin Vendée U
19Vendée U ,,
0:10
..
3126▼563
Sprint
HULSMANS Senne Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:10
..
3232-144
Sprint
VAN DER POEL David Alpecin-Deceuninck Development Team
31Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:10
..
3325▼865
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:10
..
3434-233
TT
KNOLLE Jon Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg0:11
0:11
..
3546▲1121
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:11
..
3633▼3234
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:11
..
3738▲1174
Sprint
LECROQ Jérémy Philippe Wagner Cycling
28Philippe Wagner Cycling0:12
0:12
..
3835▼3146
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:12
..
3941▲2181
Classic
22Germany,,
0:12
..
4047▲7223
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:12
..
4148▲7221
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
25Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:12
..
4236▼6141
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:12
..
4337▼6142
Climber
MEEUSSEN Witse Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:12
..
4444-24
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:12
..
4545-25
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:12
..
4640▼6186
TT
THEILER Ole Germany
20Germany,,
0:12
..
4739▼8185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany,,
0:12
..
4843▼5121
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD,,
0:12
..
4954▲515
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ0:13
0:13
..
5052▲2155
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:13
..
5150▼1156
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:13
..
5253▲113
Sprint
BOWER Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:13
..
5351▼2151
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:13
..
5456▲231
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:14
0:14
..
5555-36
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:14
..
5657▲135
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:14
..
5760▲372
TT
MIKUTIS Aivaras Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U230:15
0:15
..
5859▲1131
Climber
BREUILLARD Nicolas AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence,,
0:15
..
5958▼1133
TT
KNIGHT Oliver AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
0:15
..
6088▲28134
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence0:16
0:16
..
6164▲3165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich,,
0:16
..
6262-243
Climber
MACKELLAR Alastair Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy,,
0:16
..
6365▲2235
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
0:16
..
6461▼3241
GC
BERWICK Sebastian Israel Premier Tech Academy
23Israel Premier Tech Academy,,
0:16
..
6569▲4192
GC
BURNS Luke Team BridgeLane
25Team BridgeLane0:17
0:17
..
6670▲4193
TT
JENNER Samuel Team BridgeLane
26Team BridgeLane,,
0:17
..
6766▼1232
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg,,
0:17
..
6875▲72
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing,,
0:17
..
6968▼1236
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg,,
0:17
..
7067▼3231
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:17
..
7180▲954
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U ,,
0:17
..
7271▼116
TT
VERBRUGGHE Jens Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ0:18
0:18
..
7377▲4115
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos,,
0:18
..
7479▲5116
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
0:18
..
7578▲3114
Climber
LANGELLA Lenaic Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
0:18
..
7672▼414
Climber
BRENNSÆTER Trym Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:18
..
7774▼34
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
21Trinity Racing,,
0:18
..
7873▼511
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:18
..
7976▼35
Climber
SMITH William Trinity Racing
19Trinity Racing,,
0:18
..
8081▲153
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U ,,
0:18
..
8182▲1113
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos0:19
0:19
..
8285▲3222
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:19
..
8383-112
TT
GOLDSTEIN Edo Team Ecoflo Chronos
23Team Ecoflo Chronos,,
0:19
..
8486▲2224
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:19
..
8584▼1111
Sprint
COQUERET Louis Team Ecoflo Chronos
22Team Ecoflo Chronos,,
0:19
..
8687▲1225
Sprint
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:19
..
8796▲9202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team0:20
0:20
..
8890▲2215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes0:21
0:21
..
8992▲3214
Sprint
CORKERY Dillon CC Étupes
24CC Étupes,,
0:21
..
9091▲1212
Climber
ALLARD Matéo CC Étupes
21CC Étupes,,
0:21
..
9193▲2211
Climber
KOERDT Bjoern CC Étupes
19CC Étupes,,
0:21
..
9294▲2213
Sprint
BARAN Simon CC Étupes
20CC Étupes,,
0:21
..
9389▼4216
Climber
SPARFEL Louis CC Étupes
19CC Étupes,,
0:21
..
94103▲922
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè0:22
0:22
..
95105▲1042
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
0:22
..
9697▲1122
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:22
..
97104▲744
Climber
HERZOG Emil Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon,,
0:22
..
9898-124
TT
MILAN Matteo Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:22
..
9995▼4205
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:22
..
100102▲223
Climber
PALETTI Luca Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:22
..
10199▼283
Climber
DALBY Simon Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
0:22
..
102100▼286
TT
NORDHAGEN Truls Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
0:22
..
103101▼226
Climber
TAROZZI Manuele Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
25Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:22
..
104118▲1474
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U230:23
0:23
..
105109▲482
Sprint
ÅRNES Daniel Uno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team,,
0:23
..
106108▲2204
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team,,
0:23
..
107115▲8153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:23
..
108111▲384
Climber
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team,,
0:23
..
109114▲5136
Climber
SUTTON Louis AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence,,
0:23
..
110117▲7152
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:23
..
111112▲1132
GC
FEINT Camden AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence,,
0:23
..
112107▼5201
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:23
..
113120▲775
Climber
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:23
..
114116▲2154
Climber
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:23
..
115113▼2135
Climber
MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
0:23
..
116126▲10175
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling0:25
0:25
..
117121▲4194
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
0:25
..
118122▲4195
Classic
ROBOTHAM Rhys Team BridgeLane
22Team BridgeLane,,
0:25
..
119125▲6176
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling,,
0:25
..
120123▲3191
Climber
PANIZZA James Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
0:25
..
121124▲3172
Climber
DEBONS Antoine Philippe Wagner Cycling
25Philippe Wagner Cycling,,
0:25
..
122127▲5245
Climber
MARTI Pau Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy0:26
0:26
..
123128▲5246
Climber
PEÑUELA Francisco Joel Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy,,
0:26
..
124134▲1085
TT
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team0:28
0:28
..
125133▲843
TT
DE JONG Nino Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
0:28
..
126132▲645
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
0:28
..
127130▲396
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
23Cross Team Legendre,,
0:28
..
128131▲346
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
0:28
..
129129-93
TT
COMBES Simon Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre,,
0:28
..
130135▲5183
Climber
DUCKERT Roman Germany
21Germany0:29
0:29
..
131137▲6163
Climber
BRINKMAN Joost Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich0:31
0:31
..
132138▲6125
Climber
DA ROS Alessandro Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD0:32
0:32
..
133140▲7103
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:32
..
134142▲8182
Climber
CZASA Moritz Germany
21Germany0:33
0:33
..
13549▼86226
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
29Pauwels Sauzen - Bingoal0:37
0:37
..
136143▲7196
Classic
WALSH Liam Team BridgeLane
22Team BridgeLane0:39
0:39
..
137145▲855
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U 0:43
0:43
..
138144▲694
Sprint
LAUBER Edouard Cross Team Legendre
34Cross Team Legendre,,
0:43
..
139146▲7242
Sprint
TENE Rotem Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy0:45
0:45
..
140147▲712
Climber
ASKEY Ben Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:45
..
141141-95
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre0:49
0:49
..
142148▲6203
Sprint
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team0:51
0:51
..
143149▲6123
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD0:54
0:54
..
144150▲6244
Climber
MARIS Jesse Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy0:55
0:55
..
145139▼6206
Sprint
ŠPOLJAR Jaka Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team0:57
0:57
..
14663▼83162
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich1:21
1:21
..
147119▼2873
TT
REY Tim Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2310:53
10:53
..
148136▼12184
Sprint
KÖCH Silas Germany
20Germany11:00
11:00
..
149110▼3981
Climber
KULSET Johannes Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team14:57
14:57
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1126
Sprint
SKERL Daniel Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD48+48
2167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich40+40
3134
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence34+34
422
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè28+28
53
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing22+22
631
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team18+18
7106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team14+14
895
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre10+10
952
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U 10+10
10165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich6+6
1164
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team6+6
12182
Sprint
CZASA Moritz Germany
21Germany6+6
1391
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre5+5
1425
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè3+3
1554
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 3+3
16202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team3+3
1734
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team2+2
1821
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè2+2
19174
Sprint
LECROQ Jérémy Philippe Wagner Cycling
28Philippe Wagner Cycling2+2
202
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing2+2
21166
GC
VAN DEN BROEK Frank Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich1+1
22243
Climber
MACKELLAR Alastair Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
154
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

KOM Sprint (4) la Blind (39 km)

#RiderTeamPoints
1 GROLIER LucasVendée U 1


RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-102
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team3:48:14..
23▲1105
TT
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:00
..
32▼1101
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:00
..
429▲25126
Sprint
SKERL Daniel Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD0:02
0:02
..
512▲7167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich,,
0:02
..
66-106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team0:07
0:07
..
75▼232
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:07
..
84▼434
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:07
..
97▼23
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing0:08
0:08
..
108▼26
TT
WALKER Max Trinity Racing
22Trinity Racing,,
0:08
..
1113▲2164
TT
EDDY Patrick Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich,,
0:08
..
1210▼276
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:08
..
1311▼271
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:08
..
149▼51
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing,,
0:08
..
1514▼166
Classic
SVRČEK Martin Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team0:09
0:09
..
1617▲133
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:09
..
1716▼162
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:09
..
1815▼361
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:09
..
1918▼164
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team0:10
0:10
..
2021▲151
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U ,,
0:10
..
2122▲156
Climber
PEATFIELD Benjamin Vendée U
19Vendée U ,,
0:10
..
2220▼263
Climber
HULSMANS Senne Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:10
..
2319▼465
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:10
..
2433▲921
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè0:11
0:11
..
2523▼2146
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team0:12
0:12
..
2628▲2181
Classic
22Germany,,
0:12
..
2724▼3141
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:12
..
2825▼3142
Climber
MEEUSSEN Witse Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:12
..
2931▲224
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:12
..
3032▲225
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:12
..
3127▼4186
TT
THEILER Ole Germany
20Germany,,
0:12
..
3226▼6185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany,,
0:12
..
3330▼3121
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD,,
0:12
..
3436▲215
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ0:13
0:13
..
3534▼1155
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:13
..
3635▼113
Sprint
BOWER Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:13
..
3738▲131
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:14
0:14
..
3837▼136
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:14
..
3939-35
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:14
..
4041▲172
TT
MIKUTIS Aivaras Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U230:15
0:15
..
4140▼1133
TT
KNIGHT Oliver AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
0:15
..
4244▲2165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich0:16
0:16
..
4342▼1243
Climber
MACKELLAR Alastair Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy,,
0:16
..
4449▲52
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing0:17
0:17
..
4545-16
TT
VERBRUGGHE Jens Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ0:18
0:18
..
4651▲5115
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos,,
0:18
..
4753▲6116
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
0:18
..
4852▲4114
Climber
LANGELLA Lenaic Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
0:18
..
4946▼314
Climber
BRENNSÆTER Trym Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:18
..
5048▼24
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
21Trinity Racing,,
0:18
..
5147▼411
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:18
..
5250▼25
Climber
SMITH William Trinity Racing
19Trinity Racing,,
0:18
..
5354▲153
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U ,,
0:18
..
5455▲1113
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos0:19
0:19
..
5557▲2222
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:19
..
5658▲2224
Sprint
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:19
..
5756▼1111
Sprint
COQUERET Louis Team Ecoflo Chronos
22Team Ecoflo Chronos,,
0:19
..
5859▲1225
Sprint
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:19
..
5966▲7202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team0:20
0:20
..
6061▲1215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes0:21
0:21
..
6162▲1212
Climber
ALLARD Matéo CC Étupes
21CC Étupes,,
0:21
..
6263▲1211
Climber
KOERDT Bjoern CC Étupes
19CC Étupes,,
0:21
..
6364▲1213
Sprint
BARAN Simon CC Étupes
20CC Étupes,,
0:21
..
6460▼4216
Climber
SPARFEL Louis CC Étupes
19CC Étupes,,
0:21
..
6572▲722
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè0:22
0:22
..
6674▲842
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
0:22
..
6767-122
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:22
..
6873▲544
Climber
HERZOG Emil Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon,,
0:22
..
6968▼1124
TT
MILAN Matteo Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:22
..
7065▼5205
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:22
..
7171-23
Climber
PALETTI Luca Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:22
..
7269▼383
Climber
DALBY Simon Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
0:22
..
7370▼386
TT
NORDHAGEN Truls Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
0:22
..
7485▲1174
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U230:23
0:23
..
7577▲2204
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team,,
0:23
..
7682▲6153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:23
..
7779▲284
Climber
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team,,
0:23
..
7881▲3136
Climber
SUTTON Louis AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence,,
0:23
..
7984▲5152
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:23
..
8080-132
GC
FEINT Camden AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence,,
0:23
..
8176▼5201
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:23
..
8287▲575
Climber
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:23
..
8383-154
Climber
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:23
..
8488▲4194
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane0:25
0:25
..
8590▲5176
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling,,
0:25
..
8689▲3191
Climber
PANIZZA James Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
0:25
..
8791▲4245
Climber
MARTI Pau Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy0:26
0:26
..
8892▲4246
Climber
PEÑUELA Francisco Joel Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy,,
0:26
..
8996▲785
TT
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team0:28
0:28
..
9095▲543
TT
DE JONG Nino Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
0:28
..
9194▲345
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
0:28
..
9293▲146
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
0:28
..
9397▲4183
Climber
DUCKERT Roman Germany
21Germany0:29
0:29
..
9499▲5163
Climber
BRINKMAN Joost Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich0:31
0:31
..
95100▲5125
Climber
DA ROS Alessandro Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD0:32
0:32
..
96102▲6103
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:32
..
97104▲7182
Climber
CZASA Moritz Germany
21Germany0:33
0:33
..
98105▲7196
Classic
WALSH Liam Team BridgeLane
22Team BridgeLane0:39
0:39
..
99106▲7242
Sprint
TENE Rotem Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy0:45
0:45
..
100107▲712
Climber
ASKEY Ben Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:45
..
101103▲295
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre0:49
0:49
..
102108▲6203
Sprint
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team0:51
0:51
..
103109▲6123
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD0:54
0:54
..
104110▲6244
Climber
MARIS Jesse Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy0:55
0:55
..
105101▼4206
Sprint
ŠPOLJAR Jaka Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team0:57
0:57
..
10643▼63162
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich1:21
1:21
..
10786▼2173
TT
REY Tim Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2310:53
10:53
..
10898▼10184
Sprint
KÖCH Silas Germany
20Germany11:00
11:00
..
10978▼3181
Climber
KULSET Johannes Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team14:57
14:57
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 SKERL DanielCycling Team Friuli ASD3:43:18
2 VAN MECHELEN VladDevelopment Team dsm-firmenich,,
3 CONFORTI LorenzoGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
4 DONALDSON RobertTrinity Racing,,
5 SIMMONS ColbyJumbo-Visma Development Team,,
6 VAN DE WYNKELE LorenzLotto Dstny Development Team,,
7 RACCAGNI NOVIERO AndreaSoudal - Quick-Step Devo Team,,
8 VERSTRYNGE EmielAlpecin-Deceuninck Development Team,,
9 WALKER MaxTrinity Racing,,
10 JACOB PhilippeTeam Ecoflo Chronos,,
11 ANDERSEN KasperHagens Berman Axeon,,
12 TENE RotemIsrael Premier Tech Academy,,
13 RYE-JOHNSEN JonCC Étupes,,
14 HOBBS NoahEquipe continentale Groupama-FDJ,,
15 KEUP Pierre-PascalGermany,,
16 EDDY PatrickDevelopment Team dsm-firmenich,,
17 TENDON ArnaudTudor Pro Cycling Team U23,,
18 TEUTENBERG Tim TornLeopard TOGT Pro Cycling,,
19 DE DECKER TijlLotto Dstny Development Team,,
20 VERBRUGGHE JensEquipe continentale Groupama-FDJ,,
21 MADSEN ErikUno-X Dare Development Team,,
22 SVRČEK MartinSoudal - Quick-Step Devo Team,,
23 DE BRUYCKERE KayPauwels Sauzen - Bingoal,,
24 LAURANCE AxelAlpecin-Deceuninck Development Team,,
25 RIVARD NicolasTeam Ecoflo Chronos,,
26 BELLETTA Dario IgorJumbo-Visma Development Team,,
27 HUBY AntoineVendée U ,,
28 MIKUTIS AivarasTudor Pro Cycling Team U23,,
29 MEEUSSEN WitseAlpecin-Deceuninck Development Team,,
30 WEISS FabianTudor Pro Cycling Team U23,,
31 MARRIAGE ZacTeam BridgeLane,,
32 RONDEL MathysTudor Pro Cycling Team U23,,
33 VALENTI LukeTeam Ecoflo Chronos,,
34 DUCKERT RomanGermany,,
35 BOWER LewisEquipe continentale Groupama-FDJ,,
36 ALLARD MatéoCC Étupes,,
37 ROSNER LinusTirol KTM Cycling Team,,
38 LANGELLA LenaicTeam Ecoflo Chronos,,
39 DEBIASI AndreaCycling Team Friuli ASD,,
40 DA ROS AlessandroCycling Team Friuli ASD,,
41 SKIVILD Robin JuelLeopard TOGT Pro Cycling,,
42 BRENNSÆTER TrymEquipe continentale Groupama-FDJ,,
43 JOHNSTON LiamTrinity Racing,,
44 ASKEY BenEquipe continentale Groupama-FDJ,,
45 GRENAAE AlfredUno-X Dare Development Team,,
46 BOVEN LarsJumbo-Visma Development Team,,
47 DODD MatthewTirol KTM Cycling Team,,
48 KÄRSTEN MoritzDevelopment Team dsm-firmenich,,
49 GIDDINGS JoshuaLotto Dstny Development Team,,
50 DE JONG NinoHagens Berman Axeon,,
51 WALSH LiamTeam BridgeLane,,
52 BORTOLUZZI GiovanniCycling Team Friuli ASD,,
53 SUTTON LouisAVC Aix-en-Provence,,
54 JOHNSON CooperHagens Berman Axeon,,
55 PEATFIELD BenjaminVendée U ,,
56 CRAPS LarsSoudal - Quick-Step Devo Team,,
57 KOERDT BjoernCC Étupes,,
58 BETTENDORFF LoïcLeopard TOGT Pro Cycling,,
59 HERZOG EmilHagens Berman Axeon,,
60 PINARELLO AlessandroGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
61 HULSMANS SenneSoudal - Quick-Step Devo Team,,
62 MARTI PauIsrael Premier Tech Academy,,
63 BARAN SimonCC Étupes,,
64 SPARFEL LouisCC Étupes,,
65 MARTINELLI AlessioGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
66 BROWNING FergusTrinity Racing,,
67 SCALCO MatteoGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
68 PEÑUELA Francisco JoelIsrael Premier Tech Academy,,
69 LAURYSSEN YorbenPauwels Sauzen - Bingoal,,
70 MILAN MatteoCycling Team Friuli ASD,,
71 LECERF William JuniorSoudal - Quick-Step Devo Team,,
72 SENICOURT KylianPhilippe Wagner Cycling,,
73 BRINKMAN JoostDevelopment Team dsm-firmenich,,
74 KRAMER JesseJumbo-Visma Development Team,,
75 MACKELLAR AlastairIsrael Premier Tech Academy,,
76 SCHRETTL MarcoTirol KTM Cycling Team,,
77 MARIS JesseIsrael Premier Tech Academy,,
78 PALETTI LucaGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
79 SEGAERT AlecLotto Dstny Development Team,,
80 THEILER OleGermany,,
81 DALBY SimonUno-X Dare Development Team,,
82 KRETSCHY MoritzGermany,,
83 FEINT CamdenAVC Aix-en-Provence,,
84 HAJEK AlexanderTirol KTM Cycling Team,,
85 WALKER ZacharyTudor Pro Cycling Team U23,,
86 CZASA MoritzGermany,,
87 SØGAARD Kasper VibergLeopard TOGT Pro Cycling,,
88 PLACE MaxenceHagens Berman Axeon,,
89 REES OliverTrinity Racing,,
90 SAVINO FedericoSoudal - Quick-Step Devo Team,,
91 GOLLIKER JoshuaEquipe continentale Groupama-FDJ,,
92 DEBRUYNE RamsesLotto Dstny Development Team,,
93 NORDHAGEN TrulsUno-X Dare Development Team,,
94 COQUERET LouisTeam Ecoflo Chronos,,
95 VAN BEKKUM DarrenJumbo-Visma Development Team,,
96 MATTIO PietroJumbo-Visma Development Team,,
97 VANDERLINDEN LukasPauwels Sauzen - Bingoal,,
98 PANIZZA JamesTeam BridgeLane,,
99 SMITH WilliamTrinity Racing,,
100 ERMAKOV RomanCycling Team Friuli ASD,,
101 KNIGHT OliverAVC Aix-en-Provence,,
102 COWAN QuentinVendée U ,,
103 EVERTSEN-HEGREBERG SimenTirol KTM Cycling Team,,
104 LELANDAIS RémiCross Team Legendre0:22
105 ŠPOLJAR JakaTirol KTM Cycling Team0:25
106 LEIJNSE EnzoDevelopment Team dsm-firmenich1:05
107 REY TimTudor Pro Cycling Team U2310:30
108 KÖCH SilasGermany10:31
109 KULSET JohannesUno-X Dare Development Team14:34
DNF SHMIDT ArtemHagens Berman Axeon-


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Lotto Dstny Development TeamCT 11:24:42..
22- Jumbo-Visma Development TeamCT0:23
0:23
..
33- Trinity RacingCT0:24
0:24
..
44- Development Team dsm-firmenichCT,,
0:24
..
55- Soudal - Quick-Step Devo TeamCT0:27
0:27
..
66- Philippe Wagner CyclingCLUB0:30
0:30
..
77- Vendée U CLUB,,
0:30
..
88- Alpecin-Deceuninck Development TeamCT,,
0:30
..
99- Tudor Pro Cycling Team U23CT0:31
0:31
..
1010- Cross Team LegendreP-CRO0:34
0:34
..
1113▲2 Pauwels Sauzen - BingoalP-CRO0:36
0:36
..
1211▼1 GermanyNAT,,
0:36
..
1312▼1 Green Project - Bardiani CSF - FaizanèPRT,,
0:36
..
1414- Team VorarlbergCT0:38
0:38
..
1515- Leopard TOGT Pro CyclingCT0:39
0:39
..
1616- Equipe continentale Groupama-FDJCT0:44
0:44
..
1717- Cycling Team Friuli ASDCT0:46
0:46
..
1818- AVC Aix-en-ProvenceCLUB0:50
0:50
..
1919- Team Ecoflo ChronosCT0:54
0:54
..
2020- Israel Premier Tech AcademyCT0:58
0:58
..
2121- Team BridgeLaneCT0:59
0:59
..
2222- CC ÉtupesCLUB1:03
1:03
..
2323- Hagens Berman AxeonCT1:06
1:06
..
2425▲1 Uno-X Dare Development TeamCT1:07
1:07
..
2524▼1 Tirol KTM Cycling TeamCT,,
1:07
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

    Race profile