2022
2024
«
»
2023»19th

Tour Alsace

(2.2)
2023»Stage 4»TagolsheimAltkirch(197km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
118+2:19141
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team754:27:55
280+14:2915
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ32,,
0:00
366+11:0031
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team11,,
0:00
484+14:35155
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
546+6:14123
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
63+0:5451
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U ,,
0:00
753+8:1066
Classic
SVRČEK Martin Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
873+13:1232
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:00
9102+16:24104
Sprint
LAWLESS Chris Lotto Dstny Development Team
27Lotto Dstny Development Team,,
0:00
10100+16:1222
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
1167+11:0164
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
1241+5:04212
Climber
ALLARD Matéo CC Étupes
21CC Étupes,,
0:00
1389+14:4582
Sprint
ÅRNES Daniel Uno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team,,
0:00
14106+18:53181
Classic
22Germany,,
0:00
15103+17:3085
TT
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
0:00
166+1:25166
GC
VAN DEN BROEK Frank Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich,,
0:00
1756+8:2974
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
1812+1:38131
Climber
BREUILLARD Nicolas AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence,,
0:00
199+1:3124
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
205+1:2261
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
212+0:1871
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
2233+3:32216
Climber
SPARFEL Louis CC Étupes
19CC Étupes,,
0:00
2311+1:36135
Climber
MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
0:00
248+1:28156
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
2544+6:06224
Sprint
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
2613+1:40192
GC
BURNS Luke Team BridgeLane
25Team BridgeLane,,
0:00
2720+2:23145
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
24Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:00
2859+9:43175
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling,,
0:00
294+1:12236
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg,,
0:00
3023+2:42222
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
3176+13:341
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing,,
0:00
3296+16:0113
Sprint
BOWER Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
3328+3:13194
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
0:00
34104+18:1555
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U ,,
0:00
3590+14:45152
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
3683+14:34223
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
3716+1:43142
Climber
MEEUSSEN Witse Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:00
3886+14:41204
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
3961+9:58124
TT
MILAN Matteo Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
4035+4:036
TT
WALKER Max Trinity Racing
22Trinity Racing,,
0:00
4138+4:30106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team,,
0:00
42108+19:27102
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team,,
0:00
4314+1:40231
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:00
4485+14:41113
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
0:00
4549+6:4775
Classic
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
4681+14:3252
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U ,,
0:00
4742+5:24151
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
4830+3:17122
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
4926+3:07226
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
29Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
5025+2:4544
Climber
HERZOG Emil Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon,,
0:00
5117+2:1193
TT
COMBES Simon Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre,,
0:00
5269+11:412
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing,,
0:00
5327+3:11201
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
541+0:00241
GC
BERWICK Sebastian Israel Premier Tech Academy
23Israel Premier Tech Academy,,
0:00
5536+4:0476
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
5665+10:44234
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:00
5760+9:57225
TT
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
5832+3:2734
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:00
5931+3:20205
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
6019+2:22171
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling,,
0:00
6154+8:1443
Climber
DE JONG Nino Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
0:00
6251+7:36221
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
25Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
6315+1:4236
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:00
6424+2:42112
TT
GOLDSTEIN Edo Team Ecoflo Chronos
23Team Ecoflo Chronos,,
0:00
6534+3:56211
TT
KOERDT Bjoern CC Étupes
19CC Étupes,,
0:00
6662+10:18176
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling,,
0:00
677+1:25185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany,,
0:00
6822+2:394
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
21Trinity Racing,,
0:00
6943+5:4384
GC
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team,,
0:00
7050+7:35195
Classic
ROBOTHAM Rhys Team BridgeLane
22Team BridgeLane,,
0:00
7188+14:43153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
7255+8:2035
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:00
7321+2:3525
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
7471+12:03186
TT
THEILER Ole Germany
20Germany,,
0:00
7529+3:1311
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
7645+6:1214
Climber
BRENNSÆTER Trym Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
7791+14:5096
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
23Cross Team Legendre,,
0:00
7882+14:33121
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
7937+4:1053
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U ,,
0:00
8097+16:01167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich,,
0:00
81101+16:20101
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
0:00
82109+19:48213
Sprint
BARAN Simon CC Étupes
20CC Étupes,,
0:00
8364+10:4323
Climber
PALETTI Luca Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
8447+6:20246
Climber
PEÑUELA Francisco Joel Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy,,
0:00
85117+25:1173
TT
REY Tim Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
8652+7:50116
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
0:00
8779+14:25173
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling,,
0:00
8894+15:24133
TT
KNIGHT Oliver AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
0:00
89110+19:4921
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
9010+1:3162
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
9168+11:36146
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:00
9240+5:0183
Climber
DALBY Simon Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
0:00
9387+14:43214
Sprint
CORKERY Dillon CC Étupes
24CC Étupes,,
0:00
9458+9:22202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
95123+30:21184
Sprint
KÖCH Silas Germany
20Germany0:36
0:36
9693+15:24154
Sprint
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling0:40
0:40
9792+15:063
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing0:41
0:41
9898+16:04196
Classic
WALSH Liam Team BridgeLane
22Team BridgeLane0:45
0:45
9975+13:24143
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team0:51
0:51
100112+20:59103
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team1:00
1:00
10199+16:0712
Climber
ASKEY Ben Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
1:00
10272+12:10232
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg1:28
1:28
103107+19:12164
TT
EDDY Patrick Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich1:35
1:35
10439+4:58172
Climber
DEBONS Antoine Philippe Wagner Cycling
25Philippe Wagner Cycling1:43
1:43
10563+10:36233
TT
KNOLLE Jon Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg,,
1:43
10677+14:0433
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team1:59
1:59
10748+6:38183
Climber
DUCKERT Roman Germany
21Germany,,
1:59
10857+9:00245
Climber
MARTI Pau Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy2:46
2:46
10970+11:48115
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos,,
2:46
11095+15:27243
Climber
MACKELLAR Alastair Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy3:44
3:44
111111+20:15162
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich4:03
4:03
112114+22:4154
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U ,,
4:03
113105+18:1626
Climber
TAROZZI Manuele Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
25Green Project - Bardiani CSF - Faizanè4:15
4:15
114115+22:5165
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team6:51
6:51
115113+22:41242
Sprint
TENE Rotem Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy6:54
6:54
11674+13:1942
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
6:54
117124+31:15174
Sprint
LECROQ Jérémy Philippe Wagner Cycling
28Philippe Wagner Cycling12:27
12:27
118119+27:3294
Sprint
LAUBER Edouard Cross Team Legendre
34Cross Team Legendre,,
12:27
11978+14:1446
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
12:27
120118+27:05165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich,,
12:27
121130+36:0945
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
12:27
122122+28:14203
Climber
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
12:27
123121+27:40215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes,,
12:27
124116+24:3895
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre,,
12:27
125128+33:585
Sprint
SMITH William Trinity Racing
19Trinity Racing,,
12:27
126120+27:3691
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre,,
12:27
127126+31:54105
TT
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
12:27
128127+33:41235
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
12:27
129125+31:49134
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence17:56
17:56
130131+44:05126
Sprint
SKERL Daniel Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD29:12
29:12
131132+54:56163
Sprint
BRINKMAN Joost Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich29:14
29:14
132129+36:04125
Sprint
DA ROS Alessandro Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD29:15
29:15
DNF16
TT
VERBRUGGHE Jens Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNF56
TT
PEATFIELD Benjamin Vendée U
19Vendée U -
DNF63
TT
HULSMANS Senne Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team-
DNF72
TT
MIKUTIS Aivaras Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U23-
DNF86
TT
NORDHAGEN Truls Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team-
DNF92
Sprint
BROWN Jim Cross Team Legendre
22Cross Team Legendre-
DNF111
Sprint
COQUERET Louis Team Ecoflo Chronos
22Team Ecoflo Chronos-
DNF114
Climber
LANGELLA Lenaic Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos-
DNF132
GC
FEINT Camden AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence-
DNF136
GC
SUTTON Louis AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence-
DNF144
Sprint
VAN DER POEL David Alpecin-Deceuninck Development Team
31Alpecin-Deceuninck Development Team-
DNF182
Sprint
CZASA Moritz Germany
21Germany-
DNF193
TT
JENNER Samuel Team BridgeLane
26Team BridgeLane-
DNS191
Climber
PANIZZA James Team BridgeLane
19Team BridgeLane-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-241
GC
BERWICK Sebastian Israel Premier Tech Academy
23Israel Premier Tech Academy1 11:36:06..
22-71
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U230:18
0:18
..
33-51
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 0:54
0:54
..
44-236
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg1:12
1:12
..
55-61
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team1:22
1:22
..
66-166
GC
VAN DEN BROEK Frank Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich1:25
1:25
..
77-185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany,,
1:25
..
89▲1156
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling1:28
1:28
..
98▼124
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè1:31
1:31
..
1010-62
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
1:31
..
1111-135
Climber
MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence1:36
1:36
..
1212-131
Climber
BREUILLARD Nicolas AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence1:38
1:38
..
1313-192
GC
BURNS Luke Team BridgeLane
25Team BridgeLane1:40
1:40
..
1414-231
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
1:40
..
1515-36
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team1:42
1:42
..
1616-142
Climber
MEEUSSEN Witse Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team1:43
1:43
..
1718▲193
TT
COMBES Simon Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre2:11
2:11
..
1821▲3141
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team2:19
2:19
..
1919-171
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling2:22
2:22
..
2020-145
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
24Alpecin-Deceuninck Development Team2:23
2:23
..
2122▲125
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè2:35
2:35
..
2223▲14
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
21Trinity Racing2:39
2:39
..
2324▲1222
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal2:42
2:42
..
2425▲1112
TT
GOLDSTEIN Edo Team Ecoflo Chronos
23Team Ecoflo Chronos,,
2:42
..
2526▲144
Climber
HERZOG Emil Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon2:45
2:45
..
2627▲1226
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
29Pauwels Sauzen - Bingoal3:07
3:07
..
2728▲1201
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team3:11
3:11
..
2829▲1194
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane3:13
3:13
..
2930▲111
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
3:13
..
3032▲2122
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD3:17
3:17
..
3133▲2205
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team3:20
3:20
..
3234▲234
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team3:27
3:27
..
3335▲2216
Climber
SPARFEL Louis CC Étupes
19CC Étupes3:32
3:32
..
3436▲2211
Climber
KOERDT Bjoern CC Étupes
19CC Étupes3:56
3:56
..
3537▲26
TT
WALKER Max Trinity Racing
22Trinity Racing4:03
4:03
..
3638▲276
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U234:04
4:04
..
3739▲253
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U 4:10
4:10
..
3840▲2106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team4:30
4:30
..
3931▼8172
Climber
DEBONS Antoine Philippe Wagner Cycling
25Philippe Wagner Cycling4:58
4:58
..
4041▲183
Climber
DALBY Simon Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team5:01
5:01
..
4142▲1212
Climber
ALLARD Matéo CC Étupes
21CC Étupes5:04
5:04
..
4244▲2151
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling5:24
5:24
..
4345▲284
TT
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team5:43
5:43
..
4446▲2224
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal6:06
6:06
..
4547▲214
Climber
BRENNSÆTER Trym Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ6:12
6:12
..
4648▲2123
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD6:14
6:14
..
4750▲3246
Climber
PEÑUELA Francisco Joel Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy6:20
6:20
..
4852▲4183
Climber
DUCKERT Roman Germany
21Germany6:38
6:38
..
4953▲475
Climber
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U236:47
6:47
..
5055▲5195
Classic
ROBOTHAM Rhys Team BridgeLane
22Team BridgeLane7:35
7:35
..
5156▲5221
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
25Pauwels Sauzen - Bingoal7:36
7:36
..
5257▲5116
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos7:50
7:50
..
5358▲566
Classic
SVRČEK Martin Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team8:10
8:10
..
5459▲543
Classic
DE JONG Nino Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon8:14
8:14
..
5560▲535
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team8:20
8:20
..
5661▲574
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U238:29
8:29
..
5749▼8245
Climber
MARTI Pau Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy9:00
9:00
..
5862▲4202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team9:22
9:22
..
5963▲4175
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling9:43
9:43
..
6064▲4225
Classic
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal9:57
9:57
..
6165▲4124
TT
MILAN Matteo Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD9:58
9:58
..
6266▲4176
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling10:18
10:18
..
6367▲4233
TT
KNOLLE Jon Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg10:36
10:36
..
6469▲523
Climber
PALETTI Luca Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè10:43
10:43
..
6570▲5234
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg10:44
10:44
..
6672▲631
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team11:00
11:00
..
6771▲464
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team11:01
11:01
..
6873▲5146
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team11:36
11:36
..
6974▲52
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing11:41
11:41
..
7076▲6115
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos11:48
11:48
..
7177▲6186
TT
THEILER Ole Germany
20Germany12:03
12:03
..
7268▼4232
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg12:10
12:10
..
7381▲832
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team13:12
13:12
..
7451▼2342
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon13:19
13:19
..
7580▲5143
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team13:24
13:24
..
7684▲81
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing13:34
13:34
..
7778▲133
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team14:04
14:04
..
7817▼6146
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon14:14
14:14
..
7987▲8173
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling14:25
14:25
..
8092▲1215
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ14:29
14:29
..
8188▲752
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U 14:32
14:32
..
8291▲9121
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD14:33
14:33
..
8390▲7223
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal14:34
14:34
..
8493▲9155
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling14:35
14:35
..
8595▲10113
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos14:41
14:41
..
8696▲10204
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team,,
14:41
..
8798▲11214
Sprint
CORKERY Dillon CC Étupes
24CC Étupes14:43
14:43
..
88101▲13153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
14:43
..
89100▲1182
Sprint
ÅRNES Daniel Uno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team14:45
14:45
..
90102▲12152
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
14:45
..
91103▲1296
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
23Cross Team Legendre14:50
14:50
..
9286▼63
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing15:06
15:06
..
9399▲6154
Sprint
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling15:24
15:24
..
94111▲17133
TT
KNIGHT Oliver AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
15:24
..
9575▼20243
Climber
MACKELLAR Alastair Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy15:27
15:27
..
96116▲2013
Sprint
BOWER Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ16:01
16:01
..
97115▲18167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich,,
16:01
..
98110▲12196
Classic
WALSH Liam Team BridgeLane
22Team BridgeLane16:04
16:04
..
99107▲812
Climber
ASKEY Ben Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ16:07
16:07
..
100117▲1722
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè16:12
16:12
..
101119▲18101
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team16:20
16:20
..
102120▲18104
Sprint
LAWLESS Chris Lotto Dstny Development Team
27Lotto Dstny Development Team16:24
16:24
..
103121▲1885
TT
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team17:30
17:30
..
104123▲1955
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U 18:15
18:15
..
10585▼2026
Climber
TAROZZI Manuele Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
25Green Project - Bardiani CSF - Faizanè18:16
18:16
..
106126▲20181
Classic
22Germany18:53
18:53
..
107122▲15164
TT
EDDY Patrick Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich19:12
19:12
..
108128▲20102
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team19:27
19:27
..
109131▲22213
Sprint
BARAN Simon CC Étupes
20CC Étupes19:48
19:48
..
110132▲2221
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè19:49
19:49
..
111118▲7162
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich20:15
20:15
..
112135▲23103
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team20:59
20:59
..
113112▼1242
Sprint
TENE Rotem Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy22:41
22:41
..
114124▲1054
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U ,,
22:41
..
115114▼165
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team22:51
22:51
..
11679▼3795
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre24:38
24:38
..
117140▲2373
TT
REY Tim Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2325:11
25:11
..
11894▼24165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich27:05
27:05
..
119106▼1394
Sprint
LAUBER Edouard Cross Team Legendre
34Cross Team Legendre27:32
27:32
..
120108▼1291
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre27:36
27:36
..
12197▼24215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes27:40
27:40
..
122113▼9203
Sprint
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team28:14
28:14
..
123144▲21184
Sprint
KÖCH Silas Germany
20Germany30:21
30:21
..
124125▲1174
Sprint
LECROQ Jérémy Philippe Wagner Cycling
28Philippe Wagner Cycling31:15
31:15
..
12582▼43134
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence31:49
31:49
..
126129▲3105
TT
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team31:54
31:54
..
127137▲10235
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg33:41
33:41
..
128138▲105
GC
SMITH William Trinity Racing
19Trinity Racing33:58
33:58
..
12954▼75125
GC
DA ROS Alessandro Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD36:04
36:04
..
130139▲945
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon36:09
36:09
..
131104▼27126
Sprint
SKERL Daniel Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD44:05
44:05
..
132142▲10163
Sprint
BRINKMAN Joost Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich54:56
54:56
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-126
Sprint
SKERL Daniel Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD48-
27▲531
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team44+24
32▼1167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich40-
4-141
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team34+34
54▼122
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè30+2
6-15
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ29+29
79▲251
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 28+12
83▼5134
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence27+-7
95▼43
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing24-
106▼4241
GC
BERWICK Sebastian Israel Premier Tech Academy
23Israel Premier Tech Academy22-
11-155
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling20+20
128▼471
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2319-
1315▲266
Classic
SVRČEK Martin Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team17+9
1410▼4106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team17+3
15-123
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD16+16
1612▼495
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre14+3
1711▼6236
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg13-
1813▼561
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team10-
1914▼552
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U 10-
2016▼4101
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team8-
2117▼4135
Climber
MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence8-
22-156
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling7+7
2318▼5165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich6-
2419▼5185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany6-
2520▼564
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team6-
26-32
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team6+6
2722▼511
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ5-
28-33
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team5+5
29-164
TT
EDDY Patrick Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich5+5
3023▼791
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre5-
3124▼7166
GC
VAN DEN BROEK Frank Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich5-
32-104
Sprint
LAWLESS Chris Lotto Dstny Development Team
27Lotto Dstny Development Team4+4
3325▼854
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 4-
3426▼825
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè3-
3527▼8202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team3-
3628▼8173
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling3-
37-153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling3+3
38-62
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team2+2
3930▼934
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team2-
4031▼92
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing2-
4129▼1246
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon2-
42-121
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD2+2
4332▼11154
Sprint
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling2-
4434▼1021
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè2-
4533▼12174
Sprint
LECROQ Jérémy Philippe Wagner Cycling
28Philippe Wagner Cycling2-
4635▼1124
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè1-
47-172
Climber
DEBONS Antoine Philippe Wagner Cycling
25Philippe Wagner Cycling1+1
48-84
Climber
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team1+1
4936▼13243
Climber
MACKELLAR Alastair Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy1-
5037▼1355
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U 1-
51-103
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team1+1
52-215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes-7+-7
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
15▲4112
TT
GOLDSTEIN Edo Team Ecoflo Chronos
23Team Ecoflo Chronos36+21
21▼171
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2322-
32▼1241
GC
BERWICK Sebastian Israel Premier Tech Academy
23Israel Premier Tech Academy20-
43▼1236
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg19-
54▼161
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team18-
66-173
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling14-
711▲4153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling13+7
87▼151
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 12-
98▼131
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team10-
109▼135
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team8-
1110▼111
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ6-
12-96
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
23Cross Team Legendre6+6
1312▼154
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 5-
14-33
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team4+4
15-232
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg4+4
1613▼3135
Climber
MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence3-
17-214
Sprint
CORKERY Dillon CC Étupes
24CC Étupes2+2
1814▼4185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany1-
19-156
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling1+1
20-215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes-2+-2
21-134
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence-2+-2
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-71
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23 11:36:24..
22-51
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 0:36
0:36
..
33-61
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team1:04
1:04
..
44-185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany1:07
1:07
..
55-24
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè1:13
1:13
..
66-62
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
1:13
..
77-36
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team1:24
1:24
..
88-142
Climber
MEEUSSEN Witse Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team1:25
1:25
..
910▲1141
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team2:01
2:01
..
1011▲125
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè2:17
2:17
..
1112▲14
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
21Trinity Racing2:21
2:21
..
1213▲1222
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal2:24
2:24
..
1314▲144
Climber
HERZOG Emil Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon2:27
2:27
..
1415▲1201
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team2:53
2:53
..
1516▲1194
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane2:55
2:55
..
1617▲111
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
2:55
..
1718▲1122
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD2:59
2:59
..
1819▲1205
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team3:02
3:02
..
1920▲134
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team3:09
3:09
..
2021▲1216
Climber
SPARFEL Louis CC Étupes
19CC Étupes3:14
3:14
..
2122▲1211
Climber
KOERDT Bjoern CC Étupes
19CC Étupes3:38
3:38
..
2223▲16
TT
WALKER Max Trinity Racing
22Trinity Racing3:45
3:45
..
2324▲176
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U233:46
3:46
..
2425▲153
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U 3:52
3:52
..
2526▲1106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team4:12
4:12
..
2627▲183
Climber
DALBY Simon Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team4:43
4:43
..
2728▲1212
Climber
ALLARD Matéo CC Étupes
21CC Étupes4:46
4:46
..
2830▲284
Climber
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team5:25
5:25
..
2931▲2224
Climber
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal5:48
5:48
..
3032▲214
Climber
BRENNSÆTER Trym Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ5:54
5:54
..
3133▲2123
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD5:56
5:56
..
3235▲3246
Climber
PEÑUELA Francisco Joel Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy6:02
6:02
..
3337▲4183
Climber
DUCKERT Roman Germany
21Germany6:20
6:20
..
3438▲475
Climber
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U236:29
6:29
..
3540▲5116
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos7:32
7:32
..
3641▲566
Classic
SVRČEK Martin Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team7:52
7:52
..
3742▲543
Classic
DE JONG Nino Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon7:56
7:56
..
3843▲535
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team8:02
8:02
..
3944▲574
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U238:11
8:11
..
4034▼6245
Climber
MARTI Pau Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy8:42
8:42
..
4145▲4202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team9:04
9:04
..
4246▲4225
TT
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal9:39
9:39
..
4347▲4124
TT
MILAN Matteo Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD9:40
9:40
..
4448▲4176
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling10:00
10:00
..
4549▲423
Climber
PALETTI Luca Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè10:25
10:25
..
4651▲531
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team10:42
10:42
..
4750▲364
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team10:43
10:43
..
4852▲4146
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team11:18
11:18
..
4953▲42
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing11:23
11:23
..
5055▲5115
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos11:30
11:30
..
5156▲5186
TT
THEILER Ole Germany
20Germany11:45
11:45
..
5259▲732
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team12:54
12:54
..
5336▼1742
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon13:01
13:01
..
5461▲71
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing13:16
13:16
..
5557▲233
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team13:46
13:46
..
569▼4746
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon13:56
13:56
..
5765▲815
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ14:11
14:11
..
5864▲6121
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD14:15
14:15
..
5966▲7155
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling14:17
14:17
..
6068▲8113
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos14:23
14:23
..
6169▲8204
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team,,
14:23
..
6272▲10153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling14:25
14:25
..
6373▲10152
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling14:27
14:27
..
6462▼23
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing14:48
14:48
..
6571▲6154
Sprint
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling15:06
15:06
..
6678▲12133
TT
KNIGHT Oliver AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
15:06
..
6754▼13243
Climber
MACKELLAR Alastair Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy15:09
15:09
..
6883▲1513
Sprint
BOWER Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ15:43
15:43
..
6982▲13167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich,,
15:43
..
7077▲7196
Classic
WALSH Liam Team BridgeLane
22Team BridgeLane15:46
15:46
..
7176▲512
Climber
ASKEY Ben Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ15:49
15:49
..
7284▲1222
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè15:54
15:54
..
7386▲13101
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team16:02
16:02
..
7487▲1385
TT
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team17:12
17:12
..
7589▲14181
Classic
22Germany18:35
18:35
..
7688▲12164
TT
EDDY Patrick Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich18:54
18:54
..
77-102
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team19:09
19:09
..
78-213
Sprint
BARAN Simon CC Étupes
20CC Étupes19:30
19:30
..
79-21
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè19:31
19:31
..
8085▲5162
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich19:57
19:57
..
81-103
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team20:41
20:41
..
8279▼3242
Sprint
TENE Rotem Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy22:23
22:23
..
8381▼265
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team22:33
22:33
..
8458▼2695
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre24:20
24:20
..
85-73
TT
REY Tim Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2324:53
24:53
..
8667▼19165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich26:47
26:47
..
8770▼17215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes27:22
27:22
..
8880▼8203
Sprint
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team27:56
27:56
..
89-184
Sprint
KÖCH Silas Germany
20Germany30:03
30:03
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 LAURANCE AxelAlpecin-Deceuninck Development Team4:27:55
2 HOBBS NoahEquipe continentale Groupama-FDJ,,
3 SIMMONS ColbyJumbo-Visma Development Team,,
4 TEUTENBERG Tim TornLeopard TOGT Pro Cycling,,
5 DEBIASI AndreaCycling Team Friuli ASD,,
6 HUBY AntoineVendée U ,,
7 SVRČEK MartinSoudal - Quick-Step Devo Team,,
8 BELLETTA Dario IgorJumbo-Visma Development Team,,
9 CONFORTI LorenzoGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
10 RACCAGNI NOVIERO AndreaSoudal - Quick-Step Devo Team,,
11 ALLARD MatéoCC Étupes,,
12 KEUP Pierre-PascalGermany,,
13 MADSEN ErikUno-X Dare Development Team,,
14 TENDON ArnaudTudor Pro Cycling Team U23,,
15 PINARELLO AlessandroGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
16 LECERF William JuniorSoudal - Quick-Step Devo Team,,
17 RONDEL MathysTudor Pro Cycling Team U23,,
18 SPARFEL LouisCC Étupes,,
19 LAURYSSEN YorbenPauwels Sauzen - Bingoal,,
20 DE BRUYCKERE KayPauwels Sauzen - Bingoal,,
21 REES OliverTrinity Racing,,
22 BOWER LewisEquipe continentale Groupama-FDJ,,
23 MARRIAGE ZacTeam BridgeLane,,
24 BETTENDORFF LoïcLeopard TOGT Pro Cycling,,
25 MEEUSSEN WitseAlpecin-Deceuninck Development Team,,
26 ROSNER LinusTirol KTM Cycling Team,,
27 MILAN MatteoCycling Team Friuli ASD,,
28 WALKER MaxTrinity Racing,,
29 VAN DE WYNKELE LorenzLotto Dstny Development Team,,
30 DE DECKER TijlLotto Dstny Development Team,,
31 JACOB PhilippeTeam Ecoflo Chronos,,
32 WALKER ZacharyTudor Pro Cycling Team U23,,
33 BORTOLUZZI GiovanniCycling Team Friuli ASD,,
34 HERZOG EmilHagens Berman Axeon,,
35 BROWNING FergusTrinity Racing,,
36 HAJEK AlexanderTirol KTM Cycling Team,,
37 WEISS FabianTudor Pro Cycling Team U23,,
38 VANDERLINDEN LukasPauwels Sauzen - Bingoal,,
39 KRAMER JesseJumbo-Visma Development Team,,
40 SCHRETTL MarcoTirol KTM Cycling Team,,
41 DE JONG NinoHagens Berman Axeon,,
42 VAN BEKKUM DarrenJumbo-Visma Development Team,,
43 KOERDT BjoernCC Étupes,,
44 SENICOURT KylianPhilippe Wagner Cycling,,
45 KRETSCHY MoritzGermany,,
46 JOHNSTON LiamTrinity Racing,,
47 GRENAAE AlfredUno-X Dare Development Team,,
48 SKIVILD Robin JuelLeopard TOGT Pro Cycling,,
49 MATTIO PietroJumbo-Visma Development Team,,
50 SCALCO MatteoGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
51 THEILER OleGermany,,
52 GOLLIKER JoshuaEquipe continentale Groupama-FDJ,,
53 BRENNSÆTER TrymEquipe continentale Groupama-FDJ,,
54 ERMAKOV RomanCycling Team Friuli ASD,,
55 COWAN QuentinVendée U ,,
56 VAN MECHELEN VladDevelopment Team dsm-firmenich,,
57 SEGAERT AlecLotto Dstny Development Team,,
58 BARAN SimonCC Étupes,,
59 PALETTI LucaGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
60 PEÑUELA Francisco JoelIsrael Premier Tech Academy,,
61 REY TimTudor Pro Cycling Team U23,,
62 VALENTI LukeTeam Ecoflo Chronos,,
63 KNIGHT OliverAVC Aix-en-Provence,,
64 MARTINELLI AlessioGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
65 CRAPS LarsSoudal - Quick-Step Devo Team,,
66 VERSTRYNGE EmielAlpecin-Deceuninck Development Team,,
67 DALBY SimonUno-X Dare Development Team,,
68 DODD MatthewTirol KTM Cycling Team,,
69 KÖCH SilasGermany0:36
70 SØGAARD Kasper VibergLeopard TOGT Pro Cycling0:40
71 DONALDSON RobertTrinity Racing0:41
72 WALSH LiamTeam BridgeLane0:45
73 DEBRUYNE RamsesLotto Dstny Development Team1:00
74 ASKEY BenEquipe continentale Groupama-FDJ,,
75 EDDY PatrickDevelopment Team dsm-firmenich1:35
76 BOVEN LarsJumbo-Visma Development Team1:59
77 DUCKERT RomanGermany,,
78 MARTI PauIsrael Premier Tech Academy2:46
79 RIVARD NicolasTeam Ecoflo Chronos,,
80 MACKELLAR AlastairIsrael Premier Tech Academy3:44
81 LEIJNSE EnzoDevelopment Team dsm-firmenich4:03
82 SAVINO FedericoSoudal - Quick-Step Devo Team6:51
83 TENE RotemIsrael Premier Tech Academy6:54
84 ANDERSEN KasperHagens Berman Axeon,,
85 PLACE MaxenceHagens Berman Axeon12:27
86 KÄRSTEN MoritzDevelopment Team dsm-firmenich,,
87 JOHNSON CooperHagens Berman Axeon,,
88 EVERTSEN-HEGREBERG SimenTirol KTM Cycling Team,,
89 RYE-JOHNSEN JonCC Étupes,,
90 LELANDAIS RémiCross Team Legendre,,
91 SMITH WilliamTrinity Racing,,
92 GIDDINGS JoshuaLotto Dstny Development Team,,
93 SKERL DanielCycling Team Friuli ASD29:12
94 BRINKMAN JoostDevelopment Team dsm-firmenich29:14
95 DA ROS AlessandroCycling Team Friuli ASD29:15
DNF CZASA MoritzGermany-
DNF SUTTON LouisAVC Aix-en-Provence-
DNF FEINT CamdenAVC Aix-en-Provence-
DNF LANGELLA LenaicTeam Ecoflo Chronos-
DNF COQUERET LouisTeam Ecoflo Chronos-
DNF NORDHAGEN TrulsUno-X Dare Development Team-
DNF MIKUTIS AivarasTudor Pro Cycling Team U23-
DNF HULSMANS SenneSoudal - Quick-Step Devo Team-
DNF PEATFIELD BenjaminVendée U -
DNF VERBRUGGHE JensEquipe continentale Groupama-FDJ-
DNS PANIZZA JamesTeam BridgeLane-


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Alpecin-Deceuninck Development TeamCT 34:54:49..
23▲1 Tudor Pro Cycling Team U23CT4:36
4:36
..
34▲1 Soudal - Quick-Step Devo TeamCT4:38
4:38
..
45▲1 Pauwels Sauzen - BingoalP-CRO4:45
4:45
..
56▲1 Team BridgeLaneCT5:49
5:49
..
67▲1 CC ÉtupesCLUB6:01
6:01
..
79▲2 Jumbo-Visma Development TeamCT6:46
6:46
..
810▲2 Team VorarlbergCT6:50
6:50
..
911▲2 Green Project - Bardiani CSF - FaizanèPRT8:08
8:08
..
1012▲2 Philippe Wagner CyclingCLUB8:20
8:20
..
1113▲2 Cycling Team Friuli ASDCT8:47
8:47
..
128▼4 Israel Premier Tech AcademyCT8:49
8:49
..
1314▲1 Team Ecoflo ChronosCT9:07
9:07
..
1415▲1 Tirol KTM Cycling TeamCT9:24
9:24
..
1516▲1 AVC Aix-en-ProvenceCLUB10:02
10:02
..
162▼14 Hagens Berman AxeonCT11:14
11:14
..
1717- Trinity RacingCT11:33
11:33
..
1818- Vendée U CLUB13:01
13:01
..
1919- GermanyNAT13:18
13:18
..
2020- Leopard TOGT Pro CyclingCT15:00
15:00
..
2121- Equipe continentale Groupama-FDJCT17:27
17:27
..
2222- Uno-X Dare Development TeamCT18:57
18:57
..
2324▲1 Development Team dsm-firmenichCT25:58
25:58
..
2425▲1 Lotto Dstny Development TeamCT30:36
30:36
..
2523▼2 Cross Team LegendreP-CRO33:59
33:59
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    29 July 2023
  • Start time:
    11:30
  • Avg. speed winner:
    44.118 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    197 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    55
  • Vert. meters:
    2170
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

    Race profile