2022
2024
«
»
2023»19th

Tour Alsace

(2.2)
2023»Stage 5 (Final)»RibeauvilleCernay(137.7km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
13+0:36166
GC
VAN DEN BROEK Frank Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich753:06:06
24+0:4161
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team32,,
0:00
316+1:594
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
21Trinity Racing11,,
0:00
467+16:07101
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team0:21
0:21
56+1:2824
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè0:31
0:31
67+1:2862
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:31
717+2:19171
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling,,
0:31
810+1:3936
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:31
922+3:1011
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:31
101+0:00241
GC
BERWICK Sebastian Israel Premier Tech Academy
23Israel Premier Tech Academy0:34
0:34
112+0:1871
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:34
1260+14:41155
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling0:40
0:40
1365+15:123
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing,,
0:40
1477+19:18164
TT
EDDY Patrick Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich,,
0:40
1551+11:0331
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:40
1655+13:1832
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:40
1718+2:25141
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:40
1829+4:096
TT
WALKER Max Trinity Racing
22Trinity Racing,,
0:40
1920+2:48222
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:40
2042+8:1666
Classic
SVRČEK Martin Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:40
2137+6:20123
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD,,
0:40
2276+18:59181
Classic
22Germany,,
0:40
2332+5:10212
Climber
ALLARD Matéo CC Étupes
21CC Étupes,,
0:40
2423+3:13226
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
29Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:40
2557+13:401
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing,,
0:40
2633+5:4984
TT
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team,,
0:40
2712+1:44131
Climber
BREUILLARD Nicolas AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence,,
0:40
2827+3:38216
Climber
SPARFEL Louis CC Étupes
19CC Étupes,,
0:40
2930+4:1076
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:40
30101+27:4291
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre,,
0:40
3128+4:02211
TT
KOERDT Bjoern CC Étupes
19CC Étupes,,
0:40
3241+7:42221
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
25Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:40
3364+14:51152
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:40
3411+1:42135
Climber
MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
0:40
3513+1:46192
GC
BURNS Luke Team BridgeLane
25Team BridgeLane,,
0:40
3625+3:19194
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
0:40
3747+9:06245
Climber
MARTI Pau Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy,,
0:40
3880+19:5521
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:40
3914+1:46231
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:40
4052+11:472
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing,,
0:40
419+1:33156
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:40
428+1:31185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany,,
0:40
4335+6:12224
Climber
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:40
4426+3:3334
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:40
4515+1:49142
Climber
MEEUSSEN Witse Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:40
4624+3:17201
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:40
4739+6:26246
Climber
PEÑUELA Francisco Joel Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy,,
0:40
4874+18:2226
Climber
TAROZZI Manuele Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
25Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:40
495+1:0051
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U ,,
0:40
5059+14:39121
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD,,
0:40
5119+2:29145
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
24Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:40
5221+2:5225
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè0:51
0:51
5344+8:3735
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:51
5462+14:51223
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:51
5531+4:3053
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U 0:54
0:54
5634+6:00151
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling1:10
1:10
5743+8:31116
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos1:15
1:15
5846+9:04195
Classic
ROBOTHAM Rhys Team BridgeLane
22Team BridgeLane2:03
2:03
5963+14:5142
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon2:06
2:06
6058+14:29146
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team3:27
3:27
6171+17:4896
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
23Cross Team Legendre3:32
3:32
6256+13:34233
TT
KNOLLE Jon Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg,,
3:32
6336+6:18205
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
3:32
64107+34:47134
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence,,
3:32
6561+14:46115
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos,,
3:32
6670+17:39153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
3:32
6749+10:2614
Climber
BRENNSÆTER Trym Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ4:48
4:48
6896+26:5554
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U ,,
4:48
6940+6:56112
TT
GOLDSTEIN Edo Team Ecoflo Chronos
23Team Ecoflo Chronos,,
4:48
7038+6:2593
TT
COMBES Simon Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre,,
4:48
7178+19:38154
TT
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
4:48
7275+18:57214
Sprint
CORKERY Dillon CC Étupes
24CC Étupes,,
4:48
7386+21:4322
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè6:05
6:05
7448+10:02106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team6:09
6:09
7585+21:3613
Sprint
BOWER Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
6:09
7653+12:2275
Sprint
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
6:09
7781+20:0415
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
6:09
7845+8:52122
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
6:09
7968+16:1823
Climber
PALETTI Luca Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
6:09
8069+17:38186
TT
THEILER Ole Germany
20Germany,,
6:09
8182+20:2582
Sprint
ÅRNES Daniel Uno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team6:14
6:14
8293+25:07102
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team,,
6:14
8366+15:38124
TT
MILAN Matteo Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
6:14
84115+41:4945
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
6:14
8550+10:38172
Climber
DEBONS Antoine Philippe Wagner Cycling
25Philippe Wagner Cycling,,
6:14
86114+41:48125
Climber
DA ROS Alessandro Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD6:18
6:18
8754+12:28183
Climber
DUCKERT Roman Germany
21Germany6:24
6:24
8873+18:04232
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg6:28
6:28
89109+36:50203
Climber
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team9:10
9:10
9072+17:58202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team,,
9:10
9188+22:5046
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
9:10
9290+24:4312
Climber
ASKEY Ben Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
9:10
93100+27:4185
TT
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team10:45
10:45
9492+24:56173
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling11:05
11:05
9584+20:49176
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling,,
11:05
9699+27:31167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich12:04
12:04
97106+32:29103
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
12:04
9879+19:4443
Climber
DE JONG Nino Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
12:04
9995+26:11204
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team,,
12:04
10091+24:54143
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team,,
12:04
101108+36:4173
TT
REY Tim Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
12:04
102105+31:45162
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich,,
12:04
10387+22:3564
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team12:08
12:08
10497+27:1752
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U 13:19
13:19
105113+40:1794
Sprint
LAUBER Edouard Cross Team Legendre
34Cross Team Legendre,,
13:19
106118+44:00174
Sprint
LECROQ Jérémy Philippe Wagner Cycling
28Philippe Wagner Cycling,,
13:19
107104+31:0055
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U ,,
13:19
108102+28:49196
Classic
WALSH Liam Team BridgeLane
22Team BridgeLane,,
13:19
109119+46:26235
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
13:19
11098+27:26113
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos,,
13:19
111123+56:50126
Sprint
SKERL Daniel Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
13:19
112110+37:2395
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre,,
13:19
113116+42:20165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich15:49
15:49
114124+1:10:15163
Climber
BRINKMAN Joost Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich15:53
15:53
11589+23:4874
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U23,,
15:53
116120+46:26184
Sprint
KÖCH Silas Germany
20Germany16:39
16:39
11794+26:02225
Sprint
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
16:39
118122+50:035
Sprint
SMITH William Trinity Racing
19Trinity Racing,,
16:39
119121+47:59105
TT
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
16:39
120117+43:45215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes,,
16:39
121112+38:5665
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
16:39
122111+38:46242
Sprint
TENE Rotem Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy,,
16:39
123103+30:0833
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
16:39
12483+20:4044
Climber
HERZOG Emil Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon18:29
18:29
DNF104
Sprint
LAWLESS Chris Lotto Dstny Development Team
27Lotto Dstny Development Team-
DNF133
TT
KNIGHT Oliver AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence-
DNF213
Sprint
BARAN Simon CC Étupes
20CC Étupes-
DNF234
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg-
DNF236
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg-
DNF243
Climber
MACKELLAR Alastair Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy-
DNS83
Climber
DALBY Simon Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team-
DNS175
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner Cycling
22Philippe Wagner Cycling-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11-241
GC
BERWICK Sebastian Israel Premier Tech Academy
23Israel Premier Tech Academy4025 14:42:46..
22-71
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2330180:18
0:18
..
36▲3166
GC
VAN DEN BROEK Frank Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich25140:36
0:36
..
45▲161
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team20110:41
0:41
..
53▼251
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 1581:00
1:00
..
69▲324
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè1061:28
1:28
..
710▲362
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team54,,
1:28
..
87▼1185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany331:31
1:31
..
98▼1156
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling321:33
1:33
..
1015▲536
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team311:39
1:39
..
1111-135
Climber
MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence1:42
1:42
..
1212-131
Climber
BREUILLARD Nicolas AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence1:44
1:44
..
1313-192
GC
BURNS Luke Team BridgeLane
25Team BridgeLane1:46
1:46
..
1414-231
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
1:46
..
1516▲1142
Climber
MEEUSSEN Witse Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team1:49
1:49
..
1622▲64
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
21Trinity Racing1:59
1:59
..
1719▲2171
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling2:19
2:19
..
1818-141
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team2:25
2:25
..
1920▲1145
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
24Alpecin-Deceuninck Development Team2:29
2:29
..
2023▲3222
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal2:48
2:48
..
2121-25
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè2:52
2:52
..
2229▲711
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ3:10
3:10
..
2326▲3226
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
29Pauwels Sauzen - Bingoal3:13
3:13
..
2427▲3201
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team3:17
3:17
..
2528▲3194
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane3:19
3:19
..
2632▲634
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team3:33
3:33
..
2733▲6216
Climber
SPARFEL Louis CC Étupes
19CC Étupes3:38
3:38
..
2834▲6211
Climber
KOERDT Bjoern CC Étupes
19CC Étupes4:02
4:02
..
2935▲66
TT
WALKER Max Trinity Racing
22Trinity Racing4:09
4:09
..
3036▲676
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U234:10
4:10
..
3137▲653
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U 4:30
4:30
..
3241▲9212
Climber
ALLARD Matéo CC Étupes
21CC Étupes5:10
5:10
..
3343▲1084
Climber
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team5:49
5:49
..
3442▲8151
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling6:00
6:00
..
3544▲9224
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal6:12
6:12
..
3631▼5205
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team6:18
6:18
..
3746▲9123
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD6:20
6:20
..
3817▼2193
TT
COMBES Simon Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre6:25
6:25
..
3947▲8246
Climber
PEÑUELA Francisco Joel Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy6:26
6:26
..
4024▼16112
TT
GOLDSTEIN Edo Team Ecoflo Chronos
23Team Ecoflo Chronos6:56
6:56
..
4151▲10221
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
25Pauwels Sauzen - Bingoal7:42
7:42
..
4253▲1166
Classic
SVRČEK Martin Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team8:16
8:16
..
4352▲9116
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos8:31
8:31
..
4455▲1135
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team8:37
8:37
..
4530▼15122
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD8:52
8:52
..
4650▲4195
Classic
ROBOTHAM Rhys Team BridgeLane
22Team BridgeLane9:04
9:04
..
4757▲10245
Climber
MARTI Pau Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy9:06
9:06
..
4838▼10106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team10:02
10:02
..
4945▼414
Climber
BRENNSÆTER Trym Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ10:26
10:26
..
5039▼11172
Climber
DEBONS Antoine Philippe Wagner Cycling
25Philippe Wagner Cycling10:38
10:38
..
5166▲1531
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team11:03
11:03
..
5269▲172
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing11:47
11:47
..
5349▼475
Classic
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2312:22
12:22
..
5448▼6183
Climber
DUCKERT Roman Germany
21Germany12:28
12:28
..
5573▲1832
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team13:18
13:18
..
5663▲7233
TT
KNOLLE Jon Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg13:34
13:34
..
5776▲191
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing13:40
13:40
..
5868▲10146
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team14:29
14:29
..
5982▲23121
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD14:39
14:39
..
6084▲24155
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling14:41
14:41
..
6170▲9115
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos14:46
14:46
..
6283▲21223
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal14:51
14:51
..
6374▲1142
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
14:51
..
6490▲26152
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
14:51
..
6592▲273
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing15:12
15:12
..
6661▼5124
TT
MILAN Matteo Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD15:38
15:38
..
67101▲34101
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team16:07
16:07
..
6864▼423
Climber
PALETTI Luca Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè16:18
16:18
..
6971▲2186
TT
THEILER Ole Germany
20Germany17:38
17:38
..
7088▲18153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling17:39
17:39
..
7191▲2096
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
23Cross Team Legendre17:48
17:48
..
7258▼14202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team17:58
17:58
..
7372▼1232
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg18:04
18:04
..
74105▲3126
Climber
TAROZZI Manuele Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
25Green Project - Bardiani CSF - Faizanè18:22
18:22
..
7587▲12214
Sprint
CORKERY Dillon CC Étupes
24CC Étupes18:57
18:57
..
76106▲30181
Classic
22Germany18:59
18:59
..
77107▲30164
TT
EDDY Patrick Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich19:18
19:18
..
7893▲15154
TT
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling19:38
19:38
..
7954▼2543
TT
DE JONG Nino Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon19:44
19:44
..
80110▲3021
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè19:55
19:55
..
8180▼115
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ20:04
20:04
..
8289▲782
Sprint
ÅRNES Daniel Uno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team20:25
20:25
..
8325▼5844
Climber
HERZOG Emil Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon20:40
20:40
..
8462▼22176
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling20:49
20:49
..
8596▲1113
Sprint
BOWER Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ21:36
21:36
..
86100▲1422
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè21:43
21:43
..
8767▼2064
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team22:35
22:35
..
8878▼1046
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon22:50
22:50
..
8956▼3374
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U2323:48
23:48
..
9099▲912
Climber
ASKEY Ben Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ24:43
24:43
..
9175▼16143
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team24:54
24:54
..
9279▼13173
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling24:56
24:56
..
93108▲15102
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team25:07
25:07
..
9460▼34225
Sprint
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal26:02
26:02
..
9586▼9204
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team26:11
26:11
..
96114▲1854
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 26:55
26:55
..
9781▼1652
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U 27:17
27:17
..
9885▼13113
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos27:26
27:26
..
9997▼2167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich27:31
27:31
..
100103▲385
TT
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team27:41
27:41
..
101120▲1991
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre27:42
27:42
..
10298▼4196
Classic
WALSH Liam Team BridgeLane
22Team BridgeLane28:49
28:49
..
10377▼2633
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team30:08
30:08
..
104104-55
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U 31:00
31:00
..
105111▲6162
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich31:45
31:45
..
106112▲6103
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team32:29
32:29
..
107125▲18134
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence34:47
34:47
..
108117▲973
TT
REY Tim Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2336:41
36:41
..
109122▲13203
TT
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team36:50
36:50
..
110116▲695
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre37:23
37:23
..
111113▲2242
Sprint
TENE Rotem Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy38:46
38:46
..
112115▲365
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team38:56
38:56
..
113119▲694
Sprint
LAUBER Edouard Cross Team Legendre
34Cross Team Legendre40:17
40:17
..
114129▲15125
Sprint
DA ROS Alessandro Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD41:48
41:48
..
115130▲1545
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon41:49
41:49
..
116118▲2165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich42:20
42:20
..
117121▲4215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes43:45
43:45
..
118124▲6174
Sprint
LECROQ Jérémy Philippe Wagner Cycling
28Philippe Wagner Cycling44:00
44:00
..
119127▲8235
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg46:26
46:26
..
120123▲3184
Sprint
KÖCH Silas Germany
20Germany,,
46:26
..
121126▲5105
TT
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team47:59
47:59
..
122128▲65
TT
SMITH William Trinity Racing
19Trinity Racing50:03
50:03
..
123131▲8126
Sprint
SKERL Daniel Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD56:50
56:50
..
124132▲8163
Sprint
BRINKMAN Joost Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich1:10:15
1:10:15
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
12▲131
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team49+5
21▼1126
Sprint
SKERL Daniel Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD48-
331▲28166
GC
VAN DEN BROEK Frank Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich47+42
418▲1461
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team41+31
53▼2167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich40-
64▼2141
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team34-
75▼222
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè30-
86▼215
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ29-
920▲11101
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team28+20
107▼351
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 28-
11-4
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
21Trinity Racing27+27
128▼4134
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence27-
1310▼3241
GC
BERWICK Sebastian Israel Premier Tech Academy
23Israel Premier Tech Academy24+2
149▼53
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing24-
1514▼1106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team22+5
1611▼5155
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling20-
1712▼571
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2319-
1813▼566
Classic
SVRČEK Martin Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team17-
1946▲2724
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè17+16
2015▼5123
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD16-
2116▼595
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre15+1
2238▲1662
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team14+12
2319▼452
Sprint
BONIFACE Lucas Vendée U
22Vendée U 10-
2422▼2156
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling9+2
2527▲211
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ9+4
26-171
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling9+9
2721▼6135
Climber
MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence8-
2828-33
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team7+2
29-36
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team7+7
3023▼7165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich6-
3124▼7185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany6-
3226▼632
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team6-
3337▲4153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling6+3
3425▼964
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team6-
3529▼6164
TT
EDDY Patrick Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich5-
3630▼691
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre5-
3733▼454
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 4-
3834▼425
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè3-
3935▼4202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team3-
4036▼4173
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling3-
4139▼234
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team2-
4240▼22
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing2-
4342▼1121
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD2-
4443▼1154
Sprint
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling2-
4544▼121
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè2-
4641▼546
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon2-
4745▼2174
Sprint
LECROQ Jérémy Philippe Wagner Cycling
28Philippe Wagner Cycling2-
4848-84
Sprint
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team1-
49-151
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling1+1
5047▼3172
Climber
DEBONS Antoine Philippe Wagner Cycling
25Philippe Wagner Cycling1-
5150▼155
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U 1-
5251▼1103
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team1-
5352▼1215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes-7-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-112
TT
GOLDSTEIN Edo Team Ecoflo Chronos
23Team Ecoflo Chronos36-
22-71
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2322-
311▲811
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ21+15
43▼1241
GC
BERWICK Sebastian Israel Premier Tech Academy
23Israel Premier Tech Academy20-
55-61
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team19+1
6-166
GC
VAN DEN BROEK Frank Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich15+15
76▼1173
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling14-
87▼1153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling13-
98▼151
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 12-
10-24
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè12+12
119▼231
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team10-
12-171
Climber
BRAZ AFONSO Clément Philippe Wagner Cycling
23Philippe Wagner Cycling8+8
1310▼335
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team8-
14-36
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team6+6
1512▼396
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
23Cross Team Legendre6-
1613▼354
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 5-
17-151
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling4+4
1814▼433
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team4-
1915▼4232
Climber
BENZ Pirmin Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg4-
2019▼1156
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Leopard TOGT Pro Cycling
31Leopard TOGT Pro Cycling3+2
2116▼5135
Climber
MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence3-
22-4
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
21Trinity Racing2+2
2317▼6214
Sprint
CORKERY Dillon CC Étupes
24CC Étupes2-
2418▼6185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany1-
2521▼4134
Sprint
KONIJN Alexander AVC Aix-en-Provence
23AVC Aix-en-Provence-2-
2620▼6215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes-2-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-71
Climber
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23 14:43:04..
23▲161
Climber
LECERF William Junior Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team0:23
0:23
..
32▼151
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 0:42
0:42
..
45▲124
GC
PINARELLO Alessandro Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
20Green Project - Bardiani CSF - Faizanè1:10
1:10
..
56▲162
Climber
CRAPS Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
1:10
..
64▼2185
Climber
KRETSCHY Moritz Germany
21Germany1:13
1:13
..
77-36
TT
VAN BEKKUM Darren Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team1:21
1:21
..
88-142
Climber
MEEUSSEN Witse Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team1:31
1:31
..
911▲24
GC
JOHNSTON Liam Trinity Racing
21Trinity Racing1:41
1:41
..
109▼1141
Climber
LAURANCE Axel Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team2:07
2:07
..
1112▲1222
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal2:30
2:30
..
1210▼225
Climber
SCALCO Matteo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè2:34
2:34
..
1316▲311
Climber
GOLLIKER Joshua Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ2:52
2:52
..
1414-201
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team2:59
2:59
..
1515-194
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane3:01
3:01
..
1619▲334
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team3:15
3:15
..
1720▲3216
Climber
SPARFEL Louis CC Étupes
19CC Étupes3:20
3:20
..
1821▲3211
Climber
KOERDT Bjoern CC Étupes
19CC Étupes3:44
3:44
..
1922▲36
TT
WALKER Max Trinity Racing
22Trinity Racing3:51
3:51
..
2023▲376
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U233:52
3:52
..
2124▲353
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U 4:12
4:12
..
2227▲5212
Climber
ALLARD Matéo CC Étupes
21CC Étupes4:52
4:52
..
2328▲584
Climber
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team5:31
5:31
..
2429▲5224
Climber
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal5:54
5:54
..
2518▼7205
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team6:00
6:00
..
2631▲5123
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD6:02
6:02
..
2732▲5246
Climber
PEÑUELA Francisco Joel Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy6:08
6:08
..
2836▲866
Classic
SVRČEK Martin Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team7:58
7:58
..
2935▲6116
GC
VALENTI Luke Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos8:13
8:13
..
3038▲835
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team8:19
8:19
..
3117▼14122
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD8:34
8:34
..
3240▲8245
Climber
MARTI Pau Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy8:48
8:48
..
3325▼8106
Climber
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team9:44
9:44
..
3430▼414
Climber
BRENNSÆTER Trym Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ10:08
10:08
..
3546▲1131
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team10:45
10:45
..
3649▲132
Classic
BROWNING Fergus Trinity Racing
19Trinity Racing11:29
11:29
..
3734▼375
Classic
WALKER Zachary Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2312:04
12:04
..
3833▼5183
Climber
DUCKERT Roman Germany
21Germany12:10
12:10
..
3952▲1332
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team13:00
13:00
..
4054▲141
TT
REES Oliver Trinity Racing
22Trinity Racing13:22
13:22
..
4148▲7146
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team14:11
14:11
..
4258▲16121
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD14:21
14:21
..
4359▲16155
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling14:23
14:23
..
4450▲6115
Classic
RIVARD Nicolas Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos14:28
14:28
..
4553▲842
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon14:33
14:33
..
4663▲17152
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
14:33
..
4764▲173
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
21Trinity Racing14:54
14:54
..
4843▼5124
TT
MILAN Matteo Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD15:20
15:20
..
4973▲24101
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team15:49
15:49
..
5045▼523
Climber
PALETTI Luca Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè16:00
16:00
..
5151-186
TT
THEILER Ole Germany
20Germany17:20
17:20
..
5262▲10153
Climber
SKIVILD Robin Juel Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling17:21
17:21
..
5341▼12202
TT
DODD Matthew Tirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team17:40
17:40
..
5475▲21181
Classic
22Germany18:41
18:41
..
5576▲21164
TT
EDDY Patrick Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich19:00
19:00
..
5665▲9154
TT
SØGAARD Kasper Viberg Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling19:20
19:20
..
5737▼2043
TT
DE JONG Nino Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon19:26
19:26
..
5879▲2121
Climber
MARTINELLI Alessio Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
22Green Project - Bardiani CSF - Faizanè19:37
19:37
..
5957▼215
Sprint
HOBBS Noah Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ19:46
19:46
..
6013▼4744
Climber
HERZOG Emil Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon20:22
20:22
..
6144▼17176
Climber
SENICOURT Kylian Philippe Wagner Cycling
21Philippe Wagner Cycling20:31
20:31
..
6268▲613
Sprint
BOWER Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ21:18
21:18
..
6372▲922
Sprint
CONFORTI Lorenzo Green Project - Bardiani CSF - Faizanè
19Green Project - Bardiani CSF - Faizanè21:25
21:25
..
6447▼1764
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team22:17
22:17
..
6556▼946
Climber
PLACE Maxence Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon22:32
22:32
..
6639▼2774
Climber
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U2323:30
23:30
..
6771▲412
Climber
ASKEY Ben Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ24:25
24:25
..
6877▲9102
Sprint
DE DECKER Tijl Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team24:49
24:49
..
6942▼27225
Sprint
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal25:44
25:44
..
7061▼9204
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team25:53
25:53
..
7160▼11113
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos27:08
27:08
..
7269▼3167
TT
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich
19Development Team dsm-firmenich27:13
27:13
..
7374▲185
TT
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team27:23
27:23
..
7470▼4196
Classic
WALSH Liam Team BridgeLane
22Team BridgeLane28:31
28:31
..
7555▼2033
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team29:50
29:50
..
7680▲4162
Sprint
LEIJNSE Enzo Development Team dsm-firmenich
22Development Team dsm-firmenich31:27
31:27
..
7781▲4103
Climber
DEBRUYNE Ramses Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team32:11
32:11
..
7885▲773
TT
REY Tim Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U2336:23
36:23
..
7988▲9203
TT
EVERTSEN-HEGREBERG Simen Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team36:32
36:32
..
8084▲495
Sprint
LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre
20Cross Team Legendre37:05
37:05
..
8182▲1242
Sprint
TENE Rotem Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy38:28
38:28
..
8283▲165
TT
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team38:38
38:38
..
83-125
TT
DA ROS Alessandro Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD41:30
41:30
..
84-45
Climber
JOHNSON Cooper Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon41:31
41:31
..
8586▲1165
Climber
KÄRSTEN Moritz Development Team dsm-firmenich
20Development Team dsm-firmenich42:02
42:02
..
8687▲1215
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CC Étupes
20CC Étupes43:27
43:27
..
8789▲2184
Sprint
KÖCH Silas Germany
20Germany46:08
46:08
..
88-105
TT
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team47:41
47:41
..
89-5
TT
SMITH William Trinity Racing
19Trinity Racing49:45
49:45
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 LECERF William JuniorSoudal - Quick-Step Devo Team3:06:06
2 JOHNSTON LiamTrinity Racing,,
3 SEGAERT AlecLotto Dstny Development Team0:21
4 PINARELLO AlessandroGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè0:31
5 CRAPS LarsSoudal - Quick-Step Devo Team,,
6 VAN BEKKUM DarrenJumbo-Visma Development Team,,
7 GOLLIKER JoshuaEquipe continentale Groupama-FDJ,,
8 RONDEL MathysTudor Pro Cycling Team U230:34
9 TEUTENBERG Tim TornLeopard TOGT Pro Cycling0:40
10 DONALDSON RobertTrinity Racing,,
11 EDDY PatrickDevelopment Team dsm-firmenich,,
12 SIMMONS ColbyJumbo-Visma Development Team,,
13 BELLETTA Dario IgorJumbo-Visma Development Team,,
14 LAURANCE AxelAlpecin-Deceuninck Development Team,,
15 WALKER MaxTrinity Racing,,
16 DE BRUYCKERE KayPauwels Sauzen - Bingoal,,
17 SVRČEK MartinSoudal - Quick-Step Devo Team,,
18 DEBIASI AndreaCycling Team Friuli ASD,,
19 KEUP Pierre-PascalGermany,,
20 ALLARD MatéoCC Étupes,,
21 REES OliverTrinity Racing,,
22 GRENAAE AlfredUno-X Dare Development Team,,
23 SPARFEL LouisCC Étupes,,
24 WEISS FabianTudor Pro Cycling Team U23,,
25 KOERDT BjoernCC Étupes,,
26 BETTENDORFF LoïcLeopard TOGT Pro Cycling,,
27 MARRIAGE ZacTeam BridgeLane,,
28 MARTI PauIsrael Premier Tech Academy,,
29 MARTINELLI AlessioGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
30 BROWNING FergusTrinity Racing,,
31 KRETSCHY MoritzGermany,,
32 LAURYSSEN YorbenPauwels Sauzen - Bingoal,,
33 KRAMER JesseJumbo-Visma Development Team,,
34 MEEUSSEN WitseAlpecin-Deceuninck Development Team,,
35 HAJEK AlexanderTirol KTM Cycling Team,,
36 PEÑUELA Francisco JoelIsrael Premier Tech Academy,,
37 HUBY AntoineVendée U ,,
38 ERMAKOV RomanCycling Team Friuli ASD,,
39 SCALCO MatteoGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè0:51
40 MATTIO PietroJumbo-Visma Development Team,,
41 COWAN QuentinVendée U 0:54
42 VALENTI LukeTeam Ecoflo Chronos1:15
43 ANDERSEN KasperHagens Berman Axeon2:06
44 VERSTRYNGE EmielAlpecin-Deceuninck Development Team3:27
45 SCHRETTL MarcoTirol KTM Cycling Team3:32
46 RIVARD NicolasTeam Ecoflo Chronos,,
47 SKIVILD Robin JuelLeopard TOGT Pro Cycling,,
48 BRENNSÆTER TrymEquipe continentale Groupama-FDJ4:48
49 SØGAARD Kasper VibergLeopard TOGT Pro Cycling,,
50 CONFORTI LorenzoGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè6:05
51 VAN DE WYNKELE LorenzLotto Dstny Development Team6:09
52 BOWER LewisEquipe continentale Groupama-FDJ,,
53 WALKER ZacharyTudor Pro Cycling Team U23,,
54 HOBBS NoahEquipe continentale Groupama-FDJ,,
55 BORTOLUZZI GiovanniCycling Team Friuli ASD,,
56 PALETTI LucaGreen Project - Bardiani CSF - Faizanè,,
57 THEILER OleGermany,,
58 DE DECKER TijlLotto Dstny Development Team6:14
59 MILAN MatteoCycling Team Friuli ASD,,
60 JOHNSON CooperHagens Berman Axeon,,
61 DA ROS AlessandroCycling Team Friuli ASD6:18
62 DUCKERT RomanGermany6:24
63 EVERTSEN-HEGREBERG SimenTirol KTM Cycling Team9:10
64 DODD MatthewTirol KTM Cycling Team,,
65 PLACE MaxenceHagens Berman Axeon,,
66 ASKEY BenEquipe continentale Groupama-FDJ,,
67 MADSEN ErikUno-X Dare Development Team10:45
68 SENICOURT KylianPhilippe Wagner Cycling11:05
69 VAN MECHELEN VladDevelopment Team dsm-firmenich12:04
70 DEBRUYNE RamsesLotto Dstny Development Team,,
71 DE JONG NinoHagens Berman Axeon,,
72 ROSNER LinusTirol KTM Cycling Team,,
73 REY TimTudor Pro Cycling Team U23,,
74 LEIJNSE EnzoDevelopment Team dsm-firmenich,,
75 RACCAGNI NOVIERO AndreaSoudal - Quick-Step Devo Team12:08
76 WALSH LiamTeam BridgeLane13:19
77 JACOB PhilippeTeam Ecoflo Chronos,,
78 SKERL DanielCycling Team Friuli ASD,,
79 LELANDAIS RémiCross Team Legendre,,
80 KÄRSTEN MoritzDevelopment Team dsm-firmenich15:49
81 BRINKMAN JoostDevelopment Team dsm-firmenich15:53
82 TENDON ArnaudTudor Pro Cycling Team U23,,
83 KÖCH SilasGermany16:39
84 VANDERLINDEN LukasPauwels Sauzen - Bingoal,,
85 SMITH WilliamTrinity Racing,,
86 GIDDINGS JoshuaLotto Dstny Development Team,,
87 RYE-JOHNSEN JonCC Étupes,,
88 SAVINO FedericoSoudal - Quick-Step Devo Team,,
89 TENE RotemIsrael Premier Tech Academy,,


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Alpecin-Deceuninck Development TeamCT 44:15:07..
23▲1 Soudal - Quick-Step Devo TeamCT3:49
3:49
..
34▲1 Pauwels Sauzen - BingoalP-CRO4:45
4:45
..
46▲2 CC ÉtupesCLUB6:01
6:01
..
57▲2 Jumbo-Visma Development TeamCT6:37
6:37
..
65▼1 Team BridgeLaneCT7:12
7:12
..
79▲2 Green Project - Bardiani CSF - FaizanèPRT7:59
7:59
..
812▲4 Israel Premier Tech AcademyCT8:43
8:43
..
92▼7 Tudor Pro Cycling Team U23CT9:59
9:59
..
1017▲7 Trinity RacingCT10:53
10:53
..
1115▲4 AVC Aix-en-ProvenceCLUB12:54
12:54
..
1211▼1 Cycling Team Friuli ASDCT14:16
14:16
..
1320▲7 Leopard TOGT Pro CyclingCT15:00
15:00
..
148▼6 Team VorarlbergCT15:30
15:30
..
1513▼2 Team Ecoflo ChronosCT16:42
16:42
..
1618▲2 Vendée U CLUB17:23
17:23
..
1719▲2 GermanyNAT18:47
18:47
..
1814▼4 Tirol KTM Cycling TeamCT20:46
20:46
..
1910▼9 Philippe Wagner CyclingCLUB24:10
24:10
..
2016▼4 Hagens Berman AxeonCT26:44
26:44
..
2121- Equipe continentale Groupama-FDJCT26:55
26:55
..
2222- Uno-X Dare Development TeamCT34:36
34:36
..
2323- Development Team dsm-firmenichCT36:42
36:42
..
2425▲1 Cross Team LegendreP-CRO40:59
40:59
..
2524▼1 Lotto Dstny Development TeamCT41:20
41:20
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    30 July 2023
  • Start time:
    13:15
  • Avg. speed winner:
    44.395 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    137.7 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    66
  • Vert. meters:
    1122
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

    Race profile