2020»

Tour Bitwa Warszawska 1920

(2.2)
2020»Stage 4 (Final)»PłockPłońsk(151km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0013
Classic
RIESEBEEK Oscar Alpecin - Fenix
27Alpecin - Fenix753:33:12
25+0:37143
Sprint
PATERSKI Maciej Wibatech Merx 7R
33Wibatech Merx 7R320:43
0:43
316+0:5236
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
24Elkov - Kasper11,,
0:43
414+0:50172
Sprint
MANDRYSCH John P&S Metalltechnik
23P&S Metalltechnik,,
0:43
56+0:3841
Sprint
STOSZ Patryk Voster ATS Team
26Voster ATS Team,,
0:43
611+0:4916
Sprint
MEISEN Marcel Alpecin - Fenix
31Alpecin - Fenix,,
0:43
744+10:09234
GC
PERRY Benjamin Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy,,
0:43
89+0:4774
TT
VAN DIJKE Tim Jumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team,,
0:43
97+0:4583
TT
RÜEGG Timon Swiss Racing Academy
24Swiss Racing Academy,,
0:43
108+0:451
Sprint
BANASZEK Adrian Mazowsze Serce Polski
26Mazowsze Serce Polski,,
0:43
114+0:37105
Sprint
VAN DE PAAR Jarne Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U23,,
0:43
1221+1:5772
Sprint
VAN VEENENDAAL Hidde Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:43
1326+5:38136
Sprint
DE ROOIJ Jesse BIKE AID
21BIKE AID,,
0:43
142+0:2912
GC
LEYSEN Senne Alpecin - Fenix
24Alpecin - Fenix,,
0:43
1512+0:4931
TT
BÁRTA Jan Elkov - Kasper
35Elkov - Kasper,,
0:43
1620+1:27216
Climber
TOUDAL Emil BHS - PL Beton Bornholm
24BHS - PL Beton Bornholm,,
0:43
1710+0:47101
Classic
APERS Ruben Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23,,
0:43
1813+0:49106
GC
VANHOOF Ward Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23,,
0:43
1924+3:5781
GC
LÜTOLF Yves Swiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy,,
0:43
2015+0:5156
Climber
MAAS Jan Leopard Pro Cycling
24Leopard Pro Cycling,,
0:43
213+0:364
Sprint
BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski
30Mazowsze Serce Polski,,
0:43
2222+2:0571
Climber
PLUIMERS Rick Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:47
0:47
2317+0:58254
Sprint
NIKITIN Matvey Vino - Astana Motors
28Vino - Astana Motors,,
0:47
2418+1:03104
Climber
SWEENY Harry Lotto - Soudal U23
22Lotto - Soudal U230:55
0:55
2519+1:18194
Sprint
STOCKMAN Michiel Team SKS Sauerland NRW
24Team SKS Sauerland NRW1:06
1:06
2623+2:1314
TT
GAZE Samuel Alpecin - Fenix
24Alpecin - Fenix1:20
1:20
2725+4:05241
Sprint
MARCHIORI Leonardo NTT Continental Cycling Team
22NTT Continental Cycling Team1:42
1:42
2832+6:38103
Classic
MARIT Arne Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U233:52
3:52
2959+13:28176
Sprint
ASCHENBRENNER Michel P&S Metalltechnik
20P&S Metalltechnik4:07
4:07
3043+9:5552
TT
MACIEJUK Filip Leopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling4:59
4:59
3164+15:0546
Sprint
CIEŚLIK Paweł Voster ATS Team
34Voster ATS Team5:32
5:32
3255+12:18102
Classic
GRIGNARD Sébastien Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U235:38
5:38
3341+9:245
TT
KUREK Adrian Mazowsze Serce Polski
32Mazowsze Serce Polski,,
5:38
3475+18:5266
Sprint
JOHANNINK Jelle Sensa - Kanjers voor Kanjers
23Sensa - Kanjers voor Kanjers5:45
5:45
3539+7:4462
TT
GADEMAN Sam Sensa - Kanjers voor Kanjers
20Sensa - Kanjers voor Kanjers,,
5:45
3657+12:2764
Classic
TEN BOSKE Kars Sensa - Kanjers voor Kanjers
19Sensa - Kanjers voor Kanjers,,
5:45
3753+11:49195
Sprint
STOCKMAN Abram Team SKS Sauerland NRW
24Team SKS Sauerland NRW,,
5:45
3834+6:58243
Sprint
BROWN Connor NTT Continental Cycling Team
22NTT Continental Cycling Team,,
5:45
3968+16:02114
GC
SCHMIEDEL Sebastian LKT Team Brandenburg
23LKT Team Brandenburg,,
5:45
4081+26:40213
Sprint
JENSEN Frederik Irgens BHS - PL Beton Bornholm
21BHS - PL Beton Bornholm,,
5:45
4178+19:50116
Sprint
WEBER Philip LKT Team Brandenburg
22LKT Team Brandenburg,,
5:45
4260+13:29231
TT
GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy,,
5:45
4365+15:0955
GC
LINDGREN Emil Leopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling,,
5:45
4449+11:32246
Classic
ABREHA Negasi Haylu NTT Continental Cycling Team
20NTT Continental Cycling Team,,
5:45
4528+5:54236
Sprint
DAVIDZON Lahav Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy,,
5:45
4637+7:1332
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper,,
5:45
4777+19:43115
Sprint
TAEBLING Paul LKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg,,
5:45
4848+11:196
Sprint
PAWLAK Tobiasz Mazowsze Serce Polski
24Mazowsze Serce Polski,,
5:45
4936+7:1145
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
22Voster ATS Team,,
5:45
5030+6:2173
GC
VAN DIJKE Mick Jumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team,,
5:45
5142+9:33131
Sprint
HOLLER Nikodemus BIKE AID
29BIKE AID,,
5:45
5231+6:3734
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Kasper
22Elkov - Kasper,,
5:45
5354+12:1682
Climber
RÜEGG Lukas Swiss Racing Academy
23Swiss Racing Academy,,
5:45
5445+10:37212
Sprint
RAHBEK Mads BHS - PL Beton Bornholm
24BHS - PL Beton Bornholm,,
5:45
5546+10:41111
Sprint
BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg
22LKT Team Brandenburg,,
5:45
5635+7:07132
GC
20BIKE AID,,
5:45
5780+24:09134
Sprint
40BIKE AID,,
5:45
5838+7:4115
Sprint
BENOIST Antoine Alpecin - Fenix
21Alpecin - Fenix,,
5:45
5982+27:47251
Sprint
ASTAFYEV Stepan Vino - Astana Motors
26Vino - Astana Motors,,
5:45
6029+6:0544
Sprint
GRABIS Mateusz Voster ATS Team
25Voster ATS Team,,
5:45
6151+11:44173
Sprint
LINDNER Tom P&S Metalltechnik
18P&S Metalltechnik,,
5:45
6233+6:55174
TT
OELKE Tim P&S Metalltechnik
19P&S Metalltechnik,,
5:45
6350+11:40175
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik
21P&S Metalltechnik,,
5:45
6427+5:50126
Sprint
ZAMBELLI Samuele Iseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
5:45
6558+12:43123
Classic
FURLAN Matteo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
5:45
6640+9:00192
Sprint
HODAPP Johannes Team SKS Sauerland NRW
20Team SKS Sauerland NRW,,
5:45
6763+15:02171
Sprint
JÄGELER Robert P&S Metalltechnik
24P&S Metalltechnik,,
5:45
6852+11:4876
Classic
BALLERSTEDT Maurice Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team5:55
5:55
6962+14:4754
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling,,
5:55
7066+15:11235
Sprint
ÁVILA Edwin Israel Cycling Academy
30Israel Cycling Academy8:22
8:22
7161+13:45121
Sprint
BALLABIO Giacomo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali8:49
8:49
7272+16:38154
Sprint
AUGUSTIN Hannes KED - Stevens Radteam
23KED - Stevens Radteam10:22
10:22
7371+16:3153
Sprint
HALLER Patrick Leopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling,,
10:22
7479+20:48244
Sprint
BOBBO Riccardo NTT Continental Cycling Team
21NTT Continental Cycling Team11:01
11:01
7556+12:26125
Sprint
BERTONE Filippo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
23Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
11:01
7685+33:04255
GC
PRONSKIY Daniil Vino - Astana Motors
20Vino - Astana Motors,,
11:01
7783+32:20135
Sprint
BICHLMANN Daniel BIKE AID
31BIKE AID,,
11:01
7870+16:29156
Sprint
HÄHNEL Frederik KED - Stevens Radteam
24KED - Stevens Radteam,,
11:01
7969+16:07124
Classic
MANTOVANI Sebastiano Iseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
11:01
8074+17:0375
Climber
RYAN Archie Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team,,
11:01
8147+11:08232
Sprint
BEN MOSHE Yuval Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy,,
11:01
8273+16:5642
Sprint
JANISZEWSKI Sylwester Voster ATS Team
32Voster ATS Team,,
11:01
8376+19:34225
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang
29Team Hrinkow Advarics Cycleang15:08
15:08
8467+15:29144
Sprint
SZOSTKA Pawel Wibatech Merx 7R
22Wibatech Merx 7R,,
15:08
8584+32:35152
Sprint
GEBAUER Oskar KED - Stevens Radteam
21KED - Stevens Radteam17:01
17:01
8687+41:59153
Sprint
PLAMBECK Philipp KED - Stevens Radteam
22KED - Stevens Radteam,,
17:01
8786+38:2663
Sprint
HEZEMAN Rick Sensa - Kanjers voor Kanjers
19Sensa - Kanjers voor Kanjers,,
17:01
DNF113
Sprint
WERNER Franz LKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg-
DNF33
Sprint
KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Kasper
37Elkov - Kasper-
DNF51
GC
REKITA Szymon Leopard Pro Cycling
26Leopard Pro Cycling-
DNF146
Sprint
RUDYK Bartosz Wibatech Merx 7R
21Wibatech Merx 7R-
DNF141
TT
BOGUSŁAWSKI Marceli Wibatech Merx 7R
22Wibatech Merx 7R-
DNF145
Climber
BUDZINSKI Tomasz Wibatech Merx 7R
22Wibatech Merx 7R-
DNF61
Sprint
BLOEM Joren Sensa - Kanjers voor Kanjers
20Sensa - Kanjers voor Kanjers-
DNF214
TT
GUDNITZ Joshua BHS - PL Beton Bornholm
18BHS - PL Beton Bornholm-
DNF215
TT
MUFF Frederik BHS - PL Beton Bornholm
27BHS - PL Beton Bornholm-
DNF221
TT
EICHINGER Daniel Team Hrinkow Advarics Cycleang
24Team Hrinkow Advarics Cycleang-
DNF226
GC
RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang
26Team Hrinkow Advarics Cycleang-
DNF222
Sprint
HATZ Christopher Team Hrinkow Advarics Cycleang
28Team Hrinkow Advarics Cycleang-
DNF223
Sprint
HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang
29Team Hrinkow Advarics Cycleang-
DNF224
TT
KONCZER Michael Team Hrinkow Advarics Cycleang
26Team Hrinkow Advarics Cycleang-
DNF193
TT
MÜNSTERMANN Per Team SKS Sauerland NRW
21Team SKS Sauerland NRW-
DNF196
TT
BRAUN Julian Team SKS Sauerland NRW
24Team SKS Sauerland NRW-
DNF191
GC
BALDINGER Lukas Team SKS Sauerland NRW
21Team SKS Sauerland NRW-
DNF242
Classic
ERIKSEN Frederik Nybo NTT Continental Cycling Team
20NTT Continental Cycling Team-
DNF245
Climber
TESFATSION Natnael NTT Continental Cycling Team
21NTT Continental Cycling Team-
DNF43
Climber
PARMA Krzysztof Voster ATS Team
33Voster ATS Team-
DNF2
Sprint
BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski
22Mazowsze Serce Polski-
DNF3
Sprint
BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski
23Mazowsze Serce Polski-
DNF86
TT
VOGEL Alex Swiss Racing Academy
21Swiss Racing Academy-
DNF84
TT
SCHIR Théry Swiss Racing Academy
27Swiss Racing Academy-
DNF85
Sprint
THIÈRY Cyrille Swiss Racing Academy
29Swiss Racing Academy-
DNF233
TT
ABU-FARES Saned Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy-
DNF164
TT
HENNEBERG Magnus Team Synch - Giant
19Team Synch - Giant-
DNF161
Sprint
ANDRESEN Andreas Lund Team Synch - Giant
22Team Synch - Giant-
DNF165
GC
NORDAL Mattias Team Synch - Giant
18Team Synch - Giant-
DNF162
GC
MOVANG Benjamin Team Synch - Giant
19Team Synch - Giant-
DNF166
Sprint
LINDQUIST Christian Ingemann Team Synch - Giant
23Team Synch - Giant-
DNF163
Sprint
SØGAARD Kasper Viberg Team Synch - Giant
18Team Synch - Giant-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
120▲1913
Classic
RIESEBEEK Oscar Alpecin - Fenix
27Alpecin - Fenix4025 10:43:29..
21▼112
GC
LEYSEN Senne Alpecin - Fenix
24Alpecin - Fenix30180:29
0:29
..
34▲14
Sprint
BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski
30Mazowsze Serce Polski25140:36
0:36
..
42▼2105
Sprint
VAN DE PAAR Jarne Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2320110:37
0:37
..
55-143
Sprint
PATERSKI Maciej Wibatech Merx 7R
33Wibatech Merx 7R158,,
0:37
..
63▼341
Sprint
STOSZ Patryk Voster ATS Team
26Voster ATS Team1060:38
0:38
..
76▼183
TT
RÜEGG Timon Swiss Racing Academy
24Swiss Racing Academy540:45
0:45
..
87▼11
Sprint
BANASZEK Adrian Mazowsze Serce Polski
26Mazowsze Serce Polski33,,
0:45
..
910▲174
TT
VAN DIJKE Tim Jumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team320:47
0:47
..
108▼2101
Classic
APERS Ruben Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U2331,,
0:47
..
1111-16
Sprint
MEISEN Marcel Alpecin - Fenix
31Alpecin - Fenix0:49
0:49
..
1212-31
TT
BÁRTA Jan Elkov - Kasper
35Elkov - Kasper,,
0:49
..
1313-106
GC
VANHOOF Ward Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23,,
0:49
..
1414-172
Sprint
MANDRYSCH John P&S Metalltechnik
23P&S Metalltechnik0:50
0:50
..
1516▲156
Climber
MAAS Jan Leopard Pro Cycling
24Leopard Pro Cycling0:51
0:51
..
1623▲736
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
24Elkov - Kasper0:52
0:52
..
1721▲4254
Sprint
NIKITIN Matvey Vino - Astana Motors
28Vino - Astana Motors0:58
0:58
..
1817▼1104
Climber
SWEENY Harry Lotto - Soudal U23
22Lotto - Soudal U231:03
1:03
..
1922▲3194
Sprint
STOCKMAN Michiel Team SKS Sauerland NRW
24Team SKS Sauerland NRW1:18
1:18
..
2029▲9216
Climber
TOUDAL Emil BHS - PL Beton Bornholm
24BHS - PL Beton Bornholm1:27
1:27
..
2134▲1372
Sprint
VAN VEENENDAAL Hidde Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team1:57
1:57
..
2235▲1371
Climber
PLUIMERS Rick Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team2:05
2:05
..
2332▲914
TT
GAZE Samuel Alpecin - Fenix
24Alpecin - Fenix2:13
2:13
..
2446▲2281
GC
LÜTOLF Yves Swiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy3:57
3:57
..
2537▲12241
Sprint
MARCHIORI Leonardo NTT Continental Cycling Team
22NTT Continental Cycling Team4:05
4:05
..
2653▲27136
Sprint
DE ROOIJ Jesse BIKE AID
21BIKE AID5:38
5:38
..
279▼18126
Sprint
ZAMBELLI Samuele Iseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali5:50
5:50
..
2819▼9236
Sprint
DAVIDZON Lahav Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy5:54
5:54
..
2926▼344
Sprint
GRABIS Mateusz Voster ATS Team
25Voster ATS Team6:05
6:05
..
3028▼273
GC
VAN DIJKE Mick Jumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team6:21
6:21
..
3131-34
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Kasper
22Elkov - Kasper6:37
6:37
..
3243▲11103
Classic
MARIT Arne Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U236:38
6:38
..
3333-174
TT
OELKE Tim P&S Metalltechnik
19P&S Metalltechnik6:55
6:55
..
3424▼10243
Sprint
BROWN Connor NTT Continental Cycling Team
22NTT Continental Cycling Team6:58
6:58
..
3536▲1132
GC
20BIKE AID7:07
7:07
..
3618▼1845
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
22Voster ATS Team7:11
7:11
..
3739▲232
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper7:13
7:13
..
3840▲215
Sprint
BENOIST Antoine Alpecin - Fenix
21Alpecin - Fenix7:41
7:41
..
3941▲262
TT
GADEMAN Sam Sensa - Kanjers voor Kanjers
20Sensa - Kanjers voor Kanjers7:44
7:44
..
4047▲7192
Sprint
HODAPP Johannes Team SKS Sauerland NRW
20Team SKS Sauerland NRW9:00
9:00
..
4148▲75
TT
KUREK Adrian Mazowsze Serce Polski
32Mazowsze Serce Polski9:24
9:24
..
4249▲7131
Sprint
HOLLER Nikodemus BIKE AID
29BIKE AID9:33
9:33
..
4354▲1152
TT
MACIEJUK Filip Leopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling9:55
9:55
..
4491▲47234
GC
PERRY Benjamin Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy10:09
10:09
..
4552▲7212
Sprint
RAHBEK Mads BHS - PL Beton Bornholm
24BHS - PL Beton Bornholm10:37
10:37
..
4655▲9111
Sprint
BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg
22LKT Team Brandenburg10:41
10:41
..
4715▼32232
Sprint
BEN MOSHE Yuval Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy11:08
11:08
..
4860▲126
Sprint
PAWLAK Tobiasz Mazowsze Serce Polski
24Mazowsze Serce Polski11:19
11:19
..
4962▲13246
Classic
ABREHA Negasi Haylu NTT Continental Cycling Team
20NTT Continental Cycling Team11:32
11:32
..
5065▲15175
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik
21P&S Metalltechnik11:40
11:40
..
5166▲15173
Sprint
LINDNER Tom P&S Metalltechnik
18P&S Metalltechnik11:44
11:44
..
5263▲1176
Classic
BALLERSTEDT Maurice Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team11:48
11:48
..
5368▲15195
Sprint
STOCKMAN Abram Team SKS Sauerland NRW
24Team SKS Sauerland NRW11:49
11:49
..
5471▲1782
Climber
RÜEGG Lukas Swiss Racing Academy
23Swiss Racing Academy12:16
12:16
..
5572▲17102
Classic
GRIGNARD Sébastien Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U2312:18
12:18
..
5638▼18125
Sprint
BERTONE Filippo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
23Iseo Serrature - Rime - Carnovali12:26
12:26
..
5773▲1664
Classic
TEN BOSKE Kars Sensa - Kanjers voor Kanjers
19Sensa - Kanjers voor Kanjers12:27
12:27
..
5876▲18123
Classic
FURLAN Matteo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali12:43
12:43
..
5989▲30176
Sprint
ASCHENBRENNER Michel P&S Metalltechnik
20P&S Metalltechnik13:28
13:28
..
6080▲20231
TT
GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy13:29
13:29
..
6156▼5121
Sprint
BALLABIO Giacomo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali13:45
13:45
..
6284▲2254
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling14:47
14:47
..
6387▲24171
Sprint
JÄGELER Robert P&S Metalltechnik
24P&S Metalltechnik15:02
15:02
..
6492▲2846
Sprint
CIEŚLIK Paweł Voster ATS Team
34Voster ATS Team15:05
15:05
..
6590▲2555
GC
LINDGREN Emil Leopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling15:09
15:09
..
6675▲9235
Sprint
ÁVILA Edwin Israel Cycling Academy
30Israel Cycling Academy15:11
15:11
..
6727▼40144
Sprint
SZOSTKA Pawel Wibatech Merx 7R
22Wibatech Merx 7R15:29
15:29
..
6896▲28114
GC
SCHMIEDEL Sebastian LKT Team Brandenburg
23LKT Team Brandenburg16:02
16:02
..
6958▼11124
Classic
MANTOVANI Sebastiano Iseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali16:07
16:07
..
7059▼11156
Classic
HÄHNEL Frederik KED - Stevens Radteam
24KED - Stevens Radteam16:29
16:29
..
7169▼253
Sprint
HALLER Patrick Leopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling16:31
16:31
..
7270▼2154
Sprint
AUGUSTIN Hannes KED - Stevens Radteam
23KED - Stevens Radteam16:38
16:38
..
7364▼942
Sprint
JANISZEWSKI Sylwester Voster ATS Team
32Voster ATS Team16:56
16:56
..
7467▼775
Climber
RYAN Archie Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team17:03
17:03
..
75102▲2766
Sprint
JOHANNINK Jelle Sensa - Kanjers voor Kanjers
23Sensa - Kanjers voor Kanjers18:52
18:52
..
7651▼25225
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang
29Team Hrinkow Advarics Cycleang19:34
19:34
..
77103▲26115
Sprint
TAEBLING Paul LKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg19:43
19:43
..
78104▲26116
Sprint
WEBER Philip LKT Team Brandenburg
22LKT Team Brandenburg19:50
19:50
..
7994▲15244
Sprint
BOBBO Riccardo NTT Continental Cycling Team
21NTT Continental Cycling Team20:48
20:48
..
80107▲27134
Sprint
40BIKE AID24:09
24:09
..
81109▲28213
Sprint
JENSEN Frederik Irgens BHS - PL Beton Bornholm
21BHS - PL Beton Bornholm26:40
26:40
..
82112▲30251
Sprint
ASTAFYEV Stepan Vino - Astana Motors
26Vino - Astana Motors27:47
27:47
..
83110▲27135
Sprint
BICHLMANN Daniel BIKE AID
31BIKE AID32:20
32:20
..
84106▲22152
Sprint
GEBAUER Oskar KED - Stevens Radteam
21KED - Stevens Radteam32:35
32:35
..
85113▲28255
GC
PRONSKIY Daniil Vino - Astana Motors
20Vino - Astana Motors33:04
33:04
..
86111▲2563
Sprint
HEZEMAN Rick Sensa - Kanjers voor Kanjers
19Sensa - Kanjers voor Kanjers38:26
38:26
..
87117▲30153
Sprint
PLAMBECK Philipp KED - Stevens Radteam
22KED - Stevens Radteam41:59
41:59
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-12
GC
LEYSEN Senne Alpecin - Fenix
24Alpecin - Fenix 10:43:58..
22-105
Sprint
VAN DE PAAR Jarne Lotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U230:08
0:08
..
33-83
TT
RÜEGG Timon Swiss Racing Academy
24Swiss Racing Academy0:16
0:16
..
46▲274
TT
VAN DIJKE Tim Jumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team0:18
0:18
..
54▼1101
Classic
APERS Ruben Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23,,
0:18
..
67▲1106
GC
VANHOOF Ward Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U230:20
0:20
..
78▲1172
Sprint
MANDRYSCH John P&S Metalltechnik
23P&S Metalltechnik0:21
0:21
..
810▲256
Climber
MAAS Jan Leopard Pro Cycling
24Leopard Pro Cycling0:22
0:22
..
911▲2104
Climber
SWEENY Harry Lotto - Soudal U23
22Lotto - Soudal U230:34
0:34
..
1014▲4194
Sprint
STOCKMAN Michiel Team SKS Sauerland NRW
24Team SKS Sauerland NRW0:49
0:49
..
1118▲7216
Climber
TOUDAL Emil BHS - PL Beton Bornholm
24BHS - PL Beton Bornholm0:58
0:58
..
1222▲1072
Sprint
VAN VEENENDAAL Hidde Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team1:28
1:28
..
1323▲1071
Climber
PLUIMERS Rick Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team1:36
1:36
..
1432▲1881
GC
LÜTOLF Yves Swiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy3:28
3:28
..
1525▲10241
Sprint
MARCHIORI Leonardo NTT Continental Cycling Team
22NTT Continental Cycling Team3:36
3:36
..
1635▲19136
Sprint
DE ROOIJ Jesse BIKE AID
21BIKE AID5:09
5:09
..
175▼12126
Sprint
ZAMBELLI Samuele Iseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali5:21
5:21
..
1813▼5236
Sprint
DAVIDZON Lahav Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy5:25
5:25
..
1917▼273
GC
VAN DIJKE Mick Jumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team5:52
5:52
..
2020-34
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Kasper
22Elkov - Kasper6:08
6:08
..
2130▲9103
Classic
MARIT Arne Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U236:09
6:09
..
2221▼1174
TT
OELKE Tim P&S Metalltechnik
19P&S Metalltechnik6:26
6:26
..
2315▼8243
Sprint
BROWN Connor NTT Continental Cycling Team
22NTT Continental Cycling Team6:29
6:29
..
2424-132
GC
20BIKE AID6:38
6:38
..
2512▼1345
Sprint
MURIAS Jakub Voster ATS Team
22Voster ATS Team6:42
6:42
..
2627▲115
Sprint
BENOIST Antoine Alpecin - Fenix
21Alpecin - Fenix7:12
7:12
..
2728▲162
TT
GADEMAN Sam Sensa - Kanjers voor Kanjers
20Sensa - Kanjers voor Kanjers7:15
7:15
..
2833▲5192
Sprint
HODAPP Johannes Team SKS Sauerland NRW
20Team SKS Sauerland NRW8:31
8:31
..
2936▲752
TT
MACIEJUK Filip Leopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling9:26
9:26
..
3037▲7111
Sprint
BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg
22LKT Team Brandenburg10:12
10:12
..
319▼22232
Sprint
BEN MOSHE Yuval Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy10:39
10:39
..
3241▲9246
Classic
ABREHA Negasi Haylu NTT Continental Cycling Team
20NTT Continental Cycling Team11:03
11:03
..
3343▲10175
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik
21P&S Metalltechnik11:11
11:11
..
3444▲10173
Sprint
LINDNER Tom P&S Metalltechnik
18P&S Metalltechnik11:15
11:15
..
3542▲776
Classic
BALLERSTEDT Maurice Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team11:19
11:19
..
3646▲10195
Sprint
STOCKMAN Abram Team SKS Sauerland NRW
24Team SKS Sauerland NRW11:20
11:20
..
3749▲1282
Climber
RÜEGG Lukas Swiss Racing Academy
23Swiss Racing Academy11:47
11:47
..
3850▲12102
Classic
GRIGNARD Sébastien Lotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U2311:49
11:49
..
3926▼13125
Sprint
BERTONE Filippo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
23Iseo Serrature - Rime - Carnovali11:57
11:57
..
4051▲1164
Classic
TEN BOSKE Kars Sensa - Kanjers voor Kanjers
19Sensa - Kanjers voor Kanjers11:58
11:58
..
4152▲11123
Classic
FURLAN Matteo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali12:14
12:14
..
4262▲20176
Sprint
ASCHENBRENNER Michel P&S Metalltechnik
20P&S Metalltechnik12:59
12:59
..
4356▲13231
TT
GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy13:00
13:00
..
4438▼6121
Sprint
BALLABIO Giacomo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali13:16
13:16
..
4559▲1454
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Leopard Pro Cycling
22Leopard Pro Cycling14:18
14:18
..
4661▲15171
Sprint
JÄGELER Robert P&S Metalltechnik
24P&S Metalltechnik14:33
14:33
..
4763▲1655
GC
LINDGREN Emil Leopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling14:40
14:40
..
4816▼32144
Sprint
SZOSTKA Pawel Wibatech Merx 7R
22Wibatech Merx 7R15:00
15:00
..
4967▲18114
GC
SCHMIEDEL Sebastian LKT Team Brandenburg
23LKT Team Brandenburg15:33
15:33
..
5039▼11124
Classic
MANTOVANI Sebastiano Iseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali15:38
15:38
..
5140▼11156
Classic
HÄHNEL Frederik KED - Stevens Radteam
24KED - Stevens Radteam16:00
16:00
..
5247▼553
Sprint
HALLER Patrick Leopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling16:02
16:02
..
5348▼5154
Sprint
AUGUSTIN Hannes KED - Stevens Radteam
23KED - Stevens Radteam16:09
16:09
..
5445▼975
Climber
RYAN Archie Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team16:34
16:34
..
5571▲1666
Sprint
JOHANNINK Jelle Sensa - Kanjers voor Kanjers
23Sensa - Kanjers voor Kanjers18:23
18:23
..
5672▲16115
Sprint
TAEBLING Paul LKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg19:14
19:14
..
5773▲16116
Sprint
WEBER Philip LKT Team Brandenburg
22LKT Team Brandenburg19:21
19:21
..
5865▲7244
Sprint
BOBBO Riccardo NTT Continental Cycling Team
21NTT Continental Cycling Team20:19
20:19
..
5977▲18213
Sprint
JENSEN Frederik Irgens BHS - PL Beton Bornholm
21BHS - PL Beton Bornholm26:11
26:11
..
6075▲15152
Sprint
GEBAUER Oskar KED - Stevens Radteam
21KED - Stevens Radteam32:06
32:06
..
6179▲18255
GC
PRONSKIY Daniil Vino - Astana Motors
20Vino - Astana Motors32:35
32:35
..
6278▲1663
Sprint
HEZEMAN Rick Sensa - Kanjers voor Kanjers
19Sensa - Kanjers voor Kanjers37:57
37:57
..
6382▲19153
Sprint
PLAMBECK Philipp KED - Stevens Radteam
22KED - Stevens Radteam41:30
41:30
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Alpecin - FenixPRT 32:11:58..
22- Jumbo-Visma Development TeamCT0:53
0:53
..
33- Lotto - Soudal U23CLUB0:57
0:57
..
45▲1 Mazowsze Serce PolskiCT6:28
6:28
..
56▲1 Elkov - KasperCT6:43
6:43
..
64▼2 Voster ATS TeamCT12:16
12:16
..
712▲5 Swiss Racing AcademyCT13:48
13:48
..
88- NTT Continental Cycling TeamCT15:02
15:02
..
911▲2 P&S MetalltechnikCT16:13
16:13
..
1010- Israel Cycling AcademyCT16:52
16:52
..
1113▲2 Team SKS Sauerland NRWCT20:22
20:22
..
1214▲2 BIKE AIDCT20:43
20:43
..
1316▲3 Leopard Pro CyclingCT21:01
21:01
..
1417▲3 BHS - PL Beton BornholmCT24:19
24:19
..
159▼6 Iseo Serrature - Rime - CarnovaliCT24:46
24:46
..
1619▲3 Sensa - Kanjers voor KanjersCLUB34:33
34:33
..
1720▲3 LKT Team BrandenburgCT40:02
40:02
..
1822▲4 Vino - Astana MotorsCT1:00:15
1:00:15
..
1921▲2 KED - Stevens RadteamCLUB1:04:09
1:04:09
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    16 August 2020
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    42.5 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    151 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    0
  • Vert. meters:
    318
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

    Race profile