The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ŽILIŪTĖ Diana Safi - Pasta Zara - Manhattan | Safi - Pasta Zara - Manhattan | 5 | 2:44:29 | ||
2 | JOHANSSON Emma AA Drink Cycling Team | AA Drink Cycling Team | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | DE VOCHT Liesbet Vrienden van het Platteland | Vrienden van het Platteland | 1 | ,, 0:00 | ||
4 | COOKE Nicole Team Halfords Bikehut | Team Halfords Bikehut | ,, 0:00 | |||
5 | ,, 0:00 | |||||
6 | VALEN Anita Team Flexpoint | Team Flexpoint | ,, 0:00 | |||
7 | WERNER Laure AA Drink Cycling Team | AA Drink Cycling Team | ,, 0:00 | |||
8 | POLIKEVIČIŪTĖ Jolanta USC Chirio Forno d'Asolo | USC Chirio Forno d'Asolo | ,, 0:00 | |||
9 | HENRION Ludivine DSB Bank Ladies Cycling-Team | DSB Bank Ladies Cycling-Team | ,, 0:00 | |||
10 | KAPUSTA-SZYDŁAK Sylwia Pol-Aqua | Pol-Aqua | ,, 0:00 | |||
11 | ,, 0:00 | |||||
12 | ANDRUK Alona USC Chirio Forno d'Asolo | USC Chirio Forno d'Asolo | ,, 0:00 | |||
13 | DECROIX Lieselot Lotto Belisol Ladiesteam | Lotto Belisol Ladiesteam | ,, 0:00 | |||
14 | CORNEO Sigrid Menikini - Selle Italia - Master Colors | Menikini - Selle Italia - Master Colors | ,, 0:00 | |||
15 | DÜSTER Sarah Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
16 | VERBEKE Grace Lotto Belisol Ladiesteam | Lotto Belisol Ladiesteam | ,, 0:00 | |||
17 | STEURS Karen Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team | Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team | ,, 0:00 | |||
18 | RYAN Carla Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
19 | KELLEY-SEEHAFER Kori Menikini - Selle Italia - Master Colors | Menikini - Selle Italia - Master Colors | ,, 0:00 | |||
20 | MASSACCESI Alessia Team Cmax Dila | Team Cmax Dila | ,, 0:00 | |||
21 | LAWS Sharon Team Halfords Bikehut | Team Halfords Bikehut | ,, 0:00 | |||
22 | RIBEROT Fanny Team Pro Féminin Les Carroz | Team Pro Féminin Les Carroz | ,, 0:00 | |||
23 | MELCHERS Mirjam Team Flexpoint | Team Flexpoint | ,, 0:00 | |||
24 | FERNANDES Clemilda USC Chirio Forno d'Asolo | USC Chirio Forno d'Asolo | ,, 0:00 | |||
25 | NEBEN Amber Team Flexpoint | Team Flexpoint | ,, 0:00 | |||
26 | PITEL Edwige Team Pro Féminin Les Carroz | Team Pro Féminin Les Carroz | ,, 0:00 | |||
27 | SOEDER Christiane Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | PARIETTI Silvia Team Cmax Dila | Team Cmax Dila | ,, 0:00 | |||
30 | ,, 0:00 | |||||
31 | VAN DEN BROECK Inge AA Drink Cycling Team | AA Drink Cycling Team | ,, 0:00 | |||
32 | VILAJOSANA Marta Team Cmax Dila | Team Cmax Dila | ,, 0:00 | |||
33 | BORCHI Alessandra Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O | Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O | ,, 0:00 | |||
34 | SILVERSIDES Emma Lotto Belisol Ladiesteam | Lotto Belisol Ladiesteam | ,, 0:00 | |||
35 | ITURRIAGA Eneritz Safi - Pasta Zara - Manhattan | Safi - Pasta Zara - Manhattan | ,, 0:00 | |||
36 | ADAMSEN Maja Team Pro Féminin Les Carroz | Team Pro Féminin Les Carroz | ,, 0:00 | |||
37 | THOMAS Beatrice ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | ,, 0:00 | |||
38 | ALLEN Jessica Team Halfords Bikehut | Team Halfords Bikehut | ,, 0:00 | |||
39 | MERMILLOD Eugénie Team Pro Féminin Les Carroz | Team Pro Féminin Les Carroz | ,, 0:00 | |||
40 | ,, 0:00 | |||||
41 | POLIKEVIČIŪTĖ Rasa USC Chirio Forno d'Asolo | USC Chirio Forno d'Asolo | ,, 0:00 | |||
42 | BERLATO Elena Safi - Pasta Zara - Manhattan | Safi - Pasta Zara - Manhattan | ,, 0:00 | |||
43 | POLSPOEL Maaike Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team | Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team | ,, 0:00 | |||
44 | POOLEY Emma Team Specialized Designs for Women | Team Specialized Designs for Women | 0:14 0:14 | |||
45 | MURILLO Iosune Bizkaia - Durango | Bizkaia - Durango | 0:18 0:18 | |||
46 | SCHWAGER Patricia Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | 9:55 9:55 | |||
47 | 11:05 11:05 | |||||
48 | GRZEBINOGA Monika Pol-Aqua | Pol-Aqua | ,, 11:05 | |||
49 | LEPASALU Laura Team Pro Féminin Les Carroz | Team Pro Féminin Les Carroz | 11:32 11:32 | |||
50 | VALSECCHI Silvia Menikini - Selle Italia - Master Colors | Menikini - Selle Italia - Master Colors | 11:47 11:47 | |||
51 | MAJERUS Christine ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | ,, 11:47 | |||
52 | PANINA Tatiana Petrogradets | Petrogradets | ,, 11:47 | |||
53 | BLANQUEFORT Emilie Vienne Futuroscope | Vienne Futuroscope | ,, 11:47 | |||
54 | LEBRUN Emilie Team Lot-et-Garonne | Team Lot-et-Garonne | ,, 11:47 | |||
55 | ,, 11:47 | |||||
56 | VAN LOOY Katrien Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team | Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team | ,, 11:47 | |||
57 | ,, 11:47 | |||||
58 | RICKARDS Emma Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | ,, 11:47 | |||
59 | BRZEŹNA Paulina AA Drink Cycling Team | AA Drink Cycling Team | ,, 11:47 | |||
60 | ZAMOLSKA Magdalena Pol-Aqua | Pol-Aqua | ,, 11:47 | |||
61 | ,, 11:47 | |||||
62 | JUODVALKYTE Urte USC Chirio Forno d'Asolo | USC Chirio Forno d'Asolo | ,, 11:47 | |||
63 | PATUZZO Eleonora Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O | Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O | ,, 11:47 | |||
64 | MUSTONEN Sara Team Cmax Dila | Team Cmax Dila | ,, 11:47 | |||
65 | ZOGLI Sabrina Gauss RDZ Ormu | Gauss RDZ Ormu | ,, 11:47 | |||
66 | JASINSKA Małgorzata Pol-Aqua | Pol-Aqua | ,, 11:47 | |||
67 | COX Leda ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | ,, 11:47 | |||
68 | HARE WILLIAMSON Catherine Team Halfords Bikehut | Team Halfords Bikehut | ,, 11:47 | |||
69 | ,, 11:47 | |||||
70 | DEPOORTER Elise Lotto Belisol Ladiesteam | Lotto Belisol Ladiesteam | ,, 11:47 | |||
71 | ELEMANS Saskia Team Flexpoint | Team Flexpoint | ,, 11:47 | |||
72 | ,, 11:47 | |||||
73 | HEDDERMAN Rachel Team Tibco | Team Tibco | 21:22 21:22 | |||
74 | ,, 21:22 | |||||
75 | ,, 21:22 | |||||
76 | FORESI Lorena Menikini - Selle Italia - Master Colors | Menikini - Selle Italia - Master Colors | ,, 21:22 | |||
77 | BRAVARD Mélanie Team Lot-et-Garonne | Team Lot-et-Garonne | ,, 21:22 | |||
78 | 25:03 25:03 | |||||
79 | 25:07 25:07 | |||||
80 | CADOL Nathalie ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | 25:10 25:10 | |||
81 | 25:16 25:16 | |||||
82 | DONADONI Alice Team Cmax Dila | Team Cmax Dila | 27:38 27:38 | |||
83 | ,, 27:38 | |||||
84 | ,, 27:38 | |||||
85 | MARTIN Honorine Team Lot-et-Garonne | Team Lot-et-Garonne | ,, 27:38 | |||
86 | PATOU Estelle ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | ,, 27:38 | |||
87 | KHODTCHENKOVA Marina Team Cmax Dila | Team Cmax Dila | ,, 27:38 | |||
88 | ,, 27:38 | |||||
89 | ,, 27:38 | |||||
90 | ,, 27:38 | |||||
91 | ,, 27:38 | |||||
DNF | SCHNIDER Pascale Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | Cervélo Lifeforce Pro Cycling Team | - | |||
DNF | EPELDE Mireia Bizkaia - Durango | Bizkaia - Durango | - | |||
DNF | BUGEIA Alessia Team Lot-et-Garonne | Team Lot-et-Garonne | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 September 2008
- Start time:-
- Avg. speed winner:35.82 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:98.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: