2021
«
»
2022»71st

Tour Cycliste International de la Guadeloupe

(2.2)
2022»Stage 1»La DésiradeLa Désirade(8.9km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTimeAvg
11+0:0052
DAUSCHY GuillaumePremier Tech U23 Cycling Project
23Premier Tech U23 Cycling Project750:10:1052.525
22+0:0142
BRUNEL AlexysUni Sport Lamentinois
23Uni Sport Lamentinois320:01
0:01
52.439
33+0:091
BENNETT StéfanEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
30EuroCyclingTrips Pro Cycling Team110:09
0:09
51.761
44+0:1153
JULIEN MatissePremier Tech U23 Cycling Project
19Premier Tech U23 Cycling Project0:11
0:11
51.594
55+0:1255
PLAMONDON RobinPremier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project0:12
0:12
51.511
66+0:21114
GUILLON CélestinLaval Cyclisme 53
26Laval Cyclisme 530:21
0:21
50.777
77+0:2292
CENTRONE IvanGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
26Geofco-Doltcini Materiel Velo.com0:22
0:22
50.696
88+0:2411
DONNENWIRTH Tom U.Velocipedique M-Galante
24U.Velocipedique M-Galante0:24
0:24
50.536
99+0:2721
RAJOVIĆ DušanTeam Corratec
24Team Corratec0:27
0:27
50.298
1010+0:2734
PELLEGRIN MathieuTeam Cama CCD
26Team Cama CCD,,
0:27
50.298
1111+0:2954
GAGNÉ JulienPremier Tech U23 Cycling Project
28Premier Tech U23 Cycling Project0:29
0:29
50.141
1212+0:2946
LAUTONE RaphaëlUni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois,,
0:29
50.141
1313+0:34201
EUSTACHE CédricTeam Madras Cycling
32Team Madras Cycling0:34
0:34
49.752
1414+0:3451
CARPENTIER FlorianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:34
49.752
1515+0:3526
STOJNIĆ VeljkoTeam Corratec
23Team Corratec0:35
0:35
49.674
1616+0:3966
MATTHEIS OliverTeam Embrace The World
27Team Embrace The World0:39
0:39
49.368
1717+0:4161
PESCHGES MarcelTeam Embrace The World
26Team Embrace The World0:41
0:41
49.217
1818+0:4162
KELLER HermannTeam Embrace The World
29Team Embrace The World,,
0:41
49.217
1919+0:4313623Excelsior0:43
0:43
49.066
2020+0:45116
RAPITEAU FlorianLaval Cyclisme 53
23Laval Cyclisme 530:45
0:45
48.916
2121+0:47205
ANDRE LUBIN YannisTeam Madras Cycling
21Team Madras Cycling0:47
0:47
48.767
2222+0:47234
REGUERO GabrielCentre et de la Caraïbe
29Centre et de la Caraïbe,,
0:47
48.767
2323+0:4865
DAVID ScottTeam Embrace The World
24Team Embrace The World0:48
0:48
48.693
2424+0:49102
LUTIN LarryKarukera Assainissement PDL
28Karukera Assainissement PDL0:49
0:49
48.619
2525+0:4917628Martinique,,
0:49
48.619
2626+0:5132
CARÈNE BorisTeam Cama CCD
36Team Cama CCD0:51
0:51
48.472
2727+0:5124
BALDACCINI DavideTeam Corratec
24Team Corratec,,
0:51
48.472
2828+0:52123
HANSART PhileasTeam Autolagon - UVN
22Team Autolagon - UVN0:52
0:52
48.399
2929+0:52101
CLAVIER KendricKarukera Assainissement PDL
23Karukera Assainissement PDL,,
0:52
48.399
3030+0:52161
ALIDOR AdrienUSR Velo Sotranfamat
33USR Velo Sotranfamat,,
0:52
48.399
3131+0:53175
LATOUCHE NormannMartinique
26Martinique0:53
0:53
48.326
3232+0:53181
COOPER NicholasSweden Cycling Academy
25Sweden Cycling Academy,,
0:53
48.326
3333+0:5422
GANDIN StefanoTeam Corratec
26Team Corratec0:54
0:54
48.253
3434+0:5612
JUILLAGUET Will U.Velocipedique M-Galante
26U.Velocipedique M-Galante0:56
0:56
48.108
3535+0:56142
DOSTIYEV IlkhanVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
0:56
48.108
3636+0:5713420Excelsior0:57
0:57
48.036
3737+0:58113
GESNOUIN KillianLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 530:58
0:58
47.964
3838+0:58154
DELOUMEAUX JérémyJeunesse Cycliste des Abymes
23Jeunesse Cycliste des Abymes,,
0:58
47.964
3939+0:58144
KOLTUNOV VladimirVino SKO Team
19Vino SKO Team,,
0:58
47.964
4040+0:5975
GERAN RonaldConvergence SC Abymienne Proprete 2000
25Convergence SC Abymienne Proprete 20000:59
0:59
47.892
4141+0:59141
SEMENOV AlexandrVino SKO Team
23Vino SKO Team,,
0:59
47.892
4242+1:0072
CAILLIAU TaïnoConvergence SC Abymienne Proprete 2000
20Convergence SC Abymienne Proprete 20001:00
1:00
47.821
4343+1:0023
MASOTTO GiulioTeam Corratec
23Team Corratec,,
1:00
47.821
4444+1:012
VERDIJCK NielsEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
28EuroCyclingTrips Pro Cycling Team1:01
1:01
47.750
4545+1:0213530Excelsior1:02
1:02
47.679
4646+1:0336
RABINAUD AlexandreTeam Cama CCD
21Team Cama CCD1:03
1:03
47.608
4747+1:0364
LIENERT ThomasTeam Embrace The World
36Team Embrace The World,,
1:03
47.608
4848+1:04213
VANONY Tony ChrisVelo Club Saintannais
20Velo Club Saintannais1:04
1:04
47.537
4949+1:04204
VANGHELUWE SeppeTeam Madras Cycling
26Team Madras Cycling,,
1:04
47.537
5050+1:0431
CHANE-FOC JulienTeam Cama CCD
23Team Cama CCD,,
1:04
47.537
5151+1:0556
SENICOURT KylianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project1:05
1:05
47.467
5252+1:056
FITZWATER MatiasEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
24EuroCyclingTrips Pro Cycling Team,,
1:05
47.467
5353+1:06236
ARTHEIN Fabien NicolasCentre et de la Caraïbe
20Centre et de la Caraïbe1:06
1:06
47.396
5454+1:07111
ANDRÉ GaspardLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 531:07
1:07
47.326
5555+1:08171
CARNIER AxelMartinique
25Martinique1:08
1:08
47.257
5656+1:08115
LAMAILLE ChristopherLaval Cyclisme 53
22Laval Cyclisme 53,,
1:08
47.257
5757+1:0896
DANIELS LarsGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
1:08
47.257
5858+1:0971
GÈNE MevingConvergence SC Abymienne Proprete 2000
23Convergence SC Abymienne Proprete 20001:09
1:09
47.187
5959+1:115
NOBEL RickEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
27EuroCyclingTrips Pro Cycling Team1:11
1:11
47.048
6060+1:12184
KOIVISTOINEN AkuSweden Cycling Academy
19Sweden Cycling Academy1:12
1:12
46.979
6161+1:1241
BOYEAU FendleyUni Sport Lamentinois
29Uni Sport Lamentinois,,
1:12
46.979
6262+1:13191
MATHIAS AnaëlEspoir du Sud
22Espoir du Sud1:13
1:13
46.911
6363+1:13222
DOMENC HugoGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
1:13
46.911
6464+1:13202
LAVIOLETTE LoïcTeam Madras Cycling
25Team Madras Cycling,,
1:13
46.911
6565+1:1313
DUVAL Gwendy U.Velocipedique M-Galante
23U.Velocipedique M-Galante,,
1:13
46.911
6666+1:14225
VEDEL Gabin Guidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team1:14
1:14
46.842
6767+1:15124
PALMISTE Philgy MarcTeam Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN1:15
1:15
46.774
6868+1:16132
GRACZYK VincentExcelsior
38Excelsior1:16
1:16
46.706
6969+1:1781
URCEL AdrienTeam USC Goyave
22Team USC Goyave1:17
1:17
46.638
7070+1:1793
GLOESENER JacquesGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
1:17
46.638
7171+1:1717228Martinique,,
1:17
46.638
7272+1:1845
LEMLER TonyUni Sport Lamentinois
27Uni Sport Lamentinois1:18
1:18
46.570
7373+1:19146
STRELNIKOV YegorVino SKO Team
18Vino SKO Team1:19
1:19
46.502
7474+1:19112
BERNARD SimonLaval Cyclisme 53
19Laval Cyclisme 53,,
1:19
46.502
7575+1:1935
PERAMIN AllanTeam Cama CCD
22Team Cama CCD,,
1:19
46.502
7676+1:20126
PELOU JorisTeam Autolagon - UVN
19Team Autolagon - UVN1:20
1:20
46.435
7777+1:21164
KONDI Jean PhilippeUSR Velo Sotranfamat
31USR Velo Sotranfamat1:21
1:21
46.368
7878+1:21145
MULAGALEYEV VladimirVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
1:21
46.368
7979+1:23153
LANCLUME JulesJeunesse Cycliste des Abymes
31Jeunesse Cycliste des Abymes1:23
1:23
46.234
8080+1:23214
SABLON LuisVelo Club Saintannais
35Velo Club Saintannais,,
1:23
46.234
8181+1:23163
JEANNE VladimirUSR Velo Sotranfamat
31USR Velo Sotranfamat,,
1:23
46.234
8282+1:24224
PIALHOUX ElianGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team1:24
1:24
46.167
8383+1:2463
KRUSCHEWSKI FabianTeam Embrace The World
32Team Embrace The World,,
1:24
46.167
8484+1:25174
GOBIN JohanMartinique
43Martinique1:25
1:25
46.101
8585+1:2574
LACHAGES AlexandreConvergence SC Abymienne Proprete 2000
24Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
1:25
46.101
8686+1:2694
BONNET TheoGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
20Geofco-Doltcini Materiel Velo.com1:26
1:26
46.034
8787+1:2683
LARGITTE JeïelTeam USC Goyave
22Team USC Goyave,,
1:26
46.034
8888+1:2724631Gwada1:27
1:27
45.968
8989+1:2785
AGRICOLE YannisTeam USC Goyave
20Team USC Goyave,,
1:27
45.968
9090+1:27182
FAGERSTRÖM LudwigSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy,,
1:27
45.968
9191+1:2724225Gwada,,
1:27
45.968
9292+1:27131
ODVELT ClergeExcelsior
22Excelsior,,
1:27
45.968
9393+1:283
GREEN SimeonEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
42EuroCyclingTrips Pro Cycling Team1:28
1:28
45.903
9494+1:28221
ARTIÈRES RobinGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
1:28
45.903
9595+1:30152
MINY LionelJeunesse Cycliste des Abymes
30Jeunesse Cycliste des Abymes1:30
1:30
45.771
9696+1:3182
URCEL DamienTeam USC Goyave
25Team USC Goyave1:31
1:31
45.706
9797+1:3176
BORDÉE GaëlConvergence SC Abymienne Proprete 2000
24Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
1:31
45.706
9898+1:314
SOULA GuillaumeEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
41EuroCyclingTrips Pro Cycling Team,,
1:31
45.706
9999+1:34125
ETENNA Mendrick Florentin Team Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN1:34
1:34
45.511
100100+1:3533
LAFFITE FlorentTeam Cama CCD
32Team Cama CCD1:35
1:35
45.447
101101+1:3795
BIEBUYCK AurélienGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
25Geofco-Doltcini Materiel Velo.com1:37
1:37
45.318
102102+1:37223
MATHEAU JoanGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
22Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
1:37
45.318
103103+1:37173
JACQUES Dylan Martinique
20Martinique,,
1:37
45.318
104104+1:3891
MASSON ChristopheGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
36Geofco-Doltcini Materiel Velo.com1:38
1:38
45.254
105105+1:40211
DURO KélianVelo Club Saintannais
30Velo Club Saintannais1:40
1:40
45.127
106106+1:4173
RELMY WidjyConvergence SC Abymienne Proprete 2000
28Convergence SC Abymienne Proprete 20001:41
1:41
45.063
107107+1:4324119Gwada1:43
1:43
44.937
108108+1:45185
CEDERFJORD SimonSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy1:45
1:45
44.811
109109+1:45165
SUARES GillesUSR Velo Sotranfamat
27USR Velo Sotranfamat,,
1:45
44.811
110110+1:48235
DURO KevinCentre et de la Caraïbe
29Centre et de la Caraïbe1:48
1:48
44.624
111111+1:49166
TARANNE TeddyUSR Velo Sotranfamat
32USR Velo Sotranfamat1:49
1:49
44.562
112112+1:50122
LEGRAND CarlTeam Autolagon - UVN
30Team Autolagon - UVN1:50
1:50
44.500
113113+1:5325
PITTI JoseTeam Corratec
19Team Corratec1:53
1:53
44.315
114114+1:56151
ALPHONSE Samuel Jeunesse Cycliste des Abymes
23Jeunesse Cycliste des Abymes1:56
1:56
44.132
115115+1:5684
BLONDIN AudricTeam USC Goyave
29Team USC Goyave,,
1:56
44.132
116116+1:56105
VINGADASSAMY Maël Karukera Assainissement PDL
23Karukera Assainissement PDL,,
1:56
44.132
117117+1:5943
DELOS Ryan Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois1:59
1:59
43.951
118118+2:0124321Gwada2:01
2:01
43.830
119119+2:02133
LAURENT CedricExcelsior
41Excelsior2:02
2:02
43.770
120120+2:02143
ZHAPARULY BauyrzhanVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
2:02
43.770
121121+2:0344
KITTAVINY Stéphane Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois2:03
2:03
43.711
122122+2:0414
EGLELA WildrickU.Velocipedique M-Galante
25U.Velocipedique M-Galante2:04
2:04
43.651
123123+2:12212
DURO NicolasVelo Club Saintannais
23Velo Club Saintannais2:12
2:12
43.181
124124+2:1315
CHAUPPARD OlivierU.Velocipedique M-Galante
29U.Velocipedique M-Galante2:13
2:13
43.122
125125+2:14194
AJINCA LucasEspoir du Sud
22Espoir du Sud2:14
2:14
43.065
126126+2:16193
ATTAUD GaelEspoir du Sud
37Espoir du Sud2:16
2:16
42.949
127127+2:17104
RAMOTHE CédricKarukera Assainissement PDL
33Karukera Assainissement PDL2:17
2:17
42.892
128128+2:1716
DARTRON JohannU.Velocipedique M-Galante
35U.Velocipedique M-Galante,,
2:17
42.892
129129+2:1824527Gwada2:18
2:18
42.834
130130+2:25231
LAMBOURDIÈRE Marc Centre et de la Caraïbe
21Centre et de la Caraïbe2:25
2:25
42.437
131131+2:27203
VINETOT RomainTeam Madras Cycling
26Team Madras Cycling2:27
2:27
42.325
132132+2:34103
POLIPHEME AnthonyKarukera Assainissement PDL
22Karukera Assainissement PDL2:34
2:34
41.937
133133+2:34192
BENJAMIN Ronald Espoir du Sud
39Espoir du Sud,,
2:34
41.937
134134+2:49155
CAMBRONE Lindy Closse Jeunesse Cycliste des Abymes
29Jeunesse Cycliste des Abymes2:49
2:49
41.130
135135+2:49162
DÉSIRÉE Yona USR Velo Sotranfamat
20USR Velo Sotranfamat,,
2:49
41.130
136136+2:54232
VAINQUEUR MichelCentre et de la Caraïbe
46Centre et de la Caraïbe2:54
2:54
40.867
137137+2:55121
BAROLIN KeranTeam Autolagon - UVN
31Team Autolagon - UVN2:55
2:55
40.815
138138+8:30195
PIERRE Mevick Espoir du Sud
18Espoir du Sud8:30
8:30
28.607
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkBIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
152
DAUSCHY GuillaumePremier Tech U23 Cycling Project
23Premier Tech U23 Cycling Project10:10:10..
242
BRUNEL AlexysUni Sport Lamentinois
23Uni Sport Lamentinois0:01
0:01
..
31
BENNETT StéfanEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
30EuroCyclingTrips Pro Cycling Team0:09
0:09
..
453
JULIEN MatissePremier Tech U23 Cycling Project
19Premier Tech U23 Cycling Project0:11
0:11
..
555
PLAMONDON RobinPremier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project0:12
0:12
..
6114
GUILLON CélestinLaval Cyclisme 53
26Laval Cyclisme 530:21
0:21
..
792
CENTRONE IvanGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
26Geofco-Doltcini Materiel Velo.com0:22
0:22
..
811
DONNENWIRTH Tom U.Velocipedique M-Galante
24U.Velocipedique M-Galante0:24
0:24
..
921
RAJOVIĆ DušanTeam Corratec
24Team Corratec0:27
0:27
..
1034
PELLEGRIN MathieuTeam Cama CCD
26Team Cama CCD,,
0:27
..
1154
GAGNÉ JulienPremier Tech U23 Cycling Project
28Premier Tech U23 Cycling Project0:29
0:29
..
1246
LAUTONE RaphaëlUni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois,,
0:29
..
13201
EUSTACHE CédricTeam Madras Cycling
32Team Madras Cycling0:34
0:34
..
1451
CARPENTIER FlorianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:34
..
1526
STOJNIĆ VeljkoTeam Corratec
23Team Corratec0:35
0:35
..
1666
MATTHEIS OliverTeam Embrace The World
27Team Embrace The World0:39
0:39
..
1761
PESCHGES MarcelTeam Embrace The World
26Team Embrace The World0:41
0:41
..
1862
KELLER HermannTeam Embrace The World
29Team Embrace The World,,
0:41
..
1913623Excelsior0:43
0:43
..
20116
RAPITEAU FlorianLaval Cyclisme 53
23Laval Cyclisme 530:45
0:45
..
21205
ANDRE LUBIN YannisTeam Madras Cycling
21Team Madras Cycling0:47
0:47
..
22234
REGUERO GabrielCentre et de la Caraïbe
29Centre et de la Caraïbe,,
0:47
..
2365
DAVID ScottTeam Embrace The World
24Team Embrace The World0:48
0:48
..
24102
LUTIN LarryKarukera Assainissement PDL
28Karukera Assainissement PDL0:49
0:49
..
2517628Martinique,,
0:49
..
2632
CARÈNE BorisTeam Cama CCD
36Team Cama CCD0:51
0:51
..
2724
BALDACCINI DavideTeam Corratec
24Team Corratec,,
0:51
..
28123
HANSART PhileasTeam Autolagon - UVN
22Team Autolagon - UVN0:52
0:52
..
29101
CLAVIER KendricKarukera Assainissement PDL
23Karukera Assainissement PDL,,
0:52
..
30161
ALIDOR AdrienUSR Velo Sotranfamat
33USR Velo Sotranfamat,,
0:52
..
31175
LATOUCHE NormannMartinique
26Martinique0:53
0:53
..
32181
COOPER NicholasSweden Cycling Academy
25Sweden Cycling Academy,,
0:53
..
3322
GANDIN StefanoTeam Corratec
26Team Corratec0:54
0:54
..
3412
JUILLAGUET Will U.Velocipedique M-Galante
26U.Velocipedique M-Galante0:56
0:56
..
35142
DOSTIYEV IlkhanVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
0:56
..
3613420Excelsior0:57
0:57
..
37113
GESNOUIN KillianLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 530:58
0:58
..
38154
DELOUMEAUX JérémyJeunesse Cycliste des Abymes
23Jeunesse Cycliste des Abymes,,
0:58
..
39144
KOLTUNOV VladimirVino SKO Team
19Vino SKO Team,,
0:58
..
4075
GERAN RonaldConvergence SC Abymienne Proprete 2000
25Convergence SC Abymienne Proprete 20000:59
0:59
..
41141
SEMENOV AlexandrVino SKO Team
23Vino SKO Team,,
0:59
..
4272
CAILLIAU TaïnoConvergence SC Abymienne Proprete 2000
20Convergence SC Abymienne Proprete 20001:00
1:00
..
4323
MASOTTO GiulioTeam Corratec
23Team Corratec,,
1:00
..
442
VERDIJCK NielsEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
28EuroCyclingTrips Pro Cycling Team1:01
1:01
..
4513530Excelsior1:02
1:02
..
4636
RABINAUD AlexandreTeam Cama CCD
21Team Cama CCD1:03
1:03
..
4764
LIENERT ThomasTeam Embrace The World
36Team Embrace The World,,
1:03
..
48213
VANONY Tony ChrisVelo Club Saintannais
20Velo Club Saintannais1:04
1:04
..
49204
VANGHELUWE SeppeTeam Madras Cycling
26Team Madras Cycling,,
1:04
..
5031
CHANE-FOC JulienTeam Cama CCD
23Team Cama CCD,,
1:04
..
5156
SENICOURT KylianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project1:05
1:05
..
526
FITZWATER MatiasEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
24EuroCyclingTrips Pro Cycling Team,,
1:05
..
53236
ARTHEIN Fabien NicolasCentre et de la Caraïbe
20Centre et de la Caraïbe1:06
1:06
..
54111
ANDRÉ GaspardLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 531:07
1:07
..
55171
CARNIER AxelMartinique
25Martinique1:08
1:08
..
56115
LAMAILLE ChristopherLaval Cyclisme 53
22Laval Cyclisme 53,,
1:08
..
5796
DANIELS LarsGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
1:08
..
5871
GÈNE MevingConvergence SC Abymienne Proprete 2000
23Convergence SC Abymienne Proprete 20001:09
1:09
..
595
NOBEL RickEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
27EuroCyclingTrips Pro Cycling Team1:11
1:11
..
60184
KOIVISTOINEN AkuSweden Cycling Academy
19Sweden Cycling Academy1:12
1:12
..
6141
BOYEAU FendleyUni Sport Lamentinois
29Uni Sport Lamentinois,,
1:12
..
62191
MATHIAS AnaëlEspoir du Sud
22Espoir du Sud1:13
1:13
..
63222
DOMENC HugoGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
1:13
..
64202
LAVIOLETTE LoïcTeam Madras Cycling
25Team Madras Cycling,,
1:13
..
6513
DUVAL Gwendy U.Velocipedique M-Galante
23U.Velocipedique M-Galante,,
1:13
..
66225
VEDEL Gabin Guidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team1:14
1:14
..
67124
PALMISTE Philgy MarcTeam Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN1:15
1:15
..
68132
GRACZYK VincentExcelsior
38Excelsior1:16
1:16
..
6981
URCEL AdrienTeam USC Goyave
22Team USC Goyave1:17
1:17
..
7093
GLOESENER JacquesGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
1:17
..
7117228Martinique,,
1:17
..
7245
LEMLER TonyUni Sport Lamentinois
27Uni Sport Lamentinois1:18
1:18
..
73146
STRELNIKOV YegorVino SKO Team
18Vino SKO Team1:19
1:19
..
74112
BERNARD SimonLaval Cyclisme 53
19Laval Cyclisme 53,,
1:19
..
7535
PERAMIN AllanTeam Cama CCD
22Team Cama CCD,,
1:19
..
76126
PELOU JorisTeam Autolagon - UVN
19Team Autolagon - UVN1:20
1:20
..
77164
KONDI Jean PhilippeUSR Velo Sotranfamat
31USR Velo Sotranfamat1:21
1:21
..
78145
MULAGALEYEV VladimirVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
1:21
..
79153
LANCLUME JulesJeunesse Cycliste des Abymes
31Jeunesse Cycliste des Abymes1:23
1:23
..
80214
SABLON LuisVelo Club Saintannais
35Velo Club Saintannais,,
1:23
..
81163
JEANNE VladimirUSR Velo Sotranfamat
31USR Velo Sotranfamat,,
1:23
..
82224
PIALHOUX ElianGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team1:24
1:24
..
8363
KRUSCHEWSKI FabianTeam Embrace The World
32Team Embrace The World,,
1:24
..
84174
GOBIN JohanMartinique
43Martinique1:25
1:25
..
8574
LACHAGES AlexandreConvergence SC Abymienne Proprete 2000
24Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
1:25
..
8694
BONNET TheoGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
20Geofco-Doltcini Materiel Velo.com1:26
1:26
..
8783
LARGITTE JeïelTeam USC Goyave
22Team USC Goyave,,
1:26
..
8824631Gwada1:27
1:27
..
8985
AGRICOLE YannisTeam USC Goyave
20Team USC Goyave,,
1:27
..
90182
FAGERSTRÖM LudwigSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy,,
1:27
..
9124225Gwada,,
1:27
..
92131
ODVELT ClergeExcelsior
22Excelsior,,
1:27
..
933
GREEN SimeonEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
42EuroCyclingTrips Pro Cycling Team1:28
1:28
..
94221
ARTIÈRES RobinGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
1:28
..
95152
MINY LionelJeunesse Cycliste des Abymes
30Jeunesse Cycliste des Abymes1:30
1:30
..
9682
URCEL DamienTeam USC Goyave
25Team USC Goyave1:31
1:31
..
9776
BORDÉE GaëlConvergence SC Abymienne Proprete 2000
24Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
1:31
..
984
SOULA GuillaumeEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
41EuroCyclingTrips Pro Cycling Team,,
1:31
..
99125
ETENNA Mendrick Florentin Team Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN1:34
1:34
..
10033
LAFFITE FlorentTeam Cama CCD
32Team Cama CCD1:35
1:35
..
10195
BIEBUYCK AurélienGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
25Geofco-Doltcini Materiel Velo.com1:37
1:37
..
102223
MATHEAU JoanGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
22Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
1:37
..
103173
JACQUES Dylan Martinique
20Martinique,,
1:37
..
10491
MASSON ChristopheGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
36Geofco-Doltcini Materiel Velo.com1:38
1:38
..
105211
DURO KélianVelo Club Saintannais
30Velo Club Saintannais1:40
1:40
..
10673
RELMY WidjyConvergence SC Abymienne Proprete 2000
28Convergence SC Abymienne Proprete 20001:41
1:41
..
10724119Gwada1:43
1:43
..
108185
CEDERFJORD SimonSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy1:45
1:45
..
109165
SUARES GillesUSR Velo Sotranfamat
27USR Velo Sotranfamat,,
1:45
..
110235
DURO KevinCentre et de la Caraïbe
29Centre et de la Caraïbe1:48
1:48
..
111166
TARANNE TeddyUSR Velo Sotranfamat
32USR Velo Sotranfamat1:49
1:49
..
112122
LEGRAND CarlTeam Autolagon - UVN
30Team Autolagon - UVN1:50
1:50
..
11325
PITTI JoseTeam Corratec
19Team Corratec1:53
1:53
..
114151
ALPHONSE Samuel Jeunesse Cycliste des Abymes
23Jeunesse Cycliste des Abymes1:56
1:56
..
11584
BLONDIN AudricTeam USC Goyave
29Team USC Goyave,,
1:56
..
116105
VINGADASSAMY Maël Karukera Assainissement PDL
23Karukera Assainissement PDL,,
1:56
..
11743
DELOS Ryan Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois1:59
1:59
..
11824321Gwada2:01
2:01
..
119133
LAURENT CedricExcelsior
41Excelsior2:02
2:02
..
120143
ZHAPARULY BauyrzhanVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
2:02
..
12144
KITTAVINY Stéphane Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois2:03
2:03
..
12214
EGLELA WildrickU.Velocipedique M-Galante
25U.Velocipedique M-Galante2:04
2:04
..
123212
DURO NicolasVelo Club Saintannais
23Velo Club Saintannais2:12
2:12
..
12415
CHAUPPARD OlivierU.Velocipedique M-Galante
29U.Velocipedique M-Galante2:13
2:13
..
125194
AJINCA LucasEspoir du Sud
22Espoir du Sud2:14
2:14
..
126193
ATTAUD GaelEspoir du Sud
37Espoir du Sud2:16
2:16
..
127104
RAMOTHE CédricKarukera Assainissement PDL
33Karukera Assainissement PDL2:17
2:17
..
12816
DARTRON JohannU.Velocipedique M-Galante
35U.Velocipedique M-Galante,,
2:17
..
12924527Gwada2:18
2:18
..
130231
LAMBOURDIÈRE Marc Centre et de la Caraïbe
21Centre et de la Caraïbe2:25
2:25
..
131203
VINETOT RomainTeam Madras Cycling
26Team Madras Cycling2:27
2:27
..
132103
POLIPHEME AnthonyKarukera Assainissement PDL
22Karukera Assainissement PDL2:34
2:34
..
133192
BENJAMIN Ronald Espoir du Sud
39Espoir du Sud,,
2:34
..
134155
CAMBRONE Lindy Closse Jeunesse Cycliste des Abymes
29Jeunesse Cycliste des Abymes2:49
2:49
..
135162
DÉSIRÉE Yona USR Velo Sotranfamat
20USR Velo Sotranfamat,,
2:49
..
136232
VAINQUEUR MichelCentre et de la Caraïbe
46Centre et de la Caraïbe2:54
2:54
..
137121
BAROLIN KeranTeam Autolagon - UVN
31Team Autolagon - UVN2:55
2:55
..
138195
PIERRE Mevick Espoir du Sud
18Espoir du Sud8:30
8:30
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkBIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
153
JULIEN MatissePremier Tech U23 Cycling Project
19Premier Tech U23 Cycling Project0:10:21..
255
PLAMONDON RobinPremier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project0:01
0:01
..
346
LAUTONE RaphaëlUni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois0:18
0:18
..
451
CARPENTIER FlorianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project0:23
0:23
..
5205
ANDRE LUBIN YannisTeam Madras Cycling
21Team Madras Cycling0:36
0:36
..
6123
HANSART PhileasTeam Autolagon - UVN
22Team Autolagon - UVN0:41
0:41
..
7142
DOSTIYEV IlkhanVino SKO Team
20Vino SKO Team0:45
0:45
..
813420Excelsior0:46
0:46
..
9113
GESNOUIN KillianLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 530:47
0:47
..
10144
KOLTUNOV VladimirVino SKO Team
19Vino SKO Team,,
0:47
..
1172
CAILLIAU TaïnoConvergence SC Abymienne Proprete 2000
20Convergence SC Abymienne Proprete 20000:49
0:49
..
1236
RABINAUD AlexandreTeam Cama CCD
21Team Cama CCD0:52
0:52
..
13213
VANONY Tony ChrisVelo Club Saintannais
20Velo Club Saintannais0:53
0:53
..
1456
SENICOURT KylianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project0:54
0:54
..
15236
ARTHEIN Fabien NicolasCentre et de la Caraïbe
20Centre et de la Caraïbe0:55
0:55
..
16111
ANDRÉ GaspardLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 530:56
0:56
..
1796
DANIELS LarsGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com0:57
0:57
..
18184
KOIVISTOINEN AkuSweden Cycling Academy
19Sweden Cycling Academy1:01
1:01
..
19191
MATHIAS AnaëlEspoir du Sud
22Espoir du Sud1:02
1:02
..
20222
DOMENC HugoGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
1:02
..
21225
VEDEL Gabin Guidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team1:03
1:03
..
22124
PALMISTE Philgy MarcTeam Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN1:04
1:04
..
2381
URCEL AdrienTeam USC Goyave
22Team USC Goyave1:06
1:06
..
2493
GLOESENER JacquesGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
1:06
..
25146
STRELNIKOV YegorVino SKO Team
18Vino SKO Team1:08
1:08
..
26112
BERNARD SimonLaval Cyclisme 53
19Laval Cyclisme 53,,
1:08
..
27126
PELOU JorisTeam Autolagon - UVN
19Team Autolagon - UVN1:09
1:09
..
28145
MULAGALEYEV VladimirVino SKO Team
20Vino SKO Team1:10
1:10
..
29224
PIALHOUX ElianGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team1:13
1:13
..
3094
BONNET TheoGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
20Geofco-Doltcini Materiel Velo.com1:15
1:15
..
3185
AGRICOLE YannisTeam USC Goyave
20Team USC Goyave1:16
1:16
..
32182
FAGERSTRÖM LudwigSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy,,
1:16
..
33131
ODVELT ClergeExcelsior
22Excelsior,,
1:16
..
34221
ARTIÈRES RobinGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team1:17
1:17
..
35125
ETENNA Mendrick Florentin Team Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN1:23
1:23
..
36173
JACQUES Dylan Martinique
20Martinique1:26
1:26
..
3724119Gwada1:32
1:32
..
38185
CEDERFJORD SimonSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy1:34
1:34
..
3925
PITTI JoseTeam Corratec
19Team Corratec1:42
1:42
..
4043
DELOS Ryan Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois1:48
1:48
..
4124321Gwada1:50
1:50
..
42143
ZHAPARULY BauyrzhanVino SKO Team
20Vino SKO Team1:51
1:51
..
4344
KITTAVINY Stéphane Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois1:52
1:52
..
44231
LAMBOURDIÈRE Marc Centre et de la Caraïbe
21Centre et de la Caraïbe2:14
2:14
..
45162
DÉSIRÉE Yona USR Velo Sotranfamat
20USR Velo Sotranfamat2:38
2:38
..
46195
PIERRE Mevick Espoir du Sud
18Espoir du Sud8:19
8:19
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 JULIEN MatissePremier Tech U23 Cycling Project00:10:21
2 PLAMONDON RobinPremier Tech U23 Cycling Project0:01
3 LAUTONE RaphaëlUni Sport Lamentinois0:18
4 CARPENTIER FlorianPremier Tech U23 Cycling Project0:23
5 ANDRE LUBIN YannisTeam Madras Cycling0:36
6 HANSART PhileasTeam Autolagon - UVN0:41
7 DOSTIYEV IlkhanVino SKO Team0:45
8 MAGNIEN Lorenzo Excelsior0:46
9 GESNOUIN KillianLaval Cyclisme 530:47
10 KOLTUNOV VladimirVino SKO Team,,
11 CAILLIAU TaïnoConvergence SC Abymienne Proprete 20000:49
12 RABINAUD AlexandreTeam Cama CCD0:52
13 VANONY Tony ChrisVelo Club Saintannais0:53
14 SENICOURT KylianPremier Tech U23 Cycling Project0:54
15 ARTHEIN Fabien NicolasCentre et de la Caraïbe0:55
16 ANDRÉ GaspardLaval Cyclisme 530:56
17 DANIELS LarsGeofco-Doltcini Materiel Velo.com0:57
18 KOIVISTOINEN AkuSweden Cycling Academy1:01
19 MATHIAS AnaëlEspoir du Sud1:02
20 DOMENC HugoGuidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
21 VEDEL Gabin Guidon Sprinter Canalien Cycling Team1:03
22 PALMISTE Philgy MarcTeam Autolagon - UVN1:04
23 URCEL AdrienTeam USC Goyave1:06
24 GLOESENER JacquesGeofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
25 STRELNIKOV YegorVino SKO Team1:08
26 BERNARD SimonLaval Cyclisme 53,,
27 PELOU JorisTeam Autolagon - UVN1:09
28 MULAGALEYEV VladimirVino SKO Team1:10
29 PIALHOUX ElianGuidon Sprinter Canalien Cycling Team1:13
30 BONNET TheoGeofco-Doltcini Materiel Velo.com1:15
31 AGRICOLE YannisTeam USC Goyave1:16
32 FAGERSTRÖM LudwigSweden Cycling Academy,,
33 ODVELT ClergeExcelsior,,
34 ARTIÈRES RobinGuidon Sprinter Canalien Cycling Team1:17
35 ETENNA Mendrick Florentin Team Autolagon - UVN1:23
36 JACQUES Dylan Martinique1:26
37 DOLLIN Djiovany Gwada1:32
38 CEDERFJORD SimonSweden Cycling Academy1:34
39 PITTI JoseTeam Corratec1:42
40 DELOS Ryan Uni Sport Lamentinois1:48
41 PALMIER Leonar Gwada1:50
42 ZHAPARULY BauyrzhanVino SKO Team1:51
43 KITTAVINY Stéphane Uni Sport Lamentinois1:52
44 LAMBOURDIÈRE Marc Centre et de la Caraïbe2:14
45 DÉSIRÉE Yona USR Velo Sotranfamat2:38
46 PIERRE Mevick Espoir du Sud8:19


RnkTeamClassTimeTime won/lost
1 Premier Tech U23 Cycling ProjectCT0:30:54..
2 Uni Sport Lamentinois1:19
1:19
..
3 Team CorratecCT1:30
1:30
..
4 Team Embrace The WorldCLUB1:38
1:38
..
5 Laval Cyclisme 53CLUB1:40
1:40
..
6 EuroCyclingTrips Pro Cycling TeamCT1:52
1:52
..
7 Team Cama CCD1:58
1:58
..
8 Team Madras Cycling2:02
2:02
..
9 U.Velocipedique M-Galante2:10
2:10
..
10 Excelsior2:20
2:20
..
11 Geofco-Doltcini Materiel Velo.comCT2:24
2:24
..
12 MartiniqueNAT2:27
2:27
..
13 Vino SKO TeamCT2:31
2:31
..
14 Convergence SC Abymienne Proprete 20002:44
2:44
..
15 Team Autolagon - UVN3:03
3:03
..
16 Sweden Cycling AcademyCLUB3:09
3:09
..
17 USR Velo Sotranfamat3:13
3:13
..
18 Karukera Assainissement PDL3:14
3:14
..
19 Centre et de la Caraïbe3:19
3:19
..
20 Guidon Sprinter Canalien Cycling Team3:27
3:27
..
21 Jeunesse Cycliste des Abymes3:28
3:28
..
22 Velo Club Saintannais3:43
3:43
..
23 Team USC Goyave3:47
3:47
..
24 Gwada4:14
4:14
..
25 Espoir du Sud5:19
5:19
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.

Race information

  • Date:
    05 August 2022
  • Start time:
    12:00 (18:00 CET)
  • Avg. speed winner:
    52.525 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    8.9 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    1
  • Vert. meters:
    81
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    323
  • Startlist quality score:
  • Won how:

Race profile