The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | Avg | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | DAUSCHY Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project | Premier Tech U23 Cycling Project | 7 | 5 | 0:10:10 | 52.525 | |
2 | BRUNEL Alexys Uni Sport Lamentinois | Uni Sport Lamentinois | 3 | 2 | 0:01 0:01 | 52.439 | |
3 | BENNETT Stéfan EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 1 | 1 | 0:09 0:09 | 51.761 | |
4 | JULIEN Matisse Premier Tech U23 Cycling Project | Premier Tech U23 Cycling Project | 0:11 0:11 | 51.594 | |||
5 | PLAMONDON Robin Premier Tech U23 Cycling Project | Premier Tech U23 Cycling Project | 0:12 0:12 | 51.511 | |||
6 | GUILLON Célestin Laval Cyclisme 53 | Laval Cyclisme 53 | 0:21 0:21 | 50.777 | |||
7 | CENTRONE Ivan Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | 0:22 0:22 | 50.696 | |||
8 | DONNENWIRTH Tom U.Velocipedique M-Galante | U.Velocipedique M-Galante | 0:24 0:24 | 50.536 | |||
9 | RAJOVIĆ Dušan Team Corratec | Team Corratec | 0:27 0:27 | 50.298 | |||
10 | PELLEGRIN Mathieu Team Cama CCD | Team Cama CCD | ,, 0:27 | 50.298 | |||
11 | GAGNÉ Julien Premier Tech U23 Cycling Project | Premier Tech U23 Cycling Project | 0:29 0:29 | 50.141 | |||
12 | LAUTONE Raphaël Uni Sport Lamentinois | Uni Sport Lamentinois | ,, 0:29 | 50.141 | |||
13 | EUSTACHE Cédric Team Madras Cycling | Team Madras Cycling | 0:34 0:34 | 49.752 | |||
14 | CARPENTIER Florian Premier Tech U23 Cycling Project | Premier Tech U23 Cycling Project | ,, 0:34 | 49.752 | |||
15 | STOJNIĆ Veljko Team Corratec | Team Corratec | 0:35 0:35 | 49.674 | |||
16 | MATTHEIS Oliver Embrace The World | Embrace The World | 0:39 0:39 | 49.368 | |||
17 | PESCHGES Marcel Embrace The World | Embrace The World | 0:41 0:41 | 49.217 | |||
18 | KELLER Hermann Embrace The World | Embrace The World | ,, 0:41 | 49.217 | |||
19 | TAILLANDIER Axel Excelsior | Excelsior | 0:43 0:43 | 49.066 | |||
20 | RAPITEAU Florian Laval Cyclisme 53 | Laval Cyclisme 53 | 0:45 0:45 | 48.916 | |||
21 | ANDRE LUBIN Yannis Team Madras Cycling | Team Madras Cycling | 0:47 0:47 | 48.767 | |||
22 | REGUERO Gabriel Centre et de la Caraïbe | Centre et de la Caraïbe | ,, 0:47 | 48.767 | |||
23 | DAVID Scott Embrace The World | Embrace The World | 0:48 0:48 | 48.693 | |||
24 | LUTIN Larry Karukera Assainissement PDL | Karukera Assainissement PDL | 0:49 0:49 | 48.619 | |||
25 | FLORIMOND Jean Christophe Martinique | Martinique | ,, 0:49 | 48.619 | |||
26 | CARÈNE Boris Team Cama CCD | Team Cama CCD | 0:51 0:51 | 48.472 | |||
27 | BALDACCINI Davide Team Corratec | Team Corratec | ,, 0:51 | 48.472 | |||
28 | HANSART Phileas Team Autolagon - UVN | Team Autolagon - UVN | 0:52 0:52 | 48.399 | |||
29 | CLAVIER Kendric Karukera Assainissement PDL | Karukera Assainissement PDL | ,, 0:52 | 48.399 | |||
30 | ALIDOR Adrien USR Velo Sotranfamat | USR Velo Sotranfamat | ,, 0:52 | 48.399 | |||
31 | LATOUCHE Normann Martinique | Martinique | 0:53 0:53 | 48.326 | |||
32 | COOPER Nicholas Sweden Cycling Academy | Sweden Cycling Academy | ,, 0:53 | 48.326 | |||
33 | GANDIN Stefano Team Corratec | Team Corratec | 0:54 0:54 | 48.253 | |||
34 | JUILLAGUET Will U.Velocipedique M-Galante | U.Velocipedique M-Galante | 0:56 0:56 | 48.108 | |||
35 | DOSTIYEV Ilkhan Vino SKO Team | Vino SKO Team | ,, 0:56 | 48.108 | |||
36 | MAGNIEN Lorenzo Excelsior | Excelsior | 0:57 0:57 | 48.036 | |||
37 | GESNOUIN Killian Laval Cyclisme 53 | Laval Cyclisme 53 | 0:58 0:58 | 47.964 | |||
38 | DELOUMEAUX Jérémy Jeunesse Cycliste des Abymes | Jeunesse Cycliste des Abymes | ,, 0:58 | 47.964 | |||
39 | KOLTUNOV Vladimir Vino SKO Team | Vino SKO Team | ,, 0:58 | 47.964 | |||
40 | GERAN Ronald Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | 0:59 0:59 | 47.892 | |||
41 | SEMENOV Alexandr Vino SKO Team | Vino SKO Team | ,, 0:59 | 47.892 | |||
42 | CAILLIAU Taïno Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | 1:00 1:00 | 47.821 | |||
43 | MASOTTO Giulio Team Corratec | Team Corratec | ,, 1:00 | 47.821 | |||
44 | VERDIJCK Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 1:01 1:01 | 47.75 | |||
45 | MATARESE Mathieu Excelsior | Excelsior | 1:02 1:02 | 47.679 | |||
46 | RABINAUD Alexandre Team Cama CCD | Team Cama CCD | 1:03 1:03 | 47.608 | |||
47 | LIENERT Thomas Embrace The World | Embrace The World | ,, 1:03 | 47.608 | |||
48 | VANONY Tony Chris Velo Club Saintannais | Velo Club Saintannais | 1:04 1:04 | 47.537 | |||
49 | VANGHELUWE Seppe Team Madras Cycling | Team Madras Cycling | ,, 1:04 | 47.537 | |||
50 | CHANE-FOC Julien Team Cama CCD | Team Cama CCD | ,, 1:04 | 47.537 | |||
51 | SENICOURT Kylian Premier Tech U23 Cycling Project | Premier Tech U23 Cycling Project | 1:05 1:05 | 47.467 | |||
52 | FITZWATER Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | ,, 1:05 | 47.467 | |||
53 | ARTHEIN Fabien Nicolas Centre et de la Caraïbe | Centre et de la Caraïbe | 1:06 1:06 | 47.396 | |||
54 | ANDRÉ Gaspard Laval Cyclisme 53 | Laval Cyclisme 53 | 1:07 1:07 | 47.326 | |||
55 | CARNIER Axel Martinique | Martinique | 1:08 1:08 | 47.257 | |||
56 | LAMAILLE Christopher Laval Cyclisme 53 | Laval Cyclisme 53 | ,, 1:08 | 47.257 | |||
57 | DANIELS Lars Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | ,, 1:08 | 47.257 | |||
58 | GÈNE Meving Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | 1:09 1:09 | 47.187 | |||
59 | NOBEL Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 1:11 1:11 | 47.048 | |||
60 | KOIVISTOINEN Aku Sweden Cycling Academy | Sweden Cycling Academy | 1:12 1:12 | 46.979 | |||
61 | BOYEAU Fendley Uni Sport Lamentinois | Uni Sport Lamentinois | ,, 1:12 | 46.979 | |||
62 | MATHIAS Anaël Espoir du Sud | Espoir du Sud | 1:13 1:13 | 46.911 | |||
63 | DOMENC Hugo Guidon Sprinter Canalien Cycling Team | Guidon Sprinter Canalien Cycling Team | ,, 1:13 | 46.911 | |||
64 | LAVIOLETTE Loïc Team Madras Cycling | Team Madras Cycling | ,, 1:13 | 46.911 | |||
65 | DUVAL Gwendy U.Velocipedique M-Galante | U.Velocipedique M-Galante | ,, 1:13 | 46.911 | |||
66 | VEDEL Gabin Guidon Sprinter Canalien Cycling Team | Guidon Sprinter Canalien Cycling Team | 1:14 1:14 | 46.842 | |||
67 | PALMISTE Philgy Marc Team Autolagon - UVN | Team Autolagon - UVN | 1:15 1:15 | 46.774 | |||
68 | GRACZYK Vincent Excelsior | Excelsior | 1:16 1:16 | 46.706 | |||
69 | URCEL Adrien Team USC Goyave | Team USC Goyave | 1:17 1:17 | 46.638 | |||
70 | GLOESENER Jacques Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | ,, 1:17 | 46.638 | |||
71 | STANISLAS Mickaël Martinique | Martinique | ,, 1:17 | 46.638 | |||
72 | LEMLER Tony Uni Sport Lamentinois | Uni Sport Lamentinois | 1:18 1:18 | 46.57 | |||
73 | STRELNIKOV Yegor Vino SKO Team | Vino SKO Team | 1:19 1:19 | 46.502 | |||
74 | BERNARD Simon Laval Cyclisme 53 | Laval Cyclisme 53 | ,, 1:19 | 46.502 | |||
75 | PERAMIN Allan Team Cama CCD | Team Cama CCD | ,, 1:19 | 46.502 | |||
76 | PELOU Joris Team Autolagon - UVN | Team Autolagon - UVN | 1:20 1:20 | 46.435 | |||
77 | KONDI Jean Philippe USR Velo Sotranfamat | USR Velo Sotranfamat | 1:21 1:21 | 46.368 | |||
78 | MULAGALEYEV Vladimir Vino SKO Team | Vino SKO Team | ,, 1:21 | 46.368 | |||
79 | LANCLUME Jules Jeunesse Cycliste des Abymes | Jeunesse Cycliste des Abymes | 1:23 1:23 | 46.234 | |||
80 | SABLON Luis Velo Club Saintannais | Velo Club Saintannais | ,, 1:23 | 46.234 | |||
81 | JEANNE Vladimir USR Velo Sotranfamat | USR Velo Sotranfamat | ,, 1:23 | 46.234 | |||
82 | PIALHOUX Elian Guidon Sprinter Canalien Cycling Team | Guidon Sprinter Canalien Cycling Team | 1:24 1:24 | 46.167 | |||
83 | KRUSCHEWSKI Fabian Embrace The World | Embrace The World | ,, 1:24 | 46.167 | |||
84 | GOBIN Johan Martinique | Martinique | 1:25 1:25 | 46.101 | |||
85 | LACHAGES Alexandre Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | ,, 1:25 | 46.101 | |||
86 | BONNET Theo Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | 1:26 1:26 | 46.034 | |||
87 | LARGITTE Jeïel Team USC Goyave | Team USC Goyave | ,, 1:26 | 46.034 | |||
88 | GEORGES Joan Lou Gwada | Gwada | 1:27 1:27 | 45.968 | |||
89 | AGRICOLE Yannis Team USC Goyave | Team USC Goyave | ,, 1:27 | 45.968 | |||
90 | FAGERSTRÖM Ludwig Sweden Cycling Academy | Sweden Cycling Academy | ,, 1:27 | 45.968 | |||
91 | BARET-AJAX Brandon Gwada | Gwada | ,, 1:27 | 45.968 | |||
92 | ODVELT Clerge Excelsior | Excelsior | ,, 1:27 | 45.968 | |||
93 | GREEN Simeon EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 1:28 1:28 | 45.903 | |||
94 | ARTIÈRES Robin Guidon Sprinter Canalien Cycling Team | Guidon Sprinter Canalien Cycling Team | ,, 1:28 | 45.903 | |||
95 | MINY Lionel Jeunesse Cycliste des Abymes | Jeunesse Cycliste des Abymes | 1:30 1:30 | 45.771 | |||
96 | URCEL Damien Team USC Goyave | Team USC Goyave | 1:31 1:31 | 45.706 | |||
97 | BORDÉE Gaël Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | ,, 1:31 | 45.706 | |||
98 | SOULA Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | ,, 1:31 | 45.706 | |||
99 | ETENNA Mendrick Florentin Team Autolagon - UVN | Team Autolagon - UVN | 1:34 1:34 | 45.511 | |||
100 | LAFFITE Florent Team Cama CCD | Team Cama CCD | 1:35 1:35 | 45.447 | |||
101 | BIEBUYCK Aurélien Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | 1:37 1:37 | 45.318 | |||
102 | MATHEAU Joan Guidon Sprinter Canalien Cycling Team | Guidon Sprinter Canalien Cycling Team | ,, 1:37 | 45.318 | |||
103 | JACQUES Dylan Martinique | Martinique | ,, 1:37 | 45.318 | |||
104 | MASSON Christophe Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | 1:38 1:38 | 45.254 | |||
105 | DURO Kélian Velo Club Saintannais | Velo Club Saintannais | 1:40 1:40 | 45.127 | |||
106 | RELMY Widjy Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | 1:41 1:41 | 45.063 | |||
107 | DOLLIN Djiovany Gwada | Gwada | 1:43 1:43 | 44.937 | |||
108 | CEDERFJORD Simon Sweden Cycling Academy | Sweden Cycling Academy | 1:45 1:45 | 44.811 | |||
109 | SUARES Gilles USR Velo Sotranfamat | USR Velo Sotranfamat | ,, 1:45 | 44.811 | |||
110 | DURO Kevin Centre et de la Caraïbe | Centre et de la Caraïbe | 1:48 1:48 | 44.624 | |||
111 | TARANNE Teddy USR Velo Sotranfamat | USR Velo Sotranfamat | 1:49 1:49 | 44.562 | |||
112 | LEGRAND Carl Team Autolagon - UVN | Team Autolagon - UVN | 1:50 1:50 | 44.5 | |||
113 | PITTI Jose Team Corratec | Team Corratec | 1:53 1:53 | 44.315 | |||
114 | ALPHONSE Samuel Jeunesse Cycliste des Abymes | Jeunesse Cycliste des Abymes | 1:56 1:56 | 44.132 | |||
115 | BLONDIN Audric Team USC Goyave | Team USC Goyave | ,, 1:56 | 44.132 | |||
116 | VINGADASSAMY Maël Karukera Assainissement PDL | Karukera Assainissement PDL | ,, 1:56 | 44.132 | |||
117 | DELOS Ryan Uni Sport Lamentinois | Uni Sport Lamentinois | 1:59 1:59 | 43.951 | |||
118 | PALMIER Leonar Gwada | Gwada | 2:01 2:01 | 43.83 | |||
119 | LAURENT Cedric Excelsior | Excelsior | 2:02 2:02 | 43.77 | |||
120 | ZHAPARULY Bauyrzhan Vino SKO Team | Vino SKO Team | ,, 2:02 | 43.77 | |||
121 | KITTAVINY Stéphane Uni Sport Lamentinois | Uni Sport Lamentinois | 2:03 2:03 | 43.711 | |||
122 | EGLELA Wildrick U.Velocipedique M-Galante | U.Velocipedique M-Galante | 2:04 2:04 | 43.651 | |||
123 | DURO Nicolas Velo Club Saintannais | Velo Club Saintannais | 2:12 2:12 | 43.181 | |||
124 | CHAUPPARD Olivier U.Velocipedique M-Galante | U.Velocipedique M-Galante | 2:13 2:13 | 43.122 | |||
125 | AJINCA Lucas Espoir du Sud | Espoir du Sud | 2:14 2:14 | 43.065 | |||
126 | ATTAUD Gael Espoir du Sud | Espoir du Sud | 2:16 2:16 | 42.949 | |||
127 | RAMOTHE Cédric Karukera Assainissement PDL | Karukera Assainissement PDL | 2:17 2:17 | 42.892 | |||
128 | DARTRON Johann U.Velocipedique M-Galante | U.Velocipedique M-Galante | ,, 2:17 | 42.892 | |||
129 | ROGERS Sebastien Gwada | Gwada | 2:18 2:18 | 42.834 | |||
130 | LAMBOURDIÈRE Marc Centre et de la Caraïbe | Centre et de la Caraïbe | 2:25 2:25 | 42.437 | |||
131 | VINETOT Romain Team Madras Cycling | Team Madras Cycling | 2:27 2:27 | 42.325 | |||
132 | POLIPHEME Anthony Karukera Assainissement PDL | Karukera Assainissement PDL | 2:34 2:34 | 41.937 | |||
133 | BENJAMIN Ronald Espoir du Sud | Espoir du Sud | ,, 2:34 | 41.937 | |||
134 | CAMBRONE Lindy Closse Jeunesse Cycliste des Abymes | Jeunesse Cycliste des Abymes | 2:49 2:49 | 41.13 | |||
135 | DÉSIRÉE Yona USR Velo Sotranfamat | USR Velo Sotranfamat | ,, 2:49 | 41.13 | |||
136 | VAINQUEUR Michel Centre et de la Caraïbe | Centre et de la Caraïbe | 2:54 2:54 | 40.867 | |||
137 | BAROLIN Keran Team Autolagon - UVN | Team Autolagon - UVN | 2:55 2:55 | 40.815 | |||
138 | PIERRE Mevick Espoir du Sud | Espoir du Sud | 8:30 8:30 | 28.607 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:05 August 2022
- Start time:12:00 (18:00 CET)
- Avg. speed winner:52.525 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:8.9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:1
- Vert. meters:81
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Avg. temperature: