2021
«
»
2022»71st

Tour Cycliste International de la Guadeloupe

(2.2)
2022»Stage 2»Pointe-à-PitrePetit-Canal(156km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
110+0:28116
RAPITEAU FlorianLaval Cyclisme 53
23Laval Cyclisme 53753:36:23
216+0:3562
KELLER HermannTeam Embrace The World
29Team Embrace The World320:04
0:04
374+1:2385
AGRICOLE YannisTeam USC Goyave
20Team USC Goyave11,,
0:04
455+1:0896
DANIELS LarsGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
0:04
567+1:1717228Martinique,,
0:04
643+1:012
VERDIJCK NielsEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
28EuroCyclingTrips Pro Cycling Team,,
0:04
720+0:4313623Excelsior,,
0:04
840+0:5975
GERAN RonaldConvergence SC Abymienne Proprete 2000
25Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
0:04
990+1:3795
BIEBUYCK AurélienGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
25Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
0:04
102+0:0142
BRUNEL AlexysUni Sport Lamentinois
23Uni Sport Lamentinois,,
0:04
1173+1:21145
MULAGALEYEV VladimirVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
0:04
1251+1:06236
ARTHEIN Fabien NicolasCentre et de la Caraïbe
20Centre et de la Caraïbe,,
0:04
1329+0:52123
HANSART PhileasTeam Autolagon - UVN
22Team Autolagon - UVN,,
0:04
146+0:21114
GUILLON CélestinLaval Cyclisme 53
26Laval Cyclisme 53,,
0:04
15101+2:02143
ZHAPARULY BauyrzhanVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
0:04
1637+0:58113
GESNOUIN KillianLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 53,,
0:04
1758+1:1241
BOYEAU FendleyUni Sport Lamentinois
29Uni Sport Lamentinois,,
0:04
1859+1:13191
MATHIAS AnaëlEspoir du Sud
22Espoir du Sud,,
0:04
191+0:0052
DAUSCHY GuillaumePremier Tech U23 Cycling Project
23Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:04
2045+1:03204
VANGHELUWE SeppeTeam Madras Cycling
26Team Madras Cycling,,
0:04
215+0:1255
PLAMONDON RobinPremier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:04
2293+1:40211
DURO KélianVelo Club Saintannais
30Velo Club Saintannais,,
0:04
2366+1:1793
GLOESENER JacquesGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
0:04
24100+1:5943
DELOS Ryan Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois,,
0:04
2553+1:08171
CARNIER AxelMartinique
25Martinique,,
0:04
2613+0:2946
LAUTONE RaphaëlUni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois,,
0:04
2795+1:4324119Gwada,,
0:04
2838+0:58154
DELOUMEAUX JérémyJeunesse Cycliste des Abymes
23Jeunesse Cycliste des Abymes,,
0:04
2961+1:13202
LAVIOLETTE LoïcTeam Madras Cycling
25Team Madras Cycling,,
0:04
309+0:2721
RAJOVIĆ DušanTeam Corratec
24Team Corratec,,
0:04
3168+1:1845
LEMLER TonyUni Sport Lamentinois
27Uni Sport Lamentinois,,
0:04
3222+0:47234
REGUERO GabrielCentre et de la Caraïbe
29Centre et de la Caraïbe,,
0:04
33102+2:12212
DURO NicolasVelo Club Saintannais
23Velo Club Saintannais,,
0:04
3441+0:59141
SEMENOV AlexandrVino SKO Team
23Vino SKO Team,,
0:04
3578+1:2694
BONNET TheoGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
20Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
0:04
367+0:2411
DONNENWIRTH Tom U.Velocipedique M-Galante
24U.Velocipedique M-Galante,,
0:04
3772+1:20126
PELOU JorisTeam Autolagon - UVN
19Team Autolagon - UVN,,
0:04
3854+1:08115
LAMAILLE ChristopherLaval Cyclisme 53
22Laval Cyclisme 53,,
0:04
3985+1:30152
MINY LionelJeunesse Cycliste des Abymes
30Jeunesse Cycliste des Abymes,,
0:04
4014+0:34201
EUSTACHE CédricTeam Madras Cycling
32Team Madras Cycling,,
0:04
4160+1:13222
DOMENC HugoGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
0:04
4230+0:52101
CLAVIER KendricKarukera Assainissement PDL
23Karukera Assainissement PDL,,
0:04
4377+1:25174
GOBIN JohanMartinique
43Martinique,,
0:04
4457+1:115
NOBEL RickEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
27EuroCyclingTrips Pro Cycling Team,,
0:04
4591+1:37173
JACQUES Dylan Martinique
20Martinique,,
0:04
4644+1:0213530Excelsior,,
0:04
4796+1:45185
CEDERFJORD SimonSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy,,
0:04
4847+1:04213
VANONY Tony ChrisVelo Club Saintannais
20Velo Club Saintannais,,
0:04
4980+1:27182
FAGERSTRÖM LudwigSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy,,
0:04
5079+1:2683
LARGITTE JeïelTeam USC Goyave
22Team USC Goyave,,
0:04
51105+2:22133
LAURENT CedricExcelsior
41Excelsior,,
0:04
524+0:1153
JULIEN MatissePremier Tech U23 Cycling Project
19Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:04
5369+1:19146
STRELNIKOV YegorVino SKO Team
18Vino SKO Team,,
0:04
5428+0:5132
CARÈNE BorisTeam Cama CCD
36Team Cama CCD,,
0:04
5563+1:15124
PALMISTE Philgy MarcTeam Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN,,
0:04
5635+0:56142
DOSTIYEV IlkhanVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
0:04
5782+1:27131
ODVELT ClergeExcelsior
22Excelsior,,
0:04
5842+1:0072
CAILLIAU TaïnoConvergence SC Abymienne Proprete 2000
20Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
0:04
59111+2:55121
BAROLIN KeranTeam Autolagon - UVN
31Team Autolagon - UVN,,
0:04
6019+0:4292
CENTRONE IvanGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
26Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
0:04
6115+0:3451
CARPENTIER FlorianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:04
6225+0:49102
LUTIN LarryKarukera Assainissement PDL
28Karukera Assainissement PDL,,
0:04
6333+0:5422
GANDIN StefanoTeam Corratec
26Team Corratec,,
0:04
6432+0:53181
COOPER NicholasSweden Cycling Academy
25Sweden Cycling Academy,,
0:04
6534+0:5612
JUILLAGUET Will U.Velocipedique M-Galante
26U.Velocipedique M-Galante,,
0:04
6688+1:34125
ETENNA Mendrick Florentin Team Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN,,
0:04
6711+0:2854
GAGNÉ JulienPremier Tech U23 Cycling Project
28Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:04
6831+0:53175
LATOUCHE NormannMartinique
26Martinique,,
0:04
69110+2:49155
CAMBRONE Lindy Closse Jeunesse Cycliste des Abymes
29Jeunesse Cycliste des Abymes,,
0:04
7089+1:3533
LAFFITE FlorentTeam Cama CCD
32Team Cama CCD,,
0:04
7126+0:4917628Martinique,,
0:04
7298+1:56151
ALPHONSE Samuel Jeunesse Cycliste des Abymes
23Jeunesse Cycliste des Abymes,,
0:04
7323+0:4865
DAVID ScottTeam Embrace The World
24Team Embrace The World,,
0:04
74104+2:17104
RAMOTHE CédricKarukera Assainissement PDL
33Karukera Assainissement PDL,,
0:04
7517+0:3966
MATTHEIS OliverTeam Embrace The World
27Team Embrace The World,,
0:04
7621+0:47205
ANDRE LUBIN YannisTeam Madras Cycling
21Team Madras Cycling,,
0:04
77103+2:1315
CHAUPPARD OlivierU.Velocipedique M-Galante
29U.Velocipedique M-Galante,,
0:04
7862+1:14225
VEDEL Gabin Guidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
0:04
7971+1:1935
PERAMIN AllanTeam Cama CCD
22Team Cama CCD,,
0:04
8065+1:1781
URCEL AdrienTeam USC Goyave
22Team USC Goyave,,
0:04
8199+1:5684
BLONDIN AudricTeam USC Goyave
29Team USC Goyave,,
0:04
8236+0:5713420Excelsior,,
0:04
8376+1:23163
JEANNE VladimirUSR Velo Sotranfamat
31USR Velo Sotranfamat,,
0:04
8497+1:50122
LEGRAND CarlTeam Autolagon - UVN
30Team Autolagon - UVN,,
0:04
8581+1:2724225Gwada,,
0:04
8627+0:4924
BALDACCINI DavideTeam Corratec
24Team Corratec,,
0:04
873+0:091
BENNETT StéfanEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
30EuroCyclingTrips Pro Cycling Team,,
0:04
8884+1:28221
ARTIÈRES RobinGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
0:04
8952+1:07111
ANDRÉ GaspardLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 53,,
0:04
9049+1:0556
SENICOURT KylianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:04
9194+1:4173
RELMY WidjyConvergence SC Abymienne Proprete 2000
28Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
0:04
9246+1:0336
RABINAUD AlexandreTeam Cama CCD
21Team Cama CCD,,
0:04
938+0:2634
PELLEGRIN MathieuTeam Cama CCD
26Team Cama CCD,,
0:04
9464+1:16132
GRACZYK VincentExcelsior
38Excelsior,,
0:04
9587+1:3176
BORDÉE GaëlConvergence SC Abymienne Proprete 2000
24Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
0:04
9618+0:4161
PESCHGES MarcelTeam Embrace The World
26Team Embrace The World,,
0:04
9770+1:19112
BERNARD SimonLaval Cyclisme 53
19Laval Cyclisme 53,,
0:04
9839+0:58144
KOLTUNOV VladimirVino SKO Team
19Vino SKO Team,,
0:04
9912+0:2926
STOJNIĆ VeljkoTeam Corratec
23Team Corratec,,
0:04
100107+2:27203
VINETOT RomainTeam Madras Cycling
26Team Madras Cycling,,
0:04
10156+1:0971
GÈNE MevingConvergence SC Abymienne Proprete 2000
23Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
0:04
10286+1:3182
URCEL DamienTeam USC Goyave
25Team USC Goyave,,
0:04
10324+0:48161
ALIDOR AdrienUSR Velo Sotranfamat
33USR Velo Sotranfamat,,
0:04
10475+1:23214
SABLON LuisVelo Club Saintannais
35Velo Club Saintannais,,
0:04
10550+1:056
FITZWATER MatiasEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
24EuroCyclingTrips Pro Cycling Team,,
0:04
10692+1:3891
MASSON ChristopheGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
36Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
0:04
10783+1:283
GREEN SimeonEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
42EuroCyclingTrips Pro Cycling Team,,
0:04
10848+1:0431
CHANE-FOC JulienTeam Cama CCD
23Team Cama CCD,,
0:04
109108+2:3214
EGLELA WildrickU.Velocipedique M-Galante
25U.Velocipedique M-Galante0:32
0:32
110106+2:24165
SUARES GillesUSR Velo Sotranfamat
27USR Velo Sotranfamat0:43
0:43
111109+2:4423
MASOTTO GiulioTeam Corratec
23Team Corratec1:48
1:48
112112+4:5225
PITTI JoseTeam Corratec
19Team Corratec3:03
3:03
113113+5:12184
KOIVISTOINEN AkuSweden Cycling Academy
19Sweden Cycling Academy4:04
4:04
114114+6:45223
MATHEAU JoanGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
22Guidon Sprinter Canalien Cycling Team5:12
5:12
115120+8:31194
AJINCA LucasEspoir du Sud
22Espoir du Sud6:21
6:21
116116+8:0563
KRUSCHEWSKI FabianTeam Embrace The World
32Team Embrace The World6:25
6:25
117118+8:22105
VINGADASSAMY Maël Karukera Assainissement PDL
23Karukera Assainissement PDL6:30
6:30
118115+7:5664
LIENERT ThomasTeam Embrace The World
36Team Embrace The World6:57
6:57
119119+8:244
SOULA GuillaumeEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
41EuroCyclingTrips Pro Cycling Team,,
6:57
120117+8:17224
PIALHOUX ElianGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
6:57
121121+12:3613
DUVAL Gwendy U.Velocipedique M-Galante
23U.Velocipedique M-Galante11:27
11:27
122123+16:0324631Gwada14:40
14:40
123126+16:3944
KITTAVINY Stéphane Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois,,
14:40
124122+15:57164
KONDI Jean PhilippeUSR Velo Sotranfamat
31USR Velo Sotranfamat,,
14:40
125125+16:25166
TARANNE TeddyUSR Velo Sotranfamat
32USR Velo Sotranfamat,,
14:40
126127+17:25162
DÉSIRÉE Yona USR Velo Sotranfamat
20USR Velo Sotranfamat,,
14:40
127124+16:24235
DURO KevinCentre et de la Caraïbe
29Centre et de la Caraïbe,,
14:40
128128+21:48103
POLIPHEME AnthonyKarukera Assainissement PDL
22Karukera Assainissement PDL19:18
19:18
129129+32:4016
DARTRON JohannU.Velocipedique M-Galante
35U.Velocipedique M-Galante30:27
30:27
130130+38:0074
LACHAGES AlexandreConvergence SC Abymienne Proprete 2000
24Convergence SC Abymienne Proprete 200036:39
36:39
OTL195
PIERRE Mevick Espoir du Sud
18Espoir du Sud47:39
47:39
OTL192
BENJAMIN Ronald Espoir du Sud
39Espoir du Sud1:02:21
1:02:21
OTL231
LAMBOURDIÈRE Marc Centre et de la Caraïbe
21Centre et de la Caraïbe,,
1:02:21
DNF24321Gwada-
DNF193
ATTAUD GaelEspoir du Sud
37Espoir du Sud-
DNF24527Gwada-
DNF232
VAINQUEUR MichelCentre et de la Caraïbe
46Centre et de la Caraïbe-
DNS153
LANCLUME JulesJeunesse Cycliste des Abymes
31Jeunesse Cycliste des Abymes-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-52
DAUSCHY GuillaumePremier Tech U23 Cycling Project
23Premier Tech U23 Cycling Project13:46:37..
22-42
BRUNEL AlexysUni Sport Lamentinois
23Uni Sport Lamentinois0:01
0:01
..
33-1
BENNETT StéfanEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
30EuroCyclingTrips Pro Cycling Team0:09
0:09
..
44-53
JULIEN MatissePremier Tech U23 Cycling Project
19Premier Tech U23 Cycling Project0:11
0:11
..
55-55
PLAMONDON RobinPremier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project0:12
0:12
..
66-114
GUILLON CélestinLaval Cyclisme 53
26Laval Cyclisme 530:21
0:21
..
78▲111
DONNENWIRTH Tom U.Velocipedique M-Galante
24U.Velocipedique M-Galante0:24
0:24
..
810▲234
PELLEGRIN MathieuTeam Cama CCD
26Team Cama CCD0:26
0:26
..
99-21
RAJOVIĆ DušanTeam Corratec
24Team Corratec0:27
0:27
..
1020▲10116
RAPITEAU FlorianLaval Cyclisme 53
23Laval Cyclisme 530:28
0:28
..
1111-54
GAGNÉ JulienPremier Tech U23 Cycling Project
28Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:28
..
1215▲326
STOJNIĆ VeljkoTeam Corratec
23Team Corratec0:29
0:29
..
1312▼146
LAUTONE RaphaëlUni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois,,
0:29
..
1413▼1201
EUSTACHE CédricTeam Madras Cycling
32Team Madras Cycling0:34
0:34
..
1514▼151
CARPENTIER FlorianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:34
..
1618▲262
KELLER HermannTeam Embrace The World
29Team Embrace The World0:35
0:35
..
1716▼166
MATTHEIS OliverTeam Embrace The World
27Team Embrace The World0:39
0:39
..
1817▼161
PESCHGES MarcelTeam Embrace The World
26Team Embrace The World0:41
0:41
..
197▼1292
CENTRONE IvanGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
26Geofco-Doltcini Materiel Velo.com0:42
0:42
..
2019▼113623Excelsior0:43
0:43
..
2121-205
ANDRE LUBIN YannisTeam Madras Cycling
21Team Madras Cycling0:47
0:47
..
2222-234
REGUERO GabrielCentre et de la Caraïbe
29Centre et de la Caraïbe,,
0:47
..
2323-65
DAVID ScottTeam Embrace The World
24Team Embrace The World0:48
0:48
..
2430▲6161
ALIDOR AdrienUSR Velo Sotranfamat
33USR Velo Sotranfamat,,
0:48
..
2524▼1102
LUTIN LarryKarukera Assainissement PDL
28Karukera Assainissement PDL0:49
0:49
..
2625▼117628Martinique,,
0:49
..
2727-24
BALDACCINI DavideTeam Corratec
24Team Corratec,,
0:49
..
2826▼232
CARÈNE BorisTeam Cama CCD
36Team Cama CCD0:51
0:51
..
2928▼1123
HANSART PhileasTeam Autolagon - UVN
22Team Autolagon - UVN0:52
0:52
..
3029▼1101
CLAVIER KendricKarukera Assainissement PDL
23Karukera Assainissement PDL,,
0:52
..
3131-175
LATOUCHE NormannMartinique
26Martinique0:53
0:53
..
3232-181
COOPER NicholasSweden Cycling Academy
25Sweden Cycling Academy,,
0:53
..
3333-22
GANDIN StefanoTeam Corratec
26Team Corratec0:54
0:54
..
3434-12
JUILLAGUET Will U.Velocipedique M-Galante
26U.Velocipedique M-Galante0:56
0:56
..
3535-142
DOSTIYEV IlkhanVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
0:56
..
3636-13420Excelsior0:57
0:57
..
3737-113
GESNOUIN KillianLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 530:58
0:58
..
3838-154
DELOUMEAUX JérémyJeunesse Cycliste des Abymes
23Jeunesse Cycliste des Abymes,,
0:58
..
3939-144
KOLTUNOV VladimirVino SKO Team
19Vino SKO Team,,
0:58
..
4040-75
GERAN RonaldConvergence SC Abymienne Proprete 2000
25Convergence SC Abymienne Proprete 20000:59
0:59
..
4141-141
SEMENOV AlexandrVino SKO Team
23Vino SKO Team,,
0:59
..
4242-72
CAILLIAU TaïnoConvergence SC Abymienne Proprete 2000
20Convergence SC Abymienne Proprete 20001:00
1:00
..
4344▲12
VERDIJCK NielsEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
28EuroCyclingTrips Pro Cycling Team1:01
1:01
..
4445▲113530Excelsior1:02
1:02
..
4549▲4204
VANGHELUWE SeppeTeam Madras Cycling
26Team Madras Cycling1:03
1:03
..
4646-36
RABINAUD AlexandreTeam Cama CCD
21Team Cama CCD,,
1:03
..
4748▲1213
VANONY Tony ChrisVelo Club Saintannais
20Velo Club Saintannais1:04
1:04
..
4850▲231
CHANE-FOC JulienTeam Cama CCD
23Team Cama CCD,,
1:04
..
4951▲256
SENICOURT KylianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project1:05
1:05
..
5052▲26
FITZWATER MatiasEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
24EuroCyclingTrips Pro Cycling Team,,
1:05
..
5153▲2236
ARTHEIN Fabien NicolasCentre et de la Caraïbe
20Centre et de la Caraïbe1:06
1:06
..
5254▲2111
ANDRÉ GaspardLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 531:07
1:07
..
5355▲2171
CARNIER AxelMartinique
25Martinique1:08
1:08
..
5456▲2115
LAMAILLE ChristopherLaval Cyclisme 53
22Laval Cyclisme 53,,
1:08
..
5557▲296
DANIELS LarsGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
1:08
..
5658▲271
GÈNE MevingConvergence SC Abymienne Proprete 2000
23Convergence SC Abymienne Proprete 20001:09
1:09
..
5759▲25
NOBEL RickEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
27EuroCyclingTrips Pro Cycling Team1:11
1:11
..
5861▲341
BOYEAU FendleyUni Sport Lamentinois
29Uni Sport Lamentinois1:12
1:12
..
5962▲3191
MATHIAS AnaëlEspoir du Sud
22Espoir du Sud1:13
1:13
..
6063▲3222
DOMENC HugoGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
1:13
..
6164▲3202
LAVIOLETTE LoïcTeam Madras Cycling
25Team Madras Cycling,,
1:13
..
6266▲4225
VEDEL Gabin Guidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team1:14
1:14
..
6367▲4124
PALMISTE Philgy MarcTeam Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN1:15
1:15
..
6468▲4132
GRACZYK VincentExcelsior
38Excelsior1:16
1:16
..
6569▲481
URCEL AdrienTeam USC Goyave
22Team USC Goyave1:17
1:17
..
6670▲493
GLOESENER JacquesGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
1:17
..
6771▲417228Martinique,,
1:17
..
6872▲445
LEMLER TonyUni Sport Lamentinois
27Uni Sport Lamentinois1:18
1:18
..
6973▲4146
STRELNIKOV YegorVino SKO Team
18Vino SKO Team1:19
1:19
..
7074▲4112
BERNARD SimonLaval Cyclisme 53
19Laval Cyclisme 53,,
1:19
..
7175▲435
PERAMIN AllanTeam Cama CCD
22Team Cama CCD,,
1:19
..
7276▲4126
PELOU JorisTeam Autolagon - UVN
19Team Autolagon - UVN1:20
1:20
..
7378▲5145
MULAGALEYEV VladimirVino SKO Team
20Vino SKO Team1:21
1:21
..
7489▲1585
AGRICOLE YannisTeam USC Goyave
20Team USC Goyave1:23
1:23
..
7580▲5214
SABLON LuisVelo Club Saintannais
35Velo Club Saintannais,,
1:23
..
7681▲5163
JEANNE VladimirUSR Velo Sotranfamat
31USR Velo Sotranfamat,,
1:23
..
7784▲7174
GOBIN JohanMartinique
43Martinique1:25
1:25
..
7886▲894
BONNET TheoGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
20Geofco-Doltcini Materiel Velo.com1:26
1:26
..
7987▲883
LARGITTE JeïelTeam USC Goyave
22Team USC Goyave,,
1:26
..
8090▲10182
FAGERSTRÖM LudwigSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy1:27
1:27
..
8191▲1024225Gwada,,
1:27
..
8292▲10131
ODVELT ClergeExcelsior
22Excelsior,,
1:27
..
8393▲103
GREEN SimeonEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
42EuroCyclingTrips Pro Cycling Team1:28
1:28
..
8494▲10221
ARTIÈRES RobinGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
1:28
..
8595▲10152
MINY LionelJeunesse Cycliste des Abymes
30Jeunesse Cycliste des Abymes1:30
1:30
..
8696▲1082
URCEL DamienTeam USC Goyave
25Team USC Goyave1:31
1:31
..
8797▲1076
BORDÉE GaëlConvergence SC Abymienne Proprete 2000
24Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
1:31
..
8899▲11125
ETENNA Mendrick Florentin Team Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN1:34
1:34
..
89100▲1133
LAFFITE FlorentTeam Cama CCD
32Team Cama CCD1:35
1:35
..
90101▲1195
BIEBUYCK AurélienGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
25Geofco-Doltcini Materiel Velo.com1:37
1:37
..
91103▲12173
JACQUES Dylan Martinique
20Martinique,,
1:37
..
92104▲1291
MASSON ChristopheGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
36Geofco-Doltcini Materiel Velo.com1:38
1:38
..
93105▲12211
DURO KélianVelo Club Saintannais
30Velo Club Saintannais1:40
1:40
..
94106▲1273
RELMY WidjyConvergence SC Abymienne Proprete 2000
28Convergence SC Abymienne Proprete 20001:41
1:41
..
95107▲1224119Gwada1:43
1:43
..
96108▲12185
CEDERFJORD SimonSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy1:45
1:45
..
97112▲15122
LEGRAND CarlTeam Autolagon - UVN
30Team Autolagon - UVN1:50
1:50
..
98114▲16151
ALPHONSE Samuel Jeunesse Cycliste des Abymes
23Jeunesse Cycliste des Abymes1:56
1:56
..
99115▲1684
BLONDIN AudricTeam USC Goyave
29Team USC Goyave,,
1:56
..
100117▲1743
DELOS Ryan Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois1:59
1:59
..
101120▲19143
ZHAPARULY BauyrzhanVino SKO Team
20Vino SKO Team2:02
2:02
..
102123▲21212
DURO NicolasVelo Club Saintannais
23Velo Club Saintannais2:12
2:12
..
103124▲2115
CHAUPPARD OlivierU.Velocipedique M-Galante
29U.Velocipedique M-Galante2:13
2:13
..
104127▲23104
RAMOTHE CédricKarukera Assainissement PDL
33Karukera Assainissement PDL2:17
2:17
..
105119▲14133
LAURENT CedricExcelsior
41Excelsior2:22
2:22
..
106109▲3165
SUARES GillesUSR Velo Sotranfamat
27USR Velo Sotranfamat2:24
2:24
..
107131▲24203
VINETOT RomainTeam Madras Cycling
26Team Madras Cycling2:27
2:27
..
108122▲1414
EGLELA WildrickU.Velocipedique M-Galante
25U.Velocipedique M-Galante2:32
2:32
..
10943▼6623
MASOTTO GiulioTeam Corratec
23Team Corratec2:44
2:44
..
110134▲24155
CAMBRONE Lindy Closse Jeunesse Cycliste des Abymes
29Jeunesse Cycliste des Abymes2:49
2:49
..
111137▲26121
BAROLIN KeranTeam Autolagon - UVN
31Team Autolagon - UVN2:55
2:55
..
112113▲125
PITTI JoseTeam Corratec
19Team Corratec4:52
4:52
..
11360▼53184
KOIVISTOINEN AkuSweden Cycling Academy
19Sweden Cycling Academy5:12
5:12
..
114102▼12223
MATHEAU JoanGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
22Guidon Sprinter Canalien Cycling Team6:45
6:45
..
11547▼6864
LIENERT ThomasTeam Embrace The World
36Team Embrace The World7:56
7:56
..
11683▼3363
KRUSCHEWSKI FabianTeam Embrace The World
32Team Embrace The World8:05
8:05
..
11782▼35224
PIALHOUX ElianGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team8:17
8:17
..
118116▼2105
VINGADASSAMY Maël Karukera Assainissement PDL
23Karukera Assainissement PDL8:22
8:22
..
11998▼214
SOULA GuillaumeEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
41EuroCyclingTrips Pro Cycling Team8:24
8:24
..
120125▲5194
AJINCA LucasEspoir du Sud
22Espoir du Sud8:31
8:31
..
12165▼5613
DUVAL Gwendy U.Velocipedique M-Galante
23U.Velocipedique M-Galante12:36
12:36
..
12277▼45164
KONDI Jean PhilippeUSR Velo Sotranfamat
31USR Velo Sotranfamat15:57
15:57
..
12388▼3524631Gwada16:03
16:03
..
124110▼14235
DURO KevinCentre et de la Caraïbe
29Centre et de la Caraïbe16:24
16:24
..
125111▼14166
TARANNE TeddyUSR Velo Sotranfamat
32USR Velo Sotranfamat16:25
16:25
..
126121▼544
KITTAVINY Stéphane Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois16:39
16:39
..
127135▲8162
DÉSIRÉE Yona USR Velo Sotranfamat
20USR Velo Sotranfamat17:25
17:25
..
128132▲4103
POLIPHEME AnthonyKarukera Assainissement PDL
22Karukera Assainissement PDL21:48
21:48
..
129128▼116
DARTRON JohannU.Velocipedique M-Galante
35U.Velocipedique M-Galante32:40
32:40
..
13085▼4574
LACHAGES AlexandreConvergence SC Abymienne Proprete 2000
24Convergence SC Abymienne Proprete 200038:00
38:00
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
1-116
RAPITEAU FlorianLaval Cyclisme 53
23Laval Cyclisme 5325+25
2-62
KELLER HermannTeam Embrace The World
29Team Embrace The World22+22
3-85
AGRICOLE YannisTeam USC Goyave
20Team USC Goyave20+20
42▼242
BRUNEL AlexysUni Sport Lamentinois
23Uni Sport Lamentinois18+6
5-96
DANIELS LarsGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com18+18
6-17228Martinique16+16
71▼652
DAUSCHY GuillaumePremier Tech U23 Cycling Project
23Premier Tech U23 Cycling Project15-
8-2
VERDIJCK NielsEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
28EuroCyclingTrips Pro Cycling Team14+14
9-13623Excelsior12+12
103▼71
BENNETT StéfanEuroCyclingTrips Pro Cycling Team
30EuroCyclingTrips Pro Cycling Team10-
11-75
GERAN RonaldConvergence SC Abymienne Proprete 2000
25Convergence SC Abymienne Proprete 200010+10
12-95
BIEBUYCK AurélienGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
25Geofco-Doltcini Materiel Velo.com9+9
134▼953
JULIEN MatissePremier Tech U23 Cycling Project
19Premier Tech U23 Cycling Project8-
146▼8114
GUILLON CélestinLaval Cyclisme 53
26Laval Cyclisme 537+2
155▼1055
PLAMONDON RobinPremier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project6-
16-145
MULAGALEYEV VladimirVino SKO Team
20Vino SKO Team5+5
17-236
ARTHEIN Fabien NicolasCentre et de la Caraïbe
20Centre et de la Caraïbe4+4
188▼1011
DONNENWIRTH Tom U.Velocipedique M-Galante
24U.Velocipedique M-Galante3-
19-123
HANSART PhileasTeam Autolagon - UVN
22Team Autolagon - UVN3+3
209▼1121
RAJOVIĆ DušanTeam Corratec
24Team Corratec2-
2110▼1134
PELLEGRIN MathieuTeam Cama CCD
26Team Cama CCD1-
22-143
ZHAPARULY BauyrzhanVino SKO Team
20Vino SKO Team1+1
237▼1692
CENTRONE IvanGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
26Geofco-Doltcini Materiel Velo.com-1+-5
24-63
KRUSCHEWSKI FabianTeam Embrace The World
32Team Embrace The World-5+-5
25-133
LAURENT CedricExcelsior
41Excelsior-5+-5
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkBIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
1116
RAPITEAU FlorianLaval Cyclisme 53
23Laval Cyclisme 532+2
2201
EUSTACHE CédricTeam Madras Cycling
32Team Madras Cycling1+1
363
KRUSCHEWSKI FabianTeam Embrace The World
32Team Embrace The World-1+-1
492
CENTRONE IvanGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
26Geofco-Doltcini Materiel Velo.com-1+-1
5133
LAURENT CedricExcelsior
41Excelsior-1+-1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.

KOM Sprint | Sommet Saline

#RiderTeamPoints
1 RAPITEAU FlorianLaval Cyclisme 532
2 EUSTACHE CédricTeam Madras Cycling1


RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-53
JULIEN MatissePremier Tech U23 Cycling Project
19Premier Tech U23 Cycling Project3:46:48..
22-55
PLAMONDON RobinPremier Tech U23 Cycling Project
22Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:00
..
33-46
LAUTONE RaphaëlUni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois,,
0:00
..
44-51
CARPENTIER FlorianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:00
..
55-205
ANDRE LUBIN YannisTeam Madras Cycling
21Team Madras Cycling,,
0:00
..
66-123
HANSART PhileasTeam Autolagon - UVN
22Team Autolagon - UVN,,
0:00
..
77-142
DOSTIYEV IlkhanVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
0:00
..
88-13420Excelsior,,
0:00
..
99-113
GESNOUIN KillianLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 53,,
0:00
..
1010-144
KOLTUNOV VladimirVino SKO Team
19Vino SKO Team,,
0:00
..
1111-72
CAILLIAU TaïnoConvergence SC Abymienne Proprete 2000
20Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
0:00
..
1212-36
RABINAUD AlexandreTeam Cama CCD
21Team Cama CCD,,
0:00
..
1313-213
VANONY Tony ChrisVelo Club Saintannais
20Velo Club Saintannais,,
0:00
..
1414-56
SENICOURT KylianPremier Tech U23 Cycling Project
20Premier Tech U23 Cycling Project,,
0:00
..
1515-236
ARTHEIN Fabien NicolasCentre et de la Caraïbe
20Centre et de la Caraïbe,,
0:00
..
1616-111
ANDRÉ GaspardLaval Cyclisme 53
18Laval Cyclisme 53,,
0:00
..
1717-96
DANIELS LarsGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
0:00
..
1819▲1191
MATHIAS AnaëlEspoir du Sud
22Espoir du Sud0:01
0:01
..
1920▲1222
DOMENC HugoGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
0:01
..
2021▲1225
VEDEL Gabin Guidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
0:01
..
2122▲1124
PALMISTE Philgy MarcTeam Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN,,
0:01
..
2223▲181
URCEL AdrienTeam USC Goyave
22Team USC Goyave,,
0:01
..
2324▲193
GLOESENER JacquesGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
21Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
0:01
..
2425▲1146
STRELNIKOV YegorVino SKO Team
18Vino SKO Team,,
0:01
..
2526▲1112
BERNARD SimonLaval Cyclisme 53
19Laval Cyclisme 53,,
0:01
..
2627▲1126
PELOU JorisTeam Autolagon - UVN
19Team Autolagon - UVN,,
0:01
..
2728▲1145
MULAGALEYEV VladimirVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
0:01
..
2831▲385
AGRICOLE YannisTeam USC Goyave
20Team USC Goyave,,
0:01
..
2930▲194
BONNET TheoGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
20Geofco-Doltcini Materiel Velo.com,,
0:01
..
3032▲2182
FAGERSTRÖM LudwigSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy,,
0:01
..
3133▲2131
ODVELT ClergeExcelsior
22Excelsior,,
0:01
..
3234▲2221
ARTIÈRES RobinGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
19Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
0:01
..
3335▲2125
ETENNA Mendrick Florentin Team Autolagon - UVN
18Team Autolagon - UVN,,
0:01
..
3436▲2173
JACQUES Dylan Martinique
20Martinique,,
0:01
..
3537▲224119Gwada,,
0:01
..
3638▲2185
CEDERFJORD SimonSweden Cycling Academy
20Sweden Cycling Academy,,
0:01
..
3740▲343
DELOS Ryan Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois,,
0:01
..
3842▲4143
ZHAPARULY BauyrzhanVino SKO Team
20Vino SKO Team,,
0:01
..
3939-25
PITTI JoseTeam Corratec
19Team Corratec0:04
0:04
..
4018▼22184
KOIVISTOINEN AkuSweden Cycling Academy
19Sweden Cycling Academy0:05
0:05
..
4129▼12224
PIALHOUX ElianGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
20Guidon Sprinter Canalien Cycling Team0:08
0:08
..
4243▲144
KITTAVINY Stéphane Uni Sport Lamentinois
20Uni Sport Lamentinois0:16
0:16
..
4345▲2162
DÉSIRÉE Yona USR Velo Sotranfamat
20USR Velo Sotranfamat0:17
0:17
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.

Youth day classification

#RiderTeam
1005 PALMIER Leonar Gwada
1007 PIERRE Mevick Espoir du Sud
1007 LAMBOURDIÈRE Marc Centre et de la Caraïbe
1 AGRICOLE YannisTeam USC Goyave
2 DANIELS LarsGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
3 MULAGALEYEV VladimirVino SKO Team
4 ARTHEIN Fabien NicolasCentre et de la Caraïbe
5 HANSART PhileasTeam Autolagon - UVN
6 ZHAPARULY BauyrzhanVino SKO Team
7 GESNOUIN KillianLaval Cyclisme 53
8 MATHIAS AnaëlEspoir du Sud
9 PLAMONDON RobinPremier Tech U23 Cycling Project
10 GLOESENER JacquesGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
11 DELOS Ryan Uni Sport Lamentinois
12 LAUTONE RaphaëlUni Sport Lamentinois
13 DOLLIN Djiovany Gwada
14 BONNET TheoGeofco-Doltcini Materiel Velo.com
15 PELOU JorisTeam Autolagon - UVN
16 DOMENC HugoGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
17 JACQUES Dylan Martinique
18 CEDERFJORD SimonSweden Cycling Academy
19 VANONY Tony ChrisVelo Club Saintannais
20 FAGERSTRÖM LudwigSweden Cycling Academy
21 JULIEN MatissePremier Tech U23 Cycling Project
22 STRELNIKOV YegorVino SKO Team
23 PALMISTE Philgy MarcTeam Autolagon - UVN
24 DOSTIYEV IlkhanVino SKO Team
25 ODVELT ClergeExcelsior
26 CAILLIAU TaïnoConvergence SC Abymienne Proprete 2000
27 CARPENTIER FlorianPremier Tech U23 Cycling Project
28 ETENNA Mendrick Florentin Team Autolagon - UVN
29 ANDRE LUBIN YannisTeam Madras Cycling
30 VEDEL Gabin Guidon Sprinter Canalien Cycling Team
31 URCEL AdrienTeam USC Goyave
32 MAGNIEN Lorenzo Excelsior
33 ARTIÈRES RobinGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
34 ANDRÉ GaspardLaval Cyclisme 53
35 SENICOURT KylianPremier Tech U23 Cycling Project
36 RABINAUD AlexandreTeam Cama CCD
37 BERNARD SimonLaval Cyclisme 53
38 KOLTUNOV VladimirVino SKO Team
39 PITTI JoseTeam Corratec
40 KOIVISTOINEN AkuSweden Cycling Academy
41 PIALHOUX ElianGuidon Sprinter Canalien Cycling Team
42 KITTAVINY Stéphane Uni Sport Lamentinois
43 DÉSIRÉE Yona USR Velo Sotranfamat
1005 PALMIER Leonar Gwada
1007 PIERRE Mevick Espoir du Sud
1007 LAMBOURDIÈRE Marc Centre et de la Caraïbe


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Premier Tech U23 Cycling ProjectCT 11:20:15..
22- Uni Sport Lamentinois0:01
0:01
..
33- Team CorratecCT,,
0:01
..
45▲1 Laval Cyclisme 53CLUB,,
0:01
..
54▼1 Team Embrace The WorldCLUB,,
0:01
..
66- EuroCyclingTrips Pro Cycling TeamCT,,
0:01
..
77- Team Cama CCD,,
0:01
..
88- Team Madras Cycling0:02
0:02
..
99- U.Velocipedique M-Galante,,
0:02
..
1010- Excelsior,,
0:02
..
1111- Geofco-Doltcini Materiel Velo.comCT,,
0:02
..
1212- MartiniqueNAT,,
0:02
..
1313- Vino SKO TeamCT,,
0:02
..
1414- Convergence SC Abymienne Proprete 2000,,
0:02
..
1515- Team Autolagon - UVN0:03
0:03
..
1616- Sweden Cycling AcademyCLUB,,
0:03
..
1718▲1 Karukera Assainissement PDL,,
0:03
..
1820▲2 Guidon Sprinter Canalien Cycling Team,,
0:03
..
1921▲2 Jeunesse Cycliste des Abymes,,
0:03
..
2022▲2 Velo Club Saintannais,,
0:03
..
2123▲2 Team USC Goyave,,
0:03
..
2217▼5 USR Velo Sotranfamat,,
0:03
..
2319▼4 Centre et de la Caraïbe0:17
0:17
..
2424- Gwada0:18
0:18
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.

Race information

  • Date:
    06 August 2022
  • Start time:
    12:00 (18:00 CET)
  • Avg. speed winner:
    43.257 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    156 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    9
  • Vert. meters:
    915
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    323
  • Startlist quality score:
  • Won how:

Race profile