2024»8th

Tour de la Provence

(2.1)
2024»Stage 2»ForcalquierManosque(165km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:00111
Classic
PEDERSEN Mads Lidl - Trek
28Lidl - Trek14204:04:19
26+0:3011
Classic
ZINGLE Axel Cofidis
25Cofidis512,,
0:00
37+0:3251
Climber
CHAMPOUSSIN Clément Arkéa - B&B Hotels
25Arkéa - B&B Hotels370:02
0:02
410+0:35141
TT
STITES Tyler Project Echelon Racing
25Project Echelon Racing5,,
0:02
511+0:5184
Classic
DELETTRE Alexandre St Michel - Mavic - Auber93
26St Michel - Mavic - Auber934,,
0:02
64+0:25123
Classic
SHEEHAN Riley Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech3,,
0:02
78+0:3424
GC
GERMANI Lorenzo Groupama - FDJ
21Groupama - FDJ2,,
0:02
82+0:242
TT
ARMIRAIL Bruno Decathlon AG2R La Mondiale Team
29Decathlon AG2R La Mondiale Team1,,
0:02
93+0:2452
Classic
COSTIOU Ewen Arkéa - B&B Hotels
21Arkéa - B&B Hotels,,
0:02
105+0:2654
GC
GARCÍA PIERNA Raúl Arkéa - B&B Hotels
22Arkéa - B&B Hotels,,
0:02
119+0:35124
Climber
FRIGO Marco Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech0:12
0:12
1216+1:403
Climber
PETERS Nans Decathlon AG2R La Mondiale Team
29Decathlon AG2R La Mondiale Team1:03
1:03
1319+1:4574
GC
GUILLON Célestin Van Rysel - Roubaix
27Van Rysel - Roubaix,,
1:03
1413+1:267
Classic
TOUZÉ Damien Decathlon AG2R La Mondiale Team
27Decathlon AG2R La Mondiale Team,,
1:03
1512+1:20114
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek
20Lidl - Trek,,
1:03
1671+11:2467
Climber
VERCHER Mattéo TotalEnergies
23TotalEnergies,,
1:03
1717+1:4215
GC
GOUGEARD Alexis Cofidis
30Cofidis,,
1:03
1818+1:435
Classic
GAUTHERAT Pierre Decathlon AG2R La Mondiale Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Team1:17
1:17
1943+7:24106
GC
GUERIN Alexis Philippe Wagner/Bazin
31Philippe Wagner/Bazin1:03
1:03
2040+4:40113
GC
BERNARD Julien Lidl - Trek
31Lidl - Trek,,
1:03
2121+2:4227
Climber
VAN DEN BERG Lars Groupama - FDJ
25Groupama - FDJ2:09
2:09
2220+2:411
Sprint
BENNETT Sam Decathlon AG2R La Mondiale Team
33Decathlon AG2R La Mondiale Team2:18
2:18
2315+1:284
Classic
GODON Dorian Decathlon AG2R La Mondiale Team
27Decathlon AG2R La Mondiale Team1:03
1:03
2414+1:27112
TT
KIRSCH Alex Lidl - Trek
31Lidl - Trek,,
1:03
2525+3:52121
Sprint
VAN ASBROECK Tom Israel - Premier Tech
33Israel - Premier Tech3:20
3:20
2626+3:5433
Sprint
VERMOOTE Jelle Bingoal WB
22Bingoal WB,,
3:20
2729+3:5872
Classic
MORIN Emmanuel Van Rysel - Roubaix
28Van Rysel - Roubaix,,
3:20
2822+3:4223
Classic
WATSON Samuel Groupama - FDJ
22Groupama - FDJ,,
3:20
2980+13:58151
Sprint
ZANINI Simone Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team3:22
3:22
3036+4:17137
GC
VAN EMPEL Etienne Team Corratec - Vini Fantini
29Team Corratec - Vini Fantini,,
3:22
3142+5:4975
Classic
MOLLY Kenny Van Rysel - Roubaix
27Van Rysel - Roubaix,,
3:22
3224+3:5125
TT
LE HUITOUZE Eddy Groupama - FDJ
20Groupama - FDJ,,
3:22
3333+4:0461
Classic
DUJARDIN Sandy TotalEnergies
26TotalEnergies,,
3:22
3437+4:1745
Classic
GUÉGAN Maël CIC U Nantes Atlantique
26CIC U Nantes Atlantique,,
3:22
3539+4:22136
GC
IACCHI Alessandro Team Corratec - Vini Fantini
24Team Corratec - Vini Fantini,,
3:22
3631+4:006
GC
WARBASSE Larry Decathlon AG2R La Mondiale Team
33Decathlon AG2R La Mondiale Team,,
3:22
3734+4:05126
Climber
RAISBERG Nadav Israel - Premier Tech
22Israel - Premier Tech,,
3:22
3823+3:4581
TT
CABOT Jérémy St Michel - Mavic - Auber93
32St Michel - Mavic - Auber93,,
3:22
3935+4:0657
GC
OWSIAN Łukasz Arkéa - B&B Hotels
33Arkéa - B&B Hotels,,
3:22
4041+5:0646
Climber
PLAMONDON Robin CIC U Nantes Atlantique
24CIC U Nantes Atlantique,,
3:22
4130+4:00125
Classic
PICKRELL Riley Israel - Premier Tech
22Israel - Premier Tech,,
3:22
4227+3:55116
Climber
GIBBONS Ryan Lidl - Trek
29Lidl - Trek3:29
3:29
4328+3:5721
Climber
BYSTRØM Sven Erik Groupama - FDJ
32Groupama - FDJ,,
3:29
4432+4:0322
GC
ROCHAS Rémy Groupama - FDJ
27Groupama - FDJ3:33
3:33
4538+4:1712
GC
CHAMPION Thomas Cofidis
24Cofidis,,
3:33
4678+12:5683
Classic
DELBOVE Joris St Michel - Mavic - Auber93
23St Michel - Mavic - Auber933:48
3:48
4750+9:34134
Classic
AMELLA Matteo Team Corratec - Vini Fantini
22Team Corratec - Vini Fantini4:01
4:01
4844+8:35154
Sprint
REMKHE Andrey Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team7:49
7:49
4945+8:4776
Sprint
AVOINE Kévin Van Rysel - Roubaix
26Van Rysel - Roubaix7:58
7:58
5052+9:57163
Sprint
FEDE Gabriel Beltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli8:18
8:18
5146+8:5256
TT
GILLET Baptiste Arkéa - B&B Hotels
19Arkéa - B&B Hotels,,
8:18
5247+9:0986
Sprint
BENETEAU Lucas St Michel - Mavic - Auber93
21St Michel - Mavic - Auber93,,
8:18
5351+9:5195
Climber
NARBONNE ZUCCARELLI Axel Nice Métropole Côte d'Azur
25Nice Métropole Côte d'Azur8:45
8:45
5449+9:29133
GC
DARBELLAY Valentin Team Corratec - Vini Fantini
26Team Corratec - Vini Fantini,,
8:45
5548+9:2513
Sprint
29Cofidis,,
8:45
5679+13:52127
Climber
HOLLYMAN Mason Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech,,
8:45
5753+9:57105
TT
VANOVERBERGHE Mathias Philippe Wagner/Bazin
26Philippe Wagner/Bazin9:16
9:16
5863+11:0555
Classic
EPIS Giosuè Arkéa - B&B Hotels
21Arkéa - B&B Hotels10:15
10:15
5968+11:1237
Sprint
DE MEESTER Luca Bingoal WB
24Bingoal WB,,
10:15
6091+18:39153
Sprint
REIBSCH Jonas Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team,,
10:15
6154+10:4253
Sprint
DEKKER David Arkéa - B&B Hotels
26Arkéa - B&B Hotels,,
10:15
6256+10:5282
Sprint
LECROQ Jérémy St Michel - Mavic - Auber93
28St Michel - Mavic - Auber93,,
10:15
6376+12:2171
Classic
LEVEAU Jérémy Van Rysel - Roubaix
31Van Rysel - Roubaix,,
10:15
6458+10:53122
Classic
HOFSTETTER Hugo Israel - Premier Tech
29Israel - Premier Tech,,
10:15
6575+12:21155
GC
REMKHI Rudolf Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team,,
10:15
6669+11:1632
Sprint
SALBY Alexander Bingoal WB
25Bingoal WB,,
10:15
6767+11:1242
Sprint
BOULET Enzo CIC U Nantes Atlantique
20CIC U Nantes Atlantique,,
10:15
6857+10:53115
Classic
DECLERCQ Tim Lidl - Trek
34Lidl - Trek,,
10:15
6959+10:55117
Classic
VERGAERDE Otto Lidl - Trek
29Lidl - Trek,,
10:15
7070+11:1647
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CIC U Nantes Atlantique
21CIC U Nantes Atlantique,,
10:15
7162+11:0531
Classic
VANDEPITTE Nathan Bingoal WB
23Bingoal WB,,
10:15
7260+11:03143
Sprint
SCALA JR Hugo Project Echelon Racing
26Project Echelon Racing,,
10:15
7398+25:48145
TT
BOARDMAN Samuel Project Echelon Racing
28Project Echelon Racing,,
10:15
7481+14:45162
Sprint
BIANCALANI Andrea Beltrami TSA - Tre Colli
23Beltrami TSA - Tre Colli,,
10:15
7574+12:04164
Sprint
IMPELLIZZERI Simone Beltrami TSA - Tre Colli
22Beltrami TSA - Tre Colli,,
10:15
7661+11:0392
Sprint
HENNEQUIN Paul Nice Métropole Côte d'Azur
21Nice Métropole Côte d'Azur,,
10:15
7764+11:0696
Sprint
KONIJN Alexander Nice Métropole Côte d'Azur
24Nice Métropole Côte d'Azur,,
10:15
7865+11:0666
Classic
GRELLIER Fabien TotalEnergies
29TotalEnergies,,
10:15
7972+11:48135
GC
STÖCKLI Jan Team Corratec - Vini Fantini
25Team Corratec - Vini Fantini,,
10:15
8066+11:07107
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner/Bazin
23Philippe Wagner/Bazin,,
10:15
8173+11:5917
Classic
ROBEET Ludovic Cofidis
29Cofidis,,
10:15
8255+10:4736
TT
BERNARD Thibaut Bingoal WB
21Bingoal WB,,
10:15
8377+12:33147
Sprint
BICKMORE Cade Project Echelon Racing
25Project Echelon Racing11:09
11:09
8492+24:1635
Climber
PORTSMOUTH Tom Bingoal WB
22Bingoal WB13:36
13:36
8588+17:5687
Sprint
CARDIS Romain St Michel - Mavic - Auber93
31St Michel - Mavic - Auber93,,
13:36
8682+15:12167
Sprint
BURANI Edoardo Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli14:17
14:17
8793+24:55132
Climber
DEBONS Antoine Team Corratec - Vini Fantini
25Team Corratec - Vini Fantini14:19
14:19
8890+18:3697
Sprint
KNECHT Noah Nice Métropole Côte d'Azur
23Nice Métropole Côte d'Azur14:35
14:35
8986+16:48152
Sprint
AGUILERA Nil Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team,,
14:35
9087+16:5493
Sprint
LÉONIEN Alexandre Nice Métropole Côte d'Azur
24Nice Métropole Côte d'Azur,,
14:35
9195+25:0285
Climber
BREUILLARD Nicolas St Michel - Mavic - Auber93
23St Michel - Mavic - Auber93,,
14:35
9294+25:0164
Classic
JOUSSEAUME Alan TotalEnergies
25TotalEnergies,,
14:35
9399+25:56165
Sprint
ROSSI Nicola Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli15:00
15:00
9496+25:3943
Sprint
BRIAND Enzo CIC U Nantes Atlantique
19CIC U Nantes Atlantique,,
15:00
9583+16:08156
GC
DOSTIYEV Ilkhan Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team15:14
15:14
9684+16:2226
Sprint
WALLS Matthew Groupama - FDJ
25Groupama - FDJ15:37
15:37
9789+18:3565
Sprint
BONIFACE Lucas TotalEnergies
23TotalEnergies,,
15:37
9897+25:41103
TT
BEZZA Quentin Philippe Wagner/Bazin
25Philippe Wagner/Bazin,,
15:37
99100+26:1694
Climber
CROMMELINCK Melvin Nice Métropole Côte d'Azur
19Nice Métropole Côte d'Azur,,
15:37
100101+26:21142
TT
RHIM Brendan Project Echelon Racing
28Project Echelon Racing,,
15:37
10185+16:27146
Sprint
MCGILL Scott Project Echelon Racing
25Project Echelon Racing,,
15:37
DNF41
Classic
JALADEAU Artus CIC U Nantes Atlantique
24CIC U Nantes Atlantique-
DNF44
Classic
HUE Antoine CIC U Nantes Atlantique
19CIC U Nantes Atlantique-
DNF62
Classic
FERRON Valentin TotalEnergies
26TotalEnergies-
DNF63
Climber
BONNET Thomas TotalEnergies
25TotalEnergies-
DNF91
Sprint
COUANON Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur
26Nice Métropole Côte d'Azur-
DNF101
Sprint
BARBIER Pierre Philippe Wagner/Bazin
26Philippe Wagner/Bazin-
DNF102
Sprint
BARBIER Rudy Philippe Wagner/Bazin
31Philippe Wagner/Bazin-
DNF161
Climber
RAIMONDI Alex Beltrami TSA - Tre Colli
23Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF166
Climber
VANNI Michael Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli-
DNS144
Climber
ARNOPOL Richard Project Echelon Racing
31Project Echelon Racing-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 20%, or 4:53:11 (+48:52)
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-111
Classic
PEDERSEN Mads Lidl - Trek
28Lidl - Trek37:42:02..
24▲22
TT
ARMIRAIL Bruno Decathlon AG2R La Mondiale Team
29Decathlon AG2R La Mondiale Team0:24
0:24
..
311▲852
Classic
COSTIOU Ewen Arkéa - B&B Hotels
21Arkéa - B&B Hotels,,
0:24
..
45▲1123
Classic
SHEEHAN Riley Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech0:25
0:25
..
510▲554
GC
GARCÍA PIERNA Raúl Arkéa - B&B Hotels
22Arkéa - B&B Hotels0:26
0:26
..
628▲2211
Classic
ZINGLE Axel Cofidis
25Cofidis0:30
0:30
..
727▲2051
Climber
CHAMPOUSSIN Clément Arkéa - B&B Hotels
25Arkéa - B&B Hotels0:32
0:32
..
820▲1224
GC
GERMANI Lorenzo Groupama - FDJ
21Groupama - FDJ0:34
0:34
..
917▲8124
Climber
FRIGO Marco Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech0:35
0:35
..
1024▲14141
TT
STITES Tyler Project Echelon Racing
25Project Echelon Racing,,
0:35
..
1151▲4084
Classic
DELETTRE Alexandre St Michel - Mavic - Auber93
26St Michel - Mavic - Auber930:51
0:51
..
122▼10114
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek
20Lidl - Trek1:20
1:20
..
137▼67
Classic
TOUZÉ Damien Decathlon AG2R La Mondiale Team
27Decathlon AG2R La Mondiale Team1:26
1:26
..
149▼5112
TT
KIRSCH Alex Lidl - Trek
31Lidl - Trek1:27
1:27
..
1512▼34
Classic
GODON Dorian Decathlon AG2R La Mondiale Team
27Decathlon AG2R La Mondiale Team1:28
1:28
..
1630▲143
Climber
PETERS Nans Decathlon AG2R La Mondiale Team
29Decathlon AG2R La Mondiale Team1:40
1:40
..
1735▲1815
GC
GOUGEARD Alexis Cofidis
30Cofidis1:42
1:42
..
1814▼45
Classic
GAUTHERAT Pierre Decathlon AG2R La Mondiale Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Team1:43
1:43
..
1942▲2374
GC
GUILLON Célestin Van Rysel - Roubaix
27Van Rysel - Roubaix1:45
1:45
..
208▼121
Sprint
BENNETT Sam Decathlon AG2R La Mondiale Team
33Decathlon AG2R La Mondiale Team2:41
2:41
..
2123▲227
Climber
VAN DEN BERG Lars Groupama - FDJ
25Groupama - FDJ2:42
2:42
..
223▼1923
Classic
WATSON Samuel Groupama - FDJ
22Groupama - FDJ3:42
3:42
..
236▼1781
TT
CABOT Jérémy St Michel - Mavic - Auber93
32St Michel - Mavic - Auber933:45
3:45
..
2418▼625
TT
LE HUITOUZE Eddy Groupama - FDJ
20Groupama - FDJ3:51
3:51
..
2522▼3121
Sprint
VAN ASBROECK Tom Israel - Premier Tech
33Israel - Premier Tech3:52
3:52
..
2626-33
Sprint
VERMOOTE Jelle Bingoal WB
22Bingoal WB3:54
3:54
..
2713▼14116
Climber
GIBBONS Ryan Lidl - Trek
29Lidl - Trek3:55
3:55
..
2816▼1221
Climber
BYSTRØM Sven Erik Groupama - FDJ
32Groupama - FDJ3:57
3:57
..
2939▲1072
Classic
MORIN Emmanuel Van Rysel - Roubaix
28Van Rysel - Roubaix3:58
3:58
..
3031▲1125
Classic
PICKRELL Riley Israel - Premier Tech
22Israel - Premier Tech4:00
4:00
..
3134▲36
GC
WARBASSE Larry Decathlon AG2R La Mondiale Team
33Decathlon AG2R La Mondiale Team,,
4:00
..
3219▼1322
GC
ROCHAS Rémy Groupama - FDJ
27Groupama - FDJ4:03
4:03
..
3341▲861
Classic
DUJARDIN Sandy TotalEnergies
26TotalEnergies4:04
4:04
..
3443▲9126
Climber
RAISBERG Nadav Israel - Premier Tech
22Israel - Premier Tech4:05
4:05
..
3546▲1157
GC
OWSIAN Łukasz Arkéa - B&B Hotels
33Arkéa - B&B Hotels4:06
4:06
..
3661▲25137
GC
VAN EMPEL Etienne Team Corratec - Vini Fantini
29Team Corratec - Vini Fantini4:17
4:17
..
3762▲2545
Classic
GUÉGAN Maël CIC U Nantes Atlantique
26CIC U Nantes Atlantique,,
4:17
..
3845▲712
GC
CHAMPION Thomas Cofidis
24Cofidis,,
4:17
..
3966▲27136
GC
IACCHI Alessandro Team Corratec - Vini Fantini
24Team Corratec - Vini Fantini4:22
4:22
..
4084▲44113
GC
BERNARD Julien Lidl - Trek
31Lidl - Trek4:40
4:40
..
4176▲3546
Climber
PLAMONDON Robin CIC U Nantes Atlantique
24CIC U Nantes Atlantique5:06
5:06
..
4282▲4075
Classic
MOLLY Kenny Van Rysel - Roubaix
27Van Rysel - Roubaix5:49
5:49
..
4392▲49106
GC
GUERIN Alexis Philippe Wagner/Bazin
31Philippe Wagner/Bazin7:24
7:24
..
4448▲4154
Sprint
REMKHE Andrey Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team8:35
8:35
..
4552▲776
Sprint
AVOINE Kévin Van Rysel - Roubaix
26Van Rysel - Roubaix8:47
8:47
..
4625▼2156
TT
GILLET Baptiste Arkéa - B&B Hotels
19Arkéa - B&B Hotels8:52
8:52
..
4757▲1086
Sprint
BENETEAU Lucas St Michel - Mavic - Auber93
21St Michel - Mavic - Auber939:09
9:09
..
4837▼1113
Sprint
29Cofidis9:25
9:25
..
4944▼5133
GC
DARBELLAY Valentin Team Corratec - Vini Fantini
26Team Corratec - Vini Fantini9:29
9:29
..
5091▲41134
GC
AMELLA Matteo Team Corratec - Vini Fantini
22Team Corratec - Vini Fantini9:34
9:34
..
5170▲1995
Climber
NARBONNE ZUCCARELLI Axel Nice Métropole Côte d'Azur
25Nice Métropole Côte d'Azur9:51
9:51
..
5274▲22163
Climber
FEDE Gabriel Beltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli9:57
9:57
..
5340▼13105
TT
VANOVERBERGHE Mathias Philippe Wagner/Bazin
26Philippe Wagner/Bazin,,
9:57
..
5415▼3953
Sprint
DEKKER David Arkéa - B&B Hotels
26Arkéa - B&B Hotels10:42
10:42
..
5521▼3436
TT
BERNARD Thibaut Bingoal WB
21Bingoal WB10:47
10:47
..
5629▼2782
Sprint
LECROQ Jérémy St Michel - Mavic - Auber93
28St Michel - Mavic - Auber9310:52
10:52
..
5732▼25115
Classic
DECLERCQ Tim Lidl - Trek
34Lidl - Trek10:53
10:53
..
5833▼25122
Classic
HOFSTETTER Hugo Israel - Premier Tech
29Israel - Premier Tech,,
10:53
..
5938▼21117
Classic
VERGAERDE Otto Lidl - Trek
29Lidl - Trek10:55
10:55
..
6049▼11143
Sprint
SCALA JR Hugo Project Echelon Racing
26Project Echelon Racing11:03
11:03
..
6150▼1192
Sprint
HENNEQUIN Paul Nice Métropole Côte d'Azur
21Nice Métropole Côte d'Azur,,
11:03
..
6253▼931
Classic
VANDEPITTE Nathan Bingoal WB
23Bingoal WB11:05
11:05
..
6354▼955
Classic
EPIS Giosuè Arkéa - B&B Hotels
21Arkéa - B&B Hotels,,
11:05
..
6455▼996
Sprint
KONIJN Alexander Nice Métropole Côte d'Azur
24Nice Métropole Côte d'Azur11:06
11:06
..
6556▼966
Classic
GRELLIER Fabien TotalEnergies
29TotalEnergies,,
11:06
..
6659▼7107
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner/Bazin
23Philippe Wagner/Bazin11:07
11:07
..
6764▼342
Sprint
BOULET Enzo CIC U Nantes Atlantique
20CIC U Nantes Atlantique11:12
11:12
..
6865▼337
Sprint
DE MEESTER Luca Bingoal WB
24Bingoal WB,,
11:12
..
6967▼232
Sprint
SALBY Alexander Bingoal WB
25Bingoal WB11:16
11:16
..
7068▼247
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CIC U Nantes Atlantique
21CIC U Nantes Atlantique,,
11:16
..
7197▲2667
Climber
VERCHER Mattéo TotalEnergies
23TotalEnergies11:24
11:24
..
7273▲1135
GC
STÖCKLI Jan Team Corratec - Vini Fantini
25Team Corratec - Vini Fantini11:48
11:48
..
7375▲217
Classic
ROBEET Ludovic Cofidis
29Cofidis11:59
11:59
..
7477▲3164
Sprint
IMPELLIZZERI Simone Beltrami TSA - Tre Colli
22Beltrami TSA - Tre Colli12:04
12:04
..
7578▲3155
GC
REMKHI Rudolf Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team12:21
12:21
..
7679▲371
Classic
LEVEAU Jérémy Van Rysel - Roubaix
31Van Rysel - Roubaix,,
12:21
..
7772▼5147
Sprint
BICKMORE Cade Project Echelon Racing
25Project Echelon Racing12:33
12:33
..
7894▲1683
Classic
DELBOVE Joris St Michel - Mavic - Auber93
23St Michel - Mavic - Auber9312:56
12:56
..
7989▲10127
Climber
HOLLYMAN Mason Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech13:52
13:52
..
80100▲20151
Sprint
ZANINI Simone Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team13:58
13:58
..
8188▲7162
Sprint
BIANCALANI Andrea Beltrami TSA - Tre Colli
23Beltrami TSA - Tre Colli14:45
14:45
..
8263▼19167
Sprint
BURANI Edoardo Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli15:12
15:12
..
8360▼23156
GC
DOSTIYEV Ilkhan Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team16:08
16:08
..
8447▼3726
Sprint
WALLS Matthew Groupama - FDJ
25Groupama - FDJ16:22
16:22
..
8558▼27146
Sprint
MCGILL Scott Project Echelon Racing
25Project Echelon Racing16:27
16:27
..
8680▼6152
Sprint
AGUILERA Nil Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team16:48
16:48
..
8781▼693
Sprint
LÉONIEN Alexandre Nice Métropole Côte d'Azur
24Nice Métropole Côte d'Azur16:54
16:54
..
8886▼287
Sprint
CARDIS Romain St Michel - Mavic - Auber93
31St Michel - Mavic - Auber9317:56
17:56
..
8983▼665
Sprint
BONIFACE Lucas TotalEnergies
23TotalEnergies18:35
18:35
..
9085▼597
Sprint
KNECHT Noah Nice Métropole Côte d'Azur
23Nice Métropole Côte d'Azur18:36
18:36
..
9193▲2153
Sprint
REIBSCH Jonas Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team18:39
18:39
..
92104▲1235
Climber
PORTSMOUTH Tom Bingoal WB
22Bingoal WB24:16
24:16
..
93101▲8132
Climber
DEBONS Antoine Team Corratec - Vini Fantini
25Team Corratec - Vini Fantini24:55
24:55
..
9498▲464
Classic
JOUSSEAUME Alan TotalEnergies
25TotalEnergies25:01
25:01
..
9599▲485
Climber
BREUILLARD Nicolas St Michel - Mavic - Auber93
23St Michel - Mavic - Auber9325:02
25:02
..
96102▲643
Climber
BRIAND Enzo CIC U Nantes Atlantique
19CIC U Nantes Atlantique25:39
25:39
..
9795▼2103
TT
BEZZA Quentin Philippe Wagner/Bazin
25Philippe Wagner/Bazin25:41
25:41
..
98110▲12145
TT
BOARDMAN Samuel Project Echelon Racing
28Project Echelon Racing25:48
25:48
..
99107▲8165
Sprint
ROSSI Nicola Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli25:56
25:56
..
100103▲394
Climber
CROMMELINCK Melvin Nice Métropole Côte d'Azur
19Nice Métropole Côte d'Azur26:16
26:16
..
101105▲4142
TT
RHIM Brendan Project Echelon Racing
28Project Echelon Racing26:21
26:21
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-111
Classic
PEDERSEN Mads Lidl - Trek
28Lidl - Trek41+16
23▲111
Classic
ZINGLE Axel Cofidis
25Cofidis24+12
32▼123
Classic
WATSON Samuel Groupama - FDJ
22Groupama - FDJ15-
4-124
Climber
FRIGO Marco Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech12+12
510▲52
TT
ARMIRAIL Bruno Decathlon AG2R La Mondiale Team
29Decathlon AG2R La Mondiale Team10+5
6-51
Climber
CHAMPOUSSIN Clément Arkéa - B&B Hotels
25Arkéa - B&B Hotels10+10
722▲15141
TT
STITES Tyler Project Echelon Racing
25Project Echelon Racing10+9
85▼3125
Classic
PICKRELL Riley Israel - Premier Tech
22Israel - Premier Tech10-
9-84
Classic
DELETTRE Alexandre St Michel - Mavic - Auber93
26St Michel - Mavic - Auber938+8
106▼4114
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek
20Lidl - Trek8-
117▼442
Sprint
BOULET Enzo CIC U Nantes Atlantique
20CIC U Nantes Atlantique8-
12-52
Classic
COSTIOU Ewen Arkéa - B&B Hotels
21Arkéa - B&B Hotels7+7
13-123
Classic
SHEEHAN Riley Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech7+7
148▼682
Sprint
LECROQ Jérémy St Michel - Mavic - Auber93
28St Michel - Mavic - Auber937-
15-24
GC
GERMANI Lorenzo Groupama - FDJ
21Groupama - FDJ6+6
169▼761
Classic
DUJARDIN Sandy TotalEnergies
26TotalEnergies6-
1711▼653
Sprint
DEKKER David Arkéa - B&B Hotels
26Arkéa - B&B Hotels5-
1812▼681
TT
CABOT Jérémy St Michel - Mavic - Auber93
32St Michel - Mavic - Auber934-
1913▼692
Sprint
HENNEQUIN Paul Nice Métropole Côte d'Azur
21Nice Métropole Côte d'Azur4-
20-54
GC
GARCÍA PIERNA Raúl Arkéa - B&B Hotels
22Arkéa - B&B Hotels3+3
2114▼77
Classic
TOUZÉ Damien Decathlon AG2R La Mondiale Team
27Decathlon AG2R La Mondiale Team3-
22-72
Classic
MORIN Emmanuel Van Rysel - Roubaix
28Van Rysel - Roubaix3+3
2317▼6106
GC
GUERIN Alexis Philippe Wagner/Bazin
31Philippe Wagner/Bazin3-
2416▼847
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CIC U Nantes Atlantique
21CIC U Nantes Atlantique3-
2518▼71
Sprint
BENNETT Sam Decathlon AG2R La Mondiale Team
33Decathlon AG2R La Mondiale Team2-
2619▼776
Sprint
AVOINE Kévin Van Rysel - Roubaix
26Van Rysel - Roubaix2-
2721▼6112
TT
KIRSCH Alex Lidl - Trek
31Lidl - Trek1-
28-3
Climber
PETERS Nans Decathlon AG2R La Mondiale Team
29Decathlon AG2R La Mondiale Team1+1
29-146
Sprint
MCGILL Scott Project Echelon Racing
25Project Echelon Racing1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1-124
Climber
FRIGO Marco Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech13+13
21▼176
Sprint
AVOINE Kévin Van Rysel - Roubaix
26Van Rysel - Roubaix8-
3-107
Classic
SAVER Kasper Philippe Wagner/Bazin
23Philippe Wagner/Bazin7+7
4-52
Classic
COSTIOU Ewen Arkéa - B&B Hotels
21Arkéa - B&B Hotels5+5
52▼3106
GC
GUERIN Alexis Philippe Wagner/Bazin
31Philippe Wagner/Bazin5-
6-72
Classic
MORIN Emmanuel Van Rysel - Roubaix
28Van Rysel - Roubaix4+4
7-3
Climber
PETERS Nans Decathlon AG2R La Mondiale Team
29Decathlon AG2R La Mondiale Team3+3
8-111
Classic
PEDERSEN Mads Lidl - Trek
28Lidl - Trek2+2
9-112
TT
KIRSCH Alex Lidl - Trek
31Lidl - Trek1+1
104▼615
GC
GOUGEARD Alexis Cofidis
30Cofidis1-
115▼646
Climber
PLAMONDON Robin CIC U Nantes Atlantique
24CIC U Nantes Atlantique1-
12-146
Sprint
MCGILL Scott Project Echelon Racing
25Project Echelon Racing1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
12▲152
Classic
COSTIOU Ewen Arkéa - B&B Hotels
21Arkéa - B&B Hotels7:42:26..
25▲324
GC
GERMANI Lorenzo Groupama - FDJ
21Groupama - FDJ0:10
0:10
..
31▼2114
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek
20Lidl - Trek0:56
0:56
..
43▼15
Classic
GAUTHERAT Pierre Decathlon AG2R La Mondiale Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Team1:19
1:19
..
54▼125
TT
LE HUITOUZE Eddy Groupama - FDJ
20Groupama - FDJ3:27
3:27
..
68▲2154
Sprint
REMKHE Andrey Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team8:11
8:11
..
77-56
TT
GILLET Baptiste Arkéa - B&B Hotels
19Arkéa - B&B Hotels8:28
8:28
..
811▲386
Sprint
BENETEAU Lucas St Michel - Mavic - Auber93
21St Michel - Mavic - Auber938:45
8:45
..
916▲7163
Sprint
FEDE Gabriel Beltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli9:33
9:33
..
106▼436
TT
BERNARD Thibaut Bingoal WB
21Bingoal WB10:23
10:23
..
119▼292
Sprint
HENNEQUIN Paul Nice Métropole Côte d'Azur
21Nice Métropole Côte d'Azur10:39
10:39
..
1210▼255
Classic
EPIS Giosuè Arkéa - B&B Hotels
21Arkéa - B&B Hotels10:41
10:41
..
1314▲142
Sprint
BOULET Enzo CIC U Nantes Atlantique
20CIC U Nantes Atlantique10:48
10:48
..
1415▲147
Sprint
RYE-JOHNSEN Jon CIC U Nantes Atlantique
21CIC U Nantes Atlantique10:52
10:52
..
1517▲2155
GC
REMKHI Rudolf Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team11:57
11:57
..
1621▲5151
Sprint
ZANINI Simone Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team13:34
13:34
..
1713▼4167
Sprint
BURANI Edoardo Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli14:48
14:48
..
1812▼6156
GC
DOSTIYEV Ilkhan Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team15:44
15:44
..
1918▼1152
GC
AGUILERA Nil Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team16:24
16:24
..
2020-153
GC
REIBSCH Jonas Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team18:15
18:15
..
2122▲143
GC
BRIAND Enzo CIC U Nantes Atlantique
19CIC U Nantes Atlantique25:15
25:15
..
2225▲3165
Sprint
ROSSI Nicola Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli25:32
25:32
..
2323-94
Climber
CROMMELINCK Melvin Nice Métropole Côte d'Azur
19Nice Métropole Côte d'Azur25:52
25:52
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
14▲3 Arkéa - B&B HotelsWT 23:07:31..
21▼1 Lidl - TrekWT1:33
1:33
..
32▼1 Decathlon AG2R La Mondiale TeamWT1:51
1:51
..
45▲1 Israel - Premier TechPRT3:37
3:37
..
56▲1 CofidisWT4:54
4:54
..
63▼3 Groupama - FDJWT5:25
5:25
..
77- St Michel - Mavic - Auber93CT7:32
7:32
..
88- Van Rysel - RoubaixCT8:08
8:08
..
913▲4 Team Corratec - Vini FantiniPRT11:45
11:45
..
109▼1 TotalEnergiesPRT15:09
15:09
..
1115▲4 CIC U Nantes AtlantiqueCT18:23
18:23
..
1212- Project Echelon RacingCT21:05
21:05
..
1310▼3 Philippe Wagner/BazinCT,,
21:05
..
1416▲2 Astana Qazaqstan Development TeamCT23:47
23:47
..
1511▼4 Bingoal WBPRT24:21
24:21
..
1614▼2 Nice Métropole Côte d'AzurCT30:25
30:25
..
1717- Beltrami TSA - Tre ColliCT31:35
31:35
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    10 February 2024
  • Start time:
    12:00
  • Avg. speed winner:
    40.521 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    165 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    81
  • Vert. meters:
    2411
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of small group
  • Avg. temperature:

Race profile