2014
2016
«
»
2015»63rd

Tour de Berlin

(2.2U)
2015»Stage 4 (Final)»RudowRudow(146.4km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
RnkGCTimelagBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
12+0:050 WALSCHEID MaxTeam Kuota-Lotto21Team Kuota-Lotto853:18:00
210+1:030 LATHAM ChristopherTeam Wiggins 21Team Wiggins 52,,
0:00
359+3:090 ACKERMANN PascalRad-Net Rose Team21Rad-Net Rose Team210:04
0:04
432+1:550 ARIESEN TimCyclingteam Jo Piels21Cyclingteam Jo Piels0:00
0:00
540+2:240 DECLERCQ Benjamin21,,
0:00
680+4:350 RESKE TimLKT Team Brandenburg21LKT Team Brandenburg,,
0:00
719+1:280 BOKELOH JonasSEG Racing 19SEG Racing ,,
0:00
833+1:560 MCCARTHY Robert-JonSEG Racing 21SEG Racing ,,
0:00
974+3:580 GROSSER Aaron18,,
0:00
1020+1:280 LANDA OscarTeam Coop - ØsterHus21Team Coop - ØsterHus,,
0:00
1144+2:360 VAN DER DUIN PatrickCyclingteam Jo Piels19Cyclingteam Jo Piels,,
0:00
1266+3:290 MERLIER Braam21,,
0:00
1349+2:460 NOPPE Christophe20,,
0:00
1452+2:510 BAŠKA ErikAWT-GreenWay21AWT-GreenWay,,
0:00
1546+2:390 JAKOBSEN FabioSEG Racing 18SEG Racing ,,
0:00
1647+2:420 RAPPS DarioTeam Kuota-Lotto20Team Kuota-Lotto,,
0:00
1770+3:450 MENTEN Milan18,,
0:00
1869+3:360 MATHIS MarcoRad-Net Rose Team21Rad-Net Rose Team,,
0:00
1986+7:300 MICHIELS Killian20,,
0:00
204+0:260 KRAGH ANDERSEN SørenTeam Trefor - Blue Water20Team Trefor - Blue Water,,
0:00
2188+8:060 EINHORN BenCycling Academy Team21Cycling Academy Team,,
0:00
2213+1:140 AUER DanielWSA-Greenlife20WSA-Greenlife,,
0:00
2389+8:240 PORZNER ManuelTeam Stölting 19Team Stölting ,,
0:00
2418+1:270 BRUSSELMAN TwanCyclingteam Jo Piels21Cyclingteam Jo Piels,,
0:00
2542+2:300 LONCIN Gilles21,,
0:00
2668+3:360 CARSTENSEN Lucas20,,
0:00
2760+3:090 SHTEIN GrigoriySeven Rivers Cycling Team19Seven Rivers Cycling Team,,
0:00
2817+1:240 BAKKER StephanCyclingteam Jo Piels21Cyclingteam Jo Piels,,
0:00
2976+4:100 OBERSTEINER Florian19,,
0:00
3083+5:020 JÄGELER Robert19,,
0:00
311+0:000 LAMMERTINK StevenSEG Racing 21SEG Racing ,,
0:00
3226+1:410 BOUHANNI RayaneAWT-GreenWay19AWT-GreenWay,,
0:00
3316+1:230 TSCHERNOSTER JanRad-Net Rose Team18Rad-Net Rose Team,,
0:00
3443+2:330 JACOBSEN Tormod HauskenTeam Coop - ØsterHus21Team Coop - ØsterHus,,
0:00
3528+1:460 LÖER LukasTeam Kuota-Lotto20Team Kuota-Lotto,,
0:00
3681+4:370 GEßNER Konrad19,,
0:00
3715+1:210 TUREK DanielCycling Academy Team22Cycling Academy Team,,
0:00
3824+1:390 FRAHM JasperLKT Team Brandenburg19LKT Team Brandenburg,,
0:00
3963+3:160 MOONS Steven18,,
0:00
409+1:000 MCCORMICK Hayden21,,
0:00
4150+2:470 SHEMYAKIN SergeySeven Rivers Cycling Team19Seven Rivers Cycling Team,,
0:00
4227+1:410 VAN DONGEN RicardoSEG Racing 20SEG Racing ,,
0:00
4311+1:050 BIERMANS JentheSEG Racing 19SEG Racing ,,
0:00
447+0:510 RODENBURG TimCyclingteam Jo Piels20Cyclingteam Jo Piels,,
0:00
4585+6:490 FISCHER Robin21,,
0:00
4635+2:060 HYLDGAARD AndreasTeam Trefor - Blue Water18Team Trefor - Blue Water,,
0:00
478+1:000 SCHACHMANN MaximilianAWT-GreenWay21AWT-GreenWay,,
0:00
4875+4:100 BRAUN JulianTeam Kuota-Lotto19Team Kuota-Lotto,,
0:00
4957+3:050 KUZMIN AntonSeven Rivers Cycling Team18Seven Rivers Cycling Team,,
0:00
503+0:210 DE GENDT Aimé20,,
0:00
5182+4:500 LEINAU Louis20,,
0:00
5229+1:490 VAN DER HAEGHEN Ruben21,,
0:00
5392+14:580 HERBERT Luca21,,
0:00
5465+3:270 HUPPERTZ JoshuaTeam Kuota-Lotto20Team Kuota-Lotto,,
0:00
5531+1:520 SLATER AlistairAn Post - Chain Reaction22An Post - Chain Reaction,,
0:00
5623+1:340 GREGAARD JonasTeam Trefor - Blue Water18Team Trefor - Blue Water,,
0:00
5739+2:220 BUKDAL Joakim20,,
0:00
585+0:260 LEYSEN Senne19,,
0:00
5912+1:080 TAFERNER MichaelWSA-Greenlife21WSA-Greenlife,,
0:00
6025+1:400 HARDAHL AndersTeam Trefor - Blue Water19Team Trefor - Blue Water,,
0:00
6164+3:160 SCHLEMMER LukasWSA-Greenlife20WSA-Greenlife,,
0:00
6253+2:530 SCHUBERT Erik19,,
0:00
6362+3:160 MAIDOS TilegenVino 4ever21Vino 4ever,,
0:00
6477+4:110 VANDERAERDEN Massimo20,,
0:00
6521+1:280 NATAROV YuriySeven Rivers Cycling Team18Seven Rivers Cycling Team,,
0:00
6614+1:200 STEWART Mark19,,
0:00
6779+4:200 SCHULZE JulianTeam Stuttgart20Team Stuttgart,,
0:00
6891+11:130 KNAUP TobiasTeam Kuota-Lotto22Team Kuota-Lotto,,
0:00
6936+2:140 RAHBEK MadsTeam Trefor - Blue Water19Team Trefor - Blue Water,,
0:00
7051+2:480 VINJEBO EmilTeam Trefor - Blue Water21Team Trefor - Blue Water,,
0:00
7194+20:190 MORTENSGAARD Lasse20,,
0:00
7230+1:500 KRIGBAUM MathiasVeranclassic - Ekoi20Veranclassic - Ekoi,,
0:00
7345+2:370 PLANCKAERT Emiel18,,
0:00
7472+3:550 INTRA FelixRad-Net Rose Team20Rad-Net Rose Team,,
0:00
7587+7:570 VANHOUCKE Herman18,,
0:00
7634+1:590 WOOD Oliver19,,
0:00
7767+3:360 MOENS Jens21,,
0:00
7841+2:240 SEMYONOV RomanSeven Rivers Cycling Team22Seven Rivers Cycling Team,,
0:00
7955+2:560 TALAGA PatrykCycling Academy Team20Cycling Academy Team,,
0:00
8048+2:460 BRUS AlexanderWSA-Greenlife20WSA-Greenlife,,
0:00
816+0:490 SCHOMBER NilsRad-Net Rose Team21Rad-Net Rose Team,,
0:00
8258+3:050 NIEDERLAG Luca20,,
0:00
8378+4:160 NORDKROGGAARD Jonas20,,
0:00
8422+1:300 CULLAIGH Gabriel19,,
0:00
8571+3:460 BURTON Germain20,,
0:00
8638+2:210 KRETSCHY Florian20,,
0:00
8737+2:210 KUESTERS Alexander19,,
0:00
8890+8:470 KVINGEDAL Hans-arne21,,
0:00
8956+3:040 BACKOFEN MoritzTeam Stölting 20Team Stölting 0:13
0:13
9054+2:550 EGNER ArneTeam Stölting 21Team Stölting ,,
0:13
9161+3:130 PYFFEROEN Miel200:15
0:15
9284+5:030 JÜRß Malte190:30
0:30
9373+3:560 STEIDTEN Lukas190:36
0:36
9493+16:540 KALLAND-OLSEN Einar20,,
0:36
DNF0 GABAY GuyCycling Academy Team21Cycling Academy Team-
DNF0 GEORGIEV NakoTeam Stölting 19Team Stölting -
DNF0 LEINAU Joann20-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11-0 LAMMERTINK StevenSEG Racing 21SEG Racing 40259:17:21..
22-0 WALSCHEID MaxTeam Kuota-Lotto21Team Kuota-Lotto30180:05
0:05
..
33-0 DE GENDT Aimé2016140:21
0:21
..
45▲10 KRAGH ANDERSEN SørenTeam Trefor - Blue Water20Team Trefor - Blue Water12110:26
0:26
..
54▼10 LEYSEN Senne19108,,
0:26
..
66-0 SCHOMBER NilsRad-Net Rose Team21Rad-Net Rose Team860:49
0:49
..
77-0 RODENBURG TimCyclingteam Jo Piels20Cyclingteam Jo Piels640:51
0:51
..
88-0 SCHACHMANN MaximilianAWT-GreenWay21AWT-GreenWay331:00
1:00
..
99-0 MCCORMICK Hayden212,,
1:00
..
1012▲20 LATHAM ChristopherTeam Wiggins 21Team Wiggins 11:03
1:03
..
1110▼10 BIERMANS JentheSEG Racing 19SEG Racing 1:05
1:05
..
1211▼10 TAFERNER MichaelWSA-Greenlife21WSA-Greenlife1:08
1:08
..
1313-0 AUER DanielWSA-Greenlife20WSA-Greenlife1:14
1:14
..
1414-0 STEWART Mark191:20
1:20
..
1515-0 TUREK DanielCycling Academy Team22Cycling Academy Team1:21
1:21
..
1616-0 TSCHERNOSTER JanRad-Net Rose Team18Rad-Net Rose Team1:23
1:23
..
1717-0 BAKKER StephanCyclingteam Jo Piels21Cyclingteam Jo Piels1:24
1:24
..
1818-0 BRUSSELMAN TwanCyclingteam Jo Piels21Cyclingteam Jo Piels1:27
1:27
..
1919-0 BOKELOH JonasSEG Racing 19SEG Racing 1:28
1:28
..
2020-0 LANDA OscarTeam Coop - ØsterHus21Team Coop - ØsterHus,,
1:28
..
2121-0 NATAROV YuriySeven Rivers Cycling Team18Seven Rivers Cycling Team,,
1:28
..
2223▲10 CULLAIGH Gabriel191:30
1:30
..
2322▼10 GREGAARD JonasTeam Trefor - Blue Water18Team Trefor - Blue Water1:34
1:34
..
2424-0 FRAHM JasperLKT Team Brandenburg19LKT Team Brandenburg1:39
1:39
..
2525-0 HARDAHL AndersTeam Trefor - Blue Water19Team Trefor - Blue Water1:40
1:40
..
2626-0 BOUHANNI RayaneAWT-GreenWay19AWT-GreenWay1:41
1:41
..
2727-0 VAN DONGEN RicardoSEG Racing 20SEG Racing ,,
1:41
..
2828-0 LÖER LukasTeam Kuota-Lotto20Team Kuota-Lotto1:46
1:46
..
2929-0 VAN DER HAEGHEN Ruben211:49
1:49
..
3030-0 KRIGBAUM MathiasVeranclassic - Ekoi20Veranclassic - Ekoi1:50
1:50
..
3131-0 SLATER AlistairAn Post - Chain Reaction22An Post - Chain Reaction1:52
1:52
..
3232-0 ARIESEN TimCyclingteam Jo Piels21Cyclingteam Jo Piels1:55
1:55
..
3333-0 MCCARTHY Robert-JonSEG Racing 21SEG Racing 1:56
1:56
..
3434-0 WOOD Oliver191:59
1:59
..
3535-0 HYLDGAARD AndreasTeam Trefor - Blue Water18Team Trefor - Blue Water2:06
2:06
..
3636-0 RAHBEK MadsTeam Trefor - Blue Water19Team Trefor - Blue Water2:14
2:14
..
3740▲30 KUESTERS Alexander192:21
2:21
..
3841▲30 KRETSCHY Florian20,,
2:21
..
3937▼20 BUKDAL Joakim202:22
2:22
..
4038▼20 DECLERCQ Benjamin212:24
2:24
..
4139▼20 SEMYONOV RomanSeven Rivers Cycling Team22Seven Rivers Cycling Team,,
2:24
..
4242-0 LONCIN Gilles212:30
2:30
..
4343-0 JACOBSEN Tormod HauskenTeam Coop - ØsterHus21Team Coop - ØsterHus2:33
2:33
..
4444-0 VAN DER DUIN PatrickCyclingteam Jo Piels19Cyclingteam Jo Piels2:36
2:36
..
4545-0 PLANCKAERT Emiel182:37
2:37
..
4646-0 JAKOBSEN FabioSEG Racing 18SEG Racing 2:39
2:39
..
4747-0 RAPPS DarioTeam Kuota-Lotto20Team Kuota-Lotto2:42
2:42
..
4849▲10 BRUS AlexanderWSA-Greenlife20WSA-Greenlife2:46
2:46
..
4950▲10 NOPPE Christophe20,,
2:46
..
5051▲10 SHEMYAKIN SergeySeven Rivers Cycling Team19Seven Rivers Cycling Team2:47
2:47
..
5152▲10 VINJEBO EmilTeam Trefor - Blue Water21Team Trefor - Blue Water2:48
2:48
..
5256▲40 BAŠKA ErikAWT-GreenWay21AWT-GreenWay2:51
2:51
..
5354▲10 SCHUBERT Erik192:53
2:53
..
5448▼60 EGNER ArneTeam Stölting 21Team Stölting 2:55
2:55
..
5555-0 TALAGA PatrykCycling Academy Team20Cycling Academy Team2:56
2:56
..
5653▼30 BACKOFEN MoritzTeam Stölting 20Team Stölting 3:04
3:04
..
5758▲10 KUZMIN AntonSeven Rivers Cycling Team18Seven Rivers Cycling Team3:05
3:05
..
5859▲10 NIEDERLAG Luca20,,
3:05
..
5961▲20 ACKERMANN PascalRad-Net Rose Team21Rad-Net Rose Team3:09
3:09
..
6060-0 SHTEIN GrigoriySeven Rivers Cycling Team19Seven Rivers Cycling Team,,
3:09
..
6157▼40 PYFFEROEN Miel203:13
3:13
..
6262-0 MAIDOS TilegenVino 4ever21Vino 4ever3:16
3:16
..
6363-0 MOONS Steven18,,
3:16
..
6464-0 SCHLEMMER LukasWSA-Greenlife20WSA-Greenlife,,
3:16
..
6566▲10 HUPPERTZ JoshuaTeam Kuota-Lotto20Team Kuota-Lotto3:27
3:27
..
6667▲10 MERLIER Braam213:29
3:29
..
6768▲10 MOENS Jens213:36
3:36
..
6869▲10 CARSTENSEN Lucas20,,
3:36
..
6970▲10 MATHIS MarcoRad-Net Rose Team21Rad-Net Rose Team,,
3:36
..
7071▲10 MENTEN Milan183:45
3:45
..
7172▲10 BURTON Germain203:46
3:46
..
7273▲10 INTRA FelixRad-Net Rose Team20Rad-Net Rose Team3:55
3:55
..
7365▼80 STEIDTEN Lukas193:56
3:56
..
7474-0 GROSSER Aaron183:58
3:58
..
7576▲10 BRAUN JulianTeam Kuota-Lotto19Team Kuota-Lotto4:10
4:10
..
7677▲10 OBERSTEINER Florian19,,
4:10
..
7778▲10 VANDERAERDEN Massimo204:11
4:11
..
7880▲20 NORDKROGGAARD Jonas204:16
4:16
..
7981▲20 SCHULZE JulianTeam Stuttgart20Team Stuttgart4:20
4:20
..
8084▲40 RESKE TimLKT Team Brandenburg21LKT Team Brandenburg4:35
4:35
..
8185▲40 GEßNER Konrad194:37
4:37
..
8286▲40 LEINAU Louis204:50
4:50
..
8387▲40 JÄGELER Robert195:02
5:02
..
8482▼20 JÜRß Malte195:03
5:03
..
8589▲40 FISCHER Robin216:49
6:49
..
8691▲50 MICHIELS Killian207:30
7:30
..
8792▲50 VANHOUCKE Herman187:57
7:57
..
8893▲50 EINHORN BenCycling Academy Team21Cycling Academy Team8:06
8:06
..
8994▲50 PORZNER ManuelTeam Stölting 19Team Stölting 8:24
8:24
..
9095▲50 KVINGEDAL Hans-arne218:47
8:47
..
9190▼10 KNAUP TobiasTeam Kuota-Lotto22Team Kuota-Lotto11:13
11:13
..
9297▲50 HERBERT Luca2114:58
14:58
..
9396▲30 KALLAND-OLSEN Einar2016:54
16:54
..
9498▲40 MORTENSGAARD Lasse2020:19
20:19
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPointsToday
1-0 KRETSCHY Florian2013+13
2-0 CULLAIGH Gabriel1910+10
33-0 BRUSSELMAN TwanCyclingteam Jo Piels21Cyclingteam Jo Piels9+6
4-0 KUESTERS Alexander199+9
55-0 LANDA OscarTeam Coop - ØsterHus21Team Coop - ØsterHus7+4
6-0 TAFERNER MichaelWSA-Greenlife21WSA-Greenlife7+7
71▼60 TUREK DanielCycling Academy Team22Cycling Academy Team6-
87▼10 DE GENDT Aimé205+3
92▼70 KRIGBAUM MathiasVeranclassic - Ekoi20Veranclassic - Ekoi4-
106▼40 SLATER AlistairAn Post - Chain Reaction22An Post - Chain Reaction3-
114▼70 JAKOBSEN FabioSEG Racing 18SEG Racing 3-
1210▼20 MCCORMICK Hayden212-
1311▼20 MATHIS MarcoRad-Net Rose Team21Rad-Net Rose Team2-
149▼50 BAKKER StephanCyclingteam Jo Piels21Cyclingteam Jo Piels2-
1515-0 VAN DONGEN RicardoSEG Racing 20SEG Racing 2+1
16-0 HYLDGAARD AndreasTeam Trefor - Blue Water18Team Trefor - Blue Water2+2
178▼90 BURTON Germain202-
18-0 VINJEBO EmilTeam Trefor - Blue Water21Team Trefor - Blue Water2+2
1912▼70 BIERMANS JentheSEG Racing 19SEG Racing 1-
2014▼60 MCCARTHY Robert-JonSEG Racing 21SEG Racing 1-
21-0 GREGAARD JonasTeam Trefor - Blue Water18Team Trefor - Blue Water1+1
22-0 TALAGA PatrykCycling Academy Team20Cycling Academy Team1+1
23-0 PLANCKAERT Emiel181+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamTime
11-0 LEYSEN Senne199:17:47
22-0 TSCHERNOSTER JanRad-Net Rose Team18Rad-Net Rose Team0:57
0:57
33-0 BOKELOH JonasSEG Racing 19SEG Racing 1:02
1:02
44-0 NATAROV YuriySeven Rivers Cycling Team18Seven Rivers Cycling Team,,
1:02
56▲10 CULLAIGH Gabriel191:04
1:04
65▼10 GREGAARD JonasTeam Trefor - Blue Water18Team Trefor - Blue Water1:08
1:08
77-0 FRAHM JasperLKT Team Brandenburg19LKT Team Brandenburg1:13
1:13
88-0 HARDAHL AndersTeam Trefor - Blue Water19Team Trefor - Blue Water1:14
1:14
99-0 BOUHANNI RayaneAWT-GreenWay19AWT-GreenWay1:15
1:15
1010-0 HYLDGAARD AndreasTeam Trefor - Blue Water18Team Trefor - Blue Water1:40
1:40
1111-0 PLANCKAERT Emiel182:11
2:11
1212-0 JAKOBSEN FabioSEG Racing 18SEG Racing 2:13
2:13
1313-0 SCHUBERT Erik192:27
2:27
1414-0 KUZMIN AntonSeven Rivers Cycling Team18Seven Rivers Cycling Team2:39
2:39
1515-0 SHTEIN GrigoriySeven Rivers Cycling Team19Seven Rivers Cycling Team2:43
2:43
1616-0 MOONS Steven182:50
2:50
1717-0 MENTEN Milan183:19
3:19
1818-0 GROSSER Aaron183:32
3:32
1921▲20 JÄGELER Robert194:36
4:36
2020-0 JÜRß Malte194:37
4:37
2122▲10 VANHOUCKE Herman187:31
7:31
2223▲10 PORZNER ManuelTeam Stölting 19Team Stölting 7:58
7:58
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTime
11- SEG Racing CT 27:54:41
22- Team Kuota-LottoCT0:20
0:20
33- Lotto - Soudal U23CLUB0:40
0:40
4- Team Trefor - Blue WaterCT1:04
1:04
5- Cyclingteam Jo PielsCT1:15
1:15
6- Great BritainNAT1:28
1:28
7- WSA-GreenlifeCT1:52
1:52
8- Rad-Net Rose TeamCT2:33
2:33
9- EFC-EtixxCLUB2:42
2:42
10- AWT-GreenWayCT3:00
3:00
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    16 May 2015
  • Avg. speed winner:
    44.36 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    0
  • Departure:
  • Arrival:
  • Distance:
    146.4 km
  • Race ranking:
    28
  • Points scale:
  • Won how:

Race profile

    Sites