The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | WŁODARCZYK Dominika MAT Atom Deweloper Wrocław | MAT Atom Deweloper Wrocław | 9:33:33 |
2 | 2 | - | KVASNIČKOVÁ Eliška MIX Brilon - Sportraces | MIX Brilon - Sportraces | 0:30 0:30 |
3 | 4 | ▲1 | KOPECKÝ Julia AG Insurance-NXTG U23 | AG Insurance-NXTG U23 | 0:45 0:45 |
4 | 7 | ▲3 | GIELKENS Esmée Lotto Dstny Ladies | Lotto Dstny Ladies | 1:41 1:41 |
5 | 8 | ▲3 | GEURTS Mijntje Lotto Dstny Ladies | Lotto Dstny Ladies | 1:44 1:44 |
6 | 5 | ▼1 | VAN HOUT Renée Team Interklima ABC Copenhagen WV de Amstel Amager Cykle Ring MIX | Team Interklima ABC Copenhagen WV de Amstel Amager Cykle Ring MIX | 1:46 1:46 |
7 | 11 | ▲4 | JANSEN Eline WV Schijndel | WV Schijndel | 1:52 1:52 |
8 | 6 | ▼2 | KNAVEN Mirre AG Insurance-NXTG U23 | AG Insurance-NXTG U23 | 1:54 1:54 |
9 | 19 | ▲10 | SUŠNIK Tjaša Slovenia | Slovenia | 2:45 2:45 |
10 | 3 | ▼7 | MUL Malwina MAT Atom Deweloper Wrocław | MAT Atom Deweloper Wrocław | 4:09 4:09 |
11 | 15 | ▲4 | ORO Angela Team Mendelspeck | Team Mendelspeck | 5:06 5:06 |
12 | 9 | ▼3 | MILETTE Laury Team Grand Est - Komugi - La Fabrique | Team Grand Est - Komugi - La Fabrique | 5:16 5:16 |
13 | 13 | - | ARENS Maureen AG Insurance-NXTG U23 | AG Insurance-NXTG U23 | 5:34 5:34 |
14 | 16 | ▲2 | REDAELLI Emma UAE Development Team | UAE Development Team | 5:55 5:55 |
15 | 20 | ▲5 | RÜETSCHI Noëlle AG Insurance-NXTG U23 | AG Insurance-NXTG U23 | 6:13 6:13 |
16 | 24 | ▲8 | CASTAGNA Monica Team Mendelspeck | Team Mendelspeck | 6:33 6:33 |
17 | 30 | ▲13 | SLANÍKOVÁ Nela Team Dukla Praha | Team Dukla Praha | 7:49 7:49 |
18 | 10 | ▼8 | BURLOVÁ Kristýna Lotto Dstny Ladies | Lotto Dstny Ladies | 8:53 8:53 |
19 | 12 | ▼7 | MYALITSINA Yana Born To Win G20 Ambedo | Born To Win G20 Ambedo | 8:58 8:58 |
20 | 14 | ▼6 | KNIJNENBURG Anne WV Schijndel | WV Schijndel | 9:09 9:09 |
21 | 18 | ▼3 | VOLLERING Bodine WV Schijndel | WV Schijndel | 9:44 9:44 |
22 | 21 | ▼1 | KIEKENS Cleo Duolar-Chevalmeire Cycling Team | Duolar-Chevalmeire Cycling Team | 10:14 10:14 |
23 | 23 | - | CAUDERA Beatrice UAE Development Team | UAE Development Team | 10:32 10:32 |
24 | 32 | ▲8 | LYLYK Kiara Grouwels-Watersley R&D Road Team | Grouwels-Watersley R&D Road Team | 11:07 11:07 |
25 | 25 | - | VERVLOET Sterre Lotto Dstny Ladies | Lotto Dstny Ladies | 14:10 14:10 |
26 | 31 | ▲5 | SRNSKÁ Patricie Team Dukla Praha | Team Dukla Praha | 14:24 14:24 |
27 | 22 | ▼5 | VAN HEEL Sanne WV Schijndel | WV Schijndel | 15:48 15:48 |
28 | 17 | ▼11 | VAN ROOIJEN Eline AG Insurance-NXTG U23 | AG Insurance-NXTG U23 | 15:52 15:52 |
29 | 34 | ▲5 | NĚMCOVÁ Barbora Team Dukla Praha | Team Dukla Praha | 15:59 15:59 |
30 | 35 | ▲5 | JOORIS Febe AG Insurance-NXTG U23 | AG Insurance-NXTG U23 | 16:45 16:45 |
31 | 38 | ▲7 | TIMMERMANS Iris WV Schijndel | WV Schijndel | 17:03 17:03 |
32 | 27 | ▼5 | SCHULTINGA Iris NWVG-Uplus | NWVG-Uplus | 19:55 19:55 |
33 | 28 | ▼5 | RABY Coline Hess Cycling Team | Hess Cycling Team | 20:03 20:03 |
34 | 29 | ▼5 | MOS Anniek GT Krush Rebellease Pro Cycling | GT Krush Rebellease Pro Cycling | 20:12 20:12 |
35 | 33 | ▼2 | BROUWERS Julie Belgium | Belgium | 20:50 20:50 |
36 | 37 | ▲1 | BOBNAR Nika Slovenia | Slovenia | 22:01 22:01 |
37 | 40 | ▲3 | SANFILIPPO Martina Team Mendelspeck | Team Mendelspeck | 22:22 22:22 |
38 | 36 | ▼2 | MYALITSINA Nika Born To Win G20 Ambedo | Born To Win G20 Ambedo | 22:31 22:31 |
39 | 41 | ▲2 | FRANCIS Jenaya Grouwels-Watersley R&D Road Team | Grouwels-Watersley R&D Road Team | 22:34 22:34 |
40 | 39 | ▼1 | MÜLLEROVÁ Patricie MIX TUFO Pardus Prostějov | MIX TUFO Pardus Prostějov | 26:48 26:48 |
41 | 45 | ▲4 | GEDRAITYTĖ Akvilė RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol | RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol | 27:06 27:06 |
42 | 43 | ▲1 | LIEHNER Annika Hess Cycling Team | Hess Cycling Team | 29:24 29:24 |
43 | 42 | ▼1 | HARTYCHOVÁ Nicole Team Dukla Praha | Team Dukla Praha | 30:29 30:29 |
44 | 47 | ▲3 | KOOPS Karlijn Grouwels-Watersley R&D Road Team | Grouwels-Watersley R&D Road Team | 38:22 38:22 |
45 | 49 | ▲4 | BRYSON-BOE Lola MIX Team Black Magic Women Cycling - Zaaf | MIX Team Black Magic Women Cycling - Zaaf | 41:41 41:41 |
46 | 52 | ▲6 | JEŘÁBKOVÁ Barbora MIX Brilon - Sportraces | MIX Brilon - Sportraces | 59:46 59:46 |
47 | 55 | ▲8 | ROBINSON Tiree MIX Team Black Magic Women Cycling - Zaaf | MIX Team Black Magic Women Cycling - Zaaf | 1:00:45 1:00:45 |
48 | 53 | ▲5 | CLARET Txell Hess Cycling Team | Hess Cycling Team | 1:05:47 1:05:47 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:28 May 2023
- Start time:10:10
- Avg. speed winner:34.065 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:114.6 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:116
- Vert. meters:2190
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: