Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint | Breteuil (108.9 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Ladagnous Matthieu | FDJ - BigMat | 20 |
2 | Urtasun Pablo | Euskaltel - Euskadi | 17 |
3 | Simon Julien | Saur - Sojasun | 15 |
4 | Ghyselinck Jan | Cofidis, le Crédit en Ligne | 13 |
5 | Cavendish Mark | Sky Procycling | 11 |
6 | Goss Matthew | Orica GreenEDGE | 10 |
7 | Renshaw Mark | Rabobank Cycling Team | 9 |
8 | Sagan Peter | Liquigas - Cannondale | 8 |
9 | Boasson Hagen Edvald | Sky Procycling | 7 |
10 | van Hummel Kenny | Vacansoleil - DCM | 6 |
11 | Hutarovich Yauheni | FDJ - BigMat | 5 |
12 | Petacchi Alessandro | Lampre - ISD | 4 |
13 | Gretsch Patrick | Argos - Shimano | 3 |
14 | Impey Daryl | Orica GreenEDGE | 2 |
15 | Krivtsov Yuriy | Lampre - ISD | 1 |
Finishline points
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Greipel André | Lotto Belisol Team | 45 |
2 | Goss Matthew | Orica GreenEDGE | 35 |
3 | Haedo Juan José | Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | 30 |
4 | Dumoulin Samuel | Cofidis, le Crédit en Ligne | 26 |
5 | Cavendish Mark | Sky Procycling | 22 |
6 | Veelers Tom | Argos - Shimano | 20 |
7 | Freire Óscar | Team Katusha | 18 |
8 | Petacchi Alessandro | Lampre - ISD | 16 |
9 | Hinault Sébastien | AG2R La Mondiale | 14 |
10 | Gène Yohann | Team Europcar | 12 |
11 | Mollema Bauke | Rabobank Cycling Team | 10 |
12 | Ladagnous Matthieu | FDJ - BigMat | 8 |
13 | Božič Borut | Astana Pro Team | 6 |
14 | van Hummel Kenny | Vacansoleil - DCM | 4 |
15 | Martínez Egoi | Euskaltel - Euskadi | 2 |
Most combative rider
Rnk | Rider | Team |
---|---|---|
1 | Ladagnous Matthieu | FDJ - BigMat |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Sky Procycling | 14:04:30 | 14:04:30 |
2 | Euskaltel - Euskadi | 14:04:30 | 0:00 |
3 | Astana Pro Team | 14:04:30 | 0:00 |
4 | RadioShack - Nissan | 14:04:30 | 0:00 |
5 | BMC Racing Team | 14:04:30 | 0:00 |
6 | Cofidis, le Crédit en Ligne | 14:04:30 | 0:00 |
7 | Team Katusha | 14:04:30 | 0:00 |
8 | Lotto Belisol Team | 14:04:30 | 0:00 |
9 | Garmin Sharp | 14:04:30 | 0:00 |
10 | Lampre - ISD | 14:04:30 | 0:00 |
11 | Team Europcar | 14:04:30 | 0:00 |
12 | Rabobank Cycling Team | 14:04:30 | 0:00 |
13 | AG2R La Mondiale | 14:04:30 | 0:00 |
14 | Argos - Shimano | 14:04:30 | 0:00 |
15 | Omega Pharma - Quick-Step | 14:04:30 | 0:00 |
16 | Vacansoleil - DCM | 14:04:30 | 0:00 |
17 | Orica GreenEDGE | 14:04:30 | 0:00 |
18 | FDJ - BigMat | 14:04:30 | 0:00 |
19 | Saur - Sojasun | 14:04:30 | 0:00 |
20 | Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | 14:04:30 | 0:00 |
22 | Movistar Team | 14:04:30 | 0:00 |