2023»59th
Tour de l'Avenir
(2.Ncup)2023»Stage 8 (Final)»Val-Cenis›Sainte-Foy-Tarentaise(99.6km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (2) Col de la Madeleine (11.9 km)
(view location)
KOM Sprint (HC) Col de l'Iseran (37.4 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Montée du Villaret (90.6 km)
(view location)
KOM Sprint (1) Station de Sainte Foy Tarentaise (99.6 km)
(view location)
Points at finish
Most combative rider
Super combative rider
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | PELLIZZARI Giulio | Italy | 2:50:22 |
2 | DEL TORO Isaac | Mexico | ,, |
3 | CHRISTEN Jan | Switzerland | 1:28 |
4 | PESCADOR Diego | Colombia | 2:12 |
5 | RONDEL Mathys | France | ,, |
6 | BLACKMORE Joseph | Great Britain | 2:48 |
7 | DALBY Simon | Denmark | 3:11 |
8 | KULSET Johannes | Norway | 3:28 |
9 | MEEHAN Jamie | Ireland | 4:12 |
10 | PINARELLO Alessandro | Italy | 4:59 |
11 | GOLLIKER Joshua | Great Britain | 5:34 |
12 | LEONARD Michael | Canada | 5:40 |
13 | DONZÉ Robin | Switzerland | 6:01 |
14 | SEGAERT Alec | Belgium | 6:03 |
15 | GRAAT Tijmen | Netherlands | 6:05 |
16 | ROMEO Iván | Spain | 6:27 |
17 | LOPES Lucas | Portugal | 7:00 |
18 | THIERRY Pierre | France | 7:53 |
19 | BENTAL Aviv | Israel | 8:26 |
20 | JULIEN Matisse | Canada | 8:56 |
21 | WALLENBORN Arno | Luxembourg | 9:14 |
22 | COWAN Quentin | Canada | 10:15 |
23 | AREFAYNE Aklilu | UCI WCC Men's Team | 10:45 |
24 | HAJEK Alexander | Austria | 11:02 |
25 | TROJA Baptiste | Auvergne - Rhône-Alpes | 12:30 |
26 | NERURKAR Lukas | Great Britain | 12:33 |
27 | MORGADO António | Portugal | ,, |
28 | MARRIAGE Zac | Australia | ,, |
29 | KESS Alexandre | Luxembourg | 15:17 |
30 | URY Noé | Luxembourg | 16:05 |
31 | REMKHE Andrey | Kazakhstan | 16:42 |
32 | TARASKIN Maxim | Kazakhstan | 16:47 |
33 | KRAMER Jesse | Netherlands | 16:54 |
34 | GAJDULEWICZ Mateusz | Poland | 17:16 |
35 | TAVARES Gonçalo | Portugal | 18:42 |
36 | TURK Aljaž | Slovenia | 21:30 |
37 | JACOB Philippe | Canada | 22:17 |
38 | LÓPEZ Ian | United States | 23:04 |
39 | ROMELE Alessandro | Italy | 23:16 |
40 | FERKOUS Abdelkrim | UCI WCC Men's Team | ,, |
41 | BICHO Jose | Portugal | ,, |
42 | SIMMONS Colby | United States | ,, |
43 | HAGENES Per Strand | Norway | 23:31 |
44 | FAINGEZICHT Emry | Israel | 23:52 |
45 | DEL GROSSO Tibor | Netherlands | 26:30 |
46 | KADLEC Milan | Czech Republic | 26:31 |
47 | BÉVORT Carl-Frederik | Denmark | 26:33 |
48 | LE HUITOUZE Eddy | France | 27:30 |
49 | PUTZ Sebastian | Austria | 28:06 |
50 | FREDHEIM Stian | Norway | 28:27 |
51 | KAMADA Koki | Japan | ,, |
52 | GARCIA Carlos Alfonso | Mexico | 28:31 |
53 | ZARATE Michael | Mexico | 28:40 |
DNF | VAN MECHELEN Vlad | Belgium | |
OTL | POMORSKI Michał | Poland | 34:43 |
OTL | ABUDRAHAM Jonatan | Israel | 35:40 |
OTL | PANIZZA James | Australia | 38:32 |
Team day classification