The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | ▲1 | CURRIE Logan Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling | Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling | 7:56:28 |
2 | 3 | ▲1 | DINHAM Matthew Team BridgeLane | Team BridgeLane | ,, 0:00 |
3 | 5 | ▲2 | GACHIGNARD Thomas France | France | 0:01 0:01 |
4 | 6 | ▲2 | JUNEAU Francis Premier Tech U23 Cycling Project | Premier Tech U23 Cycling Project | ,, 0:01 |
5 | 7 | ▲2 | MARAIS Benjamin France | France | 0:02 0:02 |
6 | 10 | ▲4 | GELDERS Gil Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team | Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team | 0:03 0:03 |
7 | 11 | ▲4 | HUBY Antoine Cross Team Legendre | Cross Team Legendre | ,, 0:03 |
8 | 12 | ▲4 | LE BERRE Mathis France | France | ,, 0:03 |
9 | 13 | ▲4 | LARMET Ilan VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | ,, 0:03 |
10 | 20 | ▲10 | CHRISTEN Fabio EF Education-NIPPO Development Team | EF Education-NIPPO Development Team | 0:05 0:05 |
11 | 22 | ▲11 | VAN HAUTEGEM Leander Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team | Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team | 0:06 0:06 |
12 | 25 | ▲13 | VERSCHUREN Killian VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 0:07 0:07 |
13 | 27 | ▲14 | MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | ,, 0:07 |
14 | 28 | ▲14 | BERHE Welay Hagos EF Education-NIPPO Development Team | EF Education-NIPPO Development Team | ,, 0:07 |
15 | 41 | ▲26 | RONDEL Mathys VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 0:10 0:10 |
16 | 43 | ▲27 | BENETEAU Lucas SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | ,, 0:10 |
17 | 44 | ▲27 | NAUDTS Thomas EFC-L&R-AGS Juniors | EFC-L&R-AGS Juniors | ,, 0:10 |
18 | 46 | ▲28 | SPARFEL Louis Team Macadam's Cowboys | Team Macadam's Cowboys | 0:11 0:11 |
19 | 54 | ▲35 | MILES Carson Premier Tech U23 Cycling Project | Premier Tech U23 Cycling Project | 0:13 0:13 |
20 | 58 | ▲38 | ROULAND Louis Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 0:15 0:15 |
21 | 16 | ▼5 | PALENI Enzo France | France | 2:23 2:23 |
22 | 37 | ▲15 | ESTELRICH Mateu Electro Hiper Europa - Caldas | Electro Hiper Europa - Caldas | 2:27 2:27 |
23 | 47 | ▲24 | WILLEMS Jago Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team | Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team | 2:29 2:29 |
24 | 4 | ▼20 | SOMMER Jan Switzerland | Switzerland | 8:30 8:30 |
25 | 15 | ▼10 | DEGACHE Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 8:33 8:33 |
26 | 23 | ▼3 | DRAKOS Nikolaos Michail Greece | Greece | 8:35 8:35 |
27 | 29 | ▲2 | MAHOUDO Nolann VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 8:37 8:37 |
28 | 30 | ▲2 | THIROTEL Hugo Comité Regional Grand Est | Comité Regional Grand Est | ,, 8:37 |
29 | 33 | ▲4 | TEMMEN Jan-Marc Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | ,, 8:37 |
30 | 38 | ▲8 | KENCH Josh Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling | Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling | 8:38 8:38 |
31 | 42 | ▲11 | DELAHAYE Jens EFC-L&R-AGS Juniors | EFC-L&R-AGS Juniors | 8:39 8:39 |
32 | 48 | ▲16 | MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | 8:40 8:40 |
33 | 60 | ▲27 | TUKA Samuel Slovakia | Slovakia | 8:46 8:46 |
34 | 61 | ▲27 | VAN DEN BORRE Dylan EFC-L&R-AGS Juniors | EFC-L&R-AGS Juniors | 8:50 8:50 |
35 | 1 | ▼34 | VADIC Baptiste France | France | 12:36 12:36 |
36 | 14 | ▼22 | SHEEHAN Riley Premier Tech U23 Cycling Project | Premier Tech U23 Cycling Project | 12:40 12:40 |
37 | 19 | ▼18 | CHATILA BRUNOTTE Antonin Comité Regional Grand Est | Comité Regional Grand Est | 12:42 12:42 |
38 | 31 | ▼7 | BETELLI Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 12:45 12:45 |
39 | 51 | ▲12 | LELANDAIS Rémi Cross Team Legendre | Cross Team Legendre | 12:49 12:49 |
40 | 52 | ▲12 | DEVROUTE Corentin SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | ,, 12:49 |
41 | 53 | ▲12 | KRAEMER Léo SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | 12:50 12:50 |
42 | 56 | ▲14 | DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | 12:51 12:51 |
43 | 21 | ▼22 | STEHLI Félix EF Education-NIPPO Development Team | EF Education-NIPPO Development Team | 13:34 13:34 |
44 | 35 | ▼9 | ARNOULD Flavien Comité Regional Grand Est | Comité Regional Grand Est | 13:36 13:36 |
45 | 55 | ▲10 | ROUILLER Loris Cross Team Legendre | Cross Team Legendre | 13:41 13:41 |
46 | 57 | ▲11 | TSUDA Yugi EF Education-NIPPO Development Team | EF Education-NIPPO Development Team | 13:43 13:43 |
47 | 59 | ▲12 | DAVARIAS Ioannis Greece | Greece | 13:45 13:45 |
48 | 62 | ▲14 | DEWINTER Gerben EFC-L&R-AGS Juniors | EFC-L&R-AGS Juniors | 14:09 14:09 |
49 | 63 | ▲14 | JULIEN Matisse Premier Tech U23 Cycling Project | Premier Tech U23 Cycling Project | 14:12 14:12 |
50 | 69 | ▲19 | LE HUITOUZE Eddy France | France | 17:09 17:09 |
51 | 17 | ▼34 | PIRON Mathias Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 18:01 18:01 |
52 | 26 | ▼26 | O'DONNELL Bailey Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling | Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling | 18:03 18:03 |
53 | 39 | ▼14 | WILLEMS Senne EFC-L&R-AGS Juniors | EFC-L&R-AGS Juniors | 18:05 18:05 |
54 | 40 | ▼14 | RIVARD Nicolas Premier Tech U23 Cycling Project | Premier Tech U23 Cycling Project | ,, 18:05 |
55 | 8 | ▼47 | FOLTÁN Adam Slovakia | Slovakia | 20:49 20:49 |
56 | 9 | ▼47 | DUQUETTE Charles Team Macadam's Cowboys | Team Macadam's Cowboys | 20:50 20:50 |
57 | 32 | ▼25 | MOTTA Alessandro Biesse - Carrera | Biesse - Carrera | 20:55 20:55 |
58 | 36 | ▼22 | OOSTERLINCK Joes EFC-L&R-AGS Juniors | EFC-L&R-AGS Juniors | 20:56 20:56 |
59 | 45 | ▼14 | DECKER Enzo BIKE AID | BIKE AID | 20:58 20:58 |
60 | 67 | ▲7 | MOUTSIOS Martinos Greece | Greece | 20:59 20:59 |
61 | 49 | ▼12 | NAGY Simon Slovakia | Slovakia | ,, 20:59 |
62 | 68 | ▲6 | GEORGE Dylan Team BridgeLane | Team BridgeLane | 22:25 22:25 |
63 | 70 | ▲7 | GEHRKE Paul Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | 22:33 22:33 |
64 | 65 | ▲1 | EVANGELOS Sarris Greece | Greece | 23:48 23:48 |
65 | 66 | ▲1 | SOKOLÍK Lukáš Slovakia | Slovakia | 23:50 23:50 |
66 | 71 | ▲5 | PAHOFFER Théo Comité Regional Grand Est | Comité Regional Grand Est | 36:24 36:24 |
67 | 73 | ▲6 | GROSS Adam Slovakia | Slovakia | 38:56 38:56 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:28 May 2022
- Start time:12:00
- Avg. speed winner:40.845 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:155.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:117
- Vert. meters:2484
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: