Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (3) Ampang Look Out (14.1 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Lyons Angus | Oliver's Real Food | 6 |
2 | Aguirre Hernán Ricardo | Interpro Cycling Academy | 4 |
3 | Culey Marcus | Team Sapura Cycling | 2 |
4 | Rivera Kevin | Androni Giocattoli - Sidermec | 1 |
Sprint | Hulu Langat (25.4 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Davids Brendon | Oliver's Real Food | 5 | 3'' |
2 | Lyons Angus | Oliver's Real Food | 3 | 2'' |
3 | Kwon Soon Young | KSPO Bianchi Asia Procycling | 2 | 1'' |
4 | Culey Marcus | Team Sapura Cycling | 1 |
KOM Sprint (2) Genting Peres (45.6 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Lyons Angus | Oliver's Real Food | 10 |
2 | Kwon Soon Young | KSPO Bianchi Asia Procycling | 8 |
3 | Culey Marcus | Team Sapura Cycling | 6 |
4 | Davids Brendon | Oliver's Real Food | 4 |
5 | Azman Muhamad Zawawi | Team Sapura Cycling | 2 |
6 | Tigrine Mehdi | Brunei Continental Cycling Team | 1 |
KOM Sprint (3) Bukit Tangga (92.2 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Lyons Angus | Oliver's Real Food | 6 |
2 | Culey Marcus | Team Sapura Cycling | 4 |
3 | Kwon Soon Young | KSPO Bianchi Asia Procycling | 2 |
4 | Davids Brendon | Oliver's Real Food | 1 |
Sprint | Ampagnan (110.6 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Davids Brendon | Oliver's Real Food | 5 | 3'' |
2 | Kwon Soon Young | KSPO Bianchi Asia Procycling | 3 | 2'' |
3 | Culey Marcus | Team Sapura Cycling | 2 | 1'' |
4 | Lyons Angus | Oliver's Real Food | 1 |
KOM Sprint (3) Bukit Putus (117.4 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Culey Marcus | Team Sapura Cycling | 6 |
2 | Lyons Angus | Oliver's Real Food | 4 |
3 | Davids Brendon | Oliver's Real Food | 2 |
4 | Kwon Soon Young | KSPO Bianchi Asia Procycling | 1 |
Sprint | Kuala Pilah (138 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Davids Brendon | Oliver's Real Food | 5 | 3'' |
2 | Culey Marcus | Team Sapura Cycling | 3 | 2'' |
3 | Lyons Angus | Oliver's Real Food | 2 | 1'' |
4 | Potter Michael | Pro Racing Sunshine Coast | 1 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Culey Marcus | Team Sapura Cycling | 15 | 10'' |
2 | McCabe Travis | Floyd's Pro Cycling | 14 | 6'' |
3 | Hendricks Clint | ProTouch | 13 | 4'' |
4 | Marchetti Moreno | Neri Sottoli - Selle Italia - KTM | 12 | |
5 | Freiberg Michael | Pro Racing Sunshine Coast | 11 | |
6 | Simion Paolo | Bardiani - CSF | 10 | |
7 | Zenovich Matthew | St George Continental Cycling Team | 9 | |
8 | Cherkasov Nikolay | Gazprom-RusVelo | 8 | |
9 | Kulikov Vladislav | Gazprom-RusVelo | 7 | |
10 | Shtein Grigoriy | Vino - Astana Motors | 6 | |
11 | Julius Jayde | ProTouch | 5 | |
12 | Bisolti Alessandro | Androni Giocattoli - Sidermec | 4 | |
13 | Donohoe Alistair | Pro Racing Sunshine Coast | 3 | |
14 | Chrétien Charles-Étienne | Interpro Cycling Academy | 2 | |
15 | Matsuda Shoi | Japan | 1 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Team Sapura Cycling | 13:02:10 | 13:02:10 |
2 | Gazprom-RusVelo | 13:02:15 | 0:05 |
3 | Pro Racing Sunshine Coast | 13:02:15 | 0:05 |
4 | ProTouch | 13:02:15 | 0:05 |
5 | St George Continental Cycling Team | 13:02:15 | 0:05 |
6 | Vino - Astana Motors | 13:02:15 | 0:05 |
7 | Floyd's Pro Cycling | 13:02:15 | 0:05 |
8 | Bardiani - CSF | 13:02:15 | 0:05 |
9 | Japan | 13:02:15 | 0:05 |
10 | Team UKYO | 13:02:15 | 0:05 |
11 | Malaysia | 13:02:40 | 0:30 |
12 | Neri Sottoli - Selle Italia - KTM | 13:18:39 | 16:29 |
13 | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | 13:18:39 | 16:29 |
14 | Interpro Cycling Academy | 13:20:17 | 18:07 |
15 | KSPO Bianchi Asia Procycling | 13:26:36 | 24:26 |
16 | Androni Giocattoli - Sidermec | 13:27:54 | 25:44 |
17 | Oliver's Real Food | 13:30:45 | 28:35 |
18 | Giant Cycling Team | 13:35:03 | 32:53 |
19 | Mitchelton - BikeExchange | 13:36:41 | 34:31 |
20 | Shenzhen Xidesheng Cycling Team | 13:54:43 | 52:33 |
21 | Customs Cycling Team | 13:55:43 | 53:33 |
22 | Brunei Continental Cycling Team | 13:56:21 | 54:11 |
Best Asian rider classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Shtein Grigoriy | Vino - Astana Motors | 4:20:45 |
2 | Matsuda Shoi | Japan | ,, |
3 | Azman Muhamad Zawawi | Team Sapura Cycling | ,, |
4 | Astafyev Stepan | Vino - Astana Motors | ,, |
5 | Mohd Bakri Sofian Nabil | Malaysia | ,, |
6 | Kim Ji-Hun | KSPO Bianchi Asia Procycling | ,, |
7 | Mohd Zariff Muhammad Nur Aiman | Team Sapura Cycling | ,, |
8 | Amezawa Takeaki | Japan | ,, |
9 | Li Jinsong | Giant Cycling Team | ,, |
10 | Koishi Yuma | Team UKYO | ,, |
11 | Masuda Nariyuki | Japan | ,, |
12 | Pronskiy Vadim | Vino - Astana Motors | ,, |
13 | Zulkifli Nik Mohamad Azman | Malaysia | ,, |
14 | Chaichi Raghimi Mohamad Esmail | Customs Cycling Team | ,, |
15 | Zulkefli Azlina Najmi | Malaysia | 0:25 |
16 | Kwon Soon Young | KSPO Bianchi Asia Procycling | 6:16 |
17 | Fedorov Yevgeniy | Vino - Astana Motors | 16:24 |
18 | Iribe Shotaro | Japan | ,, |
19 | Davidenok Ilya | Shenzhen Xidesheng Cycling Team | ,, |
20 | Deng Penghai | Giant Cycling Team | ,, |
21 | Shi Hang | Giant Cycling Team | ,, |
22 | Niu Yikui | Mitchelton - BikeExchange | ,, |
23 | Gu Bingcheng | Giant Cycling Team | ,, |
24 | Brussenskiy Gleb | Vino - Astana Motors | 17:55 |
25 | Kuboki Kazushige | Japan | 18:02 |
26 | Kim Donguk | KSPO Bianchi Asia Procycling | ,, |
27 | Uchima Kohei | Team UKYO | ,, |
28 | Kim Jeahyun | KSPO Bianchi Asia Procycling | ,, |
29 | Rosli Muhammad Nurfitri Ammar | Malaysia | ,, |
30 | Saleh Mohd Harrif | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | ,, |
31 | Lee Yongchan | KSPO Bianchi Asia Procycling | ,, |
32 | Saleh Mohd Zamri | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | ,, |
33 | Mazuki Nur Amirul Fakhruddin | Terengganu Inc. TSG Cycling Team | ,, |
34 | Abdul Halim Muhammad Shahmir Aiman | Malaysia | ,, |
35 | Park Kyoung Ho | KSPO Bianchi Asia Procycling | ,, |
36 | Chen Zhiwen | Giant Cycling Team | ,, |
37 | Zulkeflii Zamirul Adlisham | Malaysia | ,, |
38 | Liu Jiankun | Mitchelton - BikeExchange | ,, |
39 | Xu Zhaoliang | Giant Cycling Team | ,, |
40 | Suryadi Dadi | Brunei Continental Cycling Team | ,, |
41 | Mizuno Kyohei | Interpro Cycling Academy | ,, |
42 | Oetomo Yosandy Darmawan | Customs Cycling Team | 26:44 |
43 | Mohd Hanifiah Muhamad Fakhruazam | Brunei Continental Cycling Team | ,, |
44 | Fachri Naufal Barokah Muhammad | Customs Cycling Team | ,, |
45 | Fadli Rizky Hidayatul | Customs Cycling Team | ,, |
46 | Pronskiy Daniil | Vino - Astana Motors | ,, |
47 | Setra Qaris Maxu Irwandi | Customs Cycling Team | ,, |
48 | Liu Hao | Shenzhen Xidesheng Cycling Team | ,, |