The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | CASPER Jimmy Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 5 | 1:41:25 | ||
2 | DUPONT Timothy Jong Vlaanderen - Bauknecht | Jong Vlaanderen - Bauknecht | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | VERRAES Benjamin Jong Vlaanderen - Bauknecht | Jong Vlaanderen - Bauknecht | 1 | ,, 0:00 | ||
4 | PORSEV Alexander Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:00 | |||
5 | ,, 0:00 | |||||
6 | VERMELTFOORT Coen Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 0:03 0:03 | |||
7 | HADDOU Nadir BigMat - Auber 93 | BigMat - Auber 93 | ,, 0:03 | |||
8 | DELPECH Jean-Luc Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | ,, 0:03 | |||
9 | MOMBAERTS Johan BigMat - Auber 93 | BigMat - Auber 93 | ,, 0:03 | |||
10 | BERNAUDEAU Giovanni Bbox Bouygues Telecom | Bbox Bouygues Telecom | ,, 0:03 | |||
11 | PICHON Laurent Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | ,, 0:03 | |||
12 | DEMPSTER Zak Rapha Condor Sharp | Rapha Condor Sharp | ,, 0:03 | |||
13 | BROUZES Niels BigMat - Auber 93 | BigMat - Auber 93 | ,, 0:03 | |||
14 | BACQUET Fabien BigMat - Auber 93 | BigMat - Auber 93 | ,, 0:03 | |||
15 | MARTIAS Rony Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | ,, 0:03 | |||
16 | THIRÉ Jonathan BigMat - Auber 93 | BigMat - Auber 93 | ,, 0:03 | |||
17 | ,, 0:03 | |||||
18 | REIHS Michael Team Designa Køkken-Blue Water | Team Designa Køkken-Blue Water | ,, 0:03 | |||
19 | ,, 0:03 | |||||
20 | ,, 0:03 | |||||
21 | ,, 0:03 | |||||
22 | VAN HAAREN Bart Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 0:03 | |||
23 | VOLD Svein Erik Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:03 | |||
24 | REIG Ruben Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:03 | |||
25 | BICHOT Freddy Bbox Bouygues Telecom | Bbox Bouygues Telecom | 0:08 0:08 | |||
26 | GARCÍA Egoitz Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:08 | |||
27 | VRIJMOED Maurice Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 0:03 0:03 | |||
28 | CHUZHDA Oleg Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:03 | |||
29 | SINKELDAM Ramon Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:03 | |||
30 | RIBER-SELLEBJERG Thomas Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:03 | |||
31 | BALCK Sebastian Team CykelCity.se | Team CykelCity.se | ,, 0:03 | |||
32 | MATHEOU Romain Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | ,, 0:03 | |||
33 | BÁRTA Jan Team NetApp | Team NetApp | ,, 0:03 | |||
34 | FERRARI Fabricio Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:03 | |||
35 | JÉRÔME Vincent Bbox Bouygues Telecom | Bbox Bouygues Telecom | ,, 0:03 | |||
36 | VANDOUSSELAERE Sven Jong Vlaanderen - Bauknecht | Jong Vlaanderen - Bauknecht | ,, 0:03 | |||
37 | ,, 0:03 | |||||
38 | FAUCON Guillaume BigMat - Auber 93 | BigMat - Auber 93 | ,, 0:03 | |||
39 | HOUSE Kristian Rapha Condor Sharp | Rapha Condor Sharp | ,, 0:03 | |||
40 | HERRADA José Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:03 | |||
41 | KOUWENHOVEN Sjoerd Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 0:03 | |||
42 | REMME Stian Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:03 | |||
43 | BLAZQUEZ Andoni Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:03 | |||
44 | LINDGREN Johan Team CykelCity.se | Team CykelCity.se | ,, 0:03 | |||
45 | BONSERGENT Stéphane Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | ,, 0:03 | |||
46 | ,, 0:03 | |||||
47 | HALLEGUEN Mathieu Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | ,, 0:03 | |||
48 | TE BRAKE Remco Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 0:03 | |||
49 | LE FLOCH Guillaume Bbox Bouygues Telecom | Bbox Bouygues Telecom | ,, 0:03 | |||
50 | JUUL-JENSEN Christopher Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | 7:06 7:06 | |||
51 | VAN ZANDBEEK Ronan Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 7:06 | |||
52 | LAPTHORNE Darren Rapha Condor Sharp | Rapha Condor Sharp | ,, 7:06 | |||
53 | ,, 7:06 | |||||
54 | GOTTFRIED Alexander Team NetApp | Team NetApp | ,, 7:06 | |||
55 | OOSTLANDER Sander Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | ,, 7:06 | |||
56 | CHRISTENSEN Mads Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | ,, 7:06 | |||
57 | RAKE Christer Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 7:06 | |||
58 | SANDELL Kalle Team CykelCity.se | Team CykelCity.se | ,, 7:06 | |||
59 | ,, 7:06 | |||||
60 | AISTRUP Nikola Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 7:06 | |||
61 | URAIN Benat Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 7:06 | |||
62 | BENEDETTI Cesare Team NetApp | Team NetApp | ,, 7:06 | |||
63 | BØCHMANN Lasse Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | ,, 7:06 | |||
64 | STENBERG Patrik Team CykelCity.se | Team CykelCity.se | ,, 7:06 | |||
65 | KEINATH Nico Team NetApp | Team NetApp | ,, 7:06 | |||
66 | STARODUBTSEV Stanislav Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 7:06 | |||
67 | CRAVEN Dan Rapha Condor Sharp | Rapha Condor Sharp | ,, 7:06 | |||
68 | COUTOULY Cédric Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | ,, 7:06 | |||
69 | BOL Jetse Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 0:03 0:03 | |||
70 | VAN DER LIJKE Nick Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:03 | |||
71 | QUÉMÉNEUR Perrig Bbox Bouygues Telecom | Bbox Bouygues Telecom | ,, 0:03 | |||
72 | SPRICK Matthieu Bbox Bouygues Telecom | Bbox Bouygues Telecom | ,, 0:03 | |||
73 | ,, 0:03 | |||||
74 | FIRSANOV Sergey Team Designa Køkken-Blue Water | Team Designa Køkken-Blue Water | ,, 0:03 | |||
75 | SOLOMENNIKOV Andrei Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:03 | |||
76 | POPOV Evgeny Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:03 | |||
77 | BOEVE Mats Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:03 | |||
78 | TIERNAN-LOCKE Jonathan Rapha Condor Sharp | Rapha Condor Sharp | ,, 0:03 | |||
79 | POULHIÈS Stéphane Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | ,, 0:03 | |||
80 | ,, 0:03 | |||||
81 | ,, 0:03 | |||||
82 | CALLEEUW Joeri Jong Vlaanderen - Bauknecht | Jong Vlaanderen - Bauknecht | ,, 0:03 | |||
83 | TRONBORG KRISTENSEN Michael Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | ,, 0:03 | |||
84 | BRAVO Garikoitz Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:03 | |||
85 | MIRONOV Alexander Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:03 | |||
86 | ,, 0:03 | |||||
87 | ,, 0:03 | |||||
88 | LAENGEN Vegard Stake Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:03 | |||
89 | PERSSON Lucas Team CykelCity.se | Team CykelCity.se | 0:21 0:21 | |||
90 | ,, 0:21 | |||||
91 | ,, 0:21 | |||||
92 | DURET Sébastien Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | ,, 0:21 | |||
93 | HAAVARDSHOLM Ole Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:21 | |||
94 | ,, 0:21 | |||||
95 | SØRTVEIT Sondre Gjerdevik Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:21 | |||
96 | ,, 0:21 | |||||
97 | ILUNDAÍN Mikel Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:21 | |||
98 | GARCÍA Ricardo Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:21 | |||
99 | SCHJØNNEMANN Kaspar Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:21 | |||
100 | HØBERG Morten Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:21 | |||
101 | SOUTHAM Tom Rapha Condor Sharp | Rapha Condor Sharp | ,, 0:21 | |||
102 | KOSYAKOV Dmitriy Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:21 | |||
103 | ,, 0:21 | |||||
104 | ,, 0:21 | |||||
105 | JEBJERG Kasper Team Designa Køkken-Blue Water | Team Designa Køkken-Blue Water | ,, 0:21 | |||
106 | SCHILLINGER Andreas Team NetApp | Team NetApp | 0:26 0:26 | |||
107 | SCHORN Daniel Team NetApp | Team NetApp | 0:30 0:30 | |||
108 | 0:40 0:40 | |||||
109 | FODER Daniel Holm Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:40 | |||
110 | ,, 0:40 | |||||
111 | JØRGENSEN Kasper Linde Team Designa Køkken-Blue Water | Team Designa Køkken-Blue Water | ,, 0:40 | |||
112 | SÁEZ Adrián Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:40 | |||
113 | ,, 0:40 | |||||
114 | LELARGE Noan Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | 0:50 0:50 | |||
115 | JØRGENSEN René Team Designa Køkken-Blue Water | Team Designa Køkken-Blue Water | 0:59 0:59 | |||
116 | JEANDESBOZ Fabrice Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 1:02 1:02 | |||
117 | LANDSTROM Johan Team CykelCity.se | Team CykelCity.se | 0:08 0:08 | |||
118 | 1:02 1:02 | |||||
119 | ,, 1:02 | |||||
120 | BAK Glenn Team Designa Køkken-Blue Water | Team Designa Køkken-Blue Water | 1:43 1:43 | |||
121 | OLESEN Nicolaj Foulum Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 1:43 | |||
122 | 1:55 1:55 | |||||
123 | DE NEEF Steven Jong Vlaanderen - Bauknecht | Jong Vlaanderen - Bauknecht | 0:08 0:08 | |||
124 | BERKHOUT Thomas Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | 2:07 2:07 | |||
125 | ,, 2:07 | |||||
126 | ,, 2:07 | |||||
127 | 0:08 0:08 | |||||
128 | BERLING Michael Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | 4:31 4:31 | |||
129 | ,, 4:31 | |||||
130 | MARTÍN Noel Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | 4:35 4:35 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:24 March 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.597 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:72 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: