The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | 7 | 5 | 3:27:53 | |
2 | SWIFT Connor Madison Genesis | Madison Genesis | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | ,, 0:00 | |||||
5 | LYHNE Daniel Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:00 | |||
6 | BUGTER Luuc Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:00 | |||
7 | BRYON Miguel Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:00 | |||
8 | VAN DALEN Jason Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:00 | |||
9 | STEWART Thomas JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | |||
10 | KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
11 | PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
12 | ARIESEN Johim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
13 | ,, 0:00 | |||||
14 | TRONDSEN Trond Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
15 | ,, 0:00 | |||||
16 | HOEM Bjørn Tore Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:00 | |||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
19 | BOKELOH Jonas LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
20 | DEBUY Anthony AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
21 | HOELGAARD Markus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:00 | |||
22 | ,, 0:00 | |||||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | HORTON Tobyn Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 0:00 | |||
25 | BAUDE Arthur AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
26 | RESELL Erik Nordsæter Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:00 | |||
27 | ,, 0:00 | |||||
28 | HAGEN Krister Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
29 | TIMMERMANS Justin Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:00 | |||
30 | ,, 0:00 | |||||
31 | FOLSACH Casper Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:00 | |||
32 | HAČECKÝ Vojtěch Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
33 | BRØCHNER Nicolai Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:00 | |||
34 | GIBSON Matthew JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | |||
35 | VAN DEN BERG Julius SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:00 | |||
36 | ,, 0:00 | |||||
37 | AASVOLD Kristian Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
38 | ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:00 | |||
39 | PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
40 | DE LAAT Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
41 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
42 | HAMELINK Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
43 | AAEN JØRGENSEN Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
44 | JANSSEN Adriaan Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:00 | |||
45 | ,, 0:00 | |||||
46 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | |||
47 | ,, 0:00 | |||||
48 | ,, 0:00 | |||||
49 | ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
50 | KULSET Kristian Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:00 | |||
51 | EISING Tijmen Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
52 | REKITA Szymon Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
53 | MOLLY Kenny AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
54 | CAMACHO Juan Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 0:00 | |||
55 | ,, 0:00 | |||||
56 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
57 | BUCHÁČEK Tomáš Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
58 | HABTOM Awet Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 0:00 | |||
59 | MURPHY John Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:00 | |||
60 | TSCHERNOSTER Jan Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:00 | |||
61 | ,, 0:00 | |||||
62 | VINJEBO Emil Mielke Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:00 | |||
63 | ,, 0:00 | |||||
64 | LENDERINK Peter SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:00 | |||
65 | MAAS Jan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:00 | |||
66 | HAGEN Carl Fredrik Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:00 | |||
67 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
68 | HALLER Patrick Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:00 | |||
69 | KONGSTAD Tobias Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
70 | LINDENBURG Jim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
71 | BOUWMANS Dylan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
72 | BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
73 | KRASILNIKAU Andrei Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:00 | |||
74 | ,, 0:00 | |||||
75 | HÖÖG Gustav Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
76 | LIENHARD Fabian Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:00 | |||
77 | ,, 0:00 | |||||
78 | ,, 0:00 | |||||
79 | GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
80 | GAZZOLI Michele Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 0:00 | |||
81 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
82 | NOLDE Tobias Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:00 | |||
83 | BOL Cees SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:00 | |||
84 | SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
85 | REUTTER Sven Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:00 | |||
86 | HARDAHL Anders Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:00 | |||
87 | SPENGLER Mario Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
88 | KAMP Alexander Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
89 | SEVILLA Diego Pablo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | 0:17 0:17 | |||
90 | MEEUS Jordi SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 0:33 0:33 | |||
91 | CLAUSEN Patrick Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | 1:06 1:06 | |||
92 | BENDIXEN Louis Team Coop | Team Coop | 1:19 1:19 | |||
93 | VEYHE Torkil Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 1:31 1:31 | |||
94 | FRANCK Eamon Lucas Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 1:31 | |||
95 | TULNER Rens Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | 2:00 2:00 | |||
96 | FORFANG Ole Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 2:04 2:04 | |||
97 | TRÆEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 2:04 | |||
98 | MCEVOY Jonathan Madison Genesis | Madison Genesis | 2:28 2:28 | |||
99 | WILLIAMS Stephen SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 2:28 | |||
100 | 2:32 2:32 | |||||
101 | ,, 2:32 | |||||
102 | 2:36 2:36 | |||||
103 | MUNK Steffen Team ColoQuick | Team ColoQuick | 2:37 2:37 | |||
104 | VINTHER Troels Rønning Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 2:37 | |||
105 | 3:22 3:22 | |||||
106 | FLAKSIS Andžs Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | 3:33 3:33 | |||
107 | 3:49 3:49 | |||||
108 | 4:29 4:29 | |||||
109 | 4:34 4:34 | |||||
110 | ,, 4:34 | |||||
111 | ,, 4:34 | |||||
112 | ,, 4:34 | |||||
113 | VANGSTAD Andreas Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 4:34 | |||
114 | 4:36 4:36 | |||||
115 | 4:37 4:37 | |||||
116 | 11:06 11:06 | |||||
117 | MOBERG JØRGENSEN Christian Team ColoQuick | Team ColoQuick | 12:06 12:06 | |||
118 | ATKINS George Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 12:06 | |||
119 | MALCHAREK Moritz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 12:06 | |||
120 | HANDLEY Richard Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 12:06 | |||
121 | GULLEN James JLT Condor | JLT Condor | ,, 12:06 | |||
122 | CUMING Michael Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 12:06 | |||
123 | ,, 12:06 | |||||
DNF | - | |||||
DNS | FOSS Tobias Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | - | |||
DNS | GOEBEERT Pierre AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:25 March 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.58 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:151 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:18
- Vert. meters:1204
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: