Search:  
› English
English
Nederlands
Français
Español
Italiano
Türk
Login/Sign-up
2017
2015
»
«

 2016   »   70th Tour de Romandie (2.UWT)

General Classification

 

Youngest stage winners

After season:
Active riders:
show filter
NrRiderAgeSeasonStage
1 Sagan Peter20y + 92d2010Stage 2 - Porrentruy › Fleurier
2 Carlesi Guido20y + 183d1957Stage 1 - Lausanne › Porrentruy
3 Schils Joseph20y + 258d1952Stage 3b - Yverden › Biel-Bienne
4 Schils Joseph20y + 258d1952Stage 3a - Genève › Yverden
5 Kelly Sean20y + 352d1977Stage 1 - Fribourg › Courtetelle
6 Strehler René21y + 22d1955Stage 1 - Monthey › Genève
7 Van Sweevelt Valère21y + 27d1968Stage 3a - Bulle › Sierre
8 Motta Gianni21y + 58d1964Stage 3b (ITT) - Le Locle › Le Locle
9 Motta Gianni21y + 58d1964Stage 3a - Lausanne › Le Locle
10 Jaermann Rolf21y + 96d1987Stage 2 - Romont › Le Locle
11 Bernal Egan Arley21y + 104d2018Stage 3 (ITT) - Ollon › Villars
12 van der Velde Johan21y + 142d1978Stage 1 - Genève › Yverdon
13 Venturelli Romeo21y + 155d1960Stage 1 - Nyon › Montana
14 Küng Stefan21y + 166d2015Stage 4 - La Neuveville › Fribourg
15 Dierickx André21y + 193d1969Stage 3a - Fribourg › La Chaux-de-Fonds
16 Koppert René21y + 202d1982Prologue - Meyrin › Meyrin
17 Saronni Giuseppe21y + 229d1979Stage 1 - Neuchâtel › La Chaux-de-Fonds
18 Cancellara Fabian22y + 42d2003Prologue - Genève › Genève
19 Contini Silvano22y + 115d1980Stage 3 - Lausanne › Alpes des Chaux
20 Contador Alberto22y + 146d2005Stage 4 - Châtel-St-Denis › Les Paccots
21 Freuler Urs22y + 181d1981Prologue - Morat/Murten › Morat/Murten
22 Wagtmans Wout22y + 189d1952Stage 1 - Payerne › Martigny
23 Claes Ronny22y + 213d1980Stage 4b (ITT) - Monthey › Monthey
24 Claes Ronny22y + 213d1980Stage 4a - Monthey › Monthey
25 Sevilla Oscar22y + 221d1999Stage 4 - Moudon › Veysonnaz
26 De Rosso Guido22y + 224d1963Stage 2 - Villars › Yverdon
27 Brun Jean22y + 230d1949Stage 4 - Payerne › Genève
28 Dekker Thomas22y + 242d2007Stage 6 (ITT) - Lausanne › Lausanne
29 Joho Stephan22y + 249d1986Stage 5b (ITT) - Neuchâtel › Neuchâtel
30 Joho Stephan22y + 249d1986Stage 5a - Delemont › Neuchâtel
31 Bergamo Emanuele22y + 273d1972Stage 1 - Genève › Grimentz
32 Merckx Eddy22y + 327d1968Stage 1b - Genève › Boncourt
33 Merckx Eddy22y + 327d1968Team Time Trial - Genève › Genève
34 Cavendish Mark22y + 344d2008Prologue - Genève
35 Kreuziger Roman22y + 362d2009Stage 5 - Estavayer-le-lac › Sainte-Croix
36 Dancelli Michele23y + 1d1965Stage 4 (ITT) - Fribourg › Vallorbe
37 de Rooy Theo23y + 13d1980Stage 2 - Delemont › Lausanne
38 Graf Rolf23y + 18d1955Stage 4 - Fribourg › Monthey
39 Koblet Hugo23y + 49d1948Stage 4b - Genève › Genève
40 Koblet Hugo23y + 49d1948Stage 4a - Le Locle › Genève
41 Cornillet Bruno23y + 90d1986Stage 4 - Lausanne › Delemont
42 Tumellero Romano23y + 93d1971Stage 2 - Estavayer-le-Lac › Porrentruy
43 Figueras Giuliano23y + 101d1999Stage 1 - Geneva › Val de Travers/Fleurier
44 Maassen Frans23y + 107d1988Stage 4A - Avry-sur-Matran
45 Maassen Frans23y + 107d1988Stage 5B - Monthey
46 Binggeli René23y + 112d1964Stage 3b (ITT) - Le Locle › Le Locle
47 Binggeli René23y + 112d1964Stage 3a - Lausanne › Le Locle
48 Gimmi Kurt23y + 114d1959Stage 1b - Fribourg › Martigny
49 Gimmi Kurt23y + 114d1959Individual Time Trial - Fribourg › Fribourg
50 Hermans Mathieu23y + 119d1986Stage 3 - Düdingen › Lausanne
51 Bono Matteo23y + 174d2007Stage 4 - Moudon › Charmey
52 Swift Ben23y + 177d2011Stage 6 - Champagne › Genève
53 Priem Cees23y + 194d1974Stage 2 - Evolene › Villars St. Croix
54 Gisiger Daniel23y + 207d1978Stage 2a - Yverdon › Morat
55 Gisiger Daniel23y + 207d1978Stage 2b (ITT) - Lugnorre › Lugnorre
56 Knudsen Knut23y + 212d1974Stage 5a - Neuchâtel › Lancy
57 Knudsen Knut23y + 212d1974Stage 5b (ITT) - Genève › Lancy
58 Forestier Jean23y + 218d1954Stage 1 - Le Locle › Champery
59 Cunego Damiano23y + 222d2005Stage 3 - Aigle › Anzère
60 Gimondi Felice23y + 227d1966Stage 3a - Lausanne › La Chaux-de-Fonds
61 Gimondi Felice23y + 227d1966Stage 3b (ITT) - La Chaux-de-Fonds › La Chaux-de-Fonds
62 Wolfer Bruno23y + 234d1978Prologue - Genève › Genève
63 Di Grande Giuseppe23y + 242d1997Stage 1 - Kriegstetten › Le Locle
64 Baronchelli Gianbattista23y + 248d1977Stage 2 - Le Locle › Bulle
65 Svorada Jan23y + 251d1992Stage 1 - Fribourg › Courtetelle
66 Bortolami Gianluca23y + 252d1992Stage 2 - Delemont › Romont
67 Veldscholten Gerard23y + 258d1983Stage 1 - Bulle › Saignelégier
68 Fignon Laurent23y + 269d1984Prologue - Meyrin › Meyrin
69 Godefroot Walter23y + 306d1967Stage 1 - Genève › Sierre
70 Spilak Simon23y + 312d2010Stage 5 - Vevey › Châtel/Vallée d'Abondance
71 de Las Cuevas Armand23y + 313d1992Prologue - Fribourg › Fribourg
72 Kwiatkowski Michal23y + 331d2014Prologue - Ascona › Ascona
73 Zberg Beat23y + 358d1995Stage 1 - Genève › Delemont
74 Pettersson Tomas23y + 359d1971Stage 5b - Lugano › Lugano
75 Pettersson Tomas23y + 359d1971Stage 5a - Brissago › Lugano
76 Castroviejo Jonathan23y + 364d2011Prologue - Martigny › Martigny
77 Taccone Vito24y + 1d1964Stage 1 - Genève › Ovronnaz
78 Bernard Jean-François24y + 3d1986Prologue - Lugano › Lugano
79 Bettini Paolo24y + 38d1998Stage 4A - Sion › Lausanne
80 Bettini Paolo24y + 38d1998Stage 4B (ITT) - Lausanne › Romanel
81 Knetemann Gerrie24y + 64d1975Stage 3 - Porrentruy › Gruyères
82 Anton Igor24y + 64d2007Stage 5 - Charmey › Morgins
83 Goldschmit Jean24y + 76d1948Stage 1b - Aigle › Montana
84 Goldschmit Jean24y + 76d1948Stage 1a - Genève › Aigle
85 Krivtsov Yuriy24y + 83d2003Stage 2 - Val-de-Travers › Lucens
86 Bugno Gianni24y + 88d1988Stage 2 - Delemont › Courtemaiche
87 Bocklant Willy24y + 101d1965Stage 2 - Martigny › Bassecourt
88 Ackermann Pascal24y + 102d2018Stage 5 - Mont-sur-Rolle › Genève
89 Thévenet Bernard24y + 124d1972Stage 3b (ITT) - Neuchâtel › Neuchâtel
90 Thévenet Bernard24y + 124d1972Stage 3a - Bulle › Neuchâtel
91 Da Silva Acácio24y + 128d1985Stage 3 - La Chaux-de-Fonds › Moutier
92 Argentin Moreno24y + 141d1985Prologue - Monthey › Monthey
93 Bergamo Marcello24y + 142d1971Stage 3 - Porrentruy › Fribourg
94 Dill-bundi Robert24y + 166d1983Prologue - Bulle › Bulle
95 Minali Nicola24y + 177d1994Stage 2 - Le Sentier › Lausanne
96 Metzger Martin24y + 182d1950Stage 2 - Sierre › St. Imier
97 Graeser Tony24y + 243d1958Stage 4 - Lausanne › Porrentruy
98 Aldag Rolf24y + 256d1993Stage 4A - deel a Champery
99 Aldag Rolf24y + 256d1993Stage 5B (ITT) - deel b Vevey
100 Rüttimann Niki24y + 261d1987Stage 1 - Bernex › Romont
101 Yates Simon24y + 265d2017Stage 4 - Domdidier › Leysin
102 Novales Joseph24y + 282d1962Stage 1b - Martigny › Montana
103 Novales Joseph24y + 282d1962Stage 1a - Genève › Martigny
104 Perez Francisco24y + 284d2003Stage 3 - Moudon › Loèche-les-Bains
105 Cima José Enrique24y + 328d1977Prologue - Fribourg › Fribourg
106 Monti Bruno24y + 328d1955Stage 2 - Genève › Sainte-Croix
107 Pinot Thibaut24y + 338d2015Stage 5 - Fribourg › Champex-Lac
108 Maurer Rolf25y + 26d1963Stage 4 - Delémont › Genève
109 Emonds Nico25y + 32d1986Stage 1 - Lugano › Sion
110 Hagmann Robert25y + 34d1967Stage 3b (ITT) - Le Locle › Le Locle
111 Hagmann Robert25y + 34d1967Stage 3a - Les Diablerets › Le Locle
112 Breukink Erik25y + 38d1989Prologue - Plan les Ouates
113 Segersall Alf25y + 54d1981Stage 4 - Anzère › Martigny
114 Anderson Phil25y + 57d1983Stage 5a - Nyon › Vernier
115 Anderson Phil25y + 57d1983Stage 5b - Vernier › Vernier
116 Velly Joseph25y + 62d1963Stage 3b (ITT) - Delémont › Delémont
117 Velly Joseph25y + 62d1963Stage 3a - Yverdon › Delémont
118 Sciandri Maximilian25y + 85d1992Stage 6 - Orbe › Genève
119 Navardauskas Ramunas25y + 86d2013Stage 2 - Prilly/Ouest lausannois › Granges (So)
120 Porte Richie25y + 90d2010Stage 4 (ITT) - Moudon › Moudon
121 Brand Karl25y + 104d1966Stage 3a - Lausanne › La Chaux-de-Fonds
122 Brand Karl25y + 104d1966Stage 3b (ITT) - La Chaux-de-Fonds › La Chaux-de-Fonds
 
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.
  0.19511 sec.