The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | MEIER Tino LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 5 | 5:34:24 | ||
2 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | PORSEV Alexander Itera - Katusha | Itera - Katusha | 1 | ,, 0:00 | ||
4 | D'ANGELO Davide Centri Della Calzatura - Cavaliere | Centri Della Calzatura - Cavaliere | ,, 0:00 | |||
5 | PAUWELS Kevin Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:00 | |||
6 | ,, 0:00 | |||||
7 | TOROSANTUCCI Davide Centri Della Calzatura - Cavaliere | Centri Della Calzatura - Cavaliere | ,, 0:00 | |||
8 | BARTKO Robert LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 0:03 0:03 | |||
9 | ŠTYBAR Zdeněk Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:03 | |||
10 | DLASK Petr Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:03 | |||
11 | ,, 0:03 | |||||
12 | KOVÁČ Maroš Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:03 | |||
13 | ,, 0:03 | |||||
14 | 0:07 0:07 | |||||
15 | ,, 0:07 | |||||
16 | ,, 0:07 | |||||
17 | ,, 0:07 | |||||
18 | ,, 0:07 | |||||
19 | ,, 0:07 | |||||
20 | ,, 0:07 | |||||
21 | PÖLL Stefan Arbö KTM Gebrüder Weiss | Arbö KTM Gebrüder Weiss | ,, 0:07 | |||
22 | BRONIŠ Roman AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:07 | |||
23 | ANDRENACCI Danilo Centri Della Calzatura - Cavaliere | Centri Della Calzatura - Cavaliere | ,, 0:07 | |||
24 | VREČER Robert Obrazi Delo Revije | Obrazi Delo Revije | ,, 0:07 | |||
25 | BOUGLAS Apostolos Heraklion Kastro-Murcia | Heraklion Kastro-Murcia | ,, 0:07 | |||
26 | MIRONOV Alexander Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:07 | |||
27 | ,, 0:07 | |||||
28 | ,, 0:07 | |||||
29 | ,, 0:07 | |||||
30 | CADOR Rida Betonexpressz 2000 - Universal Caffe | Betonexpressz 2000 - Universal Caffe | ,, 0:07 | |||
31 | GARCÍA-CASARRUBIOS Óscar Heraklion Kastro-Murcia | Heraklion Kastro-Murcia | ,, 0:07 | |||
32 | ŠIPEKY Ján Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:07 | |||
33 | ASCANI Luca Centri Della Calzatura - Cavaliere | Centri Della Calzatura - Cavaliere | ,, 0:07 | |||
34 | ,, 0:07 | |||||
KOEV Vladimir Hemus 1896 - Vivelo | Hemus 1896 - Vivelo | ,, 0:07 | ||||
35 | KOSYAKOV Dmitriy Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:07 | |||
36 | ,, 0:07 | |||||
37 | ,, 0:07 | |||||
38 | MARTÍNEZ Iván Heraklion Kastro-Murcia | Heraklion Kastro-Murcia | ,, 0:07 | |||
39 | ,, 0:07 | |||||
40 | REITER Daniel Arbö KTM Gebrüder Weiss | Arbö KTM Gebrüder Weiss | ,, 0:07 | |||
41 | BOMMEL Henning LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:07 | |||
42 | ,, 0:07 | |||||
43 | BOUGLAS Georgios Heraklion Kastro-Murcia | Heraklion Kastro-Murcia | ,, 0:07 | |||
44 | ,, 0:07 | |||||
45 | CHACÓN Javier Heraklion Kastro-Murcia | Heraklion Kastro-Murcia | ,, 0:07 | |||
46 | JOVANOVIĆ Nebojša AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:07 | |||
47 | ,, 0:07 | |||||
48 | ,, 0:07 | |||||
49 | ,, 0:07 | |||||
50 | ,, 0:07 | |||||
51 | ,, 0:07 | |||||
52 | PEETERS Rob Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:07 | |||
53 | ,, 0:07 | |||||
54 | ,, 0:07 | |||||
55 | ,, 0:07 | |||||
56 | NAGY Robert Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:07 | |||
57 | ,, 0:07 | |||||
58 | ,, 0:07 | |||||
59 | ,, 0:07 | |||||
60 | IMMING Bram AA Cycling Team | AA Cycling Team | ,, 0:07 | |||
61 | ,, 0:07 | |||||
62 | ,, 0:07 | |||||
63 | TYBOR Patrik Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:07 | |||
64 | SOLOMENNIKOV Andrei Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:07 | |||
65 | PAVITSCHITZ Christian Arbö KTM Gebrüder Weiss | Arbö KTM Gebrüder Weiss | ,, 0:07 | |||
66 | ,, 0:07 | |||||
67 | WELLENS Bart Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:07 | |||
68 | ,, 0:07 | |||||
69 | GASZMAYR Robert Arbö KTM Gebrüder Weiss | Arbö KTM Gebrüder Weiss | ,, 0:07 | |||
70 | ,, 0:07 | |||||
71 | PIDUN Eric LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:07 | |||
72 | ANTONOV Mikhail Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:07 | |||
73 | GRÖMER Philipp Arbö KTM Gebrüder Weiss | Arbö KTM Gebrüder Weiss | ,, 0:07 | |||
74 | ,, 0:07 | |||||
75 | ,, 0:07 | |||||
76 | ,, 0:07 | |||||
77 | ,, 0:07 | |||||
78 | ,, 0:07 | |||||
79 | GERGANOV Evgeni Hemus 1896 - Vivelo | Hemus 1896 - Vivelo | ,, 0:07 | |||
80 | ZAMPILLI Rino Hemus 1896 - Vivelo | Hemus 1896 - Vivelo | ,, 0:07 | |||
81 | TERNOVSEK Marcel Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:07 | |||
82 | ,, 0:07 | |||||
83 | CHUMANOV Pavel Hemus 1896 - Vivelo | Hemus 1896 - Vivelo | ,, 0:07 | |||
84 | ,, 0:07 | |||||
85 | RUDASKOV Sergei Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:07 | |||
86 | KIRILOV TCHANLIEV Svetoslav Hemus 1896 - Vivelo | Hemus 1896 - Vivelo | ,, 0:07 | |||
87 | PETROV Daniel Bogomilov Hemus 1896 - Vivelo | Hemus 1896 - Vivelo | ,, 0:07 | |||
88 | ,, 0:07 | |||||
89 | FEJES Gabor Betonexpressz 2000 - Universal Caffe | Betonexpressz 2000 - Universal Caffe | 3:51 3:51 | |||
90 | 0:07 0:07 | |||||
91 | SCHINAGL Philip Arbö KTM Gebrüder Weiss | Arbö KTM Gebrüder Weiss | 8:16 8:16 | |||
92 | ,, 8:16 | |||||
93 | CSICSAKY Tamas Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 8:16 | |||
DNF | LOVASSY Krisztián Betonexpressz 2000 - Universal Caffe | Betonexpressz 2000 - Universal Caffe | - | |||
DNF | BELKA Mathias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |||
DNF | PODGORNIK Dean Loborika | Loborika | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:16 June 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.806 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:233 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: