The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | BALIANI Fortunato Team Nippo | Team Nippo | 8 | 5 | 4:40:59 | |
2 | RUDASKOV Sergei Itera - Katusha | Itera - Katusha | 5 | 2 | 0:09 0:09 | |
3 | SCHUMACHER Stefan Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | 2 | 1 | ,, 0:09 | |
4 | WALCZAK Damian BDC Marcpol | BDC Marcpol | ,, 0:09 | |||
5 | FOLIFOROV Alexander Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:09 | |||
6 | PRISHPETNYY Alexandr Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:09 | |||
7 | ,, 0:09 | |||||
8 | PAĎOUR František Whirlpool-Author | Whirlpool-Author | ,, 0:09 | |||
9 | HUDEČEK Jiří Whirlpool-Author | Whirlpool-Author | ,, 0:09 | |||
10 | PAULUS Daniel Team Gourmetfein - Wels | Team Gourmetfein - Wels | ,, 0:09 | |||
11 | BIONDO Maurizio Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 0:38 0:38 | |||
12 | FREI Thomas Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | ,, 0:38 | |||
13 | ,, 0:38 | |||||
14 | JURČO Matej Whirlpool-Author | Whirlpool-Author | ,, 0:38 | |||
15 | ,, 0:38 | |||||
16 | FRUSTO Henry Team Nippo | Team Nippo | ,, 0:38 | |||
17 | DAL SANTO Nicola Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | ,, 0:38 | |||
18 | RASMUSSEN Michael Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | ,, 0:38 | |||
19 | BONCA Blaž Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:38 | |||
20 | ,, 0:38 | |||||
21 | PRETE Joshua Whirlpool-Author | Whirlpool-Author | ,, 0:38 | |||
22 | DE JONGE Maarten Team Raiko - Stölting | Team Raiko - Stölting | 0:09 0:09 | |||
23 | SAYAR Mustafa Konya Torku Şekerspor | Konya Torku Şekerspor | 0:46 0:46 | |||
24 | GAROFALO Vincenzo Team Nippo | Team Nippo | 0:09 0:09 | |||
25 | ROVIRA Jaume Gios - Deyser Leon Kastro | Gios - Deyser Leon Kastro | 1:20 1:20 | |||
26 | BAJC Andi Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | 0:09 0:09 | |||
27 | KIRPSZA Piotr BDC Marcpol | BDC Marcpol | 1:20 1:20 | |||
28 | KVASINA Matija Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 0:09 0:09 | |||
29 | ADAMS Joeri Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:09 | |||
30 | MARIN Matej Team Gourmetfein - Wels | Team Gourmetfein - Wels | 9:04 9:04 | |||
31 | MEEUSEN Tom Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 9:04 | |||
32 | BOUGLAS Georgios Gios - Deyser Leon Kastro | Gios - Deyser Leon Kastro | 12:22 12:22 | |||
33 | KOSYAKOV Dmitriy Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 12:22 | |||
34 | KAMP Alexander Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | 16:27 16:27 | |||
35 | MOKROV Dmitriy Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 16:27 | |||
36 | ROSSI Enrico Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 16:27 | |||
37 | HESSLICH Nico LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 16:27 | |||
38 | CESARO Roberto Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 16:27 | |||
39 | BAKIRCI Nazim Konya Torku Şekerspor | Konya Torku Şekerspor | ,, 16:27 | |||
40 | BOMMEL Henning LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 16:27 | |||
41 | KAL Miraç Konya Torku Şekerspor | Konya Torku Şekerspor | ,, 16:27 | |||
42 | ,, 16:27 | |||||
43 | ,, 16:27 | |||||
44 | ,, 16:27 | |||||
45 | ,, 16:27 | |||||
46 | STEVIĆ Ivan Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | ,, 16:27 | |||
47 | GRAF Andreas Team Gourmetfein - Wels | Team Gourmetfein - Wels | ,, 16:27 | |||
48 | POLNICKÝ Jiří Whirlpool-Author | Whirlpool-Author | ,, 16:27 | |||
49 | MENZEL Bastian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 27:11 27:11 | |||
50 | ZEKAVICA Jovan BMC - Hincapie Sportswear Team | BMC - Hincapie Sportswear Team | ,, 27:11 | |||
51 | BOUGLAS Apostolos Gios - Deyser Leon Kastro | Gios - Deyser Leon Kastro | ,, 27:11 | |||
52 | PEETERS Rob Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 27:11 | |||
53 | ,, 27:11 | |||||
54 | ,, 27:11 | |||||
55 | GRUBIC Luka Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 27:11 | |||
56 | 29:52 29:52 | |||||
57 | 30:00 30:00 | |||||
58 | 30:04 30:04 | |||||
59 | ,, 30:04 | |||||
60 | ,, 30:04 | |||||
61 | ,, 30:04 | |||||
62 | ,, 30:04 | |||||
63 | MALAGUTI Alessandro Miche-Guerciotti | Miche-Guerciotti | ,, 30:04 | |||
64 | ,, 30:04 | |||||
65 | ,, 30:04 | |||||
66 | ,, 30:04 | |||||
67 | ,, 30:04 | |||||
68 | ,, 30:04 | |||||
69 | RADOTIĆ Bruno Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 30:04 | |||
70 | ,, 30:04 | |||||
71 | KNAUP Tobias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 30:04 | |||
72 | ,, 30:04 | |||||
73 | TESTA Antonio Team Nippo | Team Nippo | ,, 30:04 | |||
74 | JØRGENSEN René Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | ,, 30:04 | |||
75 | VECERA Jakub Whirlpool-Author | Whirlpool-Author | ,, 30:04 | |||
76 | WADECKI Adam BDC Marcpol | BDC Marcpol | ,, 30:04 | |||
77 | KASTRANTAS Charalampos Gios - Deyser Leon Kastro | Gios - Deyser Leon Kastro | ,, 30:04 | |||
78 | EFSTATHIOU Konstantinos Gios - Deyser Leon Kastro | Gios - Deyser Leon Kastro | ,, 30:04 | |||
79 | BARANOWSKI Dariusz BDC Marcpol | BDC Marcpol | ,, 30:04 | |||
80 | HÜMBERT Michael LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 30:04 | |||
81 | KOTT Konrad BDC Marcpol | BDC Marcpol | ,, 30:04 | |||
82 | VAN KESSEL Corné Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 30:04 | |||
83 | ,, 30:04 | |||||
84 | ,, 30:04 | |||||
85 | JOUFFROY Arnaud Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 30:04 | |||
86 | ,, 30:04 | |||||
87 | ,, 30:04 | |||||
88 | ,, 30:04 | |||||
89 | ,, 30:04 | |||||
90 | WELLENS Bart Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 30:04 | |||
91 | HARMANCI Fatih Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | ,, 30:04 | |||
92 | ,, 30:04 | |||||
93 | TERNOVSEK Marcel Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 30:04 | |||
94 | ,, 30:04 | |||||
95 | RICHEZE Maximiliano Team Nippo | Team Nippo | ,, 30:04 | |||
96 | LUKACS Arnold Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 30:04 | |||
97 | CAMPAGNARO Simone Team Nippo | Team Nippo | ,, 30:04 | |||
98 | ,, 30:04 | |||||
99 | ,, 30:04 | |||||
100 | ,, 30:04 | |||||
101 | ,, 30:04 | |||||
102 | ,, 30:04 | |||||
103 | ,, 30:04 | |||||
104 | STOIBER Lukas Team Gourmetfein - Wels | Team Gourmetfein - Wels | ,, 30:04 | |||
105 | SAPA Marcin BDC Marcpol | BDC Marcpol | ,, 30:04 | |||
106 | ,, 30:04 | |||||
107 | ,, 30:04 | |||||
108 | RUCKER Stefan Team Gourmetfein - Wels | Team Gourmetfein - Wels | ,, 30:04 | |||
109 | ,, 30:04 | |||||
110 | ,, 30:04 | |||||
111 | WILMANN Frederik Christina Watches-Onfone | Christina Watches-Onfone | ,, 30:04 | |||
112 | ČANECKÝ Marek Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | ,, 30:04 | |||
113 | ,, 30:04 | |||||
114 | ,, 30:04 | |||||
,, 30:04 | ||||||
115 | CSICSAKY Tamas Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 30:04 | |||
DNF | - | |||||
DNF | AKDILEK Ahmet Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | - | |||
DNS | THIELE Kersten LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |||
DNS | SEBESTYÉN Szabolcs Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:15 June 2012
- Start time:-
- Avg. speed winner:36.685 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:171.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: