Search:  
› English
English
Nederlands
Français
Español
Italiano
Türk
Login/Sign-up
2017
2015
»
«

 2016   »   80th Tour de Suisse (2.UWT)

General Classification

 

Startlist dropouts

Startlist in PDF
Startlist in PDF including dropouts
Startlist including former UCI-code
Team Katusha
1 ŠPILAK Simon
2 BYSTRØM Sven Erik
3 CHERNETSKI Sergei
4 KOZONTCHUK Dmitry
5 LAGUTIN Sergey
6 MACHADO Tiago (DNF, Stage 6)
7 MAMYKIN Matvey
8 RESTREPO Jhonatan
Trek - Segafredo
11 CANCELLARA Fabian (DNS, Stage 9)
12 DEVOLDER Stijn
13 RAST Grégory
14 REIJNEN Kiel
15 SCHLECK Fränk
16 STETINA Peter
17 STUYVEN Jasper
18 ZOIDL Riccardo
Orica GreenEDGE
21 ALBASINI Michael
22 MATTHEWS Michael (DNS, Stage 9)
23 DURBRIDGE Luke
24 BEWLEY Sam
25 HAYMAN Mathew (DNS, Stage 9)
26 JUUL-JENSEN Christopher
27 CORT Magnus
28 TXURRUKA Amets (DNS, Stage 7)
BMC Racing Team
31 VAN GARDEREN Tejay
32 ATAPUMA Darwin
33 DILLIER Silvan (DNS, Stage 9)
34 GILBERT Philippe (DNF, Stage 9)
35 SÁNCHEZ Samuel (DNS, Stage 4)
36 SCHÄR Michael
37 TEUNS Dylan (DNF, Stage 9)
38 WYSS Danilo
Tinkoff
41 SAGAN Peter
42 BODNAR Maciej (DNS, Stage 9)
43 MCCARTHY Jay (DNS, Stage 6)
44 GATTO Oscar (DNF, Stage 7)
45 ROVNY Ivan (DNF, Stage 6)
46 SAGAN Juraj
47 PETROV Evgeni
48 BOARO Manuele (DNF, Stage 6)
Team Sky
51 THOMAS Geraint
52 BOSWELL Ian
53 GOŁAŚ Michał
54 KÖNIG Leopold (DNS, Stage 9)
55 KIRYIENKA Vasil
56 LÓPEZ David
57 KNEES Christian
58 VAN POPPEL Danny (DNF, Stage 5)
Team LottoNL-Jumbo
61 GESINK Robert (DNF, Stage 2)
62 VAN ASBROECK Tom
63 BOUWMAN Koen
64 CASTELIJNS Twan
65 KELDERMAN Wilco
66 LINDEMAN Bert-Jan
67 MARTENS Paul
68 TANKINK Bram
Lampre - Merida
71 COSTA Rui
72 ARASHIRO Yukiya
73 BONO Matteo
74 CIMOLAI Davide
75 ĐURASEK Kristijan
76 COSTA Mário
77 POLANC Jan
78 NIEMIEC Przemysław
Team Giant - Alpecin
81 BARGUIL Warren
82 FRÖHLINGER Johannes
83 GESCHKE Simon
84 JI Cheng (DNF, Stage 5)
85 LUDVIGSSON Tobias (DNF, Stage 5)
86 LUNKE Sindre
87 OOMEN Sam
88 TEN DAM Laurens
Cannondale Pro Cycling Team
91 TALANSKY Andrew
92 DOMBROWSKI Joe
93 BRESCHEL Matti
94 KOREN Kristijan
95 SKUJIŅŠ Toms
96 VILLELLA Davide (DNF, Stage 9)
97 BEVIN Patrick (DNF, Stage 3)
98 ZEPUNTKE Ruben
Lotto Soudal
101 WELLENS Tim (DNF, Stage 6)
102 ARMÉE Sander
103 BENOOT Tiesj (DNS, Stage 9)
104 LIGTHART Pim (DNS, Stage 9)
105 ROELANDTS Jürgen (DNS, Stage 7)
106 VAN DER SANDE Tosh (DNS, Stage 9)
107 VANENDERT Jelle (DNS, Stage 5)
108 WALLAYS Jelle (DNS, Stage 9)
Etixx - Quick Step
111 ŠTYBAR Zdeněk
112 CONTRERAS Rodrigo (DNF, Stage 5)
113 KEISSE Iljo
114 GAVIRIA Fernando
115 VAKOČ Petr
116 LAMPAERT Yves (DNF, Stage 9)
117 RICHEZE Maximiliano
118 VERMOTE Julien
Team Dimension Data
121 SIUTSOU Kanstantsin (DNF, Stage 6)
122 BERHANE Natnael
123 BRAMMEIER Matt (DNF, Stage 5)
124 FARRAR Tyler
125 JANSE VAN RENSBURG Reinardt
126 KUDUS Merhawi (DNS, Stage 2)
127 NIYONSHUTI Adrien
128 THOMSON Jay Robert (DNF, Stage 6)
FDJ
131 EIKING Odd Christian
132 PINEAU Cédric
133 ELISSONDE Kenny
134 LE BON Johan (DNF, Stage 5)
135 LECUISINIER Pierre-Henri (DNF, Stage 5)
136 MAISON Jérémy (DNF, Stage 5)
137 PICHON Laurent
138 REZA Kévin
IAM Cycling
141 FRANK Mathias (DNS, Stage 6)
142 BRÄNDLE Matthias
143 DEVENYNS Dries (DNS, Stage 7)
144 ELMIGER Martin
145 HOLLENSTEIN Reto
146 PANTANO Jarlinson
147 WYSS Marcel
148 ZAUGG Oliver
Astana Pro Team
151 LÓPEZ Miguel Ángel
152 BOOM Lars (DNF, Stage 6)
153 DE VREESE Laurens
154 MALACARNE Davide
155 SCARPONI Michele
156 SMUKULIS Gatis
157 VANOTTI Alessandro
158 WESTRA Lieuwe (DNF, Stage 6)
AG2R La Mondiale
161 PERAUD Jean-Christophe
162 DUPONT Hubert
163 GAUDIN Damien (DNF, Stage 6)
164 LATOUR Pierre (DNF, Stage 7)
165 MINARD Sébastien
166 RIBLON Christophe
167 SERGENT Jesse
168 TURGOT Sébastien
Movistar Team
171 IZAGIRRE Ion
172 ANACONA Winner
173 ARCAS Jorge
174 DOWSETT Alex (DNF, Stage 5)
175 CASTROVIEJO Jonathan
176 IZAGIRRE Gorka
177 LOBATO Juan José (DNF, Stage 3)
178 SÜTTERLIN Jasha
CCC Sprandi Polkowice
181 SZMYD Sylwester
182 SAMOILAU Branislau
183 HIRT Jan
184 DE LA PARTE Víctor
185 GROßSCHARTNER Felix
186 PATERSKI Maciej
187 PONZI Simone
188 MARYCZ Jarosław
Team Roth
191 KOHLER Martin
192 PIRES Bruno
193 KRIZEK Matthias
194 BRÜNGGER Nico
195 JAUN Lukas
196 PASQUALON Andrea
197 STÜSSI Colin
198 BAILLIFARD Valentin
Roompot - Oranje Peloton
201 WEENING Pieter
202 TOLHOEK Antwan
203 KREDER Michel
204 KREDER Raymond (DNF, Stage 7)
205 DUIJN Huub
206 LAMMERTINK Maurits (DNF, Stage 3)
207 VAN DER LIJKE Nick
208 DE VRIES Berden (DNF, Stage 7)
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
211 CIEŚLIK Paweł
212 STACHOWIAK Adam
213 POLNICKÝ Jiří
214 HNÍK Karel (DNF, Stage 5)
215 KOCH Jonas
216 GRADEK Kamil (DNF, Stage 7)
217 PODLASKI Michal
218 SIMÓN Jordi
 
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.
  0.1237 sec.