Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint | Passwang (87.6 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | van der Hoorn Taco | Team Jumbo-Visma | 6 |
2 | Friesecke Gian | Switzerland | 4 |
3 | Geschke Simon | CCC Team | 3 |
4 | Carpenter Robin | Rally UHC Cycling | 2 |
5 | Mannion Gavin | Rally UHC Cycling | 1 |
Intermediate Sprint | Hochwald (122.2 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Carpenter Robin | Rally UHC Cycling | 4 |
2 | Geschke Simon | CCC Team | 2 |
3 | Friesecke Gian | Switzerland | 1 |
KOM Sprint | Eichenberg (145 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Friesecke Gian | Switzerland | 3 |
2 | Geschke Simon | CCC Team | 2 |
3 | De Tier Floris | Team Jumbo-Visma | 1 |
Intermediate Sprint | Hochwald (150.5km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Friesecke Gian | Switzerland | 4 |
2 | Konrad Patrick | BORA - hansgrohe | 2 |
3 | Sagan Peter | BORA - hansgrohe | 1 |
Points at finishline
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Viviani Elia | Deceuninck - Quick Step | 12 |
2 | Matthews Michael | Team Sunweb | 8 |
3 | Sagan Peter | BORA - hansgrohe | 6 |
4 | Trentin Matteo | Mitchelton-Scott | 4 |
5 | Stuyven Jasper | Trek - Segafredo | 2 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | García Cortina Iván | Bahrain Merida | 3:46:02 |
2 | Dewulf Stan | Lotto Soudal | ,, |
3 | Boudat Thomas | Team Total Direct Energie | ,, |
4 | Mohorič Matej | Bahrain Merida | ,, |
5 | Benoot Tiesj | Lotto Soudal | ,, |
6 | Conci Nicola | Trek - Segafredo | ,, |
7 | Grellier Fabien | Team Total Direct Energie | ,, |
8 | Asgreen Kasper | Deceuninck - Quick Step | ,, |
9 | Mas Enric | Deceuninck - Quick Step | ,, |
10 | Kudus Merhawi | Astana Pro Team | ,, |
11 | Carretero Héctor | Movistar Team | ,, |
12 | Kragh Andersen Søren | Team Sunweb | ,, |
13 | Bernal Egan | Team INEOS | ,, |
14 | Tolhoek Antwan | Team Jumbo-Visma | ,, |
15 | Joyce Colin | Rally UHC Cycling | ,, |
16 | Carthy Hugh | EF Education First | ,, |
17 | Ourselin Paul | Team Total Direct Energie | ,, |
18 | Friesecke Gian | Switzerland | ,, |
19 | Fabbro Matteo | Team Katusha Alpecin | ,, |
20 | Frankiny Kilian | Groupama - FDJ | ,, |
21 | Paret-Peintre Aurélien | AG2R La Mondiale | ,, |
22 | Mäder Gino | Team Dimension Data | ,, |
23 | Geniets Kevin | Groupama - FDJ | ,, |
24 | Contreras Rodrigo | Astana Pro Team | ,, |
25 | Kämna Lennard | Team Sunweb | ,, |
26 | Hirschi Marc | Team Sunweb | 1:08 |
27 | Natarov Yuriy | Astana Pro Team | 1:48 |
28 | Stannard Robert | Mitchelton-Scott | ,, |
29 | McNulty Brandon | Rally UHC Cycling | 4:56 |
30 | Sajnok Szymon | CCC Team | 7:43 |
31 | Thomas Benjamin | Groupama - FDJ | 11:32 |
32 | Bohli Tom | UAE Team Emirates | ,, |
33 | Wouters Enzo | Lotto Soudal | 14:24 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Trek - Segafredo | 11:18:06 | 11:18:06 |
2 | Lotto Soudal | 11:18:06 | 0:00 |
3 | Deceuninck - Quick Step | 11:18:06 | 0:00 |
4 | Team Dimension Data | 11:18:06 | 0:00 |
5 | CCC Team | 11:18:06 | 0:00 |
6 | Bahrain Merida | 11:18:06 | 0:00 |
7 | UAE Team Emirates | 11:18:06 | 0:00 |
8 | Movistar Team | 11:18:06 | 0:00 |
9 | Team Sunweb | 11:18:06 | 0:00 |
10 | Team Total Direct Energie | 11:18:06 | 0:00 |
11 | EF Education First | 11:18:06 | 0:00 |
12 | Team Katusha Alpecin | 11:18:06 | 0:00 |
13 | Switzerland | 11:18:06 | 0:00 |
14 | Groupama - FDJ | 11:18:06 | 0:00 |
15 | Team INEOS | 11:18:06 | 0:00 |
16 | Astana Pro Team | 11:18:06 | 0:00 |
17 | AG2R La Mondiale | 11:18:06 | 0:00 |
18 | Mitchelton-Scott | 11:19:23 | 1:17 |
19 | BORA - hansgrohe | 11:19:52 | 1:46 |
20 | Team Jumbo-Visma | 11:20:45 | 2:39 |
21 | Rally UHC Cycling | 11:30:05 | 11:59 |