Search:  
topLogin
-
2019
-
«

2020»84th Tour de Suisse (2.UWT)

2020  General classification

Youngest stage winners

Menu
  • After season:
  • Active riders:
NrRiderAgeSeasonStage
1 Urán Rigoberto20y + 148d2007Stage 7 - Innertkirchen › Schwarzsee
2 Macchi Luigi20y + 343d1933Stage 1 - Zürich › Davos Dorf
3 Buchwalder Werner21y + 51d1935Stage 2 - St. Moritz › Lugano
4 Strehler René21y + 64d1955Stage 6 - Locarno › Bad Ragaz
5 Sagan Peter21y + 138d2011Stage 3 - Brig-Glis › Grindelwald
6 Argentin Moreno21y + 184d1982Stage 3
7 Thurau Dietrich21y + 218d1976Stage 5 - Lenzerheide › Locarno Monti
8 Lembo Eddy21y + 221d2002Stage 1 - Luzern › Schaffhausen
9 Oldenburg Horst21y + 248d1961Stage 7 - Payerne › Zürich
10 Zilioli Italo21y + 262d1963Stage 1 - Zurcih › St Gallen
11 Weber Werner21y + 267d1964Stage 4 - Basel › Pfaffikon
12 Mächler Erich21y + 273d1982Stage 8
13 Démare Arnaud21y + 290d2013Stage 4 - Meiringen/Brienz › Buochs
14 Knickman Roy22y + 1d1987Stage 8 - Cademario/Agno › Scuol
15 Lang Robert22y + 2d1939Stage 3 - Morat › Sierre
16 Van Ryckeghem Daniel22y + 20d1967Stage 1 - Zürich › Vaduz
17 Kübler Ferdinand22y + 32d1941Stage 2 - Lausanne › Bern
18 Planckaert Joseph22y + 41d1956Stage 4 - Lausanne › Grindelwald
19 Nelissen Wilfried22y + 46d1992Stage 3 - Pfaffikon › Schaffhausen
20 Kreuziger Roman22y + 47d2008Stage 8 (ITT) - Altdorf › Klausenpas
21 Somers Joseph22y + 73d1939Stage 6 - Luzern › Lugano
22 Breukink Erik22y + 74d1986Stage 4 - Murten › Innerkirchen
23 Hagmann Robert22y + 77d1964Stage 7 - Pallanza › Lausanne
24 Cancellara Fabian22y + 90d2003Prologue
25 Zanazzi Renzo22y + 99d1946Stage 2 - Basel › Morges
26 Vanderaerden Eric22y + 123d1984Prologue - Urdorf › Urdorf
27 Eugen Freddy22y + 134d1963Stage 6 - Les Diablerets › Burghof
28 Koblet Hugo22y + 148d1947Stage 1c - Vaduz › Davos Dorf
29 Koblet Hugo22y + 148d1947Stage 1a - Zürich › Siebnen
30 Koblet Hugo22y + 148d1947Stage 1b - Siebnen › Vaduz
31 Caverzasi Arnaldo22y + 155d1970Stage 4 - Arosa › Locarno
32 Bernal Egan22y + 159d2019Stage 7 - Unterterzen › St. Gotthard
33 Malfait Geert22y + 201d1976Stage 6 - Morel › Lausanne
34 Boni Guido22y + 211d1956Stage 2 - Schaffhausen › Biel-Bienne
35 Freuler Urs22y + 224d1981Stage 7b (ITT)
36 Freuler Urs22y + 224d1981Stage 7a
37 Winterberg Guido22y + 237d1985Stage 2 - Locarno › Laax
38 Gerdemann Linus22y + 275d2005Stage 7 - Einsiedeln › Lenk
39 Lutsenko Alexey22y + 286d2015Stage 8 - Bern › Bern
40 Wolfer Bruno22y + 288d1977Stage 9A - Flumserberg › Ilnau/Effretikon
41 Wolfer Bruno22y + 288d1977Stage 9B (ITT)
42 Dekker Thomas22y + 288d2007Stage 5 - Giubiasco › Crans-Montana
43 Seiz Hubert22y + 302d1983Stage 7 - Bellinzona › Unterbäch
44 Buchwalder Edgar23y + 3d1939Stage 2 - Grenchen › Morat
45 Egli Paul23y + 9d1934Stage 3 - Lugano › Luzern
46 Introzzi Augusto23y + 12d1936Stage 2 - Davos Dorf › Lugano
47 Perret Théo23y + 38d1938Stage 8 - Biel-Bienne › Bern
48 Bernard Jean-François23y + 45d1985Stage 6B (ITT) - Solothurn › Balmberg
49 Bernard Jean-François23y + 45d1985Stage 6A - Oberwill › Solothurn
50 Fritz Albert23y + 82d1970Stage 9 - Sarmensdorf › Zürich
51 Stumpf Remig23y + 85d1989Stage 5B (ITT)
52 Stumpf Remig23y + 85d1989Stage 5A
53 Lauwers Constant23y + 92d1939Stage 1 - Zürich › Grenchen
54 Da Dalt Mario23y + 132d1966Stage 3 - Vilaars › Saas Fee
55 Morabito Steve23y + 135d2006Stage 5 - La Chaux-de-Fonds › Leukerbad
56 Portalupi Ambrogio23y + 138d1966Stage 1 - Zürich › Yverdon
57 Schär Fritz23y + 146d1949Stage 8 - Basel › Zürich
58 Gimmi Kurt23y + 152d1959Stage 3b (ITT) - Siebnen › Satelegg
59 Gimmi Kurt23y + 152d1959Stage 3a - Wetzikon › Siebnen
60 Fondriest Maurizio23y + 153d1988Stage 4
61 Hoffman Tristan23y + 167d1993Stage 3 - Brugg › Interlaken
62 Bock Thierry23y + 172d1990Stage 6 - Solothrun › Unterbäch
63 Huysmans Jos23y + 174d1965Stage 1 - Murten › Basel
64 Kappes Andreas23y + 179d1989Stage 7
65 Luttenberger Peter23y + 186d1996Stage 6 - Ascona › Grindelwald
66 Bogaert Jan23y + 193d1981Stage 4
67 Contador Alberto23y + 193d2006Stage 8 - Ambri › Ambri
68 Ullrich Jan23y + 200d1997Stage 3 - La Chaux-de-Fonds › Kandersteg
69 Traxel Ernst23y + 202d1957Stage 2 - Thalwil › Basel
70 Dall'Armellina Éric23y + 220d1983Stage 9 - Genève › Brügg bei Biel
71 Nulens Guy23y + 231d1981Stage 5
72 Breu Beat23y + 233d1981Stage 3a
73 Breu Beat23y + 233d1981Stage 3b (ITT)
74 Costa Rui23y + 257d2010Stage 7 - Wetzikon › Liestal
75 Kehl Peter23y + 265d1981Prologue
76 Martin Walter23y + 265d1960Stage 3 - Davos › Lugano
77 Roosen Luc23y + 274d1988Stage 5
78 Vanotti Ennio23y + 277d1979Stage 4 - Porrentruy › Steffisburg
79 De Vlaeminck Roger23y + 293d1971Stage 3 - Walenstadt › Lenzerheide
80 Krekels Jan23y + 295d1971Stage 7 - Lyss › Frick
81 Willems Daniel23y + 298d1980Prologue
82 Kragh Andersen Søren23y + 308d2018Stage 6 - Fiesch › Gommiswald
83 Leclercq Jean-claude23y + 328d1986Stage 5 (ITT)
84 Etxebarria David23y + 334d1997Stage 5 - Biasca › Bosco Gurin
85 Schweizer Erwin23y + 351d1959Stage 7 - Neuchâtel › Zürich
86 Vissers Edward23y + 355d1936Stage 5 - Genève › La Chaux-de-Fonds
87 Zberg Markus23y + 356d1998Stage 2 - Aigle › Ulrichen/Obergoms
88 Godefroot Walter23y + 357d1967Stage 7A - Mohlin › Brugg
89 Godefroot Walter23y + 357d1967Stage 7B (ITT)
90 Ottenbros Harm23y + 360d1967Stage 5 - Emmenbrucke › Burgdorf
91 Altenburger Karl24y + 5d1933Stage 5 - Basel › Zürich
92 Kruijswijk Steven24y + 9d2011Stage 6 - Tobel-Tägerschen › Triesenberg / Malbun (FL)
93 Gesink Robert24y + 17d2010Stage 5 - Meiringen › La Punt
94 Cavendish Mark24y + 25d2009Stage 3 - Davos › Lumino
95 Tiefenthaler Peter24y + 29d1958Stage 8 - Klosters › Zürich
96 Junkermann Hans24y + 42d1958Stage 7 - Locarno › Klosters
97 Verlinden Gery24y + 45d1978Stage 1 - Spreitenbach › Volketswil
98 Level Léon24y + 45d1935Stage 4 - Luzern › Genève
99 Monti Bruno24y + 56d1954Stage 1 - Zürich › Winterthur
100 Graf Rolf24y + 57d1956Stage 5 - Grindelwald › Pallanza
101 Martin Tony24y + 58d2009Stage 8 - Le Sentier › Crans-Montana
102 Hampsten Andrew24y + 64d1986Prologue
103 Paolini Enrico24y + 82d1969Stage 4 - Solothurn › Gstaad
104 Rinaldi Gaspard24y + 97d1933Stage 4 - Genève › Basel
105 Motta Gianni24y + 98d1967Stage 2 - Valduz › Silvaplana
106 Guyot Charles24y + 108d1949Stage 3 - Davos Dorf › Ascona
107 Eisel Bernhard24y + 114d2005Stage 1 - Schaffhausen › Weinfelden
108 Goldschmit Jean24y + 115d1948Stage 3a - La Chaux-de-Fonds › Morges
109 Goldschmit Jean24y + 115d1948Stage 3b - Morges › Thun
110 Maertens Freddy24y + 117d1976Prologue
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.05458 sec.