-
2019
-
«

2020»84th Tour de Suisse (2.UWT)

2020  General classification

Oldest stage winners

Menu
  • After season:
  • Active riders:
NrRiderAgeSeasonStage
1 Volpi Primo38y + 109d1954Stage 6 - Bern › Freiburg
2 Keteleer Désiré38y + 2d1947Stage 6 - Genève › Basel
3 Zabel Erik36y + 345d1995Stage 2 - Visp › Genève
4 Diggelmann Walter36y + 310d1947Stage 1c - Vaduz › Davos Dorf
5 Diggelmann Walter36y + 310d1947Stage 1a - Zürich › Siebnen
6 Diggelmann Walter36y + 310d1947Stage 1b - Siebnen › Vaduz
7 Faure Benoît36y + 229d1935Stage 1 - Zürich › St. Moritz
8 Petacchi Alessandro36y + 163d2010Stage 3 - Schwarzenburg › Wettingen
9 Martinello Silvio36y + 149d1999Stage 2 - Lausanne › Küssnacht am Rigi
10 Thiétard Louis36y + 48d1946Stage 7 - Arosa › Sankt Gallen
11 Kelly Sean36y + 30d1983Stage 3 - Meilen › Alstätten
12 McEwen Robbie35y + 358d2003Stage 2 - Murten › Nyon
13 Hervé Pascal35y + 338d2000Stage 4 - Fribourg › Verbier
14 Kübler Ferdinand35y + 326d1941Stage 2 - Lausanne › Bern
15 Sánchez Luis León35y + 204d2019Stage 2 - Langnau im Emmental › Langnau im Emmental
16 Konychev Dmitri35y + 125d2001Stage 4 - Widnau/Heerbrugg › Col du Gotthard
17 Knetemann Gerrie35y + 98d1978Prologue - Spreitenbach › Spreitenbach
18 Richard Pascal35y + 91d1993Stage 8 - Rivera › Arosa
19 Cancellara Fabian35y + 85d2003Prologue
20 Weening Pieter35y + 72d2016Stage 6 - Weese › Amden
21 Gilbert Philippe34y + 342d2017Stage 2 - Cham › Cham
22 Coppi Fausto34y + 330d1947Stage 5b (ITT) - Lausanne › Genève
23 Coppi Fausto34y + 330d1947Stage 5a - Biel-Bienne › Lausanne
24 Pozzovivo Domenico34y + 198d2017Stage 6 - Locarno › La Punt
25 Zülle Alex33y + 348d1995Prologue - Bellinzona › Bellinzona
26 De Vlaeminck Roger33y + 294d1971Stage 3 - Walenstadt › Lenzerheide
27 Bitossi Franco33y + 293d1965Stage 2 - Basel › Wohlen
28 Horner Chris33y + 237d2005Stage 6 - Bürglen UR › Arosa
29 Rast Grégory33y + 148d2013Stage 6 - Leuggern › Meilen
30 Hushovd Thor33y + 147d2011Stage 4 - Grindelwald › Huttwil
31 Ekimov Viatcheslav33y + 136d1993Stage 5 - Vevey › Liestal
32 Anderson Phil33y + 106d1985Stage 4 - Rüti/Jona › Bern
33 Richeze Maximiliano33y + 100d2016Stage 4 - Rheinfelden › Champagne
34 Altig Rudi33y + 85d1970Prologue
35 Fornara Pasquale33y + 79d1952Stage 5 (ITT) - Monthey › Crans-Montana
36 Martin Hans33y + 77d1938Stage 2 - Schaffhausen › Chur
37 Van Damme René33y + 34d1957Stage 5a (TTT) - Bern › Bern
38 Van Damme René33y + 34d1957Stage 5b - Bern › Luzern
39 Bartali Gino33y + 30d1946Stage 1 - Zürich › Basel
40 Totschnig Georg33y + 25d2004Stage 7 - Linthal › Malbun
41 Nevens Jan32y + 300d1991Stage 4 - Locarno › Altdorf
42 Bortolami Gianluca32y + 297d2001Stage 2 - Reinach › Baar
43 Millar Robert32y + 283d1991Stage 5 (ITT) - Bürglen › Klausenpass
44 Bellini Giancarlo32y + 281d1975Stage 6 - Lugano › Silvaplana
45 Casagrande Francesco32y + 280d1999Stage 8 - Nauders am Reschenpass › Arosa
46 Müller Heinz32y + 276d1957Stage 8 - Vaduz › Zürich
47 Thurau Dietrich32y + 223d1976Stage 5 - Lenzerheide › Locarno Monti
48 Pettersson Gösta32y + 212d1973Stage 8A - Schupfart › Olten
49 Pettersson Gösta32y + 212d1973Stage 8B (ITT)
50 Ullrich Jan32y + 198d1997Stage 3 - La Chaux-de-Fonds › Kandersteg
51 Imboden Heinz32y + 167d1991Stage 1 - St Gallen › St Gallen
52 Andersen Kim32y + 132d1990Stage 11 - Herisau › Zürich
53 Bugno Gianni32y + 123d1992Stage 4 (ITT) - Schaffhausen › Schaffhausen
54 Freire Óscar32y + 120d2006Stage 7 - St. Moritz › Ascona
55 Ludwig Olaf32y + 74d1990Stage 2 - Winterthur › Arosa
56 Ruegg Alfred32y + 39d1960Stage 2 - Kreuzlingen › Davos
57 Kessiakoff Fredrik32y + 29d2012Stage 6 (ITT) - Gossau › Gossau
58 Merckx Eddy32y + 4d1974Prologue - Gippingen › Gippingen
59 Merckx Eddy32y + 4d1974Stage 1 - Surzach › Diessenhoften
60 Aebersold Niki31y + 347d1997Stage 9 - Davos › Zürich
61 Fuchs Josef31y + 329d1979Stage 5 - Steffisburg/Thun › Verbier
62 Contrini Daniele31y + 300d2006Stage 2 - Bremgarten › Einsiedeln
63 Breu Beat31y + 238d1981Stage 3a
64 Breu Beat31y + 238d1981Stage 3b (ITT)
65 Dierickx André31y + 235d1979Stage 8 - Laax › Horgen
66 Piemontesi Domenico31y + 226d1934Stage 1 - Zürich › St. Moritz
67 Adorni Vittorio31y + 219d1969Stage 5 - Gstaad › Crans Montana
68 Gavazzi Pierino31y + 201d1982Stage 7 - Täsch › Etoy
69 Albasini Michael31y + 178d2005Stage 5 - Bad Zurzach › Altdorf UR
70 Zanini Stefano31y + 150d2000Stage 10 - Herisau › Baden
71 Desmet Gilbert31y + 135d1962Stage 5 - Thun › Bellinzona
72 Erne August31y + 127d1936Stage 3 - Lugano › Luzern
73 Colombo Ugo31y + 113d1971Stage 5 - Ambri › Villars
74 Vanzella Flavio31y + 109d1995Stage 9 - Flums › Zurich
75 Jaskuła Zenon31y + 16d1993Stage 6 (ITT) - Solothurn › Balmberg
76 Špilak Simon30y + 359d2017Stage 7 - Zernez › Sölden
77 Kirchen Kim30y + 352d2008Stage 6 - Caslano › Verbier
78 Bahamontes Federico30y + 342d1959Stage 3b (ITT) - Siebnen › Satelegg
79 Bahamontes Federico30y + 342d1959Stage 3a - Wetzikon › Siebnen
80 Božič Borut30y + 311d2011Stage 5 - Huttwil › Tobel-Tägerschen
81 Bulla Max30y + 274d1933Stage 2 - Davos Dorf › Luzern
82 Baumgartner Walter30y + 262d1984Stage 9 - Baden › Zürich
83 Van Impe Lucien30y + 247d1977Stage 7 - Bellinzona › Bürglen
84 Freuler Urs30y + 230d1981Stage 7b (ITT)
85 Freuler Urs30y + 230d1981Stage 7a
86 Jalabert Laurent30y + 197d1998Prologue - Biel › Biel
87 van der Velde Johan30y + 189d1987Stage 3 - Leibstadt › Basel
88 De Geest Willy30y + 164d1973Stage 2A - Hendschikken › Sieben
89 De Geest Willy30y + 164d1973Stage 2B (ITT) - Sieben › Satteleg
90 Karstens Gerben30y + 161d1967Stage 4 - Martigny › Emmenbrucke
91 Steinhauser Tobias30y + 152d2002Stage 9 (ITT) - Lyss › Biel
92 van Bon Léon30y + 146d2002Stage 4 - Chur › Ambri
93 Pesarrodona José30y + 135d1976Stage 5 - Locarno › Morel/Riederalp
94 Geyer Ludwig30y + 132d1934Stage 4 - Luzern › Lausanne
95 Viviani Elia30y + 132d2019Stage 4 - Murten › Arlesheim
96 De Pasquale Maurizio30y + 124d1999Stage 9 - Echur › Winterthur
97 Martini Alfredo30y + 117d1951Stage 1 - Zürich › Aarau
98 González Aitor30y + 113d2005Stage 9 - Ulrichen › Ulrichen
99 Schär Fritz30y + 97d1949Stage 8 - Basel › Zürich
100 Koblet Hugo30y + 83d1947Stage 1c - Vaduz › Davos Dorf
101 Koblet Hugo30y + 83d1947Stage 1a - Zürich › Siebnen
102 Koblet Hugo30y + 83d1947Stage 1b - Siebnen › Vaduz
103 Wagner Josef30y + 82d1946Stage 3a - Morges › Morat
104 Wagner Josef30y + 82d1946Stage 3b - Morat › Bern
105 Bettini Paolo30y + 80d2004Stage 8 - Buchs › Bellinzone
106 Croci-Torti Emilio30y + 77d1952Stage 8 - Arosa › Zürich
107 Maurer Rolf30y + 64d1964Stage 2 - Kussnacht › Delsberg
108 Bruni Dino30y + 62d1962Stage 1 - Zurich › Diessenhofen
109 Schleck Fränk30y + 60d2007Stage 3 - Nauders › Triesenberg-Malbun
110 Gaggero Stefano30y + 53d1957Stage 3 - Basel › La Chaux-de-Fonds
111 Dancelli Michele30y + 45d1972Stage 4 - Solothurn › Gstaad
112 Crepaldi Ottavio30y + 23d1975Stage 2 - Frick › Oftringen
113 Zandegù Dino30y + 19d1970Stage 8 - Bern › Sarmensdorf