The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | WHELAN James Drapac EF Cycling | Drapac EF Cycling | 70 | 15 | 4:07:57 |
2 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 55 | 10 | 0:06 0:06 |
3 | STANNARD Robert Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 40 | 7 | ,, 0:06 |
4 | MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 30 | 4 | ,, 0:06 |
5 | STOKBRO Andreas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | 25 | 2 | ,, 0:06 |
6 | HIRSCHI Marc Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 20 | 1 | ,, 0:06 |
7 | BENNETT Sean Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 15 | ,, 0:06 | |
8 | TOUZÉ Damien St Michel - Auber93 | St Michel - Auber93 | 10 | ,, 0:06 | |
9 | 5 | ,, 0:06 | |||
10 | MONK Cyrus Drapac EF Cycling | Drapac EF Cycling | 3 | ,, 0:06 | |
11 | TEGGART Matthew Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:06 | ||
12 | ,, 0:06 | ||||
13 | ,, 0:06 | ||||
14 | TILLER Rasmus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:06 | ||
15 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:06 | ||
16 | RESELL Erik Nordsæter Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:06 | ||
17 | ,, 0:06 | ||||
18 | ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:06 | ||
19 | GOEBEERT Pierre AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:06 | ||
20 | ,, 0:06 | ||||
21 | PRONSKIY Vadim Astana City | Astana City | ,, 0:06 | ||
22 | ,, 0:06 | ||||
23 | MACIEJUK Filip Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:06 | ||
24 | MÜLLER Patrick Vital Concept Cycling Club | Vital Concept Cycling Club | ,, 0:06 | ||
25 | SLEEN Torjus Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:06 | ||
26 | ,, 0:06 | ||||
27 | MÄRKL Niklas Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 0:11 0:11 | ||
28 | FOUCHÉ James Team Wiggins | Team Wiggins | 1:04 1:04 | ||
29 | ,, 1:04 | ||||
30 | ERIKSSON Jacob DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | 1:07 1:07 | ||
31 | HONORÉ Mikkel Frølich Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 1:20 1:20 | ||
32 | GAMPER Patrick Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | 2:05 2:05 | ||
33 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 2:08 2:08 | ||
34 | ARIMONT Charlie AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 2:30 2:30 | ||
35 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 2:30 | ||
36 | ,, 2:30 | ||||
37 | ,, 2:30 | ||||
38 | CANTÓN Isaac Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 2:30 | ||
39 | WÆRSTED Syver Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 2:30 | ||
40 | SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 2:30 | ||
41 | PHILIPSEN Jasper Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 2:33 2:33 | ||
42 | RUTSCH Jonas Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 4:14 4:14 | ||
43 | ,, 4:14 | ||||
44 | 4:47 4:47 | ||||
45 | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 5:30 5:30 | ||
46 | KRON Andreas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | 5:56 5:56 | ||
47 | ,, 5:56 | ||||
48 | HENNESSY Jacob Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 5:56 | ||
49 | MOSTOV Zeke Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 5:56 | ||
50 | WALLIN Rasmus Bøgh Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 5:56 | ||
51 | ,, 5:56 | ||||
52 | RIES Michel Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | 6:09 6:09 | ||
53 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | 6:13 6:13 | ||
54 | SAJNOK Szymon CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 6:13 | ||
55 | ,, 6:13 | ||||
56 | ,, 6:13 | ||||
57 | TSOY Vladimir Astana City | Astana City | ,, 6:13 | ||
58 | ,, 6:13 | ||||
59 | FRIEDRICH Marco Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 6:13 | ||
60 | KOPFAUF Markus WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 6:13 | ||
61 | ,, 6:13 | ||||
62 | PETELIN Jan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 6:13 | ||
63 | JORGENSON Matteo Jelly Belly p/b Maxxis | Jelly Belly p/b Maxxis | ,, 6:13 | ||
64 | FROIDEVAUX Robin Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 6:13 | ||
65 | DEBUY Anthony AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 6:13 | ||
66 | GARRISON Ian Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 6:13 | ||
67 | ,, 6:13 | ||||
68 | MCDUNPHY Conn Holdsworth Pro Racing | Holdsworth Pro Racing | ,, 6:13 | ||
69 | ,, 6:13 | ||||
70 | 6:18 6:18 | ||||
71 | ,, 6:18 | ||||
72 | RÜEGG Lukas Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 6:18 | ||
73 | REUTTER Sven Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 6:18 | ||
74 | ,, 6:18 | ||||
75 | HOOLE Daan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 6:18 | ||
76 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 6:18 | ||
77 | ,, 6:18 | ||||
78 | ,, 6:18 | ||||
79 | MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 6:18 | ||
80 | JENNER Samuel Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 6:23 6:23 | ||
81 | KOOISTRA Marten SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 6:23 | ||
82 | VAN DEN BERG Julius SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 6:23 | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | BANASZEK Alan CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | - | ||
DNF | ANDERSSON Andreas T.Palm - Pole Continental Wallon | T.Palm - Pole Continental Wallon | - | ||
DNF | PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | - | ||
DNF | BARBIER Pierre Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | - | ||
DNF | NORSGAARD Mathias Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | - | ||
DNF | RUDLAND Hans Kristian Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | - | ||
DNF | DAVIS Cole Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | - | ||
DNF | ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | - | ||
DNF | GAMPER Florian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - | ||
DNF | KURIANOV Stepan Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | - | ||
DNF | LEYDER Pit Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | ||
DNF | WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | ||
DNF | MARUKHIN Daniil Astana City | Astana City | - | ||
DNF | ZAITSEV Ivan Astana City | Astana City | - | ||
DNF | NATAROV Yuriy Astana City | Astana City | - | ||
DNF | KUZMIN Anton Astana City | Astana City | - | ||
DNF | TAMINIAUX Lionel AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | - | ||
DNF | VAN VUCHELEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | - | ||
DNF | EGHOLM Jakob Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | - | ||
DNF | PEÑALVER Manuel Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | - | ||
DNF | MEEUS Jordi SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | - | ||
DNF | AFFINI Edoardo SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | - | ||
DNF | YAMAMOTO Masaki Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | - | ||
DNF | CULLAIGH Gabriel Team Wiggins | Team Wiggins | - | ||
DNF | JONES Ollie Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | - | ||
DNF | REDDISH Nicholas Oliver's Real Food | Oliver's Real Food | - | ||
DNF | KRAWCZYK Szymon Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | - | ||
DNF | MOBACH Jarno Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | HERNANDEZ Michael Aevolo | Aevolo | - | ||
DNF | SEVILLA Diego Pablo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | - | ||
DNF | GAZZOLI Michele Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | - | ||
DNF | ALONSO Mikel Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | - | ||
DNF | TRULOCK Dermot Holdsworth Pro Racing | Holdsworth Pro Racing | - | ||
DNS | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:07 April 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.15 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:165.9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:77
- Vert. meters:1753
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: