The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | ROLLAND Pierre B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 40 | 25 | 11:58:46 | |
2 | 3 | ▲1 | GUERIN Alexis Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 30 | 18 | 2:31 2:31 | |
3 | 2 | ▼1 | VAN GILS Maxim Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 25 | 14 | 2:32 2:32 | |
4 | 8 | ▲4 | CHAMPION Thomas Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 20 | 11 | 4:28 4:28 | |
5 | 12 | ▲7 | MANNION Gavin Rally Cycling | Rally Cycling | 15 | 8 | 4:29 4:29 | |
6 | 4 | ▼2 | MORENO Adrià VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 10 | 6 | 4:30 4:30 | |
7 | 9 | ▲2 | BALFOUR Stuart Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 5 | 4 | 5:17 5:17 | |
8 | 5 | ▼3 | MONIQUET Sylvain Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 3 | 3 | 5:53 5:53 | |
9 | 6 | ▼3 | MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 3 | 2 | 6:06 6:06 | |
10 | 10 | - | CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 3 | 1 | 6:51 6:51 | |
11 | 14 | ▲3 | DOLEATTO Aurélien Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 9:13 9:13 | |||
12 | 11 | ▼1 | BALMER Alexandre Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 10:33 10:33 | |||
13 | 13 | - | THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 10:46 10:46 | |||
14 | 16 | ▲2 | BONNAMOUR Franck Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 11:21 11:21 | |||
15 | 7 | ▼8 | VERSCHAEVE Viktor Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 12:53 12:53 | |||
16 | 15 | ▼1 | GOUAULT Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 14:02 14:02 | |||
17 | 17 | - | PRODHOMME Nicolas VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 15:38 15:38 | |||
18 | 18 | - | REGUERO Gabriel Bahrain Cycling Academy | Bahrain Cycling Academy | 16:38 16:38 | |||
19 | 19 | - | RAVANELLI Simone Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 17:37 17:37 | |||
20 | 22 | ▲2 | QUEMERE Tao VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 18:54 18:54 | |||
21 | 23 | ▲2 | BENNETT Stéfan Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 19:45 19:45 | |||
22 | 20 | ▼2 | FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 20:28 20:28 | |||
23 | 25 | ▲2 | BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 22:24 22:24 | |||
24 | 24 | - | SALVATORI Thomas EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 23:54 23:54 | |||
25 | 27 | ▲2 | STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 25:48 25:48 | |||
26 | 28 | ▲2 | SINSCHEK Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 27:31 27:31 | |||
27 | 26 | ▼1 | LOUVEL Matis Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 27:51 27:51 | |||
28 | 31 | ▲3 | VANDENABEELE Henri Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 28:16 28:16 | |||
29 | 30 | ▲1 | SCHNEITER Joab Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 28:35 28:35 | |||
30 | 33 | ▲3 | BRAZ AFONSO Clément CC Étupes | CC Étupes | 29:00 29:00 | |||
31 | 35 | ▲4 | HARDY Romain Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 31:41 31:41 | |||
32 | 29 | ▼3 | BRENANS Emile Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 31:48 31:48 | |||
33 | 34 | ▲1 | PASCUAL Eusebio Bahrain Cycling Academy | Bahrain Cycling Academy | 33:29 33:29 | |||
34 | 32 | ▼2 | CHIRICO Luca Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 33:30 33:30 | |||
35 | 38 | ▲3 | VIENNET Emilien CC Étupes | CC Étupes | 33:38 33:38 | |||
36 | 37 | ▲1 | VERVLOESEM Xandres Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 34:15 34:15 | |||
37 | 39 | ▲2 | PAGE Hugo Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 35:50 35:50 | |||
38 | 40 | ▲2 | BÖGLI Jonathan Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 37:19 37:19 | |||
39 | 43 | ▲4 | BURKE Jack Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 37:47 37:47 | |||
40 | 41 | ▲1 | ORLHAC Boris Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 38:10 38:10 | |||
41 | 36 | ▼5 | REIFLER Arnold VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 38:25 38:25 | |||
42 | 42 | - | DUJARDIN Sandy EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 38:56 38:56 | |||
43 | 45 | ▲2 | DEBONS Antoine Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | 41:36 41:36 | |||
44 | 44 | - | RICHARD Maxime CC Étupes | CC Étupes | 42:16 42:16 | |||
45 | 47 | ▲2 | GAGNAIRE Thibaut EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 43:01 43:01 | |||
46 | 49 | ▲3 | DECLERCQ Benjamin Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 43:26 43:26 | |||
47 | 46 | ▼1 | RICHARD Louis EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 43:33 43:33 | |||
48 | 48 | - | LÜSCHER Damian Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 44:14 44:14 | |||
49 | 51 | ▲2 | JOALLAND Yaël CC Étupes | CC Étupes | 46:07 46:07 | |||
50 | 57 | ▲7 | REUTIMANN Matthias Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 47:40 47:40 | |||
51 | 52 | ▲1 | MEILER Lukas Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 47:46 47:46 | |||
52 | 55 | ▲3 | BROWN Nathan Rally Cycling | Rally Cycling | 48:03 48:03 | |||
53 | 53 | - | OVETT Freddy Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 48:25 48:25 | |||
54 | 60 | ▲6 | HAYTER Leo Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 50:17 50:17 | |||
55 | 50 | ▼5 | CASTELLARNAU Florent Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 50:22 50:22 | |||
56 | 56 | - | WILKSCH Hannes Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 50:43 50:43 | |||
57 | 64 | ▲7 | CARISEY Clément Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 51:14 51:14 | |||
58 | 58 | - | SAINT GUILHEM Thibaud AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 51:42 51:42 | |||
59 | 66 | ▲7 | JOLY Thomas VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 52:07 52:07 | |||
60 | 61 | ▲1 | GUILLOT Jocelyn Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 52:40 52:40 | |||
61 | 54 | ▼7 | NONNEZ Théo Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 53:15 53:15 | |||
62 | 63 | ▲1 | DEVAUX Thomas Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | 53:23 53:23 | |||
63 | 68 | ▲5 | VOISARD Yannis Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 53:46 53:46 | |||
64 | 62 | ▼2 | LEYMAN Celestin AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 55:04 55:04 | |||
65 | 65 | - | LEVI Eitan Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 55:26 55:26 | |||
66 | 67 | ▲1 | BOILEAU Leo EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 56:50 56:50 | |||
67 | 71 | ▲4 | BELLIA Matteo Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | 57:34 57:34 | |||
68 | 72 | ▲4 | FROIDEVAUX Robin Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | 1:00:16 1:00:16 | |||
69 | 70 | ▲1 | PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 1:00:52 1:00:52 | |||
70 | 69 | ▼1 | CASTELLANO Miguel Juan Bahrain Cycling Academy | Bahrain Cycling Academy | 1:01:50 1:01:50 | |||
71 | 75 | ▲4 | CAMPISTROUS Romain AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 1:05:25 1:05:25 | |||
72 | 81 | ▲9 | CAPRON Rémi Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | 1:06:29 1:06:29 | |||
73 | 76 | ▲3 | LECLAINCHE Gwen CC Étupes | CC Étupes | 1:07:11 1:07:11 | |||
74 | 78 | ▲4 | MILES Carson Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 1:07:17 1:07:17 | |||
75 | 79 | ▲4 | MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 1:07:20 1:07:20 | |||
76 | 82 | ▲6 | ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling | Rally Cycling | 1:07:22 1:07:22 | |||
77 | 83 | ▲6 | COURTEILLE Arnaud B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 1:08:45 1:08:45 | |||
78 | 80 | ▲2 | LEIJNSE Enzo Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 1:10:07 1:10:07 | |||
79 | 85 | ▲6 | LE BON Johan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 1:11:37 1:11:37 | |||
80 | 77 | ▼3 | PATTYN Steven Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 1:11:50 1:11:50 | |||
81 | 86 | ▲5 | URRUTY Maxime Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 1:12:21 1:12:21 | |||
82 | 84 | ▲2 | BEN MOSHE Yuval Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 1:16:55 1:16:55 | |||
83 | 88 | ▲5 | SCHINNAGEL Johannes Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 1:17:43 1:17:43 | |||
84 | 87 | ▲3 | CHASSAGNE Thomas Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 1:18:09 1:18:09 | |||
85 | 89 | ▲4 | HEINSCHKE Leon Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 1:25:55 1:25:55 | |||
86 | 90 | ▲4 | VAN EETVELT Lennert Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 1:26:08 1:26:08 | |||
87 | 92 | ▲5 | AUBERT Rémi CC Étupes | CC Étupes | 1:28:56 1:28:56 | |||
88 | 91 | ▲3 | VALIENTE Eric Bahrain Cycling Academy | Bahrain Cycling Academy | 1:29:15 1:29:15 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:08 August 2020
- Start time:-
- Avg. speed winner:24.53 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:22.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:248
- Vert. meters:1399
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Time Trial
- Avg. temperature: