The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | Avg | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | MANNION Gavin Rally Cycling | Rally Cycling | 7 | 5 | 0:54:48 | 24.526 | |
2 | ROLLAND Pierre B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 3 | 2 | 1:03 1:03 | 24.064 | |
3 | GUERIN Alexis Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 1 | 1 | 1:32 1:32 | 23.858 | |
4 | CHAMPION Thomas Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 1:44 1:44 | 23.774 | |||
5 | VAN GILS Maxim Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 2:15 2:15 | 23.558 | |||
6 | BONNAMOUR Franck Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 2:18 2:18 | 23.538 | |||
7 | BALFOUR Stuart Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 2:29 2:29 | 23.462 | |||
8 | CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 2:38 2:38 | 23.401 | |||
9 | MORENO Adrià VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 2:47 2:47 | 23.34 | |||
10 | BENNETT Stéfan Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 3:01 3:01 | 23.246 | |||
11 | DOLEATTO Aurélien Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 3:27 3:27 | 23.073 | |||
12 | REUTIMANN Matthias Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 3:36 3:36 | 23.014 | |||
13 | MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 3:37 3:37 | 23.007 | |||
14 | BRAZ AFONSO Clément CC Étupes | CC Étupes | 3:39 3:39 | 22.994 | |||
15 | MONIQUET Sylvain Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 3:40 3:40 | 22.987 | |||
16 | RAVANELLI Simone Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 3:56 3:56 | 22.883 | |||
17 | VANDENABEELE Henri Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 4:17 4:17 | 22.748 | |||
18 | REGUERO Gabriel Bahrain Cycling Academy | Bahrain Cycling Academy | 4:18 4:18 | 22.741 | |||
19 | QUEMERE Tao VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 4:21 4:21 | 22.722 | |||
20 | STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 4:24 4:24 | 22.703 | |||
21 | VOISARD Yannis Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 4:25 4:25 | 22.696 | |||
22 | BURKE Jack Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 4:46 4:46 | 22.563 | |||
23 | CARISEY Clément Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 4:53 4:53 | 22.519 | |||
24 | BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 4:59 4:59 | 22.481 | |||
25 | JOLY Thomas VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 5:03 5:03 | 22.456 | |||
26 | HAYTER Leo Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 5:04 5:04 | 22.45 | |||
27 | HARDY Romain Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 5:07 5:07 | 22.431 | |||
28 | DECLERCQ Benjamin Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 5:09 5:09 | 22.419 | |||
29 | VIENNET Emilien CC Étupes | CC Étupes | 5:30 5:30 | 22.289 | |||
30 | SINSCHEK Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 5:34 5:34 | 22.264 | |||
31 | SCHNEITER Joab Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 5:37 5:37 | 22.246 | |||
32 | CAPRON Rémi Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | 5:42 5:42 | 22.215 | |||
33 | BELLIA Matteo Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | ,, 5:42 | 22.215 | |||
34 | PRODHOMME Nicolas VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 5:59 5:59 | 22.111 | |||
35 | COURTEILLE Arnaud B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 6:06 6:06 | 22.069 | |||
36 | LÜSCHER Damian Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 6:07 6:07 | 22.063 | |||
37 | BROWN Nathan Rally Cycling | Rally Cycling | 6:10 6:10 | 22.045 | |||
38 | ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 6:10 | 22.045 | |||
39 | BALMER Alexandre Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | ,, 6:10 | 22.045 | |||
40 | THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 6:10 | 22.045 | |||
41 | JOALLAND Yaël CC Étupes | CC Étupes | 6:11 6:11 | 22.039 | |||
42 | LE BON Johan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 6:13 6:13 | 22.027 | |||
43 | VERVLOESEM Xandres Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 6:17 6:17 | 22.003 | |||
44 | FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 6:34 6:34 | 21.901 | |||
45 | GOUAULT Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 6:41 6:41 | 21.86 | |||
46 | DUJARDIN Sandy EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | ,, 6:41 | 21.86 | |||
47 | LOUVEL Matis Team Arkéa Samsic | Team Arkéa Samsic | 6:43 6:43 | 21.848 | |||
48 | MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 6:48 6:48 | 21.818 | |||
49 | GUILLOT Jocelyn Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 6:54 6:54 | 21.783 | |||
50 | URRUTY Maxime Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 6:57 6:57 | 21.765 | |||
51 | SAINT GUILHEM Thibaud AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | ,, 6:57 | 21.765 | |||
52 | MILES Carson Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 6:57 | 21.765 | |||
53 | SCHINNAGEL Johannes Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 6:59 6:59 | 21.753 | |||
54 | GAGNAIRE Thibaut EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 7:00 7:00 | 21.748 | |||
55 | DEBONS Antoine Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | 7:01 7:01 | 21.742 | |||
56 | DEVAUX Thomas Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | 7:03 7:03 | 21.73 | |||
57 | AUBERT Rémi CC Étupes | CC Étupes | 7:08 7:08 | 21.701 | |||
58 | SALVATORI Thomas EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 7:09 7:09 | 21.695 | |||
59 | WILKSCH Hannes Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 7:09 | 21.695 | |||
60 | PAGE Hugo Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 7:16 7:16 | 21.654 | |||
61 | PASCUAL Eusebio Bahrain Cycling Academy | Bahrain Cycling Academy | 7:26 7:26 | 21.596 | |||
62 | OVETT Freddy Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 7:31 7:31 | 21.567 | |||
63 | CAMPISTROUS Romain AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 7:33 7:33 | 21.556 | |||
64 | MEILER Lukas Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 7:41 7:41 | 21.51 | |||
65 | RICHARD Louis EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | ,, 7:41 | 21.51 | |||
66 | BÖGLI Jonathan Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 7:56 7:56 | 21.424 | |||
67 | ORLHAC Boris Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 8:05 8:05 | 21.373 | |||
68 | CHASSAGNE Thomas Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 8:09 8:09 | 21.35 | |||
69 | LECLAINCHE Gwen CC Étupes | CC Étupes | 8:11 8:11 | 21.339 | |||
70 | FROIDEVAUX Robin Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | 8:15 8:15 | 21.316 | |||
71 | CHIRICO Luca Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 8:38 8:38 | 21.188 | |||
72 | LEVI Eitan Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 8:57 8:57 | 21.082 | |||
73 | RICHARD Maxime CC Étupes | CC Étupes | 9:02 9:02 | 21.055 | |||
74 | LEYMAN Celestin AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 9:12 9:12 | 21 | |||
75 | BRENANS Emile Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 9:24 9:24 | 20.935 | |||
76 | LEIJNSE Enzo Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 9:32 9:32 | 20.891 | |||
77 | BOILEAU Leo EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 9:34 9:34 | 20.88 | |||
78 | PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 9:57 9:57 | 20.757 | |||
79 | VERSCHAEVE Viktor Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 10:18 10:18 | 20.645 | |||
80 | REIFLER Arnold VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 10:39 10:39 | 20.535 | |||
81 | CASTELLARNAU Florent Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 10:48 10:48 | 20.488 | |||
82 | BEN MOSHE Yuval Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 11:32 11:32 | 20.261 | |||
83 | VAN EETVELT Lennert Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 11:36 11:36 | 20.241 | |||
84 | NONNEZ Théo Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 11:39 11:39 | 20.226 | |||
85 | PATTYN Steven Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 11:55 11:55 | 20.145 | |||
86 | VALIENTE Eric Bahrain Cycling Academy | Bahrain Cycling Academy | 12:22 12:22 | 20.01 | |||
87 | CASTELLANO Miguel Juan Bahrain Cycling Academy | Bahrain Cycling Academy | 12:25 12:25 | 19.995 | |||
88 | HEINSCHKE Leon Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 13:07 13:07 | 19.789 | |||
OTL | MAYRHOFER Marius Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 13:58 13:58 | 19.544 | |||
OTL | GUÉGAN Maël Rally Cycling | Rally Cycling | 14:05 14:05 | 19.511 | |||
OTL | MEYER Robin AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 19:30 19:30 | 18.089 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:08 August 2020
- Start time:-
- Avg. speed winner:24.53 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:22.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:248
- Vert. meters:1399
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Avg. temperature: