Search:  
topLogin
2009
2007
»
-

2008»10th Tour Down Under (2.PT)

2008  Stage 1  »  Mawson Lakes  ›  Angaston   (129k)

RnkRiderAgeTeamPnt
1 Renshaw MarkCrédit Agricole 25Crédit Agricole50
2 Rojas José JoaquínCaisse d'Epargne 22Caisse d'Epargne30
3 Brown Graeme AllenRabobank ProTeam 28Rabobank ProTeam18
4 Davis Allan HowardMitsubishi-Jartazi 27Mitsubishi-Jartazi13
5 Förster RobertGerolsteiner 29Gerolsteiner10
6 O'Grady StuartCSC ProTeam 34CSC ProTeam7
7 Hayman MathewRabobank ProTeam 29Rabobank ProTeam4
8 Greipel AndréTeam Columbia 25Team Columbia3
9 Mondory LloydAG2R La Mondiale 25AG2R La Mondiale2
10 Fischer Murilo AntonioLiquigas 28Liquigas1
11 Clerc AurélienBouygues Telecom 28Bouygues Telecom
12 Florencio XavierBouygues Telecom 28Bouygues Telecom
13 Elmiger MartinAG2R La Mondiale 29AG2R La Mondiale
14 Dion RenaudAG2R La Mondiale 30AG2R La Mondiale
15 Gilbert PhilippeFrançaise des Jeux 25Française des Jeux
16 Galdós AitorEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi
17 Flahaut DenisScott - American Beef 29Scott - American Beef
18 Proni AlessandroQuickstep - Innergetic 25Quickstep - Innergetic
19 Viganò DavideQuickstep - Innergetic 23Quickstep - Innergetic
20 Lloyd MatthewSilence - Lotto 24Silence - Lotto
21 Haussler HeinrichGerolsteiner 23Gerolsteiner
22 Poitschke EnricoMilram 38Milram
23 Roy JérémyFrançaise des Jeux 24Française des Jeux
24 Sánchez Luis LeónCaisse d'Epargne 24Caisse d'Epargne
25 Haselbacher RenéAstana 30Astana
26 Jacobs PieterSilence - Lotto 21Silence - Lotto
27 Bru JonEuskaltel - Euskadi 30Euskaltel - Euskadi
28 Wrolich PeterGerolsteiner 33Gerolsteiner
29 Gutiérrez José IvánCaisse d'Epargne 29Caisse d'Epargne
30 Txurruka AmetsEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi
31 Lorenzetto MircoLampre 26Lampre
32 Benítez José AlbertoScott - American Beef 26Scott - American Beef
33 Albasini MichaelLiquigas 27Liquigas
34 Sørensen NickiCSC ProTeam 32CSC ProTeam
35 Pütsep ErkiBouygues Telecom 31Bouygues Telecom
36 Facci MauroQuickstep - Innergetic 25Quickstep - Innergetic
37 Baldato FabioLampre 39Lampre
38 Velasco IvánEuskaltel - Euskadi 27Euskaltel - Euskadi
39 Walker WilliamRabobank ProTeam 22Rabobank ProTeam
40 Santaromita IvanLiquigas 23Liquigas
41 Durán ArkaitzScott - American Beef 21Scott - American Beef
42 McEwen RobbieSilence - Lotto 35Silence - Lotto
43 Gerrans SimonCrédit Agricole 27Crédit Agricole
44 Kemps AaronAstana 24Astana
45 Carlström KjellLiquigas 31Liquigas
46 Pineau JérômeBouygues Telecom 28Bouygues Telecom
47 Vansevenant WimSilence - Lotto 36Silence - Lotto
48 Rubiera José LuisAstana 34Astana
49 Rolland PierreCrédit Agricole 21Crédit Agricole
50 Le Mével ChristopheCrédit Agricole 27Crédit Agricole
51 Wilson MatthewTeam UniSA-Australia 30Team UniSA-Australia
52 Davis ScottTeam Columbia 28Team Columbia
53 Sulzberger WesleyTeam UniSA-Australia 21Team UniSA-Australia
54 Gudsell TimothyFrançaise des Jeux 23Française des Jeux
55 Roberts LukeKuota Senges 30Kuota Senges
56 Bak Lars YttingCSC ProTeam 28CSC ProTeam
57 Astarloza MikelEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi
58 Kaisen OlivierSilence - Lotto 24Silence - Lotto
59 Demaret Jean-EudesCofidis, le Crédit par Téléphone 23Cofidis, le Crédit par Téléphone
60 Aerts MarioSilence - Lotto 33Silence - Lotto
61 Clarke SimonTeam UniSA-Australia 21Team UniSA-Australia
62 Aramendia JavierEuskaltel - Euskadi 21Euskaltel - Euskadi
63 Flens RickRabobank ProTeam 24Rabobank ProTeam
64 Hansen AdamTeam Columbia 26Team Columbia
65 Eltink TheoRabobank ProTeam 26Rabobank ProTeam
66 Delage MickaëlFrançaise des Jeux 22Française des Jeux
67 Portal NicolasCaisse d'Epargne 28Caisse d'Epargne
68 Russ MatthiasGerolsteiner 24Gerolsteiner
69 Astarloa IgorMilram 31Milram
70 Raboň FrantišekTeam Columbia 24Team Columbia
71 Jufré JosepScott - American Beef 32Scott - American Beef
72 Offredo YoannFrançaise des Jeux 21Française des Jeux
73 Calzati SylvainAG2R La Mondiale 28AG2R La Mondiale
74 Westphal CarloGerolsteiner 22Gerolsteiner
75 de Kort KoenAstana 25Astana
76 Goss MatthewCSC ProTeam 21CSC ProTeam
77 Haueisen DennisMilram 29Milram
78 Fothen ThomasGerolsteiner 24Gerolsteiner
79 Krivtsov YuriyAG2R La Mondiale 28AG2R La Mondiale
80 Buffaz MickaëlCofidis, le Crédit par Téléphone 28Cofidis, le Crédit par Téléphone
81 Ordowski VolkerGerolsteiner 34Gerolsteiner
82 de Groot BramRabobank ProTeam 33Rabobank ProTeam
83 Moinard AmaëlCofidis, le Crédit par Téléphone 25Cofidis, le Crédit par Téléphone
84 Gates NickSilence - Lotto 35Silence - Lotto
85 Kern ChristopheCrédit Agricole 27Crédit Agricole
86 Camaño IkerScott - American Beef 28Scott - American Beef
87 Mangel LaurentAG2R La Mondiale 26AG2R La Mondiale
88 Scarselli LeonardoQuickstep - Innergetic 32Quickstep - Innergetic
89 Mengin ChristopheFrançaise des Jeux 39Française des Jeux
90 Boven JanRabobank ProTeam 35Rabobank ProTeam
91 Bodrogi LászlóCrédit Agricole 31Crédit Agricole
92 Lafuente AndoniEuskaltel - Euskadi 22Euskaltel - Euskadi
93 Miholjević VladimirLiquigas 34Liquigas
94 Mori MassimilianoLampre 34Lampre
95 del Nero JesúsScott - American Beef 25Scott - American Beef
96 Lancaster BrettMilram 28Milram
97 Moncoutié DavidCofidis, le Crédit par Téléphone 32Cofidis, le Crédit par Téléphone
98 Hunt JeremyCrédit Agricole 33Crédit Agricole
99 Grabovskyy DmytroQuickstep - Innergetic 22Quickstep - Innergetic
100 Portal SébastienCofidis, le Crédit par Téléphone 25Cofidis, le Crédit par Téléphone
101 Ghisalberti SergioMilram 28Milram
102 Lastras PabloCaisse d'Epargne 32Caisse d'Epargne
103 Hartmann NicolasCofidis, le Crédit par Téléphone 22Cofidis, le Crédit par Téléphone
104 Horrach JoanCaisse d'Epargne 33Caisse d'Epargne
105 Porte RichieTeam UniSA-Australia 22Team UniSA-Australia
106 Klostergaard KasperCSC ProTeam 24CSC ProTeam
107 Mazet JulienAstana 24Astana
108 Gavazzi FrancescoLampre 23Lampre
109 Johansen AllanCSC ProTeam 36CSC ProTeam
110 Huguet YannCofidis, le Crédit par Téléphone 23Cofidis, le Crédit par Téléphone
111 Champion DimitriBouygues Telecom 24Bouygues Telecom
112 Seeldraeyers KevinQuickstep - Innergetic 21Quickstep - Innergetic
113 Agnoli ValerioLiquigas 23Liquigas
114 Arvesen Kurt-AsleCSC ProTeam 32CSC ProTeam
115 Perget MathieuCaisse d'Epargne 23Caisse d'Epargne
116 Fornaciari PaoloLampre 36Lampre
117 Crosbie NicolasBouygues Telecom 27Bouygues Telecom
118 Lobato RubénScott - American Beef 29Scott - American Beef
119 Joachim BenoîtAstana 32Astana
120 Stubbe TomFrançaise des Jeux 26Française des Jeux
121 Morabito SteveAstana 24Astana
122 Da Dalto MauroLiquigas 26Liquigas
123 Henderson GregoryTeam Columbia 31Team Columbia
124 Rigotto EliaMilram 25Milram
125 Murro ChristianLampre 29Lampre
126 Sokolov EvgenyBouygues Telecom 23Bouygues Telecom
127 Poulhiès StéphaneAG2R La Mondiale 22AG2R La Mondiale
128 Burghardt MarcusTeam Columbia 24Team Columbia
129 Müller MartinMilram 33Milram
130 Bindi EmanueleLampre 26Lampre
131 Eisel BernhardTeam Columbia 26Team Columbia
132 Menzies KarlTeam UniSA-Australia 30Team UniSA-Australia


Race information

Tour Down Under logoDate: 22nd January 2008
Race category: Men Elite
Start/finish: Mawson Lakes › Angaston
PCS point scale: 2.WT.Stage

Websites:
www.tourdownunder.com.au
www.twitter.com/tourdownunder
www.facebook.com/tourdownunder
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.05975 sec.