Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint (23.6 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Daumont Paul | Burkina Faso | 3 |
2 | Couture Cyril | Team Ufusport | 2 |
3 | Kouadio Kouame Antoine | Ivory Coast | 1 |
Sprint (48.7 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Daumont Paul | Burkina Faso | 3 |
2 | Couture Cyril | Team Ufusport | 2 |
3 | Merx Peter | Global Cycling Team | 1 |
KOM Sprint (3) (63.4 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Couture Cyril | Team Ufusport | 6 |
2 | Daumont Paul | Burkina Faso | 4 |
3 | Genov Nikolay | Bulgaria | 2 |
Sprint (92 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Daumont Paul | Burkina Faso | 3 |
2 | Couture Cyril | Team Ufusport | 2 |
3 | Kossoko Sadikou Jérémie | Cameroon | 1 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Daumont Paul | Burkina Faso | 25 |
2 | Merx Peter | Global Cycling Team | 22 |
3 | Kone Souleymane | Burkina Faso | 20 |
4 | Genov Nikolay | Bulgaria | 18 |
5 | Andreev Yordan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 16 |
6 | Kamzong Clovis | SNH Vélo Club | 14 |
7 | Traore Souleymane | Ivory Coast | 12 |
8 | Taillandier Axel | Team Ufusport | 10 |
9 | Léonien Alexandre | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 8 |
10 | Welling Sybren | Global Cycling Team | 6 |
11 | Sanogo Abou | Ivory Coast | 5 |
12 | Kouadio Kouame Antoine | Ivory Coast | 4 |
13 | Kinanira Ischara Daniel | Democratic Republic of the Congo | 3 |
14 | Minougou Noufou | Burkina Faso | 2 |
15 | Kono Idriss | SNH Vélo Club | 1 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Burkina Faso | 08:30:17 | 8:30:17 |
2 | Ivory Coast | 08:30:36 | 0:19 |
3 | Bulgaria | 08:30:36 | 0:19 |
4 | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 08:30:36 | 0:19 |
5 | Democratic Republic of the Congo | 08:30:36 | 0:19 |
6 | SNH Vélo Club | 08:30:36 | 0:19 |
7 | Team Ufusport | 08:30:36 | 0:19 |
8 | Global Cycling Team | 08:30:36 | 0:19 |
9 | Cameroon | 08:30:36 | 0:19 |
10 | Benin | 08:30:36 | 0:19 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Daumont Paul | Burkina Faso | 2:49:53 |
2 | Taillandier Axel | Team Ufusport | 0:19 |
3 | Léonien Alexandre | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | ,, |
4 | Kamdem Fodjo Jordan | Cameroon | ,, |
5 | Kossoko Sadikou Jérémie | Cameroon | ,, |
6 | Dimitrov Petar | Bulgaria | ,, |
7 | Sodjede Ricardo | Benin | ,, |
8 | Njonkoue Wogue Ivan Dylan | Cameroon | ,, |
9 | Jalabert Jules | Team Ufusport | ,, |
10 | Papanov Martin | Bulgaria | ,, |
11 | Kuere Nounawe Rodrigue Eric | SNH Vélo Club | ,, |
12 | Klopper Christiaan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | ,, |
13 | N'Guetta N'Guessan | Ivory Coast | ,, |
14 | Couture Cyril | Team Ufusport | ,, |
15 | Soudji Romuald | Benin | ,, |
16 | Kouame Konan Olivier | Ivory Coast | ,, |
17 | Voukeng Kemtsop Ismael | SNH Vélo Club | ,, |
18 | Kamena Loïc Tshiyana | Democratic Republic of the Congo | 0:31 |
19 | Ahouandjinou Idiwane | Benin | 0:45 |
20 | Ryustemov Deniz | Bulgaria | 0:49 |
21 | Metge Thomas | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 5:38 |