Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint (46.3 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Papanov Martin | Bulgaria | 3 |
2 | Sanogo Abou | Ivory Coast | 2 |
3 | Klopper Christiaan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 1 |
Sprint (100.6 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Papanov Martin | Bulgaria | 3 |
2 | Jalabert Jules | Team Ufusport | 2 |
3 | Klopper Christiaan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 1 |
KOM Sprint (3) (111.1 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Klopper Christiaan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 6 |
2 | Yarbanga Salifou | Burkina Faso | 4 |
3 | Sanogo Abou | Ivory Coast | 2 |
KOM Sprint (3) (130.6 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Sanogo Abou | Ivory Coast | 6 |
2 | Klopper Christiaan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 4 |
3 | Yarbanga Salifou | Burkina Faso | 2 |
KOM Sprint (3) (142.8 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Ivanov Borislav | Bulgaria | 6 |
2 | Quiroga Yahir | Global Cycling Team | 4 |
3 | Tella Artuce Jodele | SNH Vélo Club | 2 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Daumont Paul | Burkina Faso | 25 |
2 | Merx Peter | Global Cycling Team | 22 |
3 | Kone Souleymane | Burkina Faso | 20 |
4 | Ivanov Borislav | Bulgaria | 18 |
5 | Taillandier Axel | Team Ufusport | 16 |
6 | Kamzong Clovis | SNH Vélo Club | 14 |
7 | Genov Nikolay | Bulgaria | 12 |
8 | Muhindo Kyaviro Jimmy | Democratic Republic of the Congo | 10 |
9 | Klopper Christiaan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 8 |
10 | Kinanira Ischara Daniel | Democratic Republic of the Congo | 6 |
11 | Ryustemov Deniz | Bulgaria | 5 |
12 | Lumparov Georgi | Bulgaria | 4 |
13 | Andreev Yordan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 3 |
14 | Matondo Mimbole | Democratic Republic of the Congo | 2 |
15 | Dimitrov Petar | Bulgaria | 1 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Bulgaria | 11:37:30 | 11:37:30 |
2 | Burkina Faso | 11:37:30 | 0:00 |
3 | Democratic Republic of the Congo | 11:37:30 | 0:00 |
4 | Global Cycling Team | 11:37:30 | 0:00 |
5 | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 11:37:30 | 0:00 |
6 | SNH Vélo Club | 11:37:30 | 0:00 |
7 | Team Ufusport | 11:37:30 | 0:00 |
8 | Cameroon | 11:37:30 | 0:00 |
9 | Ivory Coast | 11:37:30 | 0:00 |
10 | Benin | 11:38:21 | 0:51 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Daumont Paul | Burkina Faso | 3:52:30 |
2 | Taillandier Axel | Team Ufusport | ,, |
3 | Klopper Christiaan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | ,, |
4 | Ryustemov Deniz | Bulgaria | ,, |
5 | Dimitrov Petar | Bulgaria | ,, |
6 | Kossoko Sadikou Jérémie | Cameroon | ,, |
7 | Kamdem Fodjo Jordan | Cameroon | ,, |
8 | Léonien Alexandre | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | ,, |
9 | Voukeng Kemtsop Ismael | SNH Vélo Club | ,, |
10 | Kamena Loïc Tshiyana | Democratic Republic of the Congo | ,, |
11 | Njonkoue Wogue Ivan Dylan | Cameroon | ,, |
12 | Kouame Konan Olivier | Ivory Coast | ,, |
13 | Metge Thomas | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 0:06 |
14 | Jalabert Jules | Team Ufusport | ,, |
15 | Kuere Nounawe Rodrigue Eric | SNH Vélo Club | 0:09 |
16 | Papanov Martin | Bulgaria | 0:40 |