The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | VACHON Florian Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | 5 | 3:30:20 | ||
2 | JÉGOU Lilian Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | 2 | 0:01 0:01 | ||
3 | RÖSCH David Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 1 | 0:37 0:37 | ||
4 | SIMON Julien Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | 1:05 1:05 | |||
5 | HARBONNIER Sebastien Team Differdange | Team Differdange | 1:16 1:16 | |||
6 | VENTOSO Francisco José CarmioOro & A-Style | CarmioOro & A-Style | 1:23 1:23 | |||
7 | 1:35 1:35 | |||||
8 | KAIKOV Valery Lokomotiv | Lokomotiv | 1:48 1:48 | |||
9 | ERICSSON Fredrik Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 1:48 | |||
10 | FOURNET-FAYARD Sébastien CarmioOro & A-Style | CarmioOro & A-Style | 1:57 1:57 | |||
11 | MUTO Pasquale Team Miche - Silver Cross | Team Miche - Silver Cross | 2:02 2:02 | |||
12 | BICHOT Freddy Agritubel | Agritubel | 2:13 2:13 | |||
13 | 2:14 2:14 | |||||
14 | TORRENT Carlos Andorra Grandvalira | Andorra Grandvalira | 2:23 2:23 | |||
15 | 2:26 2:26 | |||||
16 | HADDOU Nadir Auber 93 | Auber 93 | 2:33 2:33 | |||
17 | LAURENT Christophe Agritubel | Agritubel | 2:40 2:40 | |||
18 | THIRÉ Jonathan Auber 93 | Auber 93 | 2:51 2:51 | |||
19 | 3:04 3:04 | |||||
20 | SCHNEIDER Nico Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 4:26 4:26 | |||
21 | TALABARDON Yannick Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | 5:18 5:18 | |||
22 | SELLA Emanuele CarmioOro & A-Style | CarmioOro & A-Style | 9:11 9:11 | |||
23 | MÍNGUEZ Miguel Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 9:11 | |||
24 | MAZET Julien Auber 93 | Auber 93 | ,, 9:11 | |||
25 | CARVAJAL Edwin Andres Team Miche - Silver Cross | Team Miche - Silver Cross | 9:18 9:18 | |||
26 | FEILLU Romain Agritubel | Agritubel | 9:39 9:39 | |||
27 | MARCZYŃSKI Tomasz Team Miche - Silver Cross | Team Miche - Silver Cross | 9:42 9:42 | |||
28 | 9:47 9:47 | |||||
29 | TAMAYO Diego Alejandro CarmioOro & A-Style | CarmioOro & A-Style | 9:53 9:53 | |||
30 | ERSHOV Artur Lokomotiv | Lokomotiv | 10:07 10:07 | |||
31 | MANGEL Laurent Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | 10:14 10:14 | |||
32 | MIRONOV Alexander Katyusha | Katyusha | 10:19 10:19 | |||
33 | RETSCHKE Robert Team Differdange | Team Differdange | 10:32 10:32 | |||
34 | BARTH Marcel Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 10:32 | |||
35 | 11:12 11:12 | |||||
36 | GARCÍA Ricardo Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | 11:36 11:36 | |||
37 | 11:52 11:52 | |||||
38 | DURET Sébastien Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | 12:01 12:01 | |||
39 | MAY Maximilian Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | 12:03 12:03 | |||
40 | EIJSSEN Yannick Silence - Lotto | Silence - Lotto | 12:53 12:53 | |||
41 | PUZANOV Dmitry Andorra Grandvalira | Andorra Grandvalira | ,, 12:53 | |||
42 | KOSYAKOV Dmitriy Katyusha | Katyusha | 13:20 13:20 | |||
43 | 13:23 13:23 | |||||
44 | SCHADLICH Lucas Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 13:23 | |||
45 | BLAZQUEZ Andoni Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | 15:25 15:25 | |||
46 | ILUNDAÍN Mikel Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 15:25 | |||
47 | 15:29 15:29 | |||||
48 | ,, 15:29 | |||||
49 | JOHANSSON Fredrik Team MagnusMaximusCoffee.com | Team MagnusMaximusCoffee.com | ,, 15:29 | |||
50 | KNUDSEN Morten Team Differdange | Team Differdange | ,, 15:29 | |||
51 | STEVENSON Christofer Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 15:29 | |||
52 | RYABKIN Alexander Lokomotiv | Lokomotiv | ,, 15:29 | |||
53 | RYBAKOV Alexander Lokomotiv | Lokomotiv | 15:34 15:34 | |||
54 | BONSERGENT Stéphane Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | 15:56 15:56 | |||
55 | JOUANNO Nicolas Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | ,, 15:56 | |||
56 | ,, 15:56 | |||||
57 | VOGONDY Nicolas Agritubel | Agritubel | ,, 15:56 | |||
58 | PERSSON Lucas Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 15:56 | |||
59 | FEILLU Brice Agritubel | Agritubel | ,, 15:56 | |||
60 | MÉDEREL Maxime Auber 93 | Auber 93 | ,, 15:56 | |||
61 | LELARGE Noan Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | 16:14 16:14 | |||
62 | BOURGEOIS Guillaume Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 16:15 16:15 | |||
63 | WISLER Janick Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 16:15 | |||
64 | SCHERZINGER Frank Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 16:15 | |||
65 | 16:18 16:18 | |||||
66 | GARCÍA DE MATEOS Raul Andorra Grandvalira | Andorra Grandvalira | 16:20 16:20 | |||
67 | VALLEJO Ángel Andorra Grandvalira | Andorra Grandvalira | ,, 16:20 | |||
68 | PARDILLA Sergio CarmioOro & A-Style | CarmioOro & A-Style | ,, 16:20 | |||
69 | ,, 16:20 | |||||
70 | RATTI Aristide CarmioOro & A-Style | CarmioOro & A-Style | ,, 16:20 | |||
71 | MARINO Jean-Marc Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | 16:23 16:23 | |||
72 | GALLAND Jérémie Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | ,, 16:23 | |||
73 | ROHNER Lukas Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 16:34 16:34 | |||
74 | 16:46 16:46 | |||||
75 | 17:04 17:04 | |||||
76 | KRASNOV Leonid Lokomotiv | Lokomotiv | 17:14 17:14 | |||
77 | 17:53 17:53 | |||||
78 | URAIN Benat Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | 18:07 18:07 | |||
79 | ECHEVERZ Eneko Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | 20:09 20:09 | |||
80 | 41:58 41:58 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | MALACARNE Gael Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | - | |||
DNF | DAUGA Vincent Française des Jeux | Française des Jeux | - | |||
DNF | GIUNTI Massimo Team Miche - Silver Cross | Team Miche - Silver Cross | - | |||
DNF | SZCZAWIŃSKI Krzysztof Team Miche - Silver Cross | Team Miche - Silver Cross | - | |||
DNF | GUILLOU Florian Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | - | |||
DNF | LARPE Mickaël Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | - | |||
DNF | CAZAUX Pierre Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | - | |||
DNF | TRONET Steven Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | - | |||
DNF | BESSY Cyril Besson Chaussures - Sojasun | Besson Chaussures - Sojasun | - | |||
DNF | BALDO Nicolas Team Differdange | Team Differdange | - | |||
DNF | EBERLE Dominik Team Differdange | Team Differdange | - | |||
DNF | AISTRUP Nikola Team Capinordic | Team Capinordic | - | |||
DNF | AAEN JØRGENSEN Jonas Team Capinordic | Team Capinordic | - | |||
DNF | HARBIG Florian Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | - | |||
DNS | MOMBAERTS Johan Auber 93 | Auber 93 | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:27 September 2009
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.48 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:141.9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: